BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

North West Area (Fourth Section), 14th Mar 2010

Hazel Grove

Competed at this contest 15 times prior to 2010, first recorded in 1995. Conductor at this contest is Nigel Beasley.

North West Area History

2009 19th Nigel Beasley The Talisman [Hughes]
2008 8th Nigel Beasley Four Cities Symphony
2007 (Third Section) 19th Neil Bowden Prelude and Jubilate
2006 (Third Section) 14th Neil Bowden Entertainments
2005 (Third Section) 11th Neil Bowden Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 (Third Section) 12th T. Emery Vizcaya
2003 (Third Section) 10th Andy Hirst Northern Landscapes
2002 (Third Section) 16th Andy Hirst St. Austell Suite
2001 (Third Section) 12th Les Hall Sinfonietta [Horovitz]
2000 (Third Section) 13th Les Hall Narnia Suite

Recent Form

Besses Boys Band

Competed at this contest 26 times prior to 2010, first recorded in 1945. Conductor at this contest is James Holt.

North West Area History

2009 11th James Holt The Talisman [Hughes]
2008 10th James Holt Four Cities Symphony
2007 13th James Holt The Seasons [Wilby]
2006 9th James Holt Anglian Dances
2005 12th James Holt Divertimento [Kelly]
2004 9th Matthew Stringer Partita [Gregson]
2003 4th Matthew Stringer Lydian Pictures
2002 11th Carl Whiteoak Suite in Bb [Jacob]
2001 18th John Powell Sinfonietta Pastorale
2000 13th John Powell The Haslemere Suite

Recent Form

Farnworth & Walkden

Competed at this contest 6 times prior to 2010, first recorded in 2004. Conductor at this contest is Peter Ashley.

North West Area History

2009 10th Peter Ashley The Talisman [Hughes]
2008 5th Peter Ashley Four Cities Symphony
2007 12th Peter Ashley The Seasons [Wilby]
2006 13th Peter Ashley Anglian Dances
2005 7th Peter Ashley Divertimento [Kelly]
2004 5th Peter Ashley Partita [Gregson]

Recent Form

Nelson Brass

Competed at this contest 18 times prior to 2010, first recorded in 1947. Conductor at this contest is Stephen Brodie.

North West Area History

2009 7th David Holland The Talisman [Hughes]
2008 23rd John Roberts Four Cities Symphony
2007 5th John Roberts The Seasons [Wilby]
2006 (Third Section) 12th John Roberts Entertainments
2005 (Third Section) 13th R. Holt Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 (Third Section) 18th John North Vizcaya
2003 3rd John North Lydian Pictures
2002 10th Keith Richmond Suite in Bb [Jacob]
2001 2nd Keith Richmond Sinfonietta Pastorale
2000 17th Keith Richmond The Haslemere Suite

Recent Form

Boarshurst Silver

Competed at this contest 32 times prior to 2010, first recorded in 1947. Conductor at this contest is David W. Ashworth.

North West Area History

2009 (Third Section) 13th David W. Ashworth The Once and Future King
2008 (Third Section) 18th Alan Hobbins The Dark Side of the Moon
2007 (Second Section) 12th Dave Morris Carnival [Perkin]
2006 (Second Section) 7th David Hebb Images of the Millennium
2005 (Second Section) 7th Jonathon Webster Variations for Brass Band
2004 (Third Section) 3rd Jonathon Webster Vizcaya
2003 (Third Section) 2nd Jonathon Webster Northern Landscapes
2002 (Third Section) 7th Jonathon Webster St. Austell Suite
2001 (Third Section) 14th Brian Broadbent Sinfonietta [Horovitz]
2000 (Third Section) 5th David Hebb Narnia Suite

Recent Form

Dobcross Youth

Competed at this contest 17 times prior to 2010, first recorded in 1981. Conductor at this contest is James Garlick.

North West Area History

2009 (Third Section) 20th Brian Lamb The Once and Future King
2008 (Third Section) 19th Brian Lamb The Dark Side of the Moon
2007 (Third Section) 14th Ted Griffiths Prelude and Jubilate
2006 5th Ted Griffiths Anglian Dances
2005 6th Ted Griffiths Divertimento [Kelly]
2004 6th Ted Griffiths Partita [Gregson]
2003 (First Section) 12th Ted Griffiths Passacaglia on a Theme of Brahms
2002 (First Section) 9th Ted Griffiths Royal Parks
2001 (Second Section) 1st Ted Griffiths The Moor of Venice
2000 (Second Section) 6th Ted Griffiths Sword, Jewel and Mirror

Recent Form

Rivington & Adlington

Competed at this contest 26 times prior to 2010, first recorded in 1957. Conductor at this contest is Malcolm Wilson.

North West Area History

2009 3rd Malcolm Wilson The Talisman [Hughes]
2008 (Third Section) 16th Dave Mort The Dark Side of the Moon
2007 (Third Section) 18th Dave Mort Prelude and Jubilate
2005 4th Harry Bentham Divertimento [Kelly]
2004 10th Harry Bentham Partita [Gregson]
2003 6th Harry Bentham Lydian Pictures
2002 9th Ian Bateson Suite in Bb [Jacob]
2001 10th Alan Marsh Sinfonietta Pastorale
2000 21st Alan Marsh The Haslemere Suite

Recent Form

Darwen Brass

Competed at this contest 2 times prior to 2010, first recorded in 2008. Conductor at this contest is Steve Hartley.

