BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Derek Broadbent

240 contests adjudicated.

Contest Adjudications (240)

Date Contest Winner
9th Mar 2014 West of England Area (Championship Section) Flowers
8th Mar 2014 West of England Area (Fourth Section) Corsham
19th Jan 2014 Butlins Mineworkers (Championship Section) Flowers
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Championship Section) Burry Port
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Second Section) Goodwick
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Fourth Section) Ebbw Valley
12th Oct 2013 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cory
16th Jun 2013 Kirkby Lonsdale Contest Pilling Jubilee Silver Band
28th Apr 2013 Buxton Festival (Championship/First Section) Silk Brass
28th Apr 2013 Buxton Festival (Second Section) Whitworth Vale & Healey
10th Mar 2013 North West Area (Championship Section) Leyland
3rd Feb 2013 Brass At The Guild (Preston) Contest (First Section) Knottingley Silver
1st Sep 2012 British Open Foden's
27th May 2012 All England International Masters Tredegar Town
18th Mar 2012 Welsh Area (Championship Section) Cory
17th Mar 2012 Welsh Area (First Section) Burry Port Town
17th Mar 2012 Welsh Area (Third Section) Pontypool Brass
11th Mar 2012 Midlands Area (Championship Section) Desford Colliery
10th Mar 2012 Midlands Area (First Section) Ratby Co-operative
26th Feb 2012 North West Area (Second Section) Mossley
18th Feb 2012 UniBrass: University Brass Band Championships of Great Britain Brass United (RNCM and Manchester University)
25th Jun 2011 English Nationals Black Dyke
19th Jun 2011 Morley March & Hymn Tune Contest Marsden
14th May 2011 Senior Cup Marsden Silver Prize
13th Mar 2011 West of England Area (Championship Section) Woodfalls
13th Mar 2011 West of England Area (Fourth Section) Hatherleigh Silver
19th Feb 2011 Welsh Open Brass Band Entertainment Championship Tredegar
28th Nov 2010 Belgian Nationals (Second Division) Brassband Bacchus
28th Nov 2010 Belgian Nationals (Third Division) Braz 'art
28th Nov 2010 Belgian Nationals (First Division) Brassband Zele
21st Nov 2010 Brass In Concert Grimethorpe
9th Oct 2010 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse and Rastrick
25th Sep 2010 Swiss Open Brass Band Burgermusik Luzern
26th Jun 2010 English Nationals Fairey (Geneva) Band
30th May 2010 All England International Masters Co-operative Funeralcare
22nd May 2010 Deutsche Brass Band Meisterschaft (Mittelstufe) Big Breath Brass Band (B4)
22nd May 2010 Deutsche Brass Band Meisterschaft (Oberstufe) Cologne Concert Brass
22nd May 2010 Deutsche Brass Band Meisterschaft 3ba-brass
21st May 2010 Deutsche Brass Band Meisterschaft (Entertainment) Soli Brass
28th Mar 2010 Tameside Open Championships (Championship Section) Hammonds Saltaire
28th Mar 2010 Tameside Open Championships (Second Section) Oldham Band (Lees)
21st Mar 2010 London and Southern Counties (Championship Section) Redbridge Brass
20th Mar 2010 London and Southern Counties (Third Section) Fulham Brass
7th Mar 2010 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick
24th Jan 2010 Butlins Mineworkers (Championship Section) Desford
29th Nov 2009 Belgian Nationals (Championship Division) Brassband Buizingen
29th Nov 2009 Belgian Nationals (Second Division) Panta Rhei Ghent
29th Nov 2009 Belgian Nationals (First Division) Brass Band Heist
29th Nov 2009 Belgian Nationals (Third Division) Brass band Gent
15th Nov 2009 Brass In Concert Fodens
17th Oct 2009 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Band
24th May 2009 All England International Masters Fodens Richardson
15th Mar 2009 Midlands Area (Championship Section) Desford Colliery
14th Mar 2009 Midlands Area (First Section) Phoenix West Midlands
1st Mar 2009 North West Area (Third Section) Dobcross Silver
26th Oct 2008 Pontins (Championship Section) Sovereign Brass
25th Oct 2008 Pontins (Fourth Section) Uppermill Band
19th Oct 2008 GBBA Own Choice (Section A) Lydbrook
19th Oct 2008 GBBA Own Choice (Section C) Bream Silver
19th Oct 2008 GBBA March (Section B) A. W. Parker (Drybrook)
19th Oct 2008 GBBA March (Section A) Cinderford
19th Oct 2008 GBBA Own Choice (Youth and Unregistered) Lydbrook Training
