BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Contests in 1954

1954

Date Name Winning Band Winning Conductor
1954 New Zealand National Championships (A Grade) Kaikorai Brass Norman (sr) Thorn
1954 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Agnes Street Unknown, do you know?
1954 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Saintfield Unknown, do you know?
1954 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Bloomfield Unknown, do you know?
1954 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Banbridge Unknown, do you know?
1954 Oxfordshire & District Contest (Section 1)
1954 North Eastern Area (Second Section) Bradford Victoria Unknown, do you know?
16th Jan 1954 Northumberland Brass Band League (Section A) Bedlington Dr Pit John Carr
23rd Jan 1954 Aylesbury Contest (Section A) Marston Valley Brick Company George Crossland
23rd Jan 1954 Aylesbury Contest (Section B) Woodstock Town W. E. Brooks
23rd Jan 1954 Shipley Contest Hammonds Gershom Collison
30th Jan 1954 Wigan Contest Chapel-en-le-Frith J. A. Cooke
6th Feb 1954 Eccles Contest Eckington United Unknown, do you know?
13th Feb 1954 North West Area (Fourth Section) Dearham United Joe Ireland
13th Feb 1954 North West Area (Second Section) Storeys of Lancaster Arthur Brownbill
14th Feb 1954 Durham League Contest (Section C) Head Wrightson Works Unknown, do you know?
14th Feb 1954 Durham League Contest (Section D) Mainsforth Colliery Unknown, do you know?
27th Feb 1954 North West Area (Championship Section) Fairey Aviation Harry Mortimer
27th Feb 1954 North West Area (Third Section) Freckleton Subscription A. W. J. Prosser
27th Feb 1954 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Wellworthy Works Clifford Clark
27th Feb 1954 Wessex Brass Band Association (Grading Section) Crewkerne Town Silver Unknown, do you know?
27th Feb 1954 Wessex Brass Band Association (Second Section) Kennet Vale Unknown, do you know?
27th Feb 1954 Wessex Brass Band Association (Third Section) Gillingham Imperial H. A. White
6th Mar 1954 Hammersmith Contest (Championship)
6th Mar 1954 Midlands Area (Second Section) Burbage A. Bennett
6th Mar 1954 Midlands Area (Third Section) Scunthorpe United Gerald Benson
7th Mar 1954 CISWO Yorkshire (2nd Section) Bentley Colliery Silver Band Unknown, do you know?
7th Mar 1954 CISWO Yorkshire (3rd Section ) Dodworth Miners Welfare Band Unknown, do you know?
13th Mar 1954 North Eastern Area (Fourth Section) Linthwaite Silver John Willie Morley
20th Mar 1954 Durham League Contest (Section A) Crookhall Colliery Unknown, do you know?
20th Mar 1954 Durham League Contest (Section B) Craghead Colliery Eric Cunningham
20th Mar 1954 Midlands Area (Championship Section) Creswell George Hespe
20th Mar 1954 Midlands Area (Fourth Section) Riddings Silver H. E. Hague
3rd Apr 1954 London and Southern Counties (Championship Section) Hoo Silver Eric Ball
3rd Apr 1954 London and Southern Counties (Fourth Section) Chinnor Silver Don Lewis
3rd Apr 1954 London and Southern Counties (Second Section) Marston Valley George Crossland
3rd Apr 1954 London and Southern Counties (Third Section) Horley Town Harold Cooper
4th Apr 1954 Edwinstowe Contest (Section 1) Clipstone Colliery R. Mason
4th Apr 1954 Edwinstowe Contest (Section 2) Thoresby Colliery W. Appleton
4th Apr 1954 North East Midlands Contest (First Section) Clipstone Colliery R. Mason
4th Apr 1954 North East Midlands Contest (Second Section) Thoresby Colliery W. Appleton
10th Apr 1954 Edinburgh Charities Contest Newtongrange Lothian Albert Badrick
10th Apr 1954 NWABBA Preston District Contest Freckleton Subscription A. W. J. Prosser
10th Apr 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Markham and District T. S. Collinson
10th Apr 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Tonyrefail Boys T. Jones
10th Apr 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Tongwynlais Temperance H. Morgan
10th Apr 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Mid Rhondda Fred Prior
10th Apr 1954 North Eastern Area (Championship Section) Brighouse & Rastrick Eric Ball
10th Apr 1954 North Eastern Area (Third Section) Todmorden Old J. Akroyd
12th Apr 1954 East Anglian BBA Championship Class King's Lynn Town R. W. Jackson
12th Apr 1954 East Anglian BBA Class A Reepham Edgar Ruffles
12th Apr 1954 East Anglian BBA Class B Long Melford F. V. Widdowson
