BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Eric Ball

305 contests adjudicated.

Contest Adjudications (305)

Date Contest Winner
8th Oct 1983 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) The Cory Band
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
2nd Dec 1978 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls
2nd Dec 1978 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Poole Borough
5th Nov 1977 National Mineworkers (Fourth Section) Shirebrook
30th Apr 1977 Lansing Bagnall (Invitation Section) Yorkley Onward
30th Apr 1977 Lansing Bagnall (Open Section) Burton Constructional
11th Dec 1976 Wessex Brass Band Association (Third Section) Bournemouth Concert Brass
11th Dec 1976 Wessex Brass Band Association (Grading Section) Sandleheath Methodist Youth
11th Dec 1976 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Southampton Central FE
11th Dec 1976 Wessex Brass Band Association (Second Section) Crewkerne Concert
9th Oct 1976 Butlins National Youth Brass Band Championships Upper Rhondda Comprehensive School
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
11th May 1975 Granada Band of the Year Brighouse and Rastrick
10th May 1975 Grand Shield Coventry School of Music
26th Apr 1975 West of England Area (Youth Section) St Dennis Youth
5th Oct 1974 Butlins National Youth Brass Band Championships Tredegar Juniors
15th Jun 1974 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Soundwell
15th Jun 1974 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Totnes
15th Jun 1974 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Austell
6th Oct 1973 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick
15th Sep 1973 West Country Contest (Second Section) Yorkley Onward
15th Sep 1973 West Country Contest (Fourth Section) Newton Abbot
15th Sep 1973 West Country Contest (Youth Section) Lostwithiel Youth
15th Sep 1973 West Country Contest (Championship Section) Woodfalls Silver
15th Sep 1973 West Country Contest (Third Section) South Molton Town
1st Sep 1973 British Open Black Dyke Mills
10th Jun 1973 Wessex Brass Band Association (Third Section) Handley
10th Jun 1973 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Woodfalls
10th Jun 1973 Wessex Brass Band Association (Second Section) Mere Manor Youth
25th Mar 1973 North West Area (Championship Section) CWS (Manchester)
25th Mar 1973 North West Area (Second Section) Wigan & District
14th Oct 1972 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
2nd Sep 1972 British Open Black Dyke Mills
26th Aug 1972 Edinburgh International Contest Stanshawe
19th Mar 1972 London and Southern Counties (Second Section) City of Oxford
19th Mar 1972 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Concert Band
9th Oct 1971 World Championship GUS (Footwear)
9th Oct 1971 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Wingates Temperance
4th Sep 1971 British Open Yorkshire Imperial
17th Jul 1971 British Youth Band Championships Leicestershire Association Youth Band
15th May 1971 Yorkshire Area (Second Section) York Railway Institute
15th May 1971 Yorkshire Area (Championship Section) Carlton Main
1st May 1971 Midlands Area (Fourth Section) Croft Silver
1st May 1971 Midlands Area (Third Section) Riddings
21st Mar 1971 London and Southern Counties (Championship Section) Luton
21st Mar 1971 London and Southern Counties (Second Section) Drayton
5th Dec 1970 Wessex Brass Band Association (Second Section) Hamworthy Engineering
5th Dec 1970 Wessex Brass Band Association (Grading Section) Stoke-sub-Hamdon
5th Dec 1970 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Woodfalls
5th Dec 1970 Wessex Brass Band Association (Third Section) Mere Manor Youth
10th Oct 1970 National Youth Brass Band Championships Redbridge Youth
10th Oct 1970 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Grimethorpe Colliery
20th Jun 1970 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Bugle
20th Jun 1970 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Lanner and District
20th Jun 1970 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Dennis
25th Apr 1970 West of England Area (Fourth Section) Coleford Town
25th Apr 1970 West of England Area (Second Section) Verwood
25th Apr 1970 West of England Area (Third Section) City of Hereford
25th Apr 1970 West of England Area (Championship Section) St Dennis
