BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Yorkshire Area (Second Section), 3rd Mar 2001

Knottingley Silver

Competed at this contest 40 times prior to 2001, first recorded in 1950. Conductor at this contest is Kevin Belcher.

Yorkshire Area History

2000 2nd Kevin Belcher Sword, Jewel and Mirror
1999 7th Kevin Belcher Symphonic Suite for Brass
1998 (Third Section) 3rd Kevin Belcher Three Saints
1997 (Third Section) 4th Ian Colley Tintagel
1996 (Third Section) 9th Ian Colley Divertimento [Kelly]
1995 (Third Section) 9th Ian Colley Snowdon Fantasy
1994 (Third Section) 9th Steve Platten Chorale and Toccata
1993 (Fourth Section) 3rd Steve Platten Impromptu
1992 (Fourth Section) 2nd Steve Platten Seafarers
1991 (Fourth Section) 11th Malcolm Simpson Four Fors for Brass

Recent Form

Hade Edge

Competed at this contest 45 times prior to 2001, first recorded in 1947. Conductor at this contest is Simon Wood.

Yorkshire Area History

2000 11th Simon Wood Sword, Jewel and Mirror
1999 (First Section) 9th Barry Hudson Kenilworth
1998 (First Section) 10th Barry Hudson Purcell Variations [Downie]
1997 (First Section) 5th Eric Landon Ballet for Band
1996 (First Section) 4th Eric Landon Spectrum
1995 1st Eric Landon Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street]
1994 8th Eric Landon A Salford Sinfonietta
1993 5th Eric Landon Oceans
1992 7th Eric Landon Dimensions
1991 8th Barry Hudson Masque [Devreese]

Recent Form

Old Silkstone

Competed at this contest 20 times prior to 2001, first recorded in 1966. Conductor at this contest is Norman Law.

Yorkshire Area History

2000 7th Norman Law Sword, Jewel and Mirror
1999 (Third Section) 1st Brian Rostron Main Street
1998 (Third Section) 5th Duncan Beckley Three Saints
1997 (Third Section) 7th John Hopkinson Tintagel
1996 12th John Hopkinson Hollywood!
1995 14th Brian Rostron Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street]
1994 7th Brian Rostron A Salford Sinfonietta
1993 (Third Section) 4th John Kendall The Shipbuilders
1992 (Third Section) 2nd Brian Rostron Suite for Brass [Segers]
1991 (Third Section) 18th John Hopkinson Triptych [Sparke]

Recent Form

  • 7th Oct 2000: - National Mineworkers (Second Section), conductor Norman Law.
  • Apr 2000: 2nd - Tameside Open Championships (Second Section), conductor Unknown, do you know?

Weaver Building Group

Meltham and Meltham Mills

Competed at this contest 39 times prior to 2001, first recorded in 1948. Conductor at this contest is Stuart Fawcett.

Yorkshire Area History

2000 10th Dave Chapman Sword, Jewel and Mirror
1999 (Third Section) 7th Dave Chapman Main Street
1998 (Third Section) 4th Philip Kerr Three Saints
1997 13th Philip Kerr A New Buckenham Suite
1996 11th Simon Kerwin Hollywood!
1995 11th Simon Kerwin Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street]
1994 (First Section) 10th John R. Clough Maoriana
1993 (First Section) 6th John R. Clough The Forest of Dean
1992 (First Section) 12th Herbert H. Howarth Celebration [Ball]
1991 1st Ted Griffiths Masque [Devreese]

Recent Form

  • None

Stannington

Competed at this contest 26 times prior to 2001, first recorded in 1975. Conductor at this contest is John Hopkinson.

Yorkshire Area History

2000 5th John Hopkinson Sword, Jewel and Mirror
1999 2nd John Hopkinson Symphonic Suite for Brass
1998 11th Derek Renshaw Culloden Moor
1997 5th Derek Renshaw A New Buckenham Suite
1996 6th Derek Renshaw Hollywood!
1995 (Third Section) 2nd Derek Renshaw Snowdon Fantasy
1994 (Third Section) 4th Philip Bingham Chorale and Toccata
1993 (Third Section) 7th Philip Bingham The Shipbuilders
1992 (Third Section) Unknown Result Suite for Brass [Segers]
1991 (Third Section) 17th Philip Bingham Triptych [Sparke]

Recent Form

Wilfreda Beehive Hatfield

Competed at this contest 38 times prior to 2001, first recorded in 1952. Conductor at this contest is Graham O'Connor.