12th Apr 1954 East Anglian BBA Class C Stalham B.L. G. Frankland
16th Apr 1954 Llandderfel Contest Deudraeth A. Humphries
19th Apr 1954 Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Munn and Felton's Works Stanley Boddington
19th Apr 1954 Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Gainsborough Britannia Works Harvey Nuttall
19th Apr 1954 Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Rossington Main Colliery Welfare W. Biggs
19th Apr 1954 Leicester Brass Band Festival (4th Section) Market Harborough Town P. W. Cook
24th Apr 1954 London District Boys Brigade Contest 2nd Coy Enfield Boys Brigade George Scarfe
24th Apr 1954 North of England Area (Third Section) Ellington Colliery Silver Prize Band W. S. Bond
24th Apr 1954 North of England Area (Fourth Section) Stanhope Colliery Jack Woodhall
2nd May 1954 Blackpool Contest Freckleton Subscription A. W. J. Prosser
3rd May 1954 Scottish Miners Gala Contest Newtongrange Lothian Albert Badrick
8th May 1954 Rhyl Festival of Brass (Championship/First Section) Ferodo Works George Hespe
8th May 1954 Rhyl Festival of Brass (Second Section) Chapel-en-le-Frith J. A. Cooke
8th May 1954 Rhyl Festival of Brass (Third Section) Hoyland Town Eric Foster
8th May 1954 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Margate Silver H. W. Tillott
8th May 1954 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Crowborough Silver A. Smith
8th May 1954 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Birchington Silver George Ireland
8th May 1954 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 4) Billingshurst A. Stanton
8th May 1954 West of England Area (Championship Section) Camborne Town Band Fred Roberts
8th May 1954 West of England Area (Fourth Section) Portland Town Robert Stein
8th May 1954 West of England Area (Second Section) Aldbourne Silver William Scholes
8th May 1954 West of England Area (Third Section) Cinderford Town Cecil Chappell
15th May 1954 North of England Area (Second Section) Craghead Colliery Eric Cunningham
15th May 1954 North of England Area (Championship Section) Crookhall Colliery J. J. Stobbs
15th May 1954 Welsh Area (Fourth Section) Rhymney Youth Richard Nash
15th May 1954 Welsh Area (Second Section) Mynyddygarreg D. T. Gravell
22nd May 1954 Glasgow Charities Contest Scottish CWS Enoch Jackson
22nd May 1954 Grand Shield Oldham Band Leonard Lamb
22nd May 1954 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Royston New Monkton William Foster
22nd May 1954 Senior Cup Wharncliffe Silkstone Edmund Hoole
22nd May 1954 Senior Trophy Laganvale Silver Robert Adair
22nd May 1954 Spring Festival (Junior Cup) Burbage Silver Prize Harry Fletcher
22nd May 1954 Spring Festival (Junior Shield) Thorne Colliery Jack Atherton
22nd May 1954 Spring Festival (Junior Trophy) Preston Town Silver Tom Mitchell
22nd May 1954 Welsh Area (Championship Section) Parc and Dare William Scholes
22nd May 1954 Welsh Area (Third Section) Llansaint Silver C. Ward
29th May 1954 Boldon Contest Crookhall Colliery J. J. Stobbs
30th May 1954 Staveley Contest Bradford Victoria Unknown, do you know?
30th May 1954 Staveley Contest (Section 2) Dannemora Steel Works Unknown, do you know?
11th Jun 1954 Delph (Whit Friday) Brighouse & Rastrick Unknown, do you know?
11th Jun 1954 Millbrook (Whit Friday) Cresswell Colliery Unknown, do you know?
12th Jun 1954 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Luton Albert Coupe
12th Jun 1954 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (2nd Section) Marston Valley George Crossland
12th Jun 1954 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (3rd Section) Monotype Works F. Pullen
12th Jun 1954 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (4th Section) Ware Town C. B. Carter
12th Jun 1954 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Backworth Colliery C. Jones
12th Jun 1954 Northumberland Miners Gala (Open Section) Blackhall Colliery G. Jacobs
19th Jun 1954 SCABA Spring Contest (First Section) Horsham Borough C. Walder
19th Jun 1954 SCABA Spring Contest (Second Section) Godalming and District W. M. Garratt
19th Jun 1954 SCABA Spring Contest (Third Section) Godalming and District W. M. Garratt
19th Jun 1954 Welsh Miners Gala (First Section) Cory Workmen Unknown, do you know?
19th Jun 1954 Welsh Miners Gala (Second Section) Tredegar Unknown, do you know?