18th Oct 1969 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery Institute Band
11th Oct 1969 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick
20th Apr 1969 North West Area (Third Section) Lancashire Constabulary
20th Apr 1969 North West Area (Fourth Section) Darwen British Legion
12th Apr 1969 West of England Area (Fourth Section) City of Hereford
12th Apr 1969 West of England Area (Third Section) Bugle Silver
7th Dec 1968 Wessex Brass Band Association (Third Section) Oakmead School
7th Dec 1968 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Bournemouth T A
7th Dec 1968 Wessex Brass Band Association (Second Section) Shaftesbury
7th Dec 1968 Wessex Brass Band Association (Grading Section) Hyde
16th Nov 1968 SWBBA Contest (Championship Section)
12th Oct 1968 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Haydock Band
15th Jun 1968 West of England Bandsmen's Festival (Class C)
15th Jun 1968 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver
15th Jun 1968 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Indian Queens Silver
8th Jun 1968 Brimscombe Contest (Open Section) Aldbourne
4th May 1968 Midlands Area (Second Section) Desford Colliery Welfare
4th May 1968 Midlands Area (Championship Section) Kibworth
27th Apr 1968 Swindon Festival ( Multi Arts Classes) Section 3 and 4 bands Corsham
27th Apr 1968 Swindon Festival ( Multi Arts Classes) Open Section Aldbourne
9th Mar 1968 North of England Area (Championship Section) Craghead Colliery
17th Feb 1968 Welsh Area (Championship Section) Excelsior Ropes Works
17th Feb 1968 Welsh Area (Second Section) Cwmbran
14th Oct 1967 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
26th Aug 1967 Edinburgh International Contest Carlton Main Frickley Colliery
17th Jun 1967 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Dennis Silver
17th Jun 1967 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Bugle Silver
17th Jun 1967 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St Pinnock Band
22nd Apr 1967 Midlands Area (Fourth Section) Calverton Colliery
8th Apr 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Coedely Colliery
8th Apr 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Tongwynlais Silver
8th Apr 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Gwaun-cae-Gurwen Junior
8th Apr 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory
25th Feb 1967 Welsh Area (Championship Section) Cory Workmen's
25th Feb 1967 Welsh Area (Fourth Section) Gwaun-Cae-Gurwen Junior
25th Feb 1967 Welsh Area (Third Section) Mynyddygarreg Silver
25th Feb 1967 Welsh Area (Second Section) Coedely Colliery
3rd Dec 1966 Edinburgh Charities Contest Scottish Gas Board
24th Sep 1966 National Mineworkers (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery
25th Jun 1966 Ruardean Contest Cinderford Town
28th May 1966 Senior Cup Whitworth Vale and Healey
23rd Apr 1966 Midlands Area (Second Section) Snibston Colliery Miners' Welfare
26th Feb 1966 Welsh Area (Third Section) Tylorstown and District
26th Feb 1966 Welsh Area (Championship Section) Cory Workmen's
26th Feb 1966 Welsh Area (Second Section) Cwmbran
26th Feb 1966 Welsh Area (Fourth Section) Abertysswg Youth Silver
19th Feb 1966 Nottingham Championship (Second Section) Langwith Miners' Welfare
19th Feb 1966 Nottingham Championship (Championship Section) Hanwell
12th Nov 1965 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Old Park
11th Nov 1965 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) St. Paul's Youth
10th Nov 1965 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Templemore Silver Band
16th Oct 1965 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey
15th May 1965 Spring Festival (Junior Shield) Dove Holes Public
24th Apr 1965 Midlands Area (Youth Section) City of Coventry Juniors
3rd Apr 1965 London and Southern Counties (Fourth Section) Woburn Sands Silver
20th Feb 1965 Nottingham Championship (Third Section) West Riding County Fire Service
20th Feb 1965 Nottingham Championship (Second Section) Snibston Colliery Welfare
20th Feb 1965 Nottingham Championship (Championship Section) Hanwell
17th Oct 1964 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Romford Civil Defence
23rd May 1964 Welsh Area (Championship Section) The Cory
23rd May 1964 Welsh Area (Fourth Section) Rogerstone & District Silver
