BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Tom Atkinson

Also known as: Tom Foster Atkinson

194 contests adjudicated.

Contest Adjudications (194)

Date Contest Winner
26th Nov 1972 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Boarhurst Silver
5th Mar 1972 CISWO Yorkshire (3rd Section) Dodworth Miners' Welfare Band
25th Apr 1971 Thurrock Arts Council (Second Section) Aveley
25th Apr 1971 Thurrock Arts Council (Third Section) Bisley Office Equipment
22nd Nov 1970 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Slaithwaite
22nd Nov 1970 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section B) Delph Prize
25th Oct 1970 Skelmersdale Contest (Section B) Prescot
25th Oct 1970 Skelmersdale Contest (Section A) British Vita
27th Sep 1970 Clacton-on-Sea Contest (Section 2) Redbridge Youth
27th Sep 1970 Clacton-on-Sea Contest (Section 3) Redbridge Youth
27th Sep 1970 Clacton-on-Sea March Contest King's Lynn Town
12th Sep 1970 Cwmaman Festival Contest Cory
13th Jun 1970 Northumberland Miners Gala (Section B) Silksworth Colliery
13th Jun 1970 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Cowpen and Crofton
9th May 1970 Spring Festival (Junior Cup) Flimby Saxhorn Silver
2nd May 1970 Scottish Championship (Third Section) Buckhaven & District Miners'
2nd May 1970 Scottish Championship (Fourth Section) Newtongrange Lothian Silver
25th Apr 1970 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hade Edge
21st Mar 1970 Cornwall BBA Contest (2nd Section) Helston Town
21st Mar 1970 Cornwall BBA Contest (Championship Section) Bodmin Town
21st Mar 1970 Cornwall BBA Contest (3rd Section) St Dennis Junior
16th Nov 1969 NWABBA Preston District Contest (Section B) Lancashire Constabulary
18th Oct 1969 National Mineworkers (Second Section) Coedely Colliery
6th Sep 1969 British Open Grimethorpe Colliery
26th Jan 1969 Fife Charities Band Association Contest Bo'ness and Carriden
1969 CISWO Yorkshire (3rd Section) Yorkshire Main Edlington NUM
7th Sep 1968 British Open Black Dyke Mills
19th Nov 1967 Northumberland Brass Band League (Section A) Cowpen and Crofton
19th Nov 1967 Northumberland Brass Band League (Section B) Backworth Colliery
21st Oct 1967 National Mineworkers (Second Section) Dawdon Lodge
9th Sep 1967 Yorkshire v. Midlands Contest (Grade Three) Rolls Royce
10th Jun 1967 Northumberland Miners Gala (Open Section) Boldon Colliery
10th Jun 1967 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Cowpen and Crofton
29th May 1967 Senior Trophy North Ashton Prize
20th May 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Rhymney Workmen
20th May 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Gwaun-cae-Gurwen Junior
20th May 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory
20th May 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Coedely Colliery
5th Mar 1967 Hammersmith Contest (Second Division) Sheffield Recreation
5th Mar 1967 Hammersmith Contest (Championship) Hanwell Silver
5th Mar 1967 Hammersmith Contest (Third Division) Chobham
1967 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Three) Rolls Royce Works
20th Nov 1966 York & District BBA Contest (1st Section) Rowntrees
20th Nov 1966 York & District BBA Contest (2nd Section) Kirkbymoorside Town
20th Nov 1966 York & District BBA Contest (3rd Section) Rothwell Old
15th Oct 1966 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Hatfield Main Colliery
1st Oct 1966 Bury Contest (Section B) Meersbrook
1st Oct 1966 Bury Contest (Section A) Dove Holes Public
19th Jun 1966 Cleethorpes Brass Band Festival (Lincolnshire Championship) Grimsby and District
19th Jun 1966 Cleethorpes Brass Band Festival (Second Section) B.M.A.R.O.Company
19th Jun 1966 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Sheffield Recreation
11th Jun 1966 Welsh Miners Gala (First Section) Parc and Dare
11th Jun 1966 Welsh Miners Gala (Second Section) Steel Company of Wales
11th Jun 1966 Welsh Miners Gala (March Contest) Markham and District
6th Mar 1966 CISWO Yorkshire (2nd Section) Rawmarsh Prize Band
19th Feb 1966 Lewis's Entertainment Contest Semi Final Hafod Colliery
12th Feb 1966 Lewis's Entertainment Contest Semi Final Poynton
6th Feb 1966 Rochdale Contest (Section A) Leeds Model
6th Feb 1966 Rochdale Contest (Section B) Meltham and Meltham Mills
4th Sep 1965 British Open Fairey
7th Jun 1965 Scottish Miners Gala Contest Kinneil Colliery
6th Feb 1965 Lewis's Entertainment Contest Semi Final Dove Holes Public
5th Sep 1964 British Open Foden Motor Works
Mar 1964 CISWO Yorkshire (4th Section) Thornhill Colliery
19th Oct 1963 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Poynton Brass
5th Oct 1963 National Mineworkers (Fourth Section) Grimethorpe Colliery Juniors
