BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

North West Area (Second Section), 27th Feb 2011

Morecambe

Competed at this contest 28 times prior to 2011, first recorded in 1978. Conductor at this contest is Andrew Warriner.

North West Area History

2010 4th Andrew Warriner Kingdom of Dragons
2009 (Third Section) 5th Andrew Warriner The Once and Future King
2008 (Third Section) 7th Andrew Warriner The Dark Side of the Moon
2007 (Third Section) 6th Chris Larder Prelude and Jubilate
2006 (Third Section) 10th Chris Larder Entertainments
2003 4th Andrew Warriner Celestial Prospect
2002 2nd Andrew Warriner Symphony for Brass
2001 (Third Section) 2nd Andrew Warriner Sinfonietta [Horovitz]
2000 11th Andrew Warriner Sword, Jewel and Mirror

Recent Form

Haydock

Competed at this contest 37 times prior to 2011, first recorded in 1947. Conductor at this contest is Mark Quinn.

North West Area History

2010 3rd Mark Quinn Kingdom of Dragons
2009 (First Section) 11th Mark Quinn Pentacle
2008 (First Section) 12th Neil McNulty James Cook, Circumnavigator
2006 (Championship Section) 9th Edward Kennedy Journey to the Centre of the Earth
2005 (Championship Section) 11th Lynda Nicholson Overture to Rienzi [arr. Lorriman]
2004 (Championship Section) 6th Lynda Nicholson Tristan Encounters
2003 (Championship Section) 3rd Ian Brownbill Prague
2002 (Championship Section) 6th Ian Brownbill Whitsun Wakes
2001 (First Section) 4th Ian Brownbill The Undaunted
2000 (First Section) 5th Chris Wormald Music for the Common Man

Recent Form

Co-operative 2000 Brass

Tyldesley

Competed at this contest 39 times prior to 2011, first recorded in 1949. Conductor at this contest is Robert Taylor.

North West Area History

2010 (First Section) 10th Robert Taylor A Moorside Suite
2009 (First Section) 8th Robert Taylor Pentacle
2008 (First Section) 5th Robert Taylor James Cook, Circumnavigator
2007 (First Section) 9th Robert Taylor Sinfonietta for Brass Band - The Wayfarer
2006 (First Section) 9th Robert Taylor Voyage of Discovery
2005 (First Section) 5th Robert Taylor Comedy Overture
2004 (First Section) 5th Robert Taylor Coventry Variations
2003 (First Section) 8th Steven Booth Passacaglia on a Theme of Brahms
2002 (First Section) 7th Mark Peacock Royal Parks
2001 (First Section) 12th Darrol Barry The Undaunted
2000 (First Section) 3rd Darrol Barry Music for the Common Man

Recent Form

Uppermill

Competed at this contest 24 times prior to 2011, first recorded in 1987. Conductor at this contest is Alan Widdop.

North West Area History

2010 (Third Section) 4th Alan Widdop Labour and Love
2009 (Third Section) 4th Alan Widdop The Once and Future King
2008 (Fourth Section) 1st Alan Widdop Four Cities Symphony
2007 (Fourth Section) 2nd Alan Widdop The Seasons [Wilby]
2006 (Fourth Section) 7th Alan Widdop Anglian Dances
2005 (Fourth Section) 10th Alan Widdop Divertimento [Kelly]
2004 (Fourth Section) 2nd Simon Wood Partita [Gregson]
2003 (Fourth Section) 12th Jim Hunter Lydian Pictures
2002 (Fourth Section) 14th Jim Hunter Suite in Bb [Jacob]
2001 (Fourth Section) 13th Jim Hunter Sinfonietta Pastorale
2000 (Fourth Section) 22nd Jim Hunter The Haslemere Suite

Recent Form

Flixton

Competed at this contest 20 times prior to 2011, first recorded in 1990. Conductor at this contest is Stephen Curtis.

North West Area History

2010 9th Stephen Curtis Kingdom of Dragons
2009 3rd Alan Hobbins New World Sketches
2008 (Third Section) 4th Iain McKnight The Dark Side of the Moon
2007 (Third Section) 5th Kevin Gibbs Prelude and Jubilate
2006 (Third Section) 2nd Kevin Gibbs Entertainments
2005 (Third Section) 15th Kevin Gibbs Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 9th Peter Lockett Kaleidoscope [Sparke]
2003 10th Ewan Campbell Celestial Prospect
2001 (First Section) Withdrawn The Undaunted
2000 (First Section) 6th Christian Tenfjord Music for the Common Man

Recent Form

Haslingden & Helmshore

Competed at this contest 14 times prior to 2011, first recorded in 1997. Conductor at this contest is David Holland.