Yorkshire Area History

2000 (Third Section) 1st Graham O'Connor Narnia Suite
1999 8th David Horn Symphonic Suite for Brass
1998 6th Graham O'Connor Culloden Moor
1997 11th Ken Johnson A New Buckenham Suite
1996 9th Malcolm Simpson Hollywood!
1995 10th Malcolm Simpson Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street]
1994 5th Malcolm Simpson A Salford Sinfonietta
1993 (Third Section) 3rd Ken Johnson The Shipbuilders
1992 (Third Section) 4th Ken Johnson Suite for Brass [Segers]
1991 (Third Section) 14th Ken Johnson Triptych [Sparke]

Recent Form

Elland Silver

Competed at this contest 18 times prior to 2001, first recorded in 1946. Conductor at this contest is Gordon Eddison.

Yorkshire Area History

2000 6th Tony Whitaker Sword, Jewel and Mirror
1999 10th D. Taylor Symphonic Suite for Brass
1998 8th Ken Ferguson Culloden Moor
1997 6th John Harrison A New Buckenham Suite
1996 (Third Section) 2nd John Harrison Divertimento [Kelly]
1995 (Fourth Section) 1st John Harrison Little Suite for Brass [Arnold]
1994 (Fourth Section) 1st John Harrison The Journeyman
1993 (Fourth Section) 11th John Harrison Impromptu

Recent Form

Stanley Newmarket Colliery

Competed at this contest 22 times prior to 2001, first recorded in 1946. Conductor at this contest is Brian Rostron.

Yorkshire Area History

2000 (Third Section) 4th Lyndon Price Narnia Suite
1999 (Third Section) 4th Keith Wardle Main Street
1998 (Fourth Section) 1st Peter Kitson Solemn Melody [arr. Gay]
1997 (Fourth Section) 4th Roy Roe Pennine Moors
1996 (Fourth Section) 6th Steve Platten Mexican Fiesta
1995 (Fourth Section) 13th Steve Platten Little Suite for Brass [Arnold]
1994 (Fourth Section) 7th Ian Colley The Journeyman
1993 (Fourth Section) 13th Keith Harris Impromptu
1992 (Fourth Section) 9th Keith Harris Seafarers

Recent Form

Gawthorpe Brass 85

Competed at this contest 9 times prior to 2001, first recorded in 1992. Conductor at this contest is John Edward.

Yorkshire Area History

2000 12th John Edward Sword, Jewel and Mirror
1999 (Third Section) 5th John Edward Main Street
1998 (Third Section) 6th John Edward Three Saints
1997 (Fourth Section) 1st John Edward Pennine Moors
1996 (Fourth Section) 1st John Edward Mexican Fiesta
1995 (Fourth Section) 8th John Edward Little Suite for Brass [Arnold]
1994 (Fourth Section) 14th D. Taylor The Journeyman
1993 (Fourth Section) 15th Duncan Beckley Impromptu
1992 (Fourth Section) 11th Sandy Smith Seafarers

Recent Form

Huddersfield Brass Ensemble

Competed at this contest 8 times prior to 2001, first recorded in 1993. Conductor at this contest is Stuart Derrick.

Yorkshire Area History

2000 3rd Stephen Bradnum Sword, Jewel and Mirror
1999 9th Neil Jowett Symphonic Suite for Brass
1998 5th Paul Fligg Culloden Moor
1997 (Third Section) 2nd Paul Fligg Tintagel
1996 (Fourth Section) 5th N. Makin Mexican Fiesta
1995 (Fourth Section) 3rd N. Makin Little Suite for Brass [Arnold]
1994 (Fourth Section) 10th N. Makin The Journeyman
1993 (Fourth Section) 5th Chris Makin Impromptu

Recent Form

  • None

More details and a map are available for this contest

Band Distance
Wilfreda Beehive Hatfield 34.0 mi / 54.7 km
Stannington 28.8 mi / 46.4 km
Weaver Building Group 23.9 mi / 38.4 km
Knottingley Silver 21.3 mi / 34.3 km
Old Silkstone 18.9 mi / 30.4 km
Hade Edge 17.1 mi / 27.5 km
Meltham and Meltham Mills 14.6 mi / 23.4 km
Stanley Newmarket Colliery 12.6 mi / 20.3 km
Gawthorpe Brass 85 9.5 mi / 15.2 km
Elland Silver 8.2 mi / 13.1 km

Average distance: 18.9 mi / 30.4 km

Photos


    Pictures automatically sourced from flickr.

    Comments or Corrections?

    Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




    Printed from http://brassbandresults.co.uk/