BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Contests in 1956

1956

Date Name Winning Band Winning Conductor
1956 Australian Championships (A Grade) St John Ambulance Unknown, do you know?
1956 Australian Championships (B Grade) Maryborough Unknown, do you know?
1956 Australian Championships (C Grade) Ringwood Unknown, do you know?
1956 Australian Championships (D Grade) Geelong West Unknown, do you know?
1956 Midlands Area (Championship Section) Rushden Temperance Unknown, do you know?
1956 New Zealand National Championships (A Grade) Woolston Brass Dave Christensen
1956 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Templemore Unknown, do you know?
1956 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Warrenpoint Unknown, do you know?
1956 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Botanic Unknown, do you know?
1956 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Strandtown Unknown, do you know?
14th Jan 1956 Durham Shakespeare Contest Silksworth Colliery Unknown, do you know?
21st Jan 1956 Northumberland Brass Band League (Section A) Haltwhistle Old W. S. Bond
28th Jan 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Coedely Colliery Unknown, do you know?
28th Jan 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Ystalyfera Public Unknown, do you know?
5th Feb 1956 Halifax Association Contest (Section 1) Prince Smith and Stells Unknown, do you know?
5th Feb 1956 Halifax Association Contest (Section 2) Meltham and Meltham Mills Unknown, do you know?
5th Feb 1956 Preston BBA v East Lancashire BBA (Section 1) Goodshaw F. L. Garth
5th Feb 1956 Preston BBA v East Lancashire BBA (Section 2) Freckleton Subscription A. W. J. Prosser
11th Feb 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Ystalyfera Public Unknown, do you know?
11th Feb 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Melingriffith Thomas James Powell
18th Feb 1956 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Wellworthy Works Jack Emmott
18th Feb 1956 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Southampton British Legion F. G. Cross
18th Feb 1956 Wessex Brass Band Association (Second Section) Bournemouth Silver Wilfred Dolling
18th Feb 1956 Wessex Brass Band Association (Third Section) Wincanton R. W. Gilham
25th Feb 1956 Edinburgh Charities Contest Scottish CWS Elgar Clayton
25th Feb 1956 Oxfordshire & District Contest (March) East Berks (Twyford) Jack Clark
25th Feb 1956 Oxfordshire & District Contest (Section 1) No Contest Took Place
25th Feb 1956 Oxfordshire & District Contest (Section 2) Chinnor Silver Don Lewis
25th Feb 1956 Oxfordshire & District Contest (Section 3) Cholsey Silver George Watkins
3rd Mar 1956 Midlands Area (Fourth Section) Market Harborough Town Simeon Iliffe
3rd Mar 1956 Midlands Area (Second Section) Langley Prize Dennis Masters
4th Mar 1956 CISWO Yorkshire (2nd Section) Kippax Old Brass Band N. Morley
4th Mar 1956 CISWO Yorkshire (3rd Section ) Dinnington Main Colliery Prize Band Joe Armstrong
4th Mar 1956 CISWO Yorkshire (Championship Section) Houghton Main Colliery Band Winston Moore
10th Mar 1956 North Eastern Area (Second Section) Houghton Main Colliery Winston Moore
10th Mar 1956 North Eastern Area (Third Section) Linthwaite Silver Alfred Ashpole
17th Mar 1956 Midlands Area (Third Section) Langwith Colliery Welfare Unknown, do you know?
24th Mar 1956 Cornwall BBA Contest (2nd Section) Bodmin Town W. D. Lawton
24th Mar 1956 Cornwall BBA Contest (3rd Section) Helston Town C. L. Hender
24th Mar 1956 Cornwall BBA Contest (Championship Section) Camborne Town Fred Roberts
24th Mar 1956 Cornwall BBA Contest (Fourth Section) Bodmin Town 'B' W. D. Lawton
24th Mar 1956 North West Area (Second Section) Farnworth Old Wright Hurst
24th Mar 1956 North West Area (Third Section) Mossley Public Band Derek Sanderson
25th Mar 1956 Durham League Contest (Section B) Wheatley Hill Colliery Unknown, do you know?
25th Mar 1956 Durham League Contest (Section C) Lingdale Unknown, do you know?
31st Mar 1956 Durham League Contest (Section A) Crookhall Colliery Unknown, do you know?
31st Mar 1956 Durham League Contest (Section D) Thornley Colliery Unknown, do you know?
2nd Apr 1956 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) John White Footwear George Thompson
2nd Apr 1956 East Anglian BBA Championship Class Drayton and District B.L. Unknown, do you know?
2nd Apr 1956 East Anglian BBA Class A Great Yarmouth and Gorleston Unknown, do you know?
2nd Apr 1956 East Anglian BBA Class B Newmarket Town Unknown, do you know?
2nd Apr 1956 East Anglian BBA Class C Haverhill Unknown, do you know?
