BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Joseph Owen Shepherd

265 contests adjudicated.

Contest Adjudications (265)

Date Contest Winner
4th Sep 1915 British Open Fodens Motor Works
7th Sep 1914 British Open Black Dyke Mills
1st Jun 1914 Ashington Contest Seaton Hirst
1st Sep 1913 British Open Fodens Motor Works
17th May 1913 New Brighton Contest Foden's Motor Works
26th Sep 1912 Shrewsbury Contest (Shropshire Section) Whixall
7th Sep 1912 National Eisteddfod of Wales (Class A) Crosfield's Works
7th Sep 1912 National Eisteddfod of Wales (Class B) LLangollen
2nd Sep 1912 British Open Fodens Motor Works
20th Jul 1912 Bradford Contest Hebden Bridge
13th Jul 1912 Belle Vue July Contest (First Division) Haworth Public
22nd Jun 1912 Blackpool Contest Wingates Temperance
1st Oct 1910 Crystal Palace (Grand Shield) Skinningrove Miners Prize Silver Band
9th Jul 1910 Belle Vue July Contest (First Division) Goodshaw
1st Jul 1910 Douglas (Isle of Man) Contest Foden's
11th Sep 1909 Clydebank Contest Kilsyth Public
31st Jul 1909 Manchester Contest Goodshaw
10th Jul 1909 Belle Vue July Contest Hebden Bridge
8th Jul 1909 Ruardean Contest Cardiff Albion
26th Jun 1909 Wavertree Contest 4th West Lancs
19th Jun 1909 Forfar Contest Clydebank
12th Jun 1909 Newtown Contest Goodshaw
29th May 1909 Barrhead Contest Kelty and Blairadam
20th May 1909 Cambuslang Contest Douglas Colliery
3rd Oct 1908 Earby Contest Burnley Temperance
7th Sep 1908 British Open Black Dyke Mills
25th Jul 1908 York Contest Black Dyke
9th Jul 1908 Ruardean Contest Cinderford Town
27th Jun 1908 Ibrox Park (Glasgow) Contest Clydebank
3rd Aug 1907 Falkirk Contest Falkirk Trades
13th Jul 1907 Belle Vue July Contest Shaw
29th Jun 1907 Burnbank Contest Clydebank Burgh
25th May 1907 Barrhead Contest Clydebank
20th May 1907 Bromley Contest (First Section) GWR and Paddington
20th May 1907 Bromley Contest (Second Section) Uxbridge and Hillingdon
18th May 1907 Earl's Court Contest (First Section) Luton Red Cross
16th Nov 1906 Belfast Contest Sirocco
13th Oct 1906 Bromley Contest (First Section) Enfield Town
13th Oct 1906 Bromley Contest (Second Section) North London Excelsior
29th Sep 1906 Dalry Contest (First Section) Newmilns
29th Sep 1906 Dalry Contest (Second Section) Kilbirnie
28th Aug 1906 Broad Green Contest St Thomas's Industrial School Preston
4th Aug 1906 Wednesbury Contest Darlaston Town
28th Jul 1906 Stirling Contest Laurieston Westquarter
21st Jul 1906 Dartford Contest (Section 1) GWR Paddington
21st Jul 1906 Dartford Contest (Section 2) Uxbridge Providence
14th Jul 1906 Belle Vue July Contest Shaw
23rd Jun 1906 Dykehead Contest Douglas Colliery
16th Apr 1906 Enfield Contest Grays Temperance
4th Sep 1905 British Open Irwell Springs
26th Aug 1905 Ellesmere Port Contest Tranmere Gleam
23rd Aug 1905 Kingswood Contest 3rd V.B. Glos. Regt
5th Aug 1905 Kirkham Contest Goodshaw
29th Jul 1905 Stirling Contest Forfar Instrumental
22nd Jul 1905 York Contest Wyke
15th Jul 1905 Musselburgh Contest Polton Mills
8th Jul 1905 Belle Vue July Contest Rochdale Public
1st Jul 1905 Leadgate March Contest South Derwent
24th Jun 1905 Moffat Contest Broxburn Public
10th Jun 1905 Wellingborough Contest (First Section) Kettering Town
10th Jun 1905 Wellingborough Contest (Second Section) Burton Latimer
29th Oct 1904 Scotland vs. Durham and Northumberland Associations Contest (First Section) Polton Mills
