BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Contests in 1898

1898

Date Name Winning Band Winning Conductor
1st Jan 1898 Brynamman Contest Cwmtawe C. Morgan
1st Jan 1898 Colwyn Bay Contest Gossage's (Widnes) J. J. Brady
1st Jan 1898 Dolgellau Contest Aberllefenni W. E. Williams
1898 New Zealand National Championships (A Grade) Wellington Garrison Thomas Herd
22nd Jan 1898 Stockport Contest Heywood Old William Rimmer
7th Feb 1898 Treharris Contest Abercanaid Edward Sutton
2nd Mar 1898 Holywell Contest Buckley Engineers E. Gittins
4th Apr 1898 Tonypandy Contest (2nd section) Nelson Temperance Carl Taylor
5th Apr 1898 Tonypandy Contest Ferndale John Bailey
8th Apr 1898 Bagillt Contest Holywell Fenton Renshaw
9th Apr 1898 Compstall Contest Heywood Old William Rimmer
9th Apr 1898 Horwich Contest Crooke William Rimmer
9th Apr 1898 Kippax March Contest Leeds City Squire Firth
9th Apr 1898 Kippax Own Choice Contest Leeds City Squire Firth
9th Apr 1898 Nelson Contest Kingston Mills William Rimmer
11th Apr 1898 Abergavenny Contest Ferndale John Bailey
11th Apr 1898 Carlisle Contest Workington Artillery George Lowden
11th Apr 1898 Coedpoeth Contest Rhos J. J. Brady
11th Apr 1898 Colwick Contest Kettering Town Randolph Ryan
11th Apr 1898 Elsecar Contest Dannemora Robert Richford
11th Apr 1898 Falmouth Contest
11th Apr 1898 Ilkley Contest Ovenden J. Jackson
11th Apr 1898 Kidsgrove Contest Wingates Temperance William Rimmer
11th Apr 1898 Lydney Contest Tipton Temperance (Prince's End) Unknown, do you know?
11th Apr 1898 Lydney Contest (Local Section) Pillowell Unknown, do you know?
11th Apr 1898 Mountain Ash Contest (First Section) Ferndale John Bailey
11th Apr 1898 Mountain Ash Contest (Second Section) Tonyrefail S. Schofield
11th Apr 1898 St. Helens Contest Widnes Subscription William Rimmer
11th Apr 1898 Tumble Contest Pontyberem J. Samuel
16th Apr 1898 Eastham Contest Crooke William Rimmer
23rd Apr 1898 Yeadon Contest Rothwell Temperance William Heap
30th Apr 1898 Denbigh Contest Connah's Quay Unknown, do you know?
30th Apr 1898 Honley Contest Leeds City Squire Firth
30th Apr 1898 Parr (St Helens) Contest Crooke William Rimmer
2nd May 1898 Rhyl Contest Wrexham Borough G. Turner
7th May 1898 Belfast Contest Sirocco Lodge Unknown, do you know?
7th May 1898 Blackpool Contest Pickup Bank Fred Durham
7th May 1898 Codnor Contest Alfreton Church William Williams
7th May 1898 Frosterley Contest Wyke Temperance Edwin Swift
7th May 1898 Partick Contest Clydebank Richard Marsden
7th May 1898 Partick March Contest Alloa James Robinson
7th May 1898 Radcliffe Contest Nazebottom Temperance Walter Mitchell
7th May 1898 Skelmanthorpe Contest Copley and Skircoat William Holdsworth
7th May 1898 Watford Contest North London Temperance Sam Cope
14th May 1898 Alfreton Contest Matlock United L. Wildgoose
14th May 1898 Bamber Bridge Contest Sutton Road Christopher Smith
14th May 1898 Bolton Contest Besses o' th' Barn Alexander Owen
14th May 1898 Bo'ness Contest Bo'ness and Carriden John Gladney Jnr
14th May 1898 Bo'ness Contest (Second Class) Bathgate Friend Farrand
14th May 1898 Harpurhey Contest Dob Lane Sunday School J. White
14th May 1898 Kinneil Contest
14th May 1898 Liverpool Contest Gossage's (Widnes) J. J. Brady
14th May 1898 Rothwell Contest Bradford City B. France
19th May 1898 Sibsey Contest Hucknall Temperance S. Taylor
21st May 1898 Grangetown Contest Milburn's Model Herbert Milburn
21st May 1898 Grangetown March Contest Eston Miners C. H. Kay
21st May 1898 Jarrow Contest Consett Ironworks William Holdsworth
21st May 1898 Pleasley Contest Lea Mills Alexander Owen
21st May 1898 Thrapston Contest Higham Ferrers Town Jeremiah Holdsworth
28th May 1898 Ammanford Contest Trebanos Unknown, do you know?
