BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Contests in 1900

1900

Date Name Winning Band Winning Conductor
1900 Ballarat
1st Jan 1900 Colwyn Bay Contest Wrexham Borough Jeffrey Turner
1900 New Zealand National Championships (A Grade) Wellington Garrison Thomas Herd
1900 Royal South Street Eisteddfod Lord Nelson Mine Band Anthony Grieve
5th Feb 1900 Treharris Contest Mountain Ash Unknown, do you know?
Apr 1900 Rugby Contest
14th Apr 1900 Doncaster Contest Dannemora Steel Works Unknown, do you know?
14th Apr 1900 Doncaster March Contest Cleckheaton Victoria Unknown, do you know?
16th Apr 1900 Barnet Contest Kettering Town Randolph Ryan
16th Apr 1900 Bedford Contest Rushden Temperance Unknown, do you know?
16th Apr 1900 Colwick Contest Hucknall Excelsior Unknown, do you know?
16th Apr 1900 Elsecar Contest Holme Fenton Renshaw
16th Apr 1900 Kidsgrove Contest Besses o' th' Barn Unknown, do you know?
16th Apr 1900 Lydney Contest Prince's End Temperance Unknown, do you know?
16th Apr 1900 Mountain Ash Contest (First Section) Arael Griffin Henry Bentley
16th Apr 1900 Mountain Ash Contest (Second Section) Aberaman Tom Eastwood
16th Apr 1900 Nottingham Contest
28th Apr 1900 Bellshill Contest (First Section) Quarter Unknown, do you know?
28th Apr 1900 Bellshill Contest (Second Section) Newmilns Unknown, do you know?
28th Apr 1900 Yeadon Contest Hepworth Angus Holden
5th May 1900 Frosterley Contest Wyke Temperance Edwin Swift
5th May 1900 Hamilton Contest Milnwood Unknown, do you know?
5th May 1900 Hamilton Contest (Section 1)
5th May 1900 Hamilton Contest (Section 2) Larkhall Public Unknown, do you know?
6th May 1900 Llanelly Contest (Class B) Gwaun-cae-Gurwen Mr. Hexley
12th May 1900 Bamber Bridge Contest Coppull Subscription Unknown, do you know?
12th May 1900 Birtley Selection Contest Hartlepool Borough S. Inglesant
12th May 1900 Birtley March Contest Murton Colliery Edward R. Vest
12th May 1900 Dunstable Contest Finedon Old Randolph Ryan
12th May 1900 Ravensthorpe [Yorks] Contest Rothwell Temperance Unknown, do you know?
12th May 1900 Westwood Contest Consett Ironworks Unknown, do you know?
19th May 1900 Codnor Contest Grimesthorpe Unknown, do you know?
19th May 1900 Marsden Contest Mossley Unknown, do you know?
26th May 1900 Heptonstall Contest Rochdale Public Unknown, do you know?
26th May 1900 Larkhall Contest Crofthead J. Sommerville
2nd Jun 1900 Ardsley Contest Grimesthorpe Unknown, do you know?
2nd Jun 1900 Slaithwaite Contest Lindley Unknown, do you know?
2nd Jun 1900 Willington Contest
4th Jun 1900 Caerphilly Contest Aberdare Jesse Manley
5th Jun 1900 Chepstow Contest Northfield B. L. Fewster
5th Jun 1900 Chepstow March Contest
5th Jun 1900 Luton Contest Kettering Rifle Alexander Owen
5th Jun 1900 Luton Waltz Contest Kettering Rifle Alexander Owen
5th Jun 1900 Risca Contest Abertillery Unknown, do you know?
9th Jun 1900 South Hetton Contest South Derwent Unknown, do you know?
11th Jun 1900 Southport Contest Rochdale Public William Rimmer
16th Jun 1900 Hardraw Scar Batley Old Alexander Owen
16th Jun 1900 Pleasley Contest Hucknall Temperance Unknown, do you know?
21st Jun 1900 Grimsby Contest
23rd Jun 1900 Aberdeen Contest Brechin City Unknown, do you know?