4th Mar 1962 CISWO Yorkshire (3rd Section) Royston New Monkton
28th Oct 1961 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Hetton Silver
29th Apr 1961 Midlands Area (Fourth Section) Shipston Town Silver
12th Feb 1961 Rochdale Contest Hoggarths
17th Dec 1960 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) Atherstone
17th Dec 1960 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Loughborough Borough
17th Dec 1960 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Coventry Festival
20th Nov 1960 North East Midlands Contest (First Section) Heage Silver
20th Nov 1960 North East Midlands Contest (Second Section) Kirkby Colliery
8th Oct 1960 Bury Contest Dove Holes Public
24th Apr 1960 Blackpool Contest, 'B' Section Colne Borough
24th Apr 1960 Blackpool Contest, 'A' Section Lindley
24th Apr 1960 Blackpool Contest (C Section) Poynton Brass
6th Dec 1959 NWABBA Contest (Championship Section) Barrow Shipyard
6th Dec 1959 NWABBA Contest (Fourth Section) Flookburgh
6th Dec 1959 NWABBA Contest (Second Section) Preston Town
7th Nov 1959 Northants Amateur Brass Band Association (3rd Section) Wollaston Town Silver
7th Nov 1959 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Northampton Town
24th Oct 1959 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Steel Co. of Wales Port Talbot
20th Jun 1959 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town
20th Jun 1959 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Carharrack & St Day
20th Jun 1959 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Penzance Silver
9th May 1959 Spring Festival (Junior Cup) Rist's Silverdale Silver
30th Mar 1959 East Anglian BBA Championship Class Soham Comrades
30th Mar 1959 East Anglian BBA Class A March Railway
5th Dec 1958 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Elland Silver
5th Dec 1958 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Lindley
25th Oct 1958 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Elland Silver
28th Jun 1958 Crewkerne Contest (Section 1) Fishponds B.L.
28th Jun 1958 Crewkerne Contest (Section 2) Yeovil Workmen
28th Jun 1958 Crewkerne Contest (Section 3) Watchet British Legion
14th Jun 1958 Severn Tunnel Contest Llwydcoed Silver
22nd Mar 1958 North West Area (Fourth Section) Newtown Silver
8th Dec 1957 NWABBA Contest (Championship Section) Farnworth Old
8th Dec 1957 NWABBA Contest (Third Section) Mossley Public
7th Sep 1957 Haydon Bridge Contest (Open Section) Bedlington Dr Pit
7th Sep 1957 Haydon Bridge Contest (Confined Section) Cowpen and Crofton
18th May 1957 Senior Cup Langwith Miners' Welfare
11th May 1957 West of England Area (Fourth Section) Berry Hill Silver
20th Apr 1957 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Coedely Colliery
20th Apr 1957 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Parc and Dare
20th Apr 1957 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Ynyshir and Wattstown
16th Mar 1957 Midlands Area (Fourth Section) Peak Dale Public
24th Feb 1957 London & Home Counties BBA Spring Contest (Third Section) Hornsey British Legion
24th Feb 1957 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) Betteshanger Colliery
24th Feb 1957 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) The People Band
10th Nov 1956 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Rushden Temperance
10th Nov 1956 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Peterborough City
27th Oct 1956 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Walkden Prize
25th Aug 1956 Haydon Bridge Contest (Open Section) Haltwhistle Old
25th Aug 1956 Haydon Bridge Contest (Confined Section) Carlisle St Stephens
7th Apr 1956 London and Southern Counties (Third Section) Littleport British Legion
29th Oct 1955 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Chapel-en-le-Frith Town
16th Apr 1955 North West Area (Fourth Section) Carlisle City
13th Apr 1955 Llandderfel Contest Royal Oakley
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (Own Choice - 1st Section) Rushden Temperance
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Rushden Temperance
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (Own Choice - 2nd Section) Rushden Town
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Northampton Town
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Markham and District
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Cardiff Transport
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Tonyrefail Boys
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Lewis Merthyr
31st Jul 1954 Tynemouth Open Contest Harton Colliery
12th Jun 1954 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (3rd Section) Monotype Works