North West Area History

2009 8th Steve Hartley The Talisman [Hughes]
2008 14th Steve Hartley Four Cities Symphony

Recent Form

Golborne

Competed at this contest 26 times prior to 2010, first recorded in 1958. Conductor at this contest is David Houghton.

North West Area History

2009 15th David Houghton The Talisman [Hughes]
2008 9th Graham Smith Four Cities Symphony
2007 14th Eddie Hill The Seasons [Wilby]
2006 8th David W. Ashworth Anglian Dances
2005 9th Shane Foster Divertimento [Kelly]
2004 (Third Section) 19th Geoff Williams Vizcaya
2003 (Third Section) 13th Geoff Williams Northern Landscapes
2001 (Third Section) 7th Stuart Barton Sinfonietta [Horovitz]
2000 (Third Section) 6th Geoff Williams Narnia Suite

Recent Form

Littleborough Public

Competed at this contest 9 times prior to 2010, first recorded in 1957. Conductor at this contest is Adrian Woodhead.

North West Area History

2007 19th Matthew Bailey The Seasons [Wilby]
2006 16th Matthew Bailey Anglian Dances
2005 Withdrawn Divertimento [Kelly]

Recent Form

Parr (Richardson Ltd) St. Helens

Competed at this contest 46 times prior to 2010, first recorded in 1947. Conductor at this contest is John Ludden.

North West Area History

2009 17th Russell Prescott The Talisman [Hughes]
2008 18th Russell Prescott Four Cities Symphony
2007 15th John Smith The Seasons [Wilby]
2006 19th John Smith Anglian Dances
2005 Withdrawn Divertimento [Kelly]
2004 17th Bob Kerwick Partita [Gregson]
2003 10th John Ludden Lydian Pictures
2002 17th John Ludden Suite in Bb [Jacob]
2001 17th John Ludden Sinfonietta Pastorale
2000 7th John Ludden The Haslemere Suite

Recent Form

Tarleton Brass

Competed at this contest 6 times prior to 2010, first recorded in 2004. Conductor at this contest is Barry Taylor.

North West Area History

2009 9th Gillian Bould The Talisman [Hughes]
2008 3rd Gillian Bould Four Cities Symphony
2007 11th Gillian Bould The Seasons [Wilby]
2006 11th John Doyle Anglian Dances
2005 13th Gillian Bould Divertimento [Kelly]
2004 15th Gillian Bould Partita [Gregson]

Recent Form

Coppull & Standish

Competed at this contest 5 times prior to 2010, first recorded in 2005. Conductor at this contest is Graham A. Martin.

North West Area History

2009 6th Andrew Baker The Talisman [Hughes]
2008 6th Andrew Baker Four Cities Symphony
2007 10th Harry Bentham The Seasons [Wilby]
2006 17th Harry Bentham Anglian Dances
2005 11th John Roberts Divertimento [Kelly]

Recent Form

Pilling Jubilee Silver

Competed at this contest 15 times prior to 2010, first recorded in 1977. Conductor at this contest is Billy Porter.

North West Area History

2009 4th Billy Porter The Talisman [Hughes]
2008 (Third Section) 20th Billy Porter The Dark Side of the Moon
2007 (Third Section) 17th Billy Porter Prelude and Jubilate
2005 (Third Section) 9th Brian Harper Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 (Third Section) 11th Brian Harper Vizcaya
2003 (Third Section) 8th Shane Foster Northern Landscapes
2002 (Third Section) 10th Steve Simpson St. Austell Suite
2001 (Third Section) 10th Steve Simpson Sinfonietta [Horovitz]
2000 (Third Section) 14th Steve Simpson Narnia Suite

Recent Form

  • 7th Feb 2010: 8th - Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section), conductor Billy Porter.
  • 21st Jun 2009: 1st - Kirkby Lonsdale (Fourth Section), conductor Unknown, do you know?

City of Chester

Competed at this contest 34 times prior to 2010, first recorded in 1947. Conductor at this contest is Philip Mottershead.

North West Area History

2009 (Third Section) 14th Philip Mottershead The Once and Future King
2008 (Third Section) 17th Philip Mottershead The Dark Side of the Moon
2007 (Third Section) 10th Philip Mottershead Prelude and Jubilate
2006 (Third Section) 6th Philip Mottershead Entertainments
2005 (Third Section) 12th Philip Mottershead Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 (Third Section) 8th Derek Mitchell Vizcaya
2003 (Third Section) 18th Derek Mitchell Northern Landscapes
2002 (Third Section) 11th Derek Mitchell St. Austell Suite
2001 7th Derek Mitchell Sinfonietta Pastorale
2000 15th Derek Mitchell The Haslemere Suite

Recent Form

  • None

Brindle

Competed at this contest 25 times prior to 2010, first recorded in 1948. Conductor at this contest is John Smith.