23rd Jun 1900 Halifax contest Halifax King Cross Squire Firth
23rd Jun 1900 Halifax March Contest Copley and Skircoat Unknown, do you know?
23rd Jun 1900 Lincoln Contest Wyke Temperance Edwin Swift
23rd Jun 1900 Meltham Contest Lindley Unknown, do you know?
23rd Jun 1900 Mottram Contest Mossley Unknown, do you know?
23rd Jun 1900 Rochdale Contest Rochdale Public Unknown, do you know?
27th Jun 1900 Southern Counties Association Contest (1st Section) Reading Temperance Unknown, do you know?
30th Jun 1900 Marley Hill Contest Consett Iron Company Unknown, do you know?
30th Jun 1900 Stanningley Contest
4th Jul 1900 Boston Contest Batley Old Unknown, do you know?
5th Jul 1900 Malton Contest Skaifes Pickering Squire Firth
5th Jul 1900 Malton March Contest Skaifes Pickering Squire Firth
7th Jul 1900 Glasgow Contest
7th Jul 1900 Hebburn Contest Consett Ironworks William Holdsworth
7th Jul 1900 Lindley Contest Cleckheaton Victoria Unknown, do you know?
7th Jul 1900 Lindley March Contest
7th Jul 1900 New Brighton Contest Black Dyke John Gladney Jnr
14th Jul 1900 Belle Vue July Contest Pemberton Old William Rimmer
14th Jul 1900 Mapperley Park Contest Hucknall Temperance Unknown, do you know?
14th Jul 1900 Portobello Contest Musselburgh & Fisherrow Trades Unknown, do you know?
14th Jul 1900 Victoria Garesfield Contest South Derwent Unknown, do you know?
21st Jul 1900 Crystal Palace (Third Section) Hucknall Huthwaite J. B. Cooper
21st Jul 1900 Crystal Palace (Second Section) Kettering Town Band Randolph Ryan
21st Jul 1900 Halifax Shibden Hall Contest
21st Jul 1900 Holmfirth Contest Hinchliffe Mill Angus Holden
21st Jul 1900 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Denton Original Alexander Owen
21st Jul 1900 Wolsingham Contest
23rd Jul 1900 Pontypridd Contest (Class A) Ferndale S. Radcliffe
23rd Jul 1900 Pontypridd Contest (Class B) Mountain Ash Volunteers Unknown, do you know?
23rd Jul 1900 Pontypridd Contest (Class C) Treharris Unknown, do you know?
28th Jul 1900 Deighton Contest Hinchliffe Mill Unknown, do you know?
28th Jul 1900 Dykehead Contest Coltness Edward Sutton
28th Jul 1900 New Mills Contest Pendleton Old William Rimmer
28th Jul 1900 Wakefield Contest Grimesthorpe Unknown, do you know?
4th Aug 1900 Abthorpe Contest Yardley Gobion J. Herbert
4th Aug 1900 Alport Contest
4th Aug 1900 Cliviger Contest Rochdale Public William Rimmer
4th Aug 1900 Eston Contest Cleveland Steel Works William Holdsworth
4th Aug 1900 Wigton Contest Liddesdale Temperance Unknown, do you know?
6th Aug 1900 Aylesbury Contest [1890s] Bishopstone Unknown, do you know?
6th Aug 1900 Barrow Contest Besses o' th' Barn Unknown, do you know?
6th Aug 1900 Kelso Contest
6th Aug 1900 Llanelly Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen Mr. Hexley
6th Aug 1900 Worksop Contest Hucknall Excelsior Temperance Unknown, do you know?
8th Aug 1900 Kirkcaldy Contest Besses o' th' Barn Alexander Owen
11th Aug 1900 Dumfries Contest (Local Section) Dumfries Town Unknown, do you know?
11th Aug 1900 Dumfries Contest (Open Section) Kirkcaldy Trades Unknown, do you know?
11th Aug 1900 Eastham Contest Coppull Prize William Halliwell
11th Aug 1900 Motherwell Contest Coltness Edward Sutton
11th Aug 1900 Motherwell Contest (2nd Section) Overtown William Chalmers
11th Aug 1900 Ovenden Contest
11th Aug 1900 Rise Carr Contest Milburn's Model Unknown, do you know?
