BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Contests in 1919

1919

Date Name Winning Band Winning Conductor
1919 Glasgow Charities Contest Parkhead Forge Unknown, do you know?
1919 Hanwell Contest (Division 1)
22nd Mar 1919 Newcastle Aircraft Exhibition Contest
29th Mar 1919 Glasgow Contest
12th May 1919 Belle Vue July Contest Dick Kerr's Works William Halliwell
31st May 1919 Methil Contest Dunnikier Colliery Unknown, do you know?
31st May 1919 Northern Band Association (Championship Section) Harton Colliery George Hawkins
31st May 1919 Wallsend Contest Harton Colliery Unknown, do you know?
7th Jun 1919 Prestonpans Contest Clydebank Burgh William Halliwell
9th Jun 1919 Blackhall Contest Wallsend United Collieries Unknown, do you know?
11th Jun 1919 Chasetown Contest Wood Lane Prize Unknown, do you know?
28th Jun 1919 Ashington Contest
28th Jun 1919 Lincoln Temperance Fete and Gala Brass Band Contest Mansfield Colliery Alexander Owen
28th Jun 1919 Newcastle Contest (First Section) St. Hilda Colliery Unknown, do you know?
28th Jun 1919 Newcastle Contest (Second Section) Chopwell Colliery Unknown, do you know?
5th Jul 1919 Glasgow Band Festival (Championship Section) Foden's Unknown, do you know?
19th Jul 1919 Lydbrook Cable Works Contest
26th Jul 1919 Ashington Contest St Hilda Unknown, do you know?
2nd Aug 1919 South Shields West End Memorial Contest (Championship Section) St. Hilda Colliery Unknown, do you know?
2nd Aug 1919 Workington Contest Moor Row Old J. E. Fidler
4th Aug 1919 Blackhall Contest Silksworth Colliery Thomas Coulson
4th Aug 1919 Keswick Contest Moor Row Old Unknown, do you know?
12th Aug 1919 Chasetown Contest Irthlingborough Town Unknown, do you know?
16th Aug 1919 Barnsley Contest Dinnington Main Unknown, do you know?
16th Aug 1919 Shildon Contest Auckland Park Unknown, do you know?
16th Aug 1919 Shiremoor Contest Hebburn Unknown, do you know?
23rd Aug 1919 Grantham Contest Yorkshire Main Unknown, do you know?
23rd Aug 1919 Selby Contest
30th Aug 1919 Redruth Contest (Section 1) St Dennis J. E. Fidler
30th Aug 1919 Redruth Contest (Section 2) Bugle Edwin J. Williams
1st Sep 1919 British Open Harton Colliery George Hawkins
6th Sep 1919 Bolehall Contest Swadlincote Silver Prize Unknown, do you know?
6th Sep 1919 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Edwin J. Williams
6th Sep 1919 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Foxhole Temperance John Morcom
13th Sep 1919 Gosforth Contest
13th Sep 1919 Usworth Contest Wearmouth Colliery R. Humble
20th Sep 1919 Chorley Contest Skelmersdale Unknown, do you know?
28th Nov 1919 South Elmsall Contest Woodlands W. Richards
29th Nov 1919 Scottish Championship (Championship Section) Dunnikier Colliery Robert Rimmer
13th Dec 1919 Scottish Championship (Third Section) Grassmarket Mission George Hogg
20th Dec 1919 Scottish Championship (Second Section) Falkirk Trades Robert Rimmer

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/