North West Area History

2010 5th David Holland Kingdom of Dragons
2009 11th David Holland New World Sketches
2008 2nd David Holland Three Part Invention
2007 (First Section) 10th David Holland Sinfonietta for Brass Band - The Wayfarer
2006 (First Section) 5th David Holland Voyage of Discovery
2005 (First Section) 12th David Holland Comedy Overture
2004 3rd David Holland Kaleidoscope [Sparke]
2003 5th David Holland Celestial Prospect
2002 3rd David Holland Symphony for Brass
2001 (Third Section) 5th David Holland Sinfonietta [Horovitz]
2000 (Third Section) 3rd David Holland Narnia Suite

Recent Form

Middleton

Competed at this contest 19 times prior to 2011, first recorded in 1954. Conductor at this contest is Matthew Stringer.

North West Area History

2010 8th Matthew Stringer Kingdom of Dragons
2009 5th Matthew Stringer New World Sketches
2008 9th Matthew Stringer Three Part Invention
2007 (Third Section) 2nd Carl Whiteoak Prelude and Jubilate
2006 (Third Section) 5th Carl Whiteoak Entertainments
2005 (Third Section) 4th Carl Whiteoak Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 (Third Section) 10th Alan Widdop Vizcaya
2003 (Third Section) 12th G. Smith Northern Landscapes
2002 (Third Section) 3rd Shane Foster St. Austell Suite
2001 (Fourth Section) 8th Bryan Warrington Sinfonietta Pastorale
2000 (Fourth Section) 4th Bryan Warrington The Haslemere Suite

Recent Form

Eccleston Brass

Competed at this contest 25 times prior to 2011, first recorded in 1977. Conductor at this contest is Ian Bateson.

North West Area History

2010 7th Ian Bateson Kingdom of Dragons
2009 12th Ian Bateson New World Sketches
2008 4th Ian Bateson Three Part Invention
2007 (Third Section) 3rd Ian Bateson Prelude and Jubilate
2006 (Third Section) 8th Ian Bateson Entertainments
2005 (Third Section) 3rd Ian Bateson Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 (Third Section) 7th Ian Bateson Vizcaya
2003 (Third Section) 16th Brian Harper Northern Landscapes
2002 (Third Section) 12th Brian Harper St. Austell Suite
2001 (Third Section) 6th Brian Harper Sinfonietta [Horovitz]
2000 (Third Section) 15th G. Smith Narnia Suite

Recent Form

  • 6th Feb 2011: 5th - Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section), conductor Unknown, do you know?
  • 3rd Oct 2010: 2nd - Fleetwood Contest (Second Section), conductor Unknown, do you know?
  • 2nd May 2010: 3rd - Buxton Festival (Second Section), conductor Ian Bateson.

Besses o'th'Barn

Competed at this contest 45 times prior to 2011, first recorded in 1954. Conductor at this contest is Geoff Bradley.

North West Area History

2010 11th Jonathan Lo Kingdom of Dragons
2009 8th Carl Whiteoak New World Sketches
2007 (First Section) 12th John Hinckley Sinfonietta for Brass Band - The Wayfarer
2006 (Championship Section) 13th James Cant Journey to the Centre of the Earth
2005 (Championship Section) 9th James Cant Overture to Rienzi [arr. Lorriman]
2004 (Championship Section) 8th Steve Sykes Tristan Encounters
2003 (Championship Section) 8th Lynda Nicholson Prague
2002 (Championship Section) 4th Steve Sykes Whitsun Wakes
2001 (Championship Section) 6th Gareth Pritchard Jazz
2000 (Championship Section) 8th Gareth Pritchard Variations on an Enigma

Recent Form

Dobcross Silver

Competed at this contest 40 times prior to 2011, first recorded in 1947. Conductor at this contest is Grenville Moore.

North West Area History

2010 6th Grenville Moore Kingdom of Dragons
2009 (Third Section) 1st Grenville Moore The Once and Future King
2008 (Third Section) 10th Dennis Hadfield The Dark Side of the Moon
2006 (Championship Section) 5th Dennis Hadfield Journey to the Centre of the Earth
2005 (Championship Section) 6th Dennis Hadfield Overture to Rienzi [arr. Lorriman]
2004 (Championship Section) 7th Dennis Hadfield Tristan Encounters
2003 (Championship Section) 5th Dennis Hadfield Prague
2002 (First Section) 6th Dennis Hadfield Royal Parks
2001 (First Section) 3rd Simon Wood The Undaunted
2000 (First Section) 4th Simon Wood Music for the Common Man

Recent Form

Delph

Competed at this contest 34 times prior to 2011, first recorded in 1956. Conductor at this contest is Philip Goodwin.

North West Area History

2010 (Third Section) 1st Philip Goodwin Labour and Love
2009 10th Philip Goodwin New World Sketches
2008 7th Philip Goodwin Three Part Invention
2007 8th Philip Goodwin Carnival [Perkin]
2006 4th Philip Goodwin Images of the Millennium
2005 8th Philip Goodwin Variations for Brass Band
2004 7th Philip Goodwin Kaleidoscope [Sparke]
2003 3rd Philip Goodwin Celestial Prospect
2002 10th Philip Goodwin Symphony for Brass
2001 9th Philip Goodwin The Moor of Venice
2000 9th Philip Goodwin Sword, Jewel and Mirror

Recent Form

Blackpool Brass

Competed at this contest 37 times prior to 2011, first recorded in 1970. Conductor at this contest is Roy Waite.