29th Oct 1904 Scotland vs. Durham and Northumberland Associations Contest (Second Section) Musselburgh & Fisherrow Trades
23rd Jul 1904 Lindley Contest Cleckheaton Temperance
9th Jul 1904 Belle Vue July Contest Hebden Bridge
25th Jun 1904 Lincoln Contest Kettering Rifles
23rd Jun 1904 South Shields Contest Spencer's Steel Works
23rd Jun 1904 South Shields Contest (Second Section) Felling Colliery
18th Jun 1904 Broxburn Contest Broxburn Public
11th Jun 1904 Falkirk Contest Musselburgh & Fisherrow Trades
21st May 1904 Barnsley Contest Wombwell Temperance
26th Sep 1903 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Besses o' th' Barn
12th Sep 1903 Eastham Contest Penketh Tannery
7th Sep 1903 British Open Pemberton Old
27th Aug 1903 Ellesmere Port Contest Coedpoeth
22nd Aug 1903 Cannock Contest (Section 2) Dudley Town
22nd Aug 1903 Cannock Contest Silverdale Silver
15th Aug 1903 Congleton Contest Crooke
5th Aug 1903 Malton Contest Scarborough Rifles
1st Aug 1903 Wigton Contest Hebburn Silver
11th Jul 1903 Belle Vue July Contest Shipley
27th Jun 1903 Wembley Park Contest (Section 1) Gravesend Silver
27th Jun 1903 Wembley Park Contest (Section 2) Chesham
20th Jun 1903 Hardraw Scar Irwell Springs
13th Jun 1903 Earby March Contest Trawden
13th Jun 1903 Earby Contest Trawden
3rd Jun 1903 Worksop Contest Hucknall Temperance
3rd Jun 1903 Worksop Contest (Local) Hucknall Torkard
2nd Jun 1903 Worksop Contest Kingston Mills
30th May 1903 Dudley Contest (Section 1) Wednesbury Crown Tube
30th May 1903 Dudley Contest (Section 2) Woodgate
13th Apr 1903 Wigan Contest Standish
27th Sep 1902 Crystal Palace (Second Section) Linthwaite
23rd Aug 1902 Workington Contest Dalton
26th Jul 1902 Brackley Contest Kettering Victoria
21st Jul 1902 Lanark Contest Bo'ness and Carriden
19th Jul 1902 Portobello Contest
12th Jul 1902 Belle Vue July Contest Wingates Temperance
5th Jul 1902 Stanion Contest Rothwell
26th Aug 1901 Cannock Contest Wednesbury Crown Tube Works
17th Aug 1901 Hull Contest Lindley
7th Aug 1901 Malton Contest Batley Old
27th Jul 1901 Trawden Contest Haslingden Temperance
13th Jul 1901 Belle Vue July Contest Irwell Springs
3rd Sep 1900 British Open Lindley
11th Aug 1900 Eastham Contest Coppull Prize
28th Jul 1900 New Mills Contest Pendleton Old
21st Jul 1900 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Denton Original
14th Jul 1900 Belle Vue July Contest Pemberton Old
7th Jul 1900 Lindley Contest Cleckheaton Victoria
27th Jun 1900 Southern Counties Association Contest (1st Section) Reading Temperance
11th Jun 1900 Southport Contest Rochdale Public
14th Oct 1899 Leicester Contest (Second Section) Friendly
14th Oct 1899 Leicester Contest (First Section) Kettering Rifles
9th Oct 1899 Llandudno Contest (Third Section) Llanfairfechan
9th Oct 1899 Llandudno Contest (Second Section) Bagillt
9th Oct 1899 Llandudno Contest (First Section) Nantlle Vale
28th Aug 1899 Workington Contest (Second Section) Great Clifton
28th Aug 1899 Workington Contest (First Section) Workington Artillery
26th Aug 1899 Southport Contest Crooke
8th Jul 1899 Belle Vue July Contest Rochdale Old
5th Jul 1899 Pontypridd Contest (Class C) Cwmmawr
5th Jul 1899 Pontypridd Contest (Class B) Burry Port
5th Jul 1899 Pontypridd Contest (Class A) Arael Griffin
22nd May 1899 Conway Contest Nantlle Silver
17th Sep 1898 Finedon Contest Kettering Rifle
28th Jul 1898 Shrewsbury Contest Pemberton Old
23rd Jul 1898 Blaenau Festiniog (Local Section) Llan Festiniog