19th Oct 2008 GBBA Own Choice (Section B) Pillowell
19th Oct 2008 GBBA March (Section C) Bream Silver
15th Jun 2008 Kirkby Lonsdale (Fourth Section) Kirkby Lonsdale
18th May 2008 Weston-super-Mare (Third Section) Blaenavon Town
18th May 2008 Weston-super-Mare (Fourth Section) Bream Silver
10th May 2008 Senior Cup East Yorkshire Motor Services
16th Feb 2008 Porthcawl Miners' Eisteddfod Tredegar Town
27th Oct 2007 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Murley Silver Band
27th Oct 2007 NIBA Championship of Ireland (Grade 5 (Unaffiliated) Brass) Maguiresbridge Silver Band
27th Oct 2007 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) HFC Brass (New Ross)
20th Oct 2007 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Grimethorpe Colliery
13th Oct 2007 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) St. Joseph's Brass (Strabane)
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) Constantine Silver
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) St. Stythians
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Junior Section) Pendennis Youth/Training
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) St. Agnes Silver
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Youth Section) St. Dennis
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Entertainment Section) St. Dennis
26th Nov 2006 Durham League Contest (Section D)
26th Nov 2006 Durham League Contest (Section B) Greggs Bakery
26th Nov 2006 Durham League Contest (Section A) Felling
26th Nov 2006 Durham League Contest (Section C) Westoe
5th Nov 2006 Pontins (Championship Section) Pennine Brass
4th Nov 2006 Pontins (Fourth Section) Oldham (Lees)
26th Aug 2006 Land o' Burns Whitburn
1st Jul 2006 English Nationals Foden's Richardson
19th Mar 2006 North of England Area (Championship Section) Reg Vardy
12th Mar 2006 North West Area (First Section) Wire Brass
27th Nov 2005 West Midlands Brass Band Association Contest (Second section) Carlton Brass
27th Nov 2005 West Midlands Brass Band Association Contest (1st section) Enderby
17th Sep 2005 British Open Black Dyke
7th May 2005 Senior Cup Burry Port Town
27th Feb 2005 North of England Area (Second Section) Lockwood Brass
26th Feb 2005 Yorkshire Area (Third Section) Grange Moor
26th Feb 2005 North of England Area (Fourth Section) Five Rivers Brass
6th Feb 2005 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) Alliance Brass
12th Sep 2004 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Hoover (Bolton)
8th May 2004 Senior Trophy The Staffordshire Band
3rd Apr 2004 National Youth Brass Band Championships - Community Section Smithills School Senior Brass Band
3rd May 2003 Senior Cup Rothwell Temperance
6th Apr 2003 West of England Area (Championship Section) Camborne Town
5th Apr 2003 West of England Area (First Section) City of Bristol
2nd Feb 2002 Yeovil Entertainment JAG Mount Charles
4th Nov 2001 Malton Entertainments Contest (Class C) Clifton & Lightcliffe B
4th Nov 2001 Malton Entertainments Contest (Class A) Marsden Silver
4th Nov 2001 Malton Entertainments Contest (Class B) Wetherby & District Silver
28th Oct 2001 Pontins (Fourth Section) Conway Town
28th Oct 2001 Pontins (Championship Section) JAG Mount Charles
30th Sep 2001 Wychavon Contest (Championship Section) Flowers Band
30th Sep 2001 Wychavon Contest (Third Section) Wem Jubilee Band
22nd Sep 2001 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Ammanford Town
22nd Sep 2001 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Shirland Welfare Training
20th May 2001 Weston-super-Mare (Championship & First Section) Tongwynlais Temperance
20th May 2001 Weston-super-Mare (Second Section) City of Bristol Brass Band
5th May 2001 Grand Shield Kirkintilloch
15th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (First Section)
14th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (Second Section) Woking Brass
14th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (Youth Section) Enderby Youth
25th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Second Section) Greenall's
25th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Third Section) Skelmersdale Prize
18th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Fourth Section) Beaumaris B