9th May 1964 Spring Festival (Junior Shield) Grimethorpe Colliery Junior
25th Apr 1964 Midlands Area (Fourth Section) Newhall Town
18th Apr 1964 North West Area (Second Section) Poynton Brass
7th Mar 1964 Cornwall BBA Contest (Youth Section) St Dennis Junior
19th Oct 1963 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Cargo Fleet Works
25th May 1963 Welsh Area (Championship Section) Lewis Merthyr Workmen's Institute
25th May 1963 Welsh Area (Third Section) Ammanford
25th May 1963 Welsh Area (Fourth Section) Blaina Youth
25th May 1963 Welsh Area (Second Section) Rhymney Youth Silver
27th Apr 1963 Midlands Area (Fourth Section) Teversal Collieries Welfare
27th Apr 1963 Midlands Area (Championship Section) Creswell Colliery Welfare
20th Apr 1963 North West Area (Championship Section) Fairey Aviation
20th Apr 1963 North West Area (Fourth Section) Blackley Prize
20th Oct 1962 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) CWS (Manchester)
15th Sep 1962 British Open Fairey
26th May 1962 Spring Festival (Junior Cup) Shotton Colliery
3rd Feb 1962 Nottingham Championship (Championship Section) Ransome & Marles
3rd Feb 1962 Nottingham Championship (Second Section) Rawmarsh Prize Band
28th Oct 1961 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Cammell Laird
16th Sep 1961 British Open Fairey
17th Jun 1961 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Indian Queens Silver
17th Jun 1961 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Helston Town
17th Jun 1961 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver
13th May 1961 Senior Trophy Marsden M.I.
22nd Apr 1961 North West Area (Second Section) Cammell Laird
22nd Apr 1961 North West Area (Third Section) Peak Dale Public
1961 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Three) Matlock Juniors
1961 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Two) West Bromwich
1961 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Wharncliffe Silkstone
3rd Dec 1960 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Highcliffe Silver
3rd Dec 1960 Wessex Brass Band Association (Third Section) Portland Town and Social Centre
3rd Dec 1960 Wessex Brass Band Association (Second Section) Woodfalls Junior
3rd Dec 1960 Wessex Brass Band Association (Grading Section) Devizes Town
3rd Dec 1960 Wessex Brass Band Association (Championship Section) 256 (Wessex) L.A.A.
15th Oct 1960 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Munn & Feltons
25th Jun 1960 Pontypridd Contest (Class C) Ystradgynlais
25th Jun 1960 Pontypridd Contest (Class B) Markham and District
25th Jun 1960 Pontypridd Contest (Class D) Blaenavon Colliery
25th Jun 1960 Pontypridd Contest (Class A) Lewis Merthyr
9th Apr 1960 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) 36th Ulster Division
9th Apr 1960 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Reid Memorial
9th Apr 1960 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) 1st Old Boys
9th Apr 1960 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Ballynahinch
9th Apr 1960 Brass Band League (NI) Spring Festival (Unaffiliated Section) Wellington
5th Dec 1959 Edinburgh Charities Contest City of Edinburgh
19th Sep 1959 Newcastle Corporation Contest (Section 1) Crookhall Colliery
19th Sep 1959 Newcastle Corporation Contest (Section 2) Sunderland Police
5th Sep 1959 British Open Besses o' th' Barn
27th Jun 1959 Ruardean Contest (Section A) Drybrook and District
27th Jun 1959 Ruardean Contest (Section B) Berry Hill Silver
27th Jun 1959 Ruardean March Contest Severn Tunnel and District
9th May 1959 West of England Area (Second Section) Cinderford Town
9th May 1959 West of England Area (Championship Section) St Dennis Silver
9th May 1959 West of England Area (Fourth Section) Berry Hill Silver
4th Apr 1959 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Templemore
4th Apr 1959 Brass Band League (NI) Spring Festival (Unaffiliated Section) 36th Ulster Division
4th Apr 1959 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Bruce Hamilton
4th Apr 1959 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Botanic
4th Apr 1959 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Ligoniel
6th Dec 1958 Edinburgh Charities Contest Bowhill Colliery
17th May 1958 Spring Festival (Junior Shield) Elsecar Main Colliery
5th Apr 1958 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Templemore