North West Area History

2008 22nd Keith Richmond Four Cities Symphony
2007 16th Keith Richmond The Seasons [Wilby]
2006 22nd Keith Richmond Anglian Dances
2003 17th Derek Renshaw Lydian Pictures

Recent Form

Sale Brass

Competed at this contest 14 times prior to 2010, first recorded in 1947. Conductor at this contest is John Dickinson.

North West Area History

2009 14th John Dickinson The Talisman [Hughes]
2008 17th John Dickinson Four Cities Symphony
2000 15th Robert Richards The Haslemere Suite

Recent Form

Greenfield

Competed at this contest 21 times prior to 2010, first recorded in 1986. Conductor at this contest is Stuart Black.

North West Area History

2009 5th Stuart Black The Talisman [Hughes]
2008 12th Stuart Black Four Cities Symphony
2007 7th Dave Chapman The Seasons [Wilby]
2006 12th Dave Chapman Anglian Dances
2005 3rd Dave Chapman Divertimento [Kelly]
2004 13th Dave Chapman Partita [Gregson]
2003 13th Dave Chapman Lydian Pictures
2002 (Third Section) 18th Dave Chapman St. Austell Suite
2001 (Third Section) 15th Dave Chapman Sinfonietta [Horovitz]

Recent Form

Friezland

Competed at this contest 15 times prior to 2010, first recorded in 1995. Conductor at this contest is Chris Partington.

North West Area History

2009 18th Tom Haslam The Talisman [Hughes]
2008 15th Tom Haslam Four Cities Symphony
2007 (Third Section) 16th Lana Tingay Prelude and Jubilate
2006 (Third Section) 13th Lana Tingay Entertainments
2005 (Third Section) 16th Lana Tingay Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 4th Lana Tingay Partita [Gregson]
2003 4th Lana Tingay Lydian Pictures
2002 5th Lana Tingay Suite in Bb [Jacob]
2001 9th Lana Tingay Sinfonietta Pastorale
2000 17th Lana Tingay The Haslemere Suite

Recent Form

  • None

Blackley

Competed at this contest 38 times prior to 2010, first recorded in 1949. Conductor at this contest is Adrian Smith.

North West Area History

2009 12th Adrian Smith The Talisman [Hughes]
2008 21st Adrian Smith Four Cities Symphony
2007 9th Adrian Smith The Seasons [Wilby]
2006 18th Adrian Smith Anglian Dances
2003 (Third Section) 20th Tony Swainson Northern Landscapes
2002 (Third Section) 15th Graham Smith St. Austell Suite
2001 10th Graham Smith Sinfonietta Pastorale
2000 3rd Graham Smith The Haslemere Suite

Recent Form

Ellenbrook & Boothstown

Competed at this contest 4 times prior to 2010, first recorded in 1956. Conductor at this contest is Craig Mann.

North West Area History

None in last 10 years

Recent Form

  • None

Denton Brass

Competed at this contest 3 times prior to 2010, first recorded in 2006. Conductor at this contest is Colin Myers.

North West Area History

2009 16th Graham Smith The Talisman [Hughes]
2008 19th Jonathan Davies Four Cities Symphony
2006 15th Clive Fox Anglian Dances

Recent Form

Tottington Public

Competed at this contest 5 times prior to 2010, first recorded in 1957. Conductor at this contest is Daniel Price.

North West Area History

2008 13th Matthew Ryan Four Cities Symphony
2006 20th Alan Simpson Anglian Dances
2004 16th Lee Dunkley Partita [Gregson]
2003 16th N. Martin Lydian Pictures

Recent Form

More details and a map are available for this contest

Band Distance
Hazel Grove 48.7 mi / 78.4 km
Greenfield 46.9 mi / 75.5 km
Boarshurst Silver 46.9 mi / 75.4 km
Friezland 46.6 mi / 75.0 km
Dobcross Youth 46.0 mi / 74.1 km
Denton Brass 45.5 mi / 73.2 km
City of Chester 43.7 mi / 70.3 km
Sale Brass 40.8 mi / 65.6 km
Littleborough Public 40.6 mi / 65.4 km
Blackley 39.2 mi / 63.0 km
Besses Boys Band 36.2 mi / 58.2 km
Nelson Brass 36.0 mi / 58.0 km
Ellenbrook & Boothstown 33.7 mi / 54.2 km
Farnworth & Walkden 33.1 mi / 53.3 km
Tottington Public 32.2 mi / 51.9 km
Golborne 30.6 mi / 49.2 km
Parr (Richardson Ltd) St. Helens 29.8 mi / 47.9 km
Darwen Brass 24.5 mi / 39.4 km
Rivington & Adlington 23.1 mi / 37.2 km
Coppull & Standish 20.8 mi / 33.5 km
Brindle 17.5 mi / 28.1 km
Tarleton Brass 12.6 mi / 20.3 km
Pilling Jubilee Silver 9.9 mi / 15.9 km

Average distance: 34.1 mi / 54.9 km

Photos


    Pictures automatically sourced from flickr.

    Comments or Corrections?

    Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




    Printed from http://brassbandresults.co.uk/