BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Herbert Bennett

89 contests adjudicated.

Contest Adjudications (89)

Date Contest Winner
1st Nov 1952 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation
6th Sep 1952 British Open CWS (Manchester)
16th Aug 1952 Edinburgh International Contest Clayton Aniline
16th Jun 1951 Bournemouth Festival of Britain Contest (Championship Section) Fodens
16th Jun 1951 Bournemouth Festival of Britain Contest (Second Section) Woodfalls Silver
12th May 1951 Ayrshire Championship Newmilns Burgh
28th Oct 1950 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works
2nd Sep 1950 British Open Fairey Aviation
12th Nov 1949 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
29th Oct 1949 Scottish Championship (Championship Section) Coltness Works
16th Jul 1949 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Morris Motors
16th Jul 1949 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (2nd Section) Hoo Silver
18th Jun 1949 Daily Herald North of England Festival (Championship Section) Clayton Aniline
18th Jun 1949 Daily Herald North of England Festival (Second Section) Hade Edge
28th May 1949 Daily Herald Midlands Festival (Second Section) Scunthorpe Borough & B.L
28th May 1949 Daily Herald Midlands Festival (Championship Section) Munn and Felton
16th Oct 1948 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
2nd Oct 1948 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Markham Main Colliery
2nd Oct 1948 National Youth Brass Band Championships Grimethorpe Juniors
4th Sep 1948 British Open CWS Manchester
1st Nov 1947 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
28th Sep 1946 Scottish Championship (Second Section) West Calder
28th Sep 1946 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS
7th Sep 1946 Scottish Championship (Third Section) Broxburn Catholic
7th Sep 1946 Scottish Championship (Fourth Section) Bo'ness & Carriden
17th Aug 1946 National Youth Brass Band Championships Besses Boys
17th Aug 1946 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Pressed Steel Works
22nd Jun 1946 Fife Charities Band Association Contest Clydebank Burgh
11th May 1946 Belle Vue May Contest (Class A) Platt Bros. Moston Colliery
30th Mar 1946 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Third Section West Calder Public
29th Sep 1945 Scottish Championship (Third Section) West Calder
29th Sep 1945 Scottish Championship (Fourth Section) Winchburgh Public
16th Jun 1945 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Third Section Camelon Silver
9th Jun 1945 North West Area (Championship Section) Wingates Temperance Band
9th Jun 1945 North West Area (Youth) Besses Boys
9th Jun 1945 North West Area (Second Section) Atherton
4th Sep 1943 British Open Bickershaw Colliery
26th Jun 1943 Yorkshire Festival Black Dyke Mills
25th Mar 1940 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Ransome & Marles
8th Jul 1939 Belle Vue July Contest (Class A) Yorkshire Copper Works
17th Jun 1939 Butlins Holiday Camp Contest (Championship Section) Luton
17th Jun 1939 Butlins Holiday Camp Contest (Second Section) Ravensworth Colliery
4th Mar 1939 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Luton
4th Mar 1939 Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Swanwick Colliery Junior
24th Sep 1938 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works
5th Sep 1938 British Open Slaithwaite
25th Sep 1937 Crystal Palace (Grand Shield) Kettering Rifle Band
6th Sep 1937 British Open Besses o' th' Barn
26th Sep 1936 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works
7th Sep 1936 British Open Brighouse & Rastrick
18th Apr 1936 Southport Music Festival Contest Foden Motor Works Band
7th Mar 1936 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Beeston Town Silver
7th Mar 1936 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Munn & Feltons
28th Sep 1935 Crystal Palace (Grand Shield) Blackhall Colliery Band
2nd Sep 1935 British Open Black Dyke Mills
29th Sep 1934 Crystal Palace (Grand Shield) Munn and Felton Works Band
3rd Sep 1934 British Open Brighouse & Rastrick
20th Jan 1934 Bolton Royal Infirmary Contest Horwich Old
2nd Dec 1933 Scottish Championship (Fourth Section) Tranent
30th Sep 1933 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works
4th Sep 1933 British Open Brighouse & Rastrick
10th Jun 1933 Fife Charities Band Association Contest (Section A) Dysart Colliery
10th Jun 1933 Fife Charities Band Association Contest (Section B) Balgonie Colliery
5th Jun 1933 Treorchy Contest Fodens
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class A) Barrow Iron & Steel Works
1st Oct 1932 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works
5th Sep 1932 British Open Brighouse & Rastrick
27th Aug 1932 Markinch Contest Barry Ostlere and Shepherd
20th Aug 1932 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver
20th Aug 1932 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Truro City
20th Feb 1932 Newcastle Contest (First Section) Blackhall Colliery
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Cup - A) Rushden Temperance
15th Aug 1931 Headington Contest (Section 1) Birmingham Metropolitan
15th Aug 1931 Headington Contest (Section 2) Friary Brewery
27th Jun 1931 Newcastle Contest Brancepeth Colliery
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class B) Hull Waterloo
6th Sep 1930 Walthamstow Contest (Section 1) Callender's Cable Works
6th Sep 1930 Walthamstow Contest (Section 2) Barnet
29th Jul 1930 Blairgowrie Contest
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Shield - B) Sidmouth Town Band
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Shield - A) Lumley Colliery
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - A) Pleasley Colliery
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Shield - A) Stenalees
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Shield - A) Clayton Silver
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Shield - A) Burnhope Colliery
25th Dec 1920 Scottish Championship (Third Section) Bowhill & District
11th Dec 1920 Scottish Championship (Second Section) Stonehouse
1914 Scottish Championship (Third Section) Lassodie Public
24th Aug 1912 Manchester and District Association Halliwell

See Also

Herbert Bennett as a Conductor

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/