BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Contests in 1951

1951

Date Name Winning Band Winning Conductor
1951 Australian Championships (A Grade) St. John Ambulance Unknown, do you know?
1951 Australian Championships (B Grade) East Kew Unknown, do you know?
1951 Australian Championships (C Grade) Hurstville Unknown, do you know?
1951 Australian Championships (D Grade) Colac Unknown, do you know?
1951 London District Boys Brigade Contest 88th London B.B. Unknown, do you know?
1951 National Eisteddfod of Wales (Class A) Ystalyfera Public W. J. Williams
1951 National Youth Brass Band Championships No Contest Took Place
1951 New Zealand National Championships (A Grade) Hawera Municipal Louis Fox
1951 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) Strandtown Silver Band Unknown, do you know?
1951 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) 55th Old Boys A. Forbes
1951 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Templemore Alfie Bell
1951 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) 1st Old Boys George Corbett
1951 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Ligoniel J. K. Duff
1951 Oxfordshire & District Contest (Section 1) No Contest Took Place
1951 Scottish Championship (Fourth Section) Cupar Town Drake Rimmer
27th Jan 1951 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Fourth Section) Downton Sydney Clarke
27th Jan 1951 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Shaftesbury R. C. Dicker
27th Jan 1951 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Third Section) Lockerley H. J. Stockwell
27th Jan 1951 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Calne F. A. Fields
3rd Feb 1951 Wigan Contest Haigh Prize C. Hulse
17th Feb 1951 Midlands Area (Second Section) City of Leicester SC Charles Anderson
17th Feb 1951 Midlands Area (Third Section) Kibworth Silver E. C. Moore
24th Feb 1951 Durham League Contest (Section B) Jarvis Industries T. Foster
25th Feb 1951 Edinburgh Charities Contest Clydebank Burgh John Hoggans
3rd Mar 1951 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Hade Edge Albert Robinson
3rd Mar 1951 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Gomersall Mills Frank Braithwaite
3rd Mar 1951 Midlands Area (Championship Section) Ransome & Marles Eric Ball
3rd Mar 1951 Midlands Area (Fourth Section) Thoresby Colliery Welfare Thomas F. Ward
10th Mar 1951 Yorkshire Area (Second Section) Rothwell Temperance Band Albert Lunn
10th Mar 1951 Yorkshire Area (Third Section) Rawmarsh Prize Band Herbert Ackroyd
11th Mar 1951 Durham League Contest (Section A) Easington Public Cecil Peacock
11th Mar 1951 Durham League Contest (Section C) Wheatley Hill Colliery W. Forrest
17th Mar 1951 Hammersmith Contest (Championship) Hanwell George Thompson
17th Mar 1951 Hammersmith Contest (Second Division) Kents Works George Crossland
17th Mar 1951 Hammersmith Contest (Third Division) Yiewsley and West Drayton George Turner
17th Mar 1951 North of England Area (Third Section) Dawdon Lodge Silver Prize S. H. MacDonald
18th Mar 1951 North of England Area (Second Section) Silksworth Colliery J. Peacock
24th Mar 1951 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Cwm Town J. Probert
24th Mar 1951 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Pontyclun and District T. J. Owen
24th Mar 1951 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen's Walter B. Hargreaves
24th Mar 1951 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Tongwynlais Temperance H. Morgan
26th Mar 1951 Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Rushden Temperance William Scholes
26th Mar 1951 Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Bedford Trades A. Doyle
26th Mar 1951 Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Birdwell Brass Albert Smith
26th Mar 1951 Leicester Brass Band Festival (4th Section) Bilton Silver A. E. Lack
26th Mar 1951 East Anglian BBA Championship Class Soham Comrades Fred Talbot
26th Mar 1951 East Anglian BBA Class A Littleport British Legion J. H. Hawkes
26th Mar 1951 East Anglian BBA Class B Manea Silver A. P. Setchfield
26th Mar 1951 East Anglian BBA Class C Buswell Excelsior W. Golden
31st Mar 1951 CISWO Yorkshire (2nd Section) Wharncliffe Silkstone Colliery Edmund Hoole
31st Mar 1951 CISWO Yorkshire (3rd Section ) Grimethorpe Boys Band William Foster
31st Mar 1951 CISWO Yorkshire (Championship Section) Carlton Main Frickley George Hespe
31st Mar 1951 North of England Area (Fourth Section) Lynemouth and Ellington Silver Prize Unknown, do you know?