28th May 1898 Blackhill Contest Besses o' th' Barn Alexander Owen
28th May 1898 Harrogate Contest Leeds City Squire Firth
28th May 1898 Harrogate March Contest Leeds City Squire Firth
28th May 1898 Hetton Contest Wingate Grange Mr. Haigh
28th May 1898 Hetton March Contest Jarrow Borough Thomas Henderson
28th May 1898 Kettering Contest Kettering Rifles Thomas Seddon
28th May 1898 Rawtenstall Contest Heywood Old William Rimmer
28th May 1898 St. Albans Contest Luton Red Cross Willie Greenwood
30th May 1898 Aylesbury Contest [1890s] Waddesdon Old Unknown, do you know?
30th May 1898 Burry Port Contest Tonyrefail S. Schofield
30th May 1898 Colwyn Bay Contest Bury Volunteer Mr Hooper
30th May 1898 Howden-le-Wear Contest Cleveland Steel Works A. Blackburn
30th May 1898 West Stanley Contest Besses o' th' Barn Alexander Owen
31st May 1898 Chepstow Contest Prince's End J. W. Thomas
31st May 1898 Huddersfield Contest Holme Fenton Renshaw
31st May 1898 Luton Contest St. Alban's City Alfred Seddon
31st May 1898 Luton March Contest Kettering Rifles Alexander Owen
2nd Jun 1898 Towcester Contest Rushden Temperance H. Baker
3rd Jun 1898 Rochdale (Freehold Inn) Contest Wingates Temperance Unknown, do you know?
3rd Jun 1898 Greenfield (Whit Friday) Wyke Temperance Unknown, do you know?
3rd Jun 1898 Mossley (Whit Friday) Wyke Temperance Unknown, do you know?
3rd Jun 1898 Rochdale (Central Hotel) Contest Armley and Wortley Unknown, do you know?
3rd Jun 1898 Rochdale (Cheetham Street) Contest Wingates Temperance Unknown, do you know?
3rd Jun 1898 Rochdale (Tam-o'-Shanter Hotel) Contest Millgate Unknown, do you know?
3rd Jun 1898 Rochdale (Whitworth Road) Contest Millgate Unknown, do you know?
3rd Jun 1898 Stalybridge (Whit Friday) Batley Old Unknown, do you know?
3rd Jun 1898 Uppermill (Whit Friday) Wyke Temperance Unknown, do you know?
4th Jun 1898 Glossop Contest Birch Mills Thomas Valentine
4th Jun 1898 Haltwhistle Contest Workington Artillery George Lowden
4th Jun 1898 Southport Contest Pemberton Old William Rimmer
11th Jun 1898 Felling Contest Hartlepool Temperance William Holdsworth
11th Jun 1898 Felling March Contest Consett Ironworks William Holdsworth
15th Jun 1898 Thorne Contest Wharncliffe Silkstone Fenton Renshaw
18th Jun 1898 Gravesend Contest. (First Section) Rushden Temperance H. Baker
18th Jun 1898 Gravesend Contest (Second Section) Feltham Town W. J. Douglas Sherriff
18th Jun 1898 Hardraw Scar Besses o' th' Barn Alexander Owen
18th Jun 1898 Lincoln Contest Lincoln Sheaf Works W. Belcher
18th Jun 1898 Matlock Contest Oldham Rifles Alexander Owen
18th Jun 1898 Morley Contest Marsden Angus Holden
18th Jun 1898 Morley March Contest Hebden Bridge Unknown, do you know?
