BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Contests in 1920

1920

Date Name Winning Band Winning Conductor
1920 New Zealand National Championships (A Grade) Kaikorai Brass H. Davie
23rd Jan 1920 Exeter Contest Tiverton Town W. B. Loosemore
28th Feb 1920 Burnley Contest Briercliffe Unknown, do you know?
22nd May 1920 Brigg Contest Gainsborough Britannia Unknown, do you know?
22nd May 1920 Esh Winning Contest West Stanley Unknown, do you know?
22nd May 1920 Fallowfield Contest
22nd May 1920 Selby Contest South Elmsall and Frickley Colliery Unknown, do you know?
24th May 1920 Hull Contest
24th May 1920 Rotherham Contest Creswell Colliery Unknown, do you know?
25th May 1920 West Stanley Contest Boldon Colliery Unknown, do you know?
27th May 1920 Northamptonshire County Show (March Contest) Finedon Old Charles H. Baker
27th May 1920 Northamptonshire County Show (Selection Contest) Kettering Rifle Thomas Preston
5th Jun 1920 Barton-on-Humber Contest Goole Town Unknown, do you know?
5th Jun 1920 Dunoon Contest Clydebank Unknown, do you know?
5th Jun 1920 Methil Contest Arbroath Instrumental Unknown, do you know?
5th Jun 1920 Redcar Contest (First Section) Guisborough Priory Unknown, do you know?
5th Jun 1920 Redcar Contest (Second Section) North Skelton Unknown, do you know?
5th Jun 1920 Scotstoun Contest (Third Section & Juvenile)
7th Jun 1920 Alloa Contest
12th Jun 1920 Scotstoun Contest (Second Section) St. John's (Port Glasgow) Unknown, do you know?
19th Jun 1920 Glasgow Band Festival (Championship Section) Wingates Temperance Unknown, do you know?
26th Jun 1920 Brodsworth Contest Dannemora Steel Works Unknown, do you know?
3rd Jul 1920 Kilsyth Contest Stonehouse John Faulds
10th Jul 1920 Bathgate Contest Wellesley Colliery Unknown, do you know?
10th Jul 1920 Belle Vue July Contest Congleton Town Charles Anderson
17th Jul 1920 Grantham Contest Swanwick Colliery W. Longman
17th Jul 1920 Morpeth Contest Wallsend United Unknown, do you know?
17th Jul 1920 Whitwood Contest South Elmsall and Frickley Colliery Unknown, do you know?
17th Jul 1920 Wrexham Contest Wingates Temperance Unknown, do you know?
24th Jul 1920 Newhall Contest Amington William Pollard
31st Jul 1920 Bolehall Contest Ibstock United Unknown, do you know?
3rd Aug 1920 Drayton Manor Contest Amington Unknown, do you know?
14th Aug 1920 Leven Contest (1st Section) Bowhill and District Unknown, do you know?
21st Aug 1920 Batley Contest Slaithwaite Unknown, do you know?
21st Aug 1920 Keighley Contest Haworth Public John Paley
21st Aug 1920 Redruth Contest (Section 1) Foxhole John Morcom
21st Aug 1920 Redruth Contest (Section 2)
28th Aug 1920 Barrowford Contest Haslingden Unknown, do you know?
28th Aug 1920 Brigg Contest Yorkshire Main Colliery Unknown, do you know?
28th Aug 1920 Markinch Contest Arbroath Instrumental Robert Rimmer
4th Sep 1920 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis William Juleff
4th Sep 1920 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Foxhole Temperance J. Stubbs
6th Sep 1920 British Open Besses o' th' Barn Willie Wood
11th Sep 1920 Grimsby Contest Kirkby Old Prize Unknown, do you know?
18th Sep 1920 Ashton-under-Lyne Contest Wingates Temperance Unknown, do you know?
18th Sep 1920 Newsham Contest Coxlodge Unknown, do you know?
18th Sep 1920 Ushaw Moor Contest New Brancepeth Unknown, do you know?
25th Sep 1920 Crystal Palace (Boys Section)
25th Sep 1920 Crystal Palace (Grand Shield) Boldon Colliery William Heap
25th Sep 1920 Crystal Palace (Junior Cup) Langwith Colliery Albert Grant
25th Sep 1920 Crystal Palace (Junior Shield) Royston Town Fred Dimmock
25th Sep 1920 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) St. Hilda Colliery William Halliwell
30th Oct 1920 Scottish Championship (Championship Section) Douglas Colliery Robert Rimmer
6th Nov 1920 Brass Band Organisation (N.W.Area) - Section A Wingates Temperance William Halliwell
6th Nov 1920 Brass Band Organisation (N.W.Area) - Section B Goodshaw W. Pollard
4th Dec 1920 Manchester and District Association (Class B) Queen Street Mission Bolton W. Ashworth
11th Dec 1920 Scottish Championship (Second Section) Stonehouse John Faulds
25th Dec 1920 Scottish Championship (Third Section) Bowhill & District F. Johnston

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/