11th Aug 1900 Rochdale Contest Mossley Unknown, do you know?
11th Aug 1900 Washington Contest Murton Colliery Unknown, do you know?
14th Aug 1900 Elland Contest Lindley John Gladney Jnr
18th Aug 1900 Armley Contest
18th Aug 1900 Blantyre Contest New Cumnock Robert Thomson
18th Aug 1900 Hull Contest Hull Waterloo Unknown, do you know?
18th Aug 1900 Shildon Contest Cockerton Unknown, do you know?
18th Aug 1900 Wingate Contest
20th Aug 1900 Cannock Contest Coseley Squire Firth
22nd Aug 1900 Flint Contest
22nd Aug 1900 Great Ayton Contest Cleveland Steel Works William Holdsworth
25th Aug 1900 Bootle Contest
25th Aug 1900 Bulwell Contest
25th Aug 1900 Hawick Contest Wingates Temperance William Rimmer
25th Aug 1900 Hebden Bridge Contest Haslingden Temperance Unknown, do you know?
25th Aug 1900 Middleton In Teesdale Contest Cornsay Institute Unknown, do you know?
25th Aug 1900 Ripponden Contest Mossley Unknown, do you know?
25th Aug 1900 Workington Contest Workington Artillery Unknown, do you know?
25th Aug 1900 Workington Contest (Local Section) Frizington St Paul's Unknown, do you know?
27th Aug 1900 Rhos Contest Coedpoeth E. Roberts
29th Aug 1900 Wisbech Contest Wellingborough Town Silver Unknown, do you know?
1st Sep 1900 Beverley Contest Selby Town Squire Firth
1st Sep 1900 Beverley March Contest
1st Sep 1900 Bollington Contest Mossley Unknown, do you know?
1st Sep 1900 Brandon Contest
1st Sep 1900 Matlock Contest East Kirkby Randolph Ryan
3rd Sep 1900 British Open Lindley John Gladney Jnr
8th Sep 1900 Barton On Humber March Contest Selby Town Squire Firth
8th Sep 1900 Barton On Humber Contest Selby Town Squire Firth
8th Sep 1900 Barton On Humber Waltzes Contest Selby Town Squire Firth
8th Sep 1900 Dundee Contest Besses o' th' Barn Alexander Owen
8th Sep 1900 Wirksworth Contest Matlock United L. Wildgoose
8th Sep 1900 Wishaw Contest Bo'ness and Carriden Unknown, do you know?
8th Sep 1900 Wishaw Contest (2nd Section) Skinflats Unknown, do you know?
8th Sep 1900 Witton Park Contest Cleveland Steel Works Unknown, do you know?
15th Sep 1900 Chester-le-Street Contest Consett Ironworks Unknown, do you know?
15th Sep 1900 Newtongrange Contest Musselburgh & Fisherrow Trades Thomas Moore
15th Sep 1900 Wishaw Contest Broxburn Unknown, do you know?
29th Sep 1900 Newcastleton Contest Spencer's Steelworks Unknown, do you know?
6th Oct 1900 Tynemouth Contest Hebburn Colliery Richard Binnie
13th Oct 1900 Altrincham Contest Linotype Unknown, do you know?
20th Oct 1900 Carnarvon Contest Nantlle Vale Alexander Owen
20th Oct 1900 Carnarvon Contest (Second Section) Royal Oakley W. R. Edwards
20th Oct 1900 Carnarvon Contest (Third Section) Voel Gaer E. Roberts
27th Oct 1900 Scottish Championship (Championship Section) Clydebank Burgh Edward Sutton
27th Oct 1900 Scottish Championship (Second Section) Jamestown Temperance Edward Sutton
9th Nov 1900 Mount Morgan Associated Friendly Societies' Brass Band Contest Gympie Model Band Unknown, do you know?
12th Nov 1900 Douglas (Isle of Man) Contest Douglas Volunteer F. C. Poulter
8th Dec 1900 Darlington Contest Willington Silver J. G. Wright

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/