18th Jun 1898 Waterhouses Contest Hartlepool Borough T. Inglesant
22nd Jun 1898 Bwlchgwyn Contest Rhos Silver Charles Bennett
25th Jun 1898 Alfreton Contest Matlock United L. Wildgoose
25th Jun 1898 Dunfermline Contest Bo'ness & Carriden John Gladney Jnr
25th Jun 1898 Earls Barton Contest Kettering Rifles Thomas Seddon
25th Jun 1898 Hollingworth Contest Hyde Borough Christopher Smith
25th Jun 1898 Newbiggin Contest Hebburn Colliery Richard Binnie
25th Jun 1898 Stanningley Contest Leeds City Squire Firth
29th Jun 1898 Bletchley Contest Olney Jeremiah Holdsworth
30th Jun 1898 Doncaster Contest Besses o' th' Barn Alexander Owen
30th Jun 1898 Doncaster Contest (Second Section) Besses o' th' Barn Alexander Owen
30th Jun 1898 Stroud Contest Bristol City J. W. Thomas
2nd Jul 1898 Cawthorne Contest Holme Fenton Renshaw
2nd Jul 1898 Cawthorne March Contest Leeds City Squire Firth
2nd Jul 1898 Penshaw Contest Eston Miners C. H. Kay
2nd Jul 1898 Penshaw March Contest Eston Miners C. H. Kay
9th Jul 1898 Armley Contest Lee Mount William Swingler
9th Jul 1898 Belle Vue July Contest Crooke William Rimmer
9th Jul 1898 Cinderford Contest Pillowell Jeremiah Holdsworth
9th Jul 1898 Ilkley Contest Copley and Skircoat William Holdsworth
9th Jul 1898 Wolsingham Contest Peases West Unknown, do you know?
16th Jul 1898 Annan Contest Carlisle Rifles F. Burns
16th Jul 1898 Armley Contest Norland Alexander Owen
16th Jul 1898 Leyland Contest Parr Temperance Christopher Smith
16th Jul 1898 Long Buckby Contest Earl's Barton Old John King Skinner
16th Jul 1898 Portobello Contest Carron Frank MacDonald
16th Jul 1898 Ripley Contest South Notts Temperance George Hames
16th Jul 1898 Whitworth Contest Pickup Bank Fred Durham
20th Jul 1898 Southern Counties Association Contest (1st Section) Reading Temperance Unknown, do you know?
20th Jul 1898 Southern Counties Association Contest (2nd Section) Steyning Town Unknown, do you know?
23rd Jul 1898 Blaenau Festiniog (Local Section) Llan Festiniog H. Parry
23rd Jul 1898 Blaenau Ffestiniog (Open Section) Nantlle Vale John Gladney Jnr
23rd Jul 1898 Bridlington Contest Wyke Temperance Edwin Swift
23rd Jul 1898 Bridlington Contest (Local Section) Hull Waterloo William Heap
23rd Jul 1898 East Kirkby Contest Alfreton Church William Williams
23rd Jul 1898 Marsden Contest Birch Mills Thomas Valentine
23rd Jul 1898 New Mills Contest Oldham Rifles Stephen Shaw
23rd Jul 1898 Penicuik Contest Broxburn Public James Robinson
23rd Jul 1898 Rochdale Contest Shaw Albert Whipp
23rd Jul 1898 Skipton Contest Leeds City Squire Firth
23rd Jul 1898 Skipton March Contest Leeds City Squire Firth
23rd Jul 1898 Stockton-on-Tees Contest Cleveland Steel Works A. Blackburn
23rd Jul 1898 Trimdon Contest Hartlepool Borough T. Inglesant
23rd Jul 1898 Wath-on-Dearne Contest Hasland George Hames
23rd Jul 1898 Wollaston Contest Higham Ferrers Jeremiah Holdsworth
25th Jul 1898 Whitehaven March Contest
25th Jul 1898 Whitehaven Own Choice Contest Cleator Moor League of the Cross J. J. Fisher
25th Jul 1898 Whitehaven Waltz Contest Cleator Moor League of the Cross J. J. Fisher
27th Jul 1898 Spennymoor Contest Cleveland Steel Works A. Blackburn
27th Jul 1898 Spennymoor March Contest Eston Miners C. H. Kay
28th Jul 1898 Shrewsbury Contest Pemberton Old William Rimmer
30th Jul 1898 Belper Contest Chesterfield Borough Charles Elsom
30th Jul 1898 Eston Contest Hebburn Colliery Richard Binnie
30th Jul 1898 Kettering Contest Wollaston Excelsior John King Skinner
30th Jul 1898 Settle Contest Skipton Unknown, do you know?
30th Jul 1898 Settle March Contest Skipton Unknown, do you know?
30th Jul 1898 Shaw Contest Millgate Fred Durham
30th Jul 1898 Southport Contest Wingates Temperance William Rimmer
30th Jul 1898 Wharncliffe Silkstone Contest Holme Fenton Renshaw
1st Aug 1898 Aylesbury Contest Wendover Unknown, do you know?