7th Apr 1951 North West Area (Championship Section) Fairey Aviation Harry Mortimer
7th Apr 1951 North West Area (Fourth Section) Middlewich Centenary Band Unknown, do you know?
7th Apr 1951 West of England Area (Second Section) St. Stythians Silver E. Floyd
7th Apr 1951 West of England Area (Third Section) Albion Dockyard Silver Herbert Sevier
14th Apr 1951 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse & Rastrick Eric Ball
14th Apr 1951 Yorkshire Area (Fourth Section) Crossley's Carpet Works Lewis Swingler
21st Apr 1951 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors Harry Mortimer
21st Apr 1951 London and Southern Counties (Fourth Section) Tunbridge Wells Home Guard A. Weller
21st Apr 1951 London and Southern Counties (Second Section) St Albans City & British Legion Albert Coupe
21st Apr 1951 London and Southern Counties (Third Section) Kents Works (Luton) George Crossland
21st Apr 1951 North of England Area (Championship Section) Crookhall Colliery J. J. Stobbs
22nd Apr 1951 North East Midlands Contest (First Section) Bestwood Black Diamonds Unknown, do you know?
22nd Apr 1951 North East Midlands Contest (Second Section) Clipstone Colliery Unknown, do you know?
28th Apr 1951 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hepworth Silver Unknown, do you know?
28th Apr 1951 North West Area (Second Section) Stretford Old Ronald Yarwood
28th Apr 1951 North West Area (Third Section) Stretford Borough Band R. Hesford
28th Apr 1951 West of England Area (Championship Section) St. Dennis Silver W. Lawson
28th Apr 1951 West of England Area (Fourth Section) Bideford Town Silver Stanley Boddington
5th May 1951 Rhyl Contest (First Section) Fairey Aviation Harry Mortimer
5th May 1951 Rhyl Contest (Second Section) Deiniolen and District George Thorpe
5th May 1951 Rhyl Contest (Third Section) Llanberis Silver Harry Heyes
5th May 1951 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Medway Imperial Unknown, do you know?
5th May 1951 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Bowaters Lloyd Silver Unknown, do you know?
5th May 1951 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Lingfield Silver Unknown, do you know?
5th May 1951 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 4) Rye Town Unknown, do you know?
5th May 1951 Scottish Miners Gala Contest Bowhill Colliery Drake Rimmer
5th May 1951 Welsh Area (Championship Section) Parc & Dare Workmens Harry Nuttall
5th May 1951 Welsh Area (Fourth Section) Cwmaman Institute Silver W. J. Wood
5th May 1951 Welsh Area (Second Section) Tongwynlais Temperance Harold D. Morgan
5th May 1951 Welsh Area (Third Section) Tylorstown and District Silver Prize Band E. G. Daniels
12th May 1951 Ayrshire Championship Newmilns Burgh John Hoggans
15th May 1951 Bedlington Contest Silksworth Colliery J. Peacock
15th May 1951 Welsh Inter-Association Contest (Section A) Ystradgynlais T. C. White
16th May 1951 Welsh Inter-Association Contest (Section B) Lewis Merthyr Oliver Jones
18th May 1951 Delph (Whit Friday) Brighouse & Rastrick Unknown, do you know?
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class A) Lindley Peter Wadsworth
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class B) Coleshill Ex-Servicemen's Club M. Clayton
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class C) Prince-Smith and Stells Silver R. Lightfoot
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class D) Edgeley Harold Bennett
26th May 1951 Blaina Contest (Class B) Lewis Merthyr Unknown, do you know?
