BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Yorkshire Area (Championship Section), 7th Mar 2004

Yorkshire Building Society

Competed at this contest 49 times prior to 2004, first recorded in 1947. Conductor at this contest is David King.

Yorkshire Area History

2003 6th David King Prague
2002 4th David King Whitsun Wakes
2001 2nd David King Jazz
2000 1st David King Variations on an Enigma
1999 6th David King Blitz
1998 2nd David King Montage
1997 3rd David King A Lowry Sketchbook
1994 1st David King Partita [Sparke]
1993 6th Geoffrey Whitham Of Men and Mountains

Recent Form

Black Dyke

Competed at this contest 35 times prior to 2004, first recorded in 1945. Conductor at this contest is Nicholas Childs.

Yorkshire Area History

2003 13th Nicholas Childs Prague
2002 1st Nicholas Childs Whitsun Wakes
2001 1st Nicholas Childs Jazz
2000 3rd James Watson Variations on an Enigma
1999 7th James Watson Blitz
1998 1st James Watson Montage
1997 5th James Watson A Lowry Sketchbook
1994 2nd James Watson Partita [Sparke]
1993 4th James Watson Of Men and Mountains

Recent Form

Brighouse & Rastrick

Competed at this contest 45 times prior to 2004, first recorded in 1945. Conductor at this contest is James Gourlay.

Yorkshire Area History

2003 1st Ian McElligott Prague
2002 3rd Allan Withington Whitsun Wakes
2001 3rd Allan Withington Jazz
2000 5th Allan Withington Variations on an Enigma
1999 2nd Allan Withington Blitz
1998 7th David Hirst Montage
1997 1st Allan Withington A Lowry Sketchbook
1996 2nd Allan Withington Sounds
1995 1st Allan Withington Un Vie de Matelot
1994 6th Allan Withington Partita [Sparke]
1993 3rd Allan Withington Of Men and Mountains

Recent Form

Sellers International

Competed at this contest 18 times prior to 2004, first recorded in 1986. Conductor at this contest is Phillip McCann.

Yorkshire Area History

2003 3rd Phillip McCann Prague
2002 6th Phillip McCann Whitsun Wakes
2001 12th Alan Exley Jazz
2000 6th Alan Exley Variations on an Enigma
1999 4th Peter Parkes Blitz
1998 6th Alan Morrison Montage
1997 6th Alan Morrison A Lowry Sketchbook
1996 6th Alan Morrison Sounds
1995 2nd Phillip McCann Un Vie de Matelot
1994 7th Richard Evans Partita [Sparke]
1993 5th Peter Parkes Of Men and Mountains

Recent Form

Grimethorpe Colliery (UK Coal)

Competed at this contest 42 times prior to 2004, first recorded in 1945. Conductor at this contest is Frank Renton.

Yorkshire Area History

2003 5th James Gourlay Prague
2002 2nd James Gourlay Whitsun Wakes
2001 4th Garry Cutt Jazz
2000 2nd Garry Cutt Variations on an Enigma
1998 3rd Peter Parkes Montage
1996 1st Peter Parkes Sounds
1995 6th Garry Cutt Un Vie de Matelot
1994 4th Garry Cutt Partita [Sparke]

Recent Form

  • None

Rothwell Temperance

Competed at this contest 14 times prior to 2004, first recorded in 1990. Conductor at this contest is David Roberts.

Yorkshire Area History

2003 4th David Roberts Prague
2002 7th David Roberts Whitsun Wakes
2001 8th David Roberts Jazz
2000 8th David Roberts Variations on an Enigma
1999 3rd Malcolm Brownbill Blitz
1998 (First Section) 1st David Roberts Purcell Variations [Downie]
1997 (First Section) 2nd David Roberts Ballet for Band
1996 (Second Section) 1st David Roberts Hollywood!
1995 (Third Section) 1st David Roberts Snowdon Fantasy
1994 (Third Section) 1st Duncan Beckley Chorale and Toccata
1993 (Third Section) 14th Glyn Kearsley The Shipbuilders

Recent Form

Pennine Brass

Competed at this contest 4 times prior to 2004, first recorded in 2000. Conductor at this contest is Ian Porthouse.

Yorkshire Area History

2003 12th Ian Porthouse Prague
2002 10th Ian Porthouse Whitsun Wakes
2001 (First Section) 2nd Ian Porthouse The Undaunted
2000 (Second Section) 1st Ian Porthouse Sword, Jewel and Mirror

Recent Form

Carlton Main Frickley Colliery

Competed at this contest 54 times prior to 2004, first recorded in 1945. Conductor at this contest is William Rushworth.

Yorkshire Area History

2003 10th William Rushworth Prague
2002 9th John Hinckley Whitsun Wakes
2001 10th John Hinckley Jazz
2000 10th John Hinckley Variations on an Enigma
1999 1st John Hinckley Blitz
1998 9th John Hinckley Montage
1997 4th John Hinckley A Lowry Sketchbook
1996 11th Steve Sykes Sounds
1995 (First Section) 3rd Jim Davies The Land of the Long White Cloud - Aotearoa
1994 12th Stephen Tighe Partita [Sparke]
1993 8th Stephen Tighe Of Men and Mountains

Recent Form

Hepworth (Persimmon Homes)

Competed at this contest 43 times prior to 2004, first recorded in 1949. Conductor at this contest is Mark Bentham.