12th Jun 1954 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (4th Section) Ware Town
24th Apr 1954 North of England Area (Third Section) Ellington Colliery Silver Prize Band
24th Apr 1954 North of England Area (Fourth Section) Stanhope Colliery
7th Mar 1954 CISWO Yorkshire (3rd Section ) Dodworth Miners Welfare Band
29th Nov 1953 Manchester District Contest (Second Section) Street Fold Silver
29th Nov 1953 Manchester District Contest (Third Section) Dunham Woodhouses
29th Nov 1953 Manchester District Contest (Open Section) Eccles Borough
11th Oct 1953 West Riding Grading Contest (Section 2) Acton Hall
23rd May 1953 Welsh Area (Fourth Section) Ystalyfera Public
23rd May 1953 Welsh Area (Third Section) Cwmbran U.D. Silver
23rd May 1953 Welsh Area (Second Section) Mid Rhondda
1st May 1953 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Ligoniel
1st May 1953 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Henry Waddell
1st May 1953 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Laganvale
1st May 1953 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Wellington
21st Mar 1953 North West Area (Championship Section) Fodens Motor Works
7th Mar 1953 Midlands Area (Fourth Section) Langwith Miners' Welfare Silver
1953 Welsh Area (Championship Section) Parc & Dare Workmens
4th Aug 1952 National Eisteddfod of Wales (Class B) Ystalyfera Public
4th Aug 1952 National Eisteddfod of Wales (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
4th Aug 1952 National Eisteddfod of Wales (Class C) Cwmaman Institute
28th Jun 1952 Flockton Contest Hade Edge
24th May 1952 West of England Area (Third Section) St Ives Town
24th May 1952 West of England Area (Second Section) Albion Dockyard
23rd May 1952 North East Midlands Contest (Second Section) Basford Hall Miners
23rd May 1952 North East Midlands Contest (First Section) Burslem Co-operative
17th May 1952 Spring Festival (Junior Cup) Clayton West
12th Apr 1952 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Lewis Merthyr
12th Apr 1952 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Pencoed Public
12th Apr 1952 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Ynyshir and Wattstown Junior
22nd Mar 1952 North West Area (Second Section) Farnworth Old
2nd Feb 1952 NWABBA Preston District Contest Freckleton Subscription
3rd Nov 1951 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 2) Marsh Gibbon
26th May 1951 Blaina Contest (Class C) Cwm Town
26th May 1951 Blaina Contest (Class B) Lewis Merthyr
26th May 1951 Blaina Contest (Class D) Cwmaman
3rd Mar 1951 Midlands Area (Fourth Section) Thoresby Colliery Welfare
1951 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) 55th Old Boys
1951 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) 1st Old Boys
1951 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Templemore
4th Nov 1950 Northumberland Brass Band League (Section A) Wallsend Shipyard
14th Oct 1950 Scottish Championship (Championship Section) Parkhead Forge Silver
16th Sep 1950 Scottish Championship (Fourth Section) Dundee Trades
15th Jul 1950 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Truro City
15th Jul 1950 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Just Silver
15th Jul 1950 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town Band
11th Feb 1950 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Second Section Bo'ness and Carriden
11th Feb 1950 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Third Section Newtongrange Lothian
3rd Dec 1949 Northumberland Brass Band League (Section B) Lynemouth
3rd Dec 1949 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton Colliery
6th Nov 1949 West Riding Contest (2nd Section) Moderna Works
29th Oct 1949 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 2) Branksome and Parkstone
3rd Sep 1949 British Open Fairey Aviation
27th Aug 1949 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Grange Moor
27th Aug 1949 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Hepworth Silver
16th Jul 1949 Wellington Contest (Local Section) Donnington Wood
16th Jul 1949 Wellington Contest (Open Section) Derby Borough Police
28th May 1949 Welsh Area (Fourth Section) Tylorstown Junior
7th May 1949 Belle Vue May Contest (Class D Group 1) Leyland B.L.
26th Mar 1949 North of England Area (Third Section) Dawdon Lodge Silver Prize Band
26th Mar 1949 North of England Area (Fourth Section) Lynemouth and Ellington
12th Feb 1949 Durham League Contest (Section C) Darlington British Railways
13th Dec 1947 Durham v Northumberland Contest Sunderland Transport

See Also

Tom Atkinson as a Conductor

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/