26th May 1951 Blaina Contest (Class C) Cwm Town Unknown, do you know?
26th May 1951 Blaina Contest (Class D) Cwmaman Unknown, do you know?
26th May 1951 Glasgow Charities Contest Clydebank Burgh John Hoggans
26th May 1951 Littleport Contest (Class A) Littleport British Legion J. H. Hawkes
26th May 1951 Littleport Contest (Class B) Aylsham and District C. A. Skoyles
26th May 1951 Littleport Contest (Class C) Stibbard Silver R. J. Betts
26th May 1951 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Tadley G. Turner
16th Jun 1951 Bournemouth Festival of Britain Contest (Championship Section) Fodens Harry Mortimer
16th Jun 1951 Bournemouth Festival of Britain Contest (Second Section) Woodfalls Silver Sydney Clarke
23rd Jun 1951 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver W. D. Lawton
23rd Jun 1951 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St. Just Silver A. G. Richards
23rd Jun 1951 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Indian Queens Ford Knight
30th Jun 1951 Fife Charities Band Association Contest Clydebank Burgh John Hoggans
7th Jul 1951 Selby Contest
14th Jul 1951 Belle Vue July Contest (Class B) Askern Colliery Unknown, do you know?
14th Jul 1951 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Hanwell Unknown, do you know?
14th Jul 1951 Northumberland Miners Gala (Confined Class) North Seaton Colliery Unknown, do you know?
14th Jul 1951 Northumberland Miners Gala (Open Section) Wardley Colliery Unknown, do you know?
28th Jul 1951 Holmfirth Contest Hade Edge Unknown, do you know?
18th Aug 1951 Edinburgh International Contest Scottish CWS Unknown, do you know?
1st Sep 1951 British Open Ransome & Marles Eric Ball
22nd Sep 1951 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 95th (Crewe) Squadron A.T.C E. B. Stokes
22nd Sep 1951 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Lewis Merthyr Workmen's Institute Oliver Jones
22nd Sep 1951 National Championship of Great Britain (Third Section Final) John Dickinson Philip Catelinet
6th Oct 1951 Oxford Annual Contest (Section 2)
6th Oct 1951 Oxford Annual Contest (Section 3) Barton Town Gerald Benson
6th Oct 1951 Oxford Annual Contest (Section 1) Finedon Old A. G. Remington
13th Oct 1951 North Wales Brass Band Association March Contest (Class B) Deiniolen and District Silver George Thorpe
13th Oct 1951 North Wales Brass Band Association March Contest (Class C)
13th Oct 1951 North Wales Brass Band Association March Contest (Class D)
13th Oct 1951 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Deiniolen and District Silver George Thorpe
13th Oct 1951 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C)
13th Oct 1951 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D)
20th Oct 1951 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Butterfield Tank Works Bernard Burns
20th Oct 1951 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Wetherby Arthur Garforth
20th Oct 1951 Scottish Championship (Third Section) Kirkintilloch Hugh Forbes
27th Oct 1951 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills Alex Mortimer
3rd Nov 1951 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Raunds Temperance Owen Pentelow
3rd Nov 1951 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 1) John Dickinson (Apsley) Philip Catelinet
3rd Nov 1951 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 2) Marsh Gibbon W. T. Herring
3rd Nov 1951 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 3) West Chiltington E. W. Miles
5th Nov 1951 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Agnes Street Silver Band Unknown, do you know?
5th Nov 1951 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Templemore School Band Alfie Bell
10th Nov 1951 Scottish Championship (Second Section) Brechin City Albert Badrick
25th Nov 1951 Yorkshire v Durham Contest (Section One) Skelmanthorpe Harry Mileman
25th Nov 1951 Yorkshire v Durham Contest (Section Two) Wharncliffe and Silkstone Colliery Edmund Hoole
8th Dec 1951 Scottish Championship (Championship Section) Govan Burgh Gregor Grant

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/