19th Jun 1954 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Munn & Felton's Works Stanley Boddington
19th Jun 1954 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Bodmin Town W. D. Lawton
19th Jun 1954 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Mount Charles T. A. Cooper
26th Jun 1954 Redcar Contest (First Section) Durham Shakespeare Unknown, do you know?
3rd Jul 1954 Cirencester Brass Band Festival (Class 1) Lydbrook Silver Neville Barnett
3rd Jul 1954 Cirencester Brass Band Festival (Class 2) Rhymney Youth Richard Nash
3rd Jul 1954 CISWO Yorkshire (Championship Section) Wharncliffe Silkstone Colliery Edmund Hoole
3rd Jul 1954 Fife Charities Band Association Contest Bowhill Colliery Drake Rimmer
10th Jul 1954 Fairford Contest (Section 1) Hanwell Silver Alfred Jarvis
10th Jul 1954 Fairford Contest (Section 2) City of Leicester Special Constabulary Charles Anderson
10th Jul 1954 Fairford Contest (Section 2 March) City of Leicester Charles Anderson
10th Jul 1954 Fairford Contest (Section 3) Yorkley Onward Graham Watkins
10th Jul 1954 Fairford Contest (Section 3 March) Tadley Silver Gideon West
10th Jul 1954 Selby Contest Hammonds Gershom Collison
10th Jul 1954 Stenalees Contest (Third Section) St Agnes Frank Moore
10th Jul 1954 Stenalees Contest (Fourth Section) St Breward J. B. Johnson
10th Jul 1954 Stenalees Contest (Second Section) Indian Queens Ford Knight
10th Jul 1954 Suffolk Championship Contest Long Melford F. V. Widdowson
10th Jul 1954 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Southampton Albion W. H. Breeze
10th Jul 1954 Wessex Brass Band Association (Second Section) Lockerley and District H. J. Stockwell
10th Jul 1954 Wessex Brass Band Association (Third Section) Handley Silver D. Judd
24th Jul 1954 Hunwick Contest Esh Winning Colliery Ray White
31st Jul 1954 South Moor Contest Ellington Colliery W. S. Bond
31st Jul 1954 Tynemouth Open Contest Harton Colliery Jack Carr
2nd Aug 1954 National Eisteddfod of Wales (Class A) Gwaun-cae-Gurwen Unknown, do you know?
2nd Aug 1954 National Eisteddfod of Wales (Class B) Ystalyfera Town Unknown, do you know?
2nd Aug 1954 National Eisteddfod of Wales (Class C) Llansaint Unknown, do you know?
14th Aug 1954 Cholsey Contest Cholsey Silver George Watkins
22nd Aug 1954 Birmingham Association Contest (Section A) Revo Works Harry Heyes
22nd Aug 1954 Birmingham Association Contest (Section B) Atherstone Miners Bernard Springett
22nd Aug 1954 Birmingham Association Contest (Section C) Atherstone Miners Bernard Springett
28th Aug 1954 Edinburgh International Contest CWS (Manchester) Alex Mortimer
4th Sep 1954 British Open Munn & Feltons Stanley Boddington
4th Sep 1954 Haydon Bridge Contest (Confined Section) Carlisle St Stephens Unknown, do you know?
4th Sep 1954 Haydon Bridge Contest (Open Section) Harton Colliery Norman Piper
4th Sep 1954 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Lindley Unknown, do you know?
4th Sep 1954 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Marsden Senior School Unknown, do you know?
11th Sep 1954 Camborne Contest (Second Section) St Agnes Town Frank Moore
11th Sep 1954 Camborne Contest (Third Section) St Agnes Town Frank Moore
11th Sep 1954 Consett Contest Craghead Colliery Eric Cunningham
11th Sep 1954 Fatfield Contest Bedlington Dr Pit John Carr
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Markham and District Unknown, do you know?
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Tonyrefail Boys Unknown, do you know?
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Lewis Merthyr Unknown, do you know?
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Cardiff Transport Evan Richards
18th Sep 1954 Bletchley Brass Band Contest (Championship Section) John White Footwear J. Thompson
18th Sep 1954 Bletchley Brass Band Contest (Division 2) Marston Valley George Crossland
18th Sep 1954 Bletchley Brass Band Contest (Division 3) Great Central and Metropolitan H. Dunstan
18th Sep 1954 Gloucestershire BBA Contest Lydney Town Unknown, do you know?