North West Area History

2010 12th Chris Larder Kingdom of Dragons
2009 (First Section) 12th Chris Larder Pentacle
2008 (First Section) 11th Andrew White James Cook, Circumnavigator
2007 2nd Andrew Warriner Carnival [Perkin]
2006 1st Andrew Warriner Images of the Millennium
2005 9th Steve Simpson Variations for Brass Band
2004 8th Steve Simpson Kaleidoscope [Sparke]
2003 (Third Section) 6th Steve Simpson Northern Landscapes
2002 (Third Section) 5th G. Smith St. Austell Suite
2001 13th Sandy Blair The Moor of Venice
2000 14th Sandy Blair Sword, Jewel and Mirror

Recent Form

Douglas Town

Competed at this contest 14 times prior to 2011, first recorded in 1997. Conductor at this contest is Gordon Higginbottom.

North West Area History

2010 (Third Section) 9th Gordon Higginbottom Labour and Love
2009 (Third Section) 2nd Gordon Higginbottom The Once and Future King
2008 (Third Section) 5th Gordon Higginbottom The Dark Side of the Moon
2007 (Third Section) 15th Gordon Higginbottom Prelude and Jubilate
2006 (Third Section) 11th Gordon Higginbottom Entertainments
2005 (Third Section) 10th Gordon Higginbottom Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 (Fourth Section) 7th Gordon Higginbottom Partita [Gregson]
2003 (Fourth Section) 9th Gordon Higginbottom Lydian Pictures
2002 (Fourth Section) 2nd Gordon Higginbottom Suite in Bb [Jacob]
2001 (Fourth Section) 15th Gordon Higginbottom Sinfonietta Pastorale
2000 (Fourth Section) 11th Ken Mitchell The Haslemere Suite

Recent Form

  • None

Mossley

Competed at this contest 39 times prior to 2011, first recorded in 1953. Conductor at this contest is Duncan Byers.

North West Area History

2010 (First Section) 11th Duncan Byers A Moorside Suite
2009 (First Section) 10th Duncan Byers Pentacle
2008 (First Section) 7th Duncan Byers James Cook, Circumnavigator
2007 (First Section) 3rd Duncan Byers Sinfonietta for Brass Band - The Wayfarer
2005 (Championship Section) 12th Martyn Evans Overture to Rienzi [arr. Lorriman]
2004 (First Section) 3rd Martyn Evans Coventry Variations
2003 (Championship Section) 10th Martyn Evans Prague
2002 (Championship Section) 11th Jim Davies Whitsun Wakes
2001 (First Section) 1st Simon Stonehouse The Undaunted
2000 (First Section) 2nd Simon Stonehouse Music for the Common Man

Recent Form

Old Hall Brass

Competed at this contest 16 times prior to 2011, first recorded in 1990. Conductor at this contest is John North.

North West Area History

2009 9th John North New World Sketches
2008 6th Trevor Halliwell Three Part Invention
2007 5th Trevor Halliwell Carnival [Perkin]
2006 (First Section) 11th David Jones Voyage of Discovery
2005 (First Section) 7th Ian Porthouse Comedy Overture
2004 1st Neil Parkinson Kaleidoscope [Sparke]
2003 8th Neil Parkinson Celestial Prospect
2002 5th Neil Parkinson Symphony for Brass
2001 8th Christian Tenfjord The Moor of Venice
2000 (Third Section) 1st Neil Parkinson Narnia Suite

Recent Form

More details and a map are available for this contest

Band Distance
Douglas Town 63.2 mi / 101.8 km
Co-operative 2000 Brass 56.2 mi / 90.4 km
Uppermill 46.5 mi / 74.8 km
Dobcross Silver 46.0 mi / 74.1 km
Mossley 46.0 mi / 74.0 km
Delph 45.4 mi / 73.1 km
Middleton 39.4 mi / 63.5 km
Flixton 37.6 mi / 60.5 km
Besses o'th'Barn 36.2 mi / 58.2 km
Tyldesley 31.8 mi / 51.3 km
Haslingden & Helmshore 30.8 mi / 49.5 km
Haydock 28.2 mi / 45.5 km
Old Hall Brass 22.2 mi / 35.7 km
Morecambe 19.4 mi / 31.3 km
Eccleston Brass 17.9 mi / 28.8 km
Blackpool Brass 1.4 mi / 2.2 km

Average distance: 35.5 mi / 57.2 km

Photos


    Pictures automatically sourced from flickr.

    Comments or Corrections?

    Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




    Printed from http://brassbandresults.co.uk/