18th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Youth Section) Poynton Youth Brass
21st May 2000 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Nottingham City Transport
21st May 2000 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) Ratby Co-operative Mid Band
7th May 2000 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section)
7th May 2000 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) Kippax RJB
7th May 2000 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Lofthouse Youth 2000
7th May 2000 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section)
7th May 2000 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Marske Silver
4th Mar 2000 Yorkshire Area (Third Section) Wilfreda Beehive Hatfield
23rd Oct 1999 NIBA Championship of Ireland (Grade 5 (Unaffiliated) Brass) Banbridge Silver Band
23rd Oct 1999 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) 1st Old Boys Association Silver Band
7th Jun 1998 Harry Ramsden's Section 'A' Contest Yorkshire Qualifier Todmorden Old
21st Feb 1998 Scottish Championship (Second Section) Tayport Instrumental
7th Dec 1997 West Midlands Brass Band Association Contest (Third Section) Daw Mill Colliery
7th Dec 1997 West Midlands Brass Band Association Contest (2nd section) Newstead Welfare
7th Dec 1997 West Midlands Brass Band Association Contest (Championship Section) Woolley Pritchard Sovereign Brass
16th Nov 1997 Pilkington Northern Open (Section A)
16th Nov 1997 Pilkington Northern Open (Section B) Holme Silver (Midlothian Garage Yorkshire)
26th Oct 1997 Pontins (Championship Section) Tredegar
25th Oct 1997 Pontins (Fourth Section) Audley Brass
22nd Sep 1996 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Berisfords Cardway
8th Sep 1996 Hardraw Scar Hepworth
15th Jun 1996 West of England Bandsmen's Festival (Class D) Pendennis Brass
15th Jun 1996 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) Camborne Youth
15th Jun 1996 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Bodmin Town
15th Jun 1996 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Keverne
15th Jun 1996 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Lanner & District
1st Jun 1996 Ripon Contest Harrogate
24th Feb 1996 Scottish Championship (Second Section) Longannet Colliery (Cowdenbeath)
26th Nov 1995 Malton Entertainments Contest (Class A) Yorkshire Co-op Jayess
26th Nov 1995 Malton Entertainments Contest (Class B) Marsden Silver
29th Oct 1995 Pontins (First Section) Carlton Main Frickley Colliery
28th May 1995 Isle of Man Festival (Section A) British Steel Teeside
27th May 1995 Isle of Man Festival (Section B) Eagley
19th Mar 1995 Yorkshire Area (Second Section) Hade Edge J & E Dickinson
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Youth Section) Woodfalls Youth
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Third Section)
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls
28th Nov 1993 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Unity Brass (Band of Manchester Unity)
20th Nov 1993 National Mineworkers (Third Section) Sharlston Colliery (Mobil) Band
24th Oct 1993 Pontins (Third Section) Delph
24th Oct 1993 Pontins (Championship Section) Flowers Gloucester
10th Apr 1993 Pontins Brean Sands (Third Section) Rover
14th Mar 1993 North West Area (First Section) United Norwest Co-op Wardle
Jan 1993 Rochdale Contest
17th Dec 1992 Northern England Entertainment Contest Jayess (Queensbury)
21st Nov 1992 Reading Contest (Championship Section) London Electricity Redbridge
24th Oct 1992 Pontins (Fourth Section) Eaton's Farnworth
24th Oct 1992 Pontins (Third Section) Jayess '87
6th Sep 1992 Hardraw Scar Yorkshire Bus Company
16th Feb 1992 Yorkshire Area (Youth Section) West Yorkshire Motors Youth
16th Feb 1992 Yorkshire Area (Second Section) City of Hull
1992 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
1992 CISWO Yorkshire (2nd Section) Aceprint Gawthorpe Victoria
1992 CISWO Yorkshire (1st Section) Rossington Colliery
7th Dec 1991 Welsh Brewers Challenge Contest Tredegar
9th May 1991 Midlands (North) Area (Youth Section) Desford Colliery Youth
9th Mar 1991 Midlands (North) Area (Second Section) Tintwistle