25th Sep 1954 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Hammonds Gershom Collison
25th Sep 1954 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Morley British Legion Bernard Burns
25th Sep 1954 Oxford Annual Contest (Section A) Marston Valley George Crossland
25th Sep 1954 Oxford Annual Contest (Section B) Markham & District Colliery T. S. Collinson
25th Sep 1954 Oxford Annual Contest (Section C) Lydbrook Silver Neville Barnett
25th Sep 1954 Scottish Championship (Second Section) Alloa Burgh Charles Telfer
25th Sep 1954 Whitehaven Carnival Contest Holborn Hill Royal Brass C. Taylor
2nd Oct 1954 Hexham Contest Pegswood Colliery James Farrell
9th Oct 1954 Bury Contest Wharncliffe Silkstone Unknown, do you know?
9th Oct 1954 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Llay Welfare J. Donlan
9th Oct 1954 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Northop Herbert Parry
9th Oct 1954 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Nantlle Vale Royal W. T. Davies
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation Works Harry Mortimer
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Woodhorn Colliery A. Locker
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Wharncliffe Silkstone Colliery Edmund Hoole
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Whitburn Miners' Welfare Herbert Kearsley
23rd Oct 1954 Durham League Contest (Section C) Brandon Colliery Gilbert Brown
23rd Oct 1954 Rochdale Contest Hade Edge Albert Robinson
30th Oct 1954 Scottish Championship (Third Section) Dalkeith Burgh Robert Gray
6th Nov 1954 Halifax Association Contest (Section 1) Lindley Peter Wadsworth
6th Nov 1954 Halifax Association Contest (Section 2) Ackton Hall and Snydale Colliery Alfred Whitehead
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Rushden Temperance William Scholes
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Northampton Town W. Herbert
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (Own Choice - 1st Section) Rushden Temperance William Scholes
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (Own Choice - 2nd Section) Rushden Town F. J. Murdin
6th Nov 1954 SCABA Autumn Contest (First Section) Horsham Borough C. Walder
6th Nov 1954 SCABA Autumn Contest (Second Section) Heathfield Silver A. E. Wise
6th Nov 1954 SCABA Autumn Contest (Third Section) Godalming and District W. M. Garratt
6th Nov 1954 SWBBA Contest (First Section) Redruth Silver A. Teasdale
6th Nov 1954 SWBBA Contest (Second Section) Newton Abbot Town W. O. Oliver
6th Nov 1954 SWBBA Contest (Third Section) Wadebridge Town A. H. Dawes
6th Nov 1954 SWBBA Contest (Youth Section) Bodmin Junior W. D. Lawton
10th Nov 1954 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) 55th Old Boys Association Silver Band Unknown, do you know?
10th Nov 1954 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Bloomfield Amateur Silver Band Unknown, do you know?
10th Nov 1954 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) Ballyholme Silver Band Unknown, do you know?
11th Nov 1954 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Banbridge Unknown, do you know?
13th Nov 1954 Scottish Championship (Fourth Section) Turriff British Legion G. C. Fordyce
14th Nov 1954 National Coal Board (Durham Area) Section B Durham Shakespeare Bob Clark
14th Nov 1954 National Coal Board (Durham Area) Section C Murton Colliery William Atkinson
20th Nov 1954 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Hazells George Crossland
20th Nov 1954 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 1) Marston Valley George Crossland
20th Nov 1954 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 2) Cwmaman Institute W. J. Wood
20th Nov 1954 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Military Band Section) Epsom British Legion N. Bettinson
20th Nov 1954 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 3) Sandhurst Silver Gerallt Hughes
20th Nov 1954 Wigan Contest Wharncliffe Silkstone Unknown, do you know?
28th Nov 1954 National Coal Board (Durham Area) Section A Harton Colliery Norman Piper
28th Nov 1954 National Coal Board (Durham Area) Section D Esh Winning Colliery Ray White
28th Nov 1954 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class A) Wharncliffe Silkstone Colliery Unknown, do you know?
28th Nov 1954 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class B) Marsden Silver Unknown, do you know?
4th Dec 1954 Scottish Championship (Championship Section) Forfar Instrumental Elgar Clayton
12th Dec 1954 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton Workmen J. J. Stobbs
12th Dec 1954 Northumberland Brass Band League (Section B) Newbiggin George Wright
12th Dec 1954 Northumberland Brass Band League (Section C) Wallsend Colliery R. Hoskins
12th Dec 1954 WRBBA Contest (First Section) Prince-Smith and Stells Silver R. Lightfoot
12th Dec 1954 WRBBA Contest (Section 2) Leeds Model Unknown, do you know?
12th Dec 1954 WRBBA Contest (Section 3) Dodworth Unknown, do you know?

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/