5th Apr 1958 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Lurganure
5th Apr 1958 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Bruce Hamilton
5th Apr 1958 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) St Thomas
1st Mar 1958 Edinburgh Charities Contest City of Edinburgh
31st Aug 1957 Edinburgh International Contest Carlton Main Frickley Colliery
5th Aug 1957 National Eisteddfod of Wales (Class A) Deiniolen and District
5th Aug 1957 National Eisteddfod of Wales (Class B) Deiniolen and District
18th May 1957 Spring Festival (Junior Shield) Carlisle St. Stephens
11th May 1957 West of England Area (Championship Section) Camborne Town Band
11th May 1957 West of England Area (Second Section) Aldbourne Silver Prize
11th May 1957 West of England Area (Third Section) Lydbrook Silver
4th May 1957 Daily Herald Midlands Festival (Fourth Section) West Bromwich Borough
4th May 1957 Daily Herald Midlands Festival (Championship Section) Carlton Main Colliery
6th Apr 1957 Yorkshire Area (Championship Section) Carlton Main Frickley
17th Dec 1956 SWBBA Contest (First Section) Bideford
17th Dec 1956 SWBBA Contest (Third Section) Torrington
17th Dec 1956 SWBBA Contest (Ungraded Section) North Tawton
17th Dec 1956 SWBBA Contest (Second Section) Burnham and Highbridge
17th Dec 1956 SWBBA Contest (Youth Section) Wessex Youth
8th Dec 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Pencoed
8th Dec 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Coedely Colliery
8th Dec 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Ynyshir and Wattstown
8th Dec 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen
24th Nov 1956 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 1) Betteshanger Colliery
24th Nov 1956 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Hanwell Silver
30th Jun 1956 Ruardean Contest (Section B) Lydbrook Silver
30th Jun 1956 Ruardean Contest (Section A) Lewis Merthyr
26th May 1956 Senior Cup Templemore Avenue Silver
18th Feb 1956 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Southampton British Legion
18th Feb 1956 Wessex Brass Band Association (Third Section) Wincanton
18th Feb 1956 Wessex Brass Band Association (Second Section) Bournemouth Silver
18th Feb 1956 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Wellworthy Works
10th Sep 1955 Edinburgh International Contest CWS (Manchester)
9th Jul 1955 Fairford Contest (Section 3) Bedworth Silver
21st May 1955 Spring Festival (Junior Shield) Dinnington Main Colliery
10th Jul 1954 Fairford Contest (Section 2) City of Leicester Special Constabulary
10th Jul 1954 Fairford Contest (Section 1) Hanwell Silver
10th Jul 1954 Fairford Contest (Section 2 March) City of Leicester
10th Jul 1954 Fairford Contest (Section 3 March) Tadley Silver
3rd Jul 1954 Cirencester Brass Band Festival (Class 1) Lydbrook Silver
3rd Jul 1954 Cirencester Brass Band Festival (Class 2) Rhymney Youth
13th Feb 1954 North West Area (Fourth Section) Dearham United
13th Feb 1954 North West Area (Second Section) Storeys of Lancaster
21st Nov 1953 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 1) Barnet Town
21st Nov 1953 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) High Wycombe
3rd Oct 1953 Oxford Annual Contest (Section 2) Kibworth Silver
3rd Oct 1953 Oxford Annual Contest (Section 1) Finedon Old
27th Jun 1953 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Cwmbran
27th Jun 1953 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Llwydcoed
27th Jun 1953 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Parc and Dare
27th Jun 1953 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Mid Rhondda
16th May 1953 Senior Cup Prince-Smith & Stells Silver
2nd May 1953 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Haywards Heath Town
2nd May 1953 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Margate Silver
7th Mar 1953 London & Home Counties BBA Spring Contest (Third Section) Marston Valley Brickworks
7th Mar 1953 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) High Wycombe
7th Mar 1953 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) Odhams Press
12th Jul 1952 Stenalees Contest (Second Section) St Stythians
12th Jul 1952 Stenalees Contest (Third Section) Delabole
12th Jul 1952 Stenalees Contest (Fourth Section) Pendeen
28th Jun 1952 Dartford Contest (Championship Section) Croydon Borough