17th Feb 1991 Yorkshire Area (Fourth Section) Jayess 87
6th Oct 1990 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Blidworth Welfare
16th Apr 1990 Pontins Brean Sands (Championship Section) Tredegar
14th Apr 1990 Pontins Brean Sands (Third Section) Sovereign Brass
11th Feb 1990 NWABBA Contest (Fourth Section) Denton Original
11th Feb 1990 NWABBA Contest (Championship Section) Stalybridge
21st Oct 1989 National Mineworkers (Third Section) Armthorpe Elmfield
Nov 1988 Brass In Concert Britannia Building Society Foden
30th Oct 1988 Pontins Youth Brass Band Championships (Section A) Hampshire Concert Youth
29th Oct 1988 Pontins (Youth Section B) Tredegar Youth
25th Sep 1988 Buxton Entertainment Contest Norwest Co-op Wardle
19th Jun 1988 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Kidlington
19th Jun 1988 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town Band
19th Jun 1988 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Lanner & District
19th Jun 1988 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St Dennis Youth
Dec 1987 Tyldesley Contest (Section B) Laporte Brass
Dec 1987 Tyldesley Contest (Section A) Kennedy's Swinton Concert
25th Oct 1987 Pontins (Second Section) Poynton
24th Oct 1987 Pontins (Fourth Section) Glastonbury
28th Jun 1987 Great Grimsby Brass Band Festival: Class 'B' - 3rd & 4th Section Bands Ireland Alloys
28th Jun 1987 Great Grimsby Brass Band Festival - Class 'A' National Smokeless Fuels
17th May 1987 SCABA Entertainment Contest (B Section) Chertsey & Addlestone
17th May 1987 SCABA Entertainment Contest (A Section) Alder Valley Aldershot
16th May 1987 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Cory
16th May 1987 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Section B) Pontardulais
3rd May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) William Davis Construction
18th Apr 1987 Pontins Brean Sands (Third Section) Dunchurch
17th Apr 1987 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Weston-super-Mare Concert
1st Feb 1987 Durham League Contest (Section D) Spennymoor Town
1st Feb 1987 Durham League Contest (Section C) Rowntree Mackintosh
6th Dec 1986 Wessex Brass Band Association (Third Section) Marchwood Brass
6th Dec 1986 Wessex Brass Band Association (Second Section) Mere Manor Brass
6th Dec 1986 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Woodfalls
31st Mar 1986 Pontins Hemsby (Championship Section) William Davis Construction
30th Mar 1986 Pontins Hemsby (Second Section) Towcester Studio
29th Mar 1986 Pontins Hemsby (Third Section) City of Leicester Everards
23rd Mar 1986 William Rimmer Memorial Contest (Fourth Section) Deiniolen
7th Dec 1985 Wessex Brass Band Association (Second Section) Frome Town
1st Dec 1984 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Frome
1st Dec 1984 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls
22nd Apr 1984 Pontins Southport (Second Section) Glossop Old
21st Apr 1984 Pontins Southport (Third Section) Longridge
1983 Whitburn Invitation Contest Kirkintilloch
14th Jun 1981 Vaux Brass In Concert - Yorkshire (Second Section) Queensbury Music Centre
14th Apr 1979 Pontins Brean Sands (Third Section) Totnes
4th Nov 1978 Pontins (Fourth Section) Wakefield & Metropolitan
27th Mar 1978 Pontins Brean Sands (Championship Section) Cory
24th Mar 1978 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Bideford Town
3rd Dec 1977 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory
3rd Dec 1977 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Hymac Works
24th Apr 1977 Thurrock Arts Council (Open Championship Section) Aveley
11th Apr 1977 Pontins Southport (Championship Section) Lockwood
10th Apr 1977 Pontins Southport (Second Section) Teversal Colliery
19th Mar 1977 Nottingham Championship (Third Section) Crewe Co-operative Concert
19th Mar 1977 Nottingham Championship (Fourth Section) Crewe Co-operative Concert
1974 Whitburn Invitation Contest CWS (Glasgow)
3rd Jun 1973 Anglesey Eisteddfod (Class B) Llanrug
3rd Jun 1973 Anglesey Eisteddfod Rhyl
11th Jul 1971 Slaithwaite March Contest Linthwaite

See Also

Derek Broadbent as a Conductor

Derek Broadbent as a Composer

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/