1st Aug 1898 Barrow Contest Besses o' th' Barn Alexander Owen
1st Aug 1898 Coalville Contest Hugglescote and Ellistown Unknown, do you know?
1st Aug 1898 Llandilo Contest Tonyrefail S. Schofield
1st Aug 1898 Morpeth Contest Ashington Model R. D. Taylor
1st Aug 1898 Peterborough Contest Kettering Town Randolph Ryan
1st Aug 1898 Trevenson Park Contest Camborne Independent Unknown, do you know?
2nd Aug 1898 Swansea Contest Trebanos T. Hanney
2nd Aug 1898 Wendover Contest Wendover Unknown, do you know?
3rd Aug 1898 Pickering March Contest Leeds City Squire Firth
3rd Aug 1898 Pickering Own Choice Contest Leeds City Squire Firth
4th Aug 1898 Grimsby Contest Lincoln Malleable Fenton Renshaw
4th Aug 1898 Snaith Contest Batley Old Unknown, do you know?
4th Aug 1898 Snaith March Contest Leeds City Squire Firth
6th Aug 1898 Buxton Contest Besses o' th' Barn Alexander Owen
6th Aug 1898 Chapeltown Contest Handsworth Woodhouse J. W. Cook
6th Aug 1898 East Hetton Contest Willington Silver J. B. Wright
6th Aug 1898 Greetland Contest Norland Alexander Owen
6th Aug 1898 Greetland March Contest Leeds City Squire Firth
6th Aug 1898 Haworth Contest King Cross Unknown, do you know?
6th Aug 1898 Howarth Contest Halifax King Cross Squire Firth
6th Aug 1898 Hyde Contest Glodwick James Holloway
6th Aug 1898 Mytholmroyd Contest Hebden Bridge William Heap
6th Aug 1898 North Ormesby Contest West Hartlepool Operatic Alexander Owen
8th Aug 1898 Alton Towers Contest South Notts Temperance George Hames
11th Aug 1898 Harthill Contest Killamarsh J. Firth
13th Aug 1898 Berwick Contest West Hartlepool Operatic Alexander Owen
13th Aug 1898 Dumfries Contest (Second Section) Liddesdale Temperance Unknown, do you know?
13th Aug 1898 Dumfries Contest (Open Section) Wyke Temperance Edwin Swift
13th Aug 1898 Eckington Contest Chesterfield Volunteers Charles Elsom
13th Aug 1898 Hebden Bridge Contest Hebden Bridge William Heap
13th Aug 1898 Hemsworth Contest Wakefield Belle Vue Benjamin Jackson
13th Aug 1898 Mickley Contest South Derwent R. H. Cooper
13th Aug 1898 Ovenden Contest Ovenden Subscription J. Jackson
13th Aug 1898 Stanton Contest Hucknall Excelsior John Cupit
13th Aug 1898 Stratford Musical Festival Contest Thames Ironworks W. J. Price
13th Aug 1898 Sunderland Contest South Shields Garibaldi Harold Barker
13th Aug 1898 Thornaby Contest Cleveland Steel Works A. Blackburn
18th Aug 1898 Biggar Contest Carron Frank MacDonald
18th Aug 1898 Leighton Buzzard Contest Hanslope Excelsior Jeremiah Holdsworth
20th Aug 1898 Barnsley Contest Holme Fenton Renshaw
20th Aug 1898 Handsworth Woodhouse Contest Chesterfield Temperance Charles Elsom
20th Aug 1898 Handsworth Woodhouse March Contest Kippax Old Squire Firth
20th Aug 1898 Kettering Contest Kettering Rifle Thomas Seddon
20th Aug 1898 Kirkcaldy Contest Wyke Temperance Edwin Swift
20th Aug 1898 Luddenden Contest Hebden Bridge William Heap
20th Aug 1898 Mold Contest Holywell Mills S. Holt
20th Aug 1898 Oldham Contest (1800s) Wingates Temperance William Rimmer
20th Aug 1898 Pontardawe Contest Tonyrefail S. Schofield
20th Aug 1898 Shildon Contest Eston Miners C. H. Kay
20th Aug 1898 Thorpe Hesley Contest Rotherham Borough Edwin Swift
22nd Aug 1898 Daisy Bank Contest Willenhall Temperance J. Roberts
25th Aug 1898 Camborne Contest Penzance Independent John Andrews
27th Aug 1898 Backworth Contest South Shields Garibaldi Harold Barker
27th Aug 1898 Mansfield Contest Chesterfield Temperance Charles Elsom
27th Aug 1898 Meltham Contest Holme Unknown, do you know?