28th Jun 1952 Dartford Contest (Third Section) Yiewsley and West Drayton
28th Jun 1952 Dartford Contest (Second Section) Croydon Borough
7th Jun 1952 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Mid Rhondda
7th Jun 1952 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Tylorstown and District
7th Jun 1952 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Ferndale and Blaenllechau
7th Jun 1952 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory
24th May 1952 West of England Area (Fourth Section) Bideford
24th May 1952 West of England Area (Championship Section) Camborne Town
1st Mar 1952 Hammersmith Contest (Second Division) Southall Borough
1st Mar 1952 Hammersmith Contest (Championship) Hammersmith Borough
1st Mar 1952 Hammersmith Contest (Third Division) Yiewsley and West Drayton Silver
26th May 1951 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Tadley
26th May 1951 Littleport Contest (Class A) Littleport British Legion
26th May 1951 Littleport Contest (Class B) Aylsham and District
26th May 1951 Littleport Contest (Class C) Stibbard Silver
28th Apr 1951 North West Area (Third Section) Stretford Borough Band
28th Apr 1951 North West Area (Second Section) Stretford Old
17th Mar 1951 Hammersmith Contest (Championship) Hanwell
17th Mar 1951 Hammersmith Contest (Third Division) Yiewsley and West Drayton
17th Mar 1951 Hammersmith Contest (Second Division) Kents Works
9th Sep 1950 Loughborough Contest Leicester Special Constabulary
26th Aug 1950 Walthamstow Contest (Section 3) Yiewsley and West Drayton
26th Aug 1950 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell
26th Aug 1950 Walthamstow Contest (Section 2) Erith British Legion
1st Jul 1950 Cirencester Contest (Open Section) Parc and Dare
1st Jul 1950 Oxfordshire & District Contest (Section 2) John Dickinson
1st Jul 1950 Oxfordshire & District Contest (Section 1) High Wycombe Town
1st Jul 1950 Cirencester Contest (Second Section) Lydbrook
1st Jul 1950 Oxfordshire & District Contest (Section 3) Chipping Norton
29th May 1950 SCABA Spring Contest (Third Section) Haslemere Town
29th May 1950 SCABA Spring Contest (First Section) Horley Town
29th May 1950 SCABA Spring Contest (Second Section) Seaford British Legion
29th Oct 1949 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Furniture Industries (Ercols)
29th Oct 1949 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 1) Spring Gardens
7th May 1949 Clacton-on-Sea Contest (Championship Section) Hanwell
7th May 1949 Clacton-on-Sea Contest (Section 2) St Albans City
4th Dec 1948 South West BBA Contest (Section 2) Bude Town
4th Dec 1948 South West BBA Contest (Section 1) Exeter BR Southern Region
4th Dec 1948 South West BBA Contest (Section 3) Bovey Tracey
22nd Nov 1947 Cleckheaton Contest (Section 2) Birdwell
17th May 1947 Welsh Area (Third Section) Cwmamman
17th May 1947 Welsh Area (Fourth Section) Pontyberem
3rd May 1947 West of England Area (Second Section) Kingswood Evangel
3rd May 1947 West of England Area (Third Section) N.F.S. No 17 Area (Bristol)
5th Apr 1947 Midlands Area (Third Section) Chapel-en-le-Frith
5th Apr 1947 Midlands Area (Fourth Section) Shirley Silver
8th Mar 1947 North of England Area (Fourth Section) Cockerton
8th Mar 1947 North of England Area (Third Section) Bedlington Dr Pit Workmens Band
15th Feb 1947 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Third Section Kilsyth Miners' Welfare
15th Feb 1947 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Fourth Section Bo'ness & Carriden
8th Feb 1947 North West Area (Second Section) Leyland Motors
8th Feb 1947 North West Area (Third Section) Rhos Silver Band
22nd Sep 1946 Blackpool Contest Stanley Prize
6th Jul 1946 Durham County Band League Group Contest Shildon L.N.E.R
11th May 1946 Belle Vue May Contest (Class B & C) Burnage & District
4th May 1946 Welsh Area (Second Section) Varteg
20th Apr 1946 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Parc and Dare
20th Apr 1946 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Tonypandy Town
20th Apr 1946 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Tonyrefail
16th Mar 1946 North West Area (Third Section) Cheetham Hill Band
7th Jul 1945 Welsh Area (Second Section) Varteg

See Also

Eric Ball as a Conductor

Eric Ball as a Composer

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/