Yorkshire Area History

2003 11th Mark Bentham Prague
2002 5th Mark Bentham Whitsun Wakes
2001 9th Andrew Duncan Jazz
2000 9th Norman Law Variations on an Enigma
1999 5th Norman Law Blitz
1998 (First Section) 5th Norman Law Purcell Variations [Downie]
1997 (First Section) 3rd Norman Law Ballet for Band
1996 (First Section) 3rd Norman Law Spectrum
1995 (First Section) 8th Norman Law The Land of the Long White Cloud - Aotearoa
1994 (First Section) 3rd Norman Law Maoriana

Recent Form

Innovate Skelmanthorpe

Competed at this contest 47 times prior to 2004, first recorded in 1948. Conductor at this contest is Kevin Wadsworth.

Yorkshire Area History

2003 7th Kevin Wadsworth Prague
2002 11th Kevin Wadsworth Whitsun Wakes
2001 5th Kevin Wadsworth Jazz
2000 11th Stuart Fawcett Variations on an Enigma
1999 (First Section) 3rd Stuart Fawcett Kenilworth
1998 (First Section) 4th Stuart Fawcett Purcell Variations [Downie]
1997 (First Section) 6th Stuart Fawcett Ballet for Band
1996 (First Section) 5th Stuart Fawcett Spectrum
1995 (Second Section) 3rd Stuart Fawcett Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street]
1994 (Second Section) 3rd Stuart Fawcett A Salford Sinfonietta
1993 (Third Section) 1st Stuart Fawcett The Shipbuilders

Recent Form

Stocksbridge

Competed at this contest 26 times prior to 2004, first recorded in 1962. Conductor at this contest is Derek Renshaw.

Yorkshire Area History

2003 2nd Derek Renshaw Prague
2002 14th Derek Renshaw Whitsun Wakes
2001 (First Section) 1st Derek Renshaw The Undaunted
2000 (First Section) 1st Derek Renshaw Music for the Common Man
1999 12th Derek Renshaw Blitz
1997 8th John Roberts A Lowry Sketchbook
1996 4th Nicholas Childs Sounds
1995 (First Section) 1st Graham O'Connor The Land of the Long White Cloud - Aotearoa
1994 10th Kevin Bolton Partita [Sparke]
1993 10th Paul Cosh Of Men and Mountains

Recent Form

Lindley

Competed at this contest 53 times prior to 2004, first recorded in 1947. Conductor at this contest is Neil Jowett.

Yorkshire Area History

2003 8th Neil Jowett Prague
2002 (First Section) 4th Neil Jowett Royal Parks
2001 (First Section) 4th Neil Jowett The Undaunted
2000 12th Neil Jowett Variations on an Enigma
1999 9th Neil Jowett Blitz
1998 8th Neil Jowett Montage
1997 (First Section) 4th Neil Jowett Ballet for Band
1996 (First Section) 1st Neil Jowett Spectrum
1995 (First Section) 7th Simon Wood The Land of the Long White Cloud - Aotearoa
1994 (First Section) 6th Douglas Blackledge Maoriana

Recent Form

Yorkshire Imperial Urquhart Travel

Knottingley Silver

Competed at this contest 43 times prior to 2004, first recorded in 1950. Conductor at this contest is Kevin Belcher.

Yorkshire Area History

2003 (First Section) 1st Kevin Belcher Passacaglia on a Theme of Brahms
2002 (First Section) 5th Kevin Belcher Royal Parks
2001 (Second Section) 1st Kevin Belcher The Moor of Venice
2000 (Second Section) 2nd Kevin Belcher Sword, Jewel and Mirror
1999 (Second Section) 7th Kevin Belcher Symphonic Suite for Brass
1998 (Third Section) 3rd Kevin Belcher Three Saints
1997 (Third Section) 4th Ian Colley Tintagel
1996 (Third Section) 9th Ian Colley Divertimento [Kelly]
1995 (Third Section) 9th Ian Colley Snowdon Fantasy
1994 (Third Section) 9th Steve Platten Chorale and Toccata

Recent Form

Chapeltown Silver Prize

Competed at this contest 31 times prior to 2004, first recorded in 1950. Conductor at this contest is Ian Scott.

Yorkshire Area History

2003 (First Section) 4th Andrew Holland Passacaglia on a Theme of Brahms
2002 (First Section) 3rd Andrew Dennis Royal Parks
2001 (First Section) 3rd Andrew Dennis The Undaunted
2000 (First Section) 10th David Neil Music for the Common Man
1999 (First Section) 4th John Kendall Kenilworth
1998 (First Section) 9th John Kendall Purcell Variations [Downie]
1997 (First Section) 8th John Kendall Ballet for Band
1996 (First Section) 8th D. Flatman Spectrum
1995 (First Section) 9th Alan Exley The Land of the Long White Cloud - Aotearoa
1994 (Second Section) 2nd Duncan Beckley A Salford Sinfonietta

Recent Form

More details and a map are available for this contest

Band Distance
Stocksbridge 30.5 mi / 49.2 km
Chapeltown Silver Prize 24.6 mi / 39.6 km
Carlton Main Frickley Colliery 23.3 mi / 37.6 km
Grimethorpe Colliery (UK Coal) 21.3 mi / 34.3 km
Knottingley Silver 21.3 mi / 34.3 km
Hepworth (Persimmon Homes) 16.0 mi / 25.7 km
Yorkshire Imperial Urquhart Travel 14.7 mi / 23.6 km
Innovate Skelmanthorpe 14.5 mi / 23.3 km
Rothwell Temperance 12.3 mi / 19.7 km
Yorkshire Building Society 10.6 mi / 17.0 km
Lindley 9.6 mi / 15.4 km
Sellers International 8.5 mi / 13.7 km
Brighouse & Rastrick 5.8 mi / 9.3 km
Black Dyke 3.3 mi / 5.4 km

Average distance: 15.4 mi / 24.9 km

Photos


    Pictures automatically sourced from flickr.

    Comments or Corrections?

    Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




    Printed from http://brassbandresults.co.uk/