27th Aug 1898 Middleton In Teesdale Contest Kippax Old Squire Firth
27th Aug 1898 Rhyl Contest (First Section) Llan Festiniog John Gladney Jnr
27th Aug 1898 Rhyl Contest (Second Section) Rhos Charles Bennett
27th Aug 1898 Rhyl Contest (Third Section) Ffynnongroew Haydn Dykins
27th Aug 1898 Sheffield Contest Grimesthorpe J. Brookes
27th Aug 1898 Todmorden Contest Burnley Temperance Christopher Smith
27th Aug 1898 Willington Contest South Derwent R. H. Cooper
3rd Sep 1898 Apsley Contest Leighton Buzzard Excelsior J. T. Ogden
3rd Sep 1898 Bellshill Contest Bellshill Union Unknown, do you know?
3rd Sep 1898 Gorslas Contest Trebanos T. Hanney
3rd Sep 1898 Higham Ferrers Contest Wollaston John King Skinner
3rd Sep 1898 Rise Carr Contest Cleveland Steel Works A. Blackburn
3rd Sep 1898 Thornley Contest Eston Miners C. H. Kay
3rd Sep 1898 Thornley March Contest Eston Miners C. H. Kay
3rd Sep 1898 Workington Contest Frizington Town Squire Firth
3rd Sep 1898 Workington Contest (First Section) Workington Artillery George Lowden
3rd Sep 1898 Workington Contest (Second Section) Frizington Town Squire Firth
4th Sep 1898 Higham Ferrers Wollaston Excelsior John King Skinner
5th Sep 1898 British Open Wyke Temperance Edwin Swift
8th Sep 1898 Yeovil Contest Bath Railway Unknown, do you know?
10th Sep 1898 Dodworth Contest Lincoln Malleable Fenton Renshaw
10th Sep 1898 Fulham Contest (First Section) St. Alban's City Alfred Seddon
10th Sep 1898 Fulham Contest (Second Section) Barnet Town J. T. Ogden
10th Sep 1898 Hexham Contest Consett Iron Works William Holdsworth
10th Sep 1898 Witton Park Contest Felling Temperance J. Mudd
12th Sep 1898 Bristol Contest Bristol City Mission J. W. Cozens
17th Sep 1898 Bagillt Contest Holywell Mills S. Holt
17th Sep 1898 Finedon Contest Kettering Rifle Thomas Seddon
17th Sep 1898 Newcastle Contest Gateshead St. Paul's J. B. Stack
17th Sep 1898 Wirksworth Contest Matlock United L. Wildgoose
17th Sep 1898 Wishaw Contest Cleland Unknown, do you know?
24th Sep 1898 Grangetown Contest Cleveland Steel Works A. Blackburn
24th Sep 1898 Newcastleton Contest Lee Mount William Swingler
24th Sep 1898 Scottish Championship (Second Section) Broxburn Public James Robinson
24th Sep 1898 Thornsett Contest Glodwick James Holloway
1st Oct 1898 Tynemouth Contest Eston Miners Old C. H. Kay
8th Oct 1898 Alexandra Palace Contest (Open Section) St. Alban's City Alfred Seddon
8th Oct 1898 Alexandra Palace Contest (Waltz) St. Alban's Abbey T. Young
12th Oct 1898 Bristol Contest Bristol City Mission J. E. Wilkinson
5th Nov 1898 Sheffield Contest Dannemora Robert Richford
14th Nov 1898 Douglas (Isle of Man) Contest Douglas Town G. Thornley
3rd Dec 1898 Merthyr Contest (First Section) Ferndale John Bailey
3rd Dec 1898 Merthyr Contest (Second Section) Dowlais Volunteer W. Smith
3rd Dec 1898 Merthyr Contest (Third Section) Cory Temperance P. Ambler
3rd Dec 1898 Scottish Championship (Championship Section) Clydebank Burgh Edward Sutton
17th Dec 1898 Hucknall Contest Lincoln Malleable Ironworks Unknown, do you know?
30th Dec 1898 Intercolonial Band Contest Code's Band Edward Code

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/