23rd Jul 1898 Blaenau Ffestiniog (Open Section) Nantlle Vale
9th Jul 1898 Belle Vue July Contest Crooke
18th Jun 1898 Lincoln Contest Lincoln Sheaf Works
4th Jun 1898 Southport Contest Pemberton Old
14th May 1898 Liverpool Contest Gossage's (Widnes)
7th May 1898 Codnor Contest Alfreton Church
16th Oct 1897 Scottish Championship (Second Section) Brechin City
9th Oct 1897 Scottish Championship (Championship Section) Alloa
28th Aug 1897 Poynton Contest Gossage's
21st Aug 1897 Darlaston Contest Willenhall Temperance
17th Jul 1897 Boothfold Contest Irwell Springs
10th Jul 1897 Belle Vue July Contest Norland
1st Jul 1897 Cinderford Contest Pillowell
26th Jun 1897 Ibrox Park (Glasgow) Contest Clydebank
21st Jun 1897 Aintree Contest Pemberton Old
12th Jun 1897 Southport Contest Crooke
7th Jun 1897 West Stanley Waltz Contest Spencer's Steel Works
7th Jun 1897 West Stanley Contest Besses o' th' Barn
5th Jun 1897 Heanor Contest (Testpiece) Grimesthorpe
22nd May 1897 Southport Central Contest Pemberton Old
Kingston Mills
15th May 1897 Waterloo Contest Widnes St. Mary's
8th May 1897 Codnor Contest Grimesthorpe
17th Apr 1897 Nelson Contest Black Dyke
2nd Sep 1896 Hawarden Contest (Local Section) Wrexham Borough
1st Sep 1896 Hawarden Contest Black Dyke
29th Aug 1896 Middleton In Teesdale Contest West Hartlepool Operatic
18th Jul 1896 Olney Contest Earls Barton Old
15th Jul 1896 Redhill Contest (First Section) Redhill Town
15th Jul 1896 Redhill Contest (Second Section) East Grinstead
11th Jul 1896 Belle Vue July Contest Rotherham Temperance
4th Jul 1896 Queensbury Contest Wyke Temperance
20th Jun 1896 Lincoln Temperance Fete and Gala Brass Band Contest Black Dike Mills Queensbury Band
13th Jun 1896 Bamber Bridge Contest Farington Mills
6th Jun 1896 Heanor Contest (Quickstep) Lincoln Malleable
6th Jun 1896 Heanor Contest (Testpiece) Lea Mills
30th May 1896 Southport Contest Pemberton Old
26th May 1896 Porth Contest Morriston
25th May 1896 Ruabon Contest Gossage's (Widnes)
23rd May 1896 Prince's End Contest Wednesbury Crown Tube
16th May 1896 Tyldesley Contest Whitewell Vale
4th May 1896 Abertillery Contest Abertillery Temperance
2nd May 1896 Keighley Contest Besses o' th' Barn
Black Dyke
6th Apr 1896 Clough Hall Contest Besses o' th' Barn
16th Nov 1895 Leigh Contest Pendleton Old
16th Oct 1895 Ffynnongroew Contest Buckley Volunteer
28th Sep 1895 Southport Contest Heywood Old
31st Aug 1895 Kinross Contest Alloa
3rd Aug 1895 Chirk Contest Gossage's (Widnes)
2nd Aug 1895 Llanelly Contest Morriston
20th Jul 1895 Maryport Contest Haverigg
13th Jul 1895 Belle Vue July Contest Pemberton Old
6th Jul 1895 Rawtenstall Contest Boothfold
22nd Jun 1895 Liverpool Contest Pemberton Old
15th Jun 1895 Birkenhead Contest Banks Rechabites
13th Jun 1895 Welshpool Contest Oak Alyn C.E.T.S
3rd Jun 1895 Swansea Contest Morriston
25th May 1895 Boothfold Contest Whitewell Vale
11th May 1895 Heanor Contest (Test Piece) Hucknall Temperance
11th May 1895 Heanor Contest (Quickstep) Rotherham Temperance
27th Apr 1895 Towyn Contest Royal Oakeley
13th Apr 1895 Standish Contest Wingates Temperance
25th Aug 1894 Goodshaw Contest Haslingden Temperance
11th Aug 1894 Manchester Contest Kingston Mills
4th Aug 1894 Swansea Contest (Second Section) Abercanaid
4th Aug 1894 Swansea Contest Llanelly Town
28th Jul 1894 Stacksteads Contest Haslingden Temperance
26th Jul 1894 Peterborough Contest (Local Section) Raunds Temperance
26th Jul 1894 Peterborough Contest Wyke Temperance
21st Jul 1894 Eccles Contest Mossley
14th Jul 1894 Hull Contest (Local Section) East Hull
14th Jul 1894 Hull Contest Wyke Temperance
2nd Jul 1894 Bridgend Contest Bethany Temperance
30th Jun 1894 Lea Mills Contest Glossop Old
23rd Jun 1894 St. Helens Contest Pemberton Old
16th Jun 1894 Aintree Contest Tranmere
26th May 1894 Abbey Lakes Contest Eccles Borough
15th May 1894 Porth Contest Ferndale
26th Mar 1894 Carlisle Contest (Local Section) Kirkhouse
26th Mar 1894 Carlisle Contest Kingston Mills
9th Sep 1893 Kettering Contest Luton Red Cross
2nd Sep 1893 Prudhoe Contest South Derwent
26th Aug 1893 Warrington Contest Eccles Borough
29th Jul 1893 Silloth Contest Holborn Hill
22nd Jul 1893 Eccles Contest Bradford (Manchester)
20th Jul 1893 Peterborough Contest Black Dyke
20th Jul 1893 Peterborough Contest (Local Section) Peterborough Borough
19th Jul 1893 Redhill Contest Reading Temperance
15th Jul 1893 Fairfield Contest Denton
8th Jul 1893 Belle Vue July Contest Cornholme
6th Jul 1893 Sheffield Gardens Band Contest Black Dyke
Kingston Mills
3rd Jul 1893 Merthyr Contest Llanelly
3rd Jul 1893 Merthyr Contest (2nd Section) Pontardawe
24th Jun 1893 St. Helens Contest Pemberton Old
17th Jun 1893 Heanor Contest (Testpiece) Hucknall Temperance
5th Jun 1893 Ferndale Contest Llanelly
20th May 1893 Gorton Contest Eccles Borough
6th May 1893 Platt Bridge Contest Pemberton Old
22nd Apr 1893 Standish Contest Platt Bridge
6th Mar 1893 Skelmersdale Contest Wingates Temperance
1st Oct 1892 Old America Contest Heywood Old
17th Sep 1892 Cambuslang Contest Cambusbarron
27th Aug 1892 St. Helens Contest Pemberton Old
20th Aug 1892 Shildon Contest Kingston Mills
9th Jul 1892 Belle Vue July Contest Denton Original
20th Jun 1892 Workington Contest (Local Section) Haverigg
20th Jun 1892 Workington Contest Kingston Mills
18th Jun 1892 Hoyland Contest Kingston Mills
18th Jun 1892 Silkstone Contest Kingston Mills
4th Jun 1892 Haydon Bridge Contest Kingston Mills
21st May 1892 West Hartlepool Contest West Hartlepool Old Operatic
7th May 1892 Stacksteads Contest Clayton le Moors
15th Aug 1891 Thornton Hough Contest Skelmersdale Old
25th Jul 1891 Rushden Contest Kettering Town
11th Jul 1891 Belle Vue July Contest Cornholme
20th Jun 1891 Workington Contest Holborn Hill
13th Jun 1891 Hyde Contest Leeds Forge
9th May 1891 Rawtenstall Contest Bacup Change
25th Apr 1891 Rawtenstall Contest Goodshaw
12th Jul 1890 Belle Vue July Contest Batley Old
21st Jun 1890 Hoyland Contest Dewsbury Old
14th Jun 1890 Glossop Contest Leeds Forge
7th Jun 1890 Haydon Bridge Contest Whitworth
31st May 1890 Southport Contest Kingston Mills
17th May 1890 Dewsbury Contest Leeds Forge
26th Apr 1890 Westhoughton Contest Heap Bridge Mills
2nd Sep 1889 British Open Wyke Temperance
13th Jul 1889 Bradford Contest Leeds Forge
6th Jul 1889 Rochdale Band Contest Norland
1st Jun 1889 Haydon Bridge Contest Besses o th Barn
18th May 1889 Rawtenstall Contest Newhallhey
4th Aug 1888 Hebden Bridge Contest Todmorden Old
Wyke Temperance
14th Jul 1888 Belle Vue July Contest Rochdale Amateur
26th Aug 1878 West Hartlepool Contest Meltham Mills
23rd Jul 1877 West Hartlepool Contest West Hartlepool Old Operatic
6th Jun 1876 West Hartlepool Contest Coxhoe Temperance
5th Jul 1875 West Hartlepool Contest Saltaire Brass Band
1st Aug 1871 Castle Eden Contest West Hartlepool Operatic

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/