2nd Apr 1956 Leicester Brass Band Festival (2nd Section) City of Cambridge C. B. Mort
2nd Apr 1956 Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Aldridge Town E. T. Smith
2nd Apr 1956 Leicester Brass Band Festival (4th Section) Somersham Town W. G. Cooper
7th Apr 1956 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors Harry Mortimer
7th Apr 1956 London and Southern Counties (Fourth Section) Bletchley Town William Axby
7th Apr 1956 London and Southern Counties (Second Section) Bethnal Green Silver James Thompson
7th Apr 1956 London and Southern Counties (Third Section) Littleport British Legion J. H. Hawkes
14th Apr 1956 North Eastern Area (Championship Section) Black Dyke Mills Harry Mortimer
14th Apr 1956 North Eastern Area (Fourth Section) Knottingley Silver Alfred Whitehead
21st Apr 1956 North of England Area (Third Section) Ellington Colliery Silver Prize Band Unknown, do you know?
21st Apr 1956 North of England Area (Fourth Section) Esh Winning Colliery Unknown, do you know?
28th Apr 1956 North West Area (Championship Section) Foden Motor Works Band Harry Mortimer
28th Apr 1956 North West Area (Fourth Section) Gravel Lane Methodist H. Johnson
29th Apr 1956 Blackpool Contest (A Section) Bradford Victoria Tom Atkinson
29th Apr 1956 Blackpool Contest (B Section) Silverwood Colliery Arthur Barlow
29th Apr 1956 Brotherhood Contest Ingatestone Brotherhood V. Sandford
1st May 1956 Newcastle May Day March Contest (Section 1) Bedlington Dr Pit John Carr
1st May 1956 Newcastle May Day March Contest (Section 2) Cowpen and Crofton John Carr
5th May 1956 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Houghton Main Colliery Winston Moore
5th May 1956 London District Boys Brigade Contest 2nd Coy Enfield Boys Brigade George Scarfe
5th May 1956 Welsh Area (Fourth Section) Coedely Colliery Workmen's W. J. Priday
5th May 1956 Welsh Area (Second Section) Pontardulais Town Cliff Ward
7th May 1956 Scottish Miners Gala Contest Bowhill Colliery Drake Rimmer
1956 West of England Area (Championship Section) Camborne Town Band Fred Roberts
12th May 1956 West of England Area (Fourth Section) Glastonbury Town Russell Buckley
12th May 1956 West of England Area (Second Section) Bodmin Town W. D. Lawton
12th May 1956 West of England Area (Third Section) Lydbrook Silver Neville Barnett
19th May 1956 Glasgow Charities Contest Clydebank Burgh John Hoggans
19th May 1956 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Dartford and Erith Albert Fredericks
19th May 1956 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Hooe Village A. H. Sargent
19th May 1956 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Sheppey Silver A. Williams
19th May 1956 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 4) East Peckham British Legion David McCaffrey
19th May 1956 Welsh Area (Championship Section) Cory Stan Brown
19th May 1956 Welsh Area (Third Section) Garw Valley Silver J. Absalom
25th May 1956 Millbrook (Whit Friday) Brighouse & Rastrick Unknown, do you know?
26th May 1956 Grand Shield Fisher and Ludlow's Prize Band Birmingham Cyril Yorath
26th May 1956 North of England Area (Second Section) Bedlington Dr. Pit Workmen's John Carr
26th May 1956 North of England Area (Championship Section) Harton Colliery George Thompson
26th May 1956 Spring Festival (Primary Cup) Morecambe Grammar School Samuel Balmforth Wood
26th May 1956 Senior Cup Templemore Avenue Silver Alfie Bell
26th May 1956 Senior Trophy Thorne Colliery Silver Jack Atherton
26th May 1956 Spring Festival (Junior Cup) Peterborough City P. G. Barnett
26th May 1956 Spring Festival (Junior Shield) Brandon Colliery Gilbert Brown
26th May 1956 Spring Festival (Junior Trophy) Dearham United Joe Ireland
9th Jun 1956 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Ferodo Works George Hespe
9th Jun 1956 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (2nd Section) Betteshanger Colliery Walter B. Hargreaves
9th Jun 1956 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (3rd Section) Hobourn Aero Components B. R. W. Casling
9th Jun 1956 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Fourth Section) Newport Pagnell Town J. L. Williams
9th Jun 1956 Welsh Miners Gala (First Section) Parc and Dare Harry Nuttall
9th Jun 1956 Welsh Miners Gala (Second Section) Pontardulais Cliff Ward
16th Jun 1956 Northumberland Miners Gala (Confined Class) North Seaton Colliery Harold Laycock
16th Jun 1956 Northumberland Miners Gala (Open Section) Crookhall Colliery J. J. Stobbs
16th Jun 1956 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Dennis Silver John Harrison
16th Jun 1956 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Indian Queens Ford Knight
16th Jun 1956 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Stenalees Silver Harry Heyes
17th Jun 1956 North East Midlands Contest (First Section) Bradford Victoria Unknown, do you know?
17th Jun 1956 North East Midlands Contest (Second Section) Thoresby Colliery Unknown, do you know?
23rd Jun 1956 Darton Contest Knottingley Alfred Whitehead
23rd Jun 1956 Pontypridd Contest (Class A) Melingriffith Thomas James Powell
23rd Jun 1956 Pontypridd Contest (Class B) Ystalyfera Public Lewis Williams
23rd Jun 1956 Pontypridd Contest (Class C) Garw Valley J. Absalom
23rd Jun 1956 Suffolk Championship Contest Newmarket Town A. W. Human
23rd Jun 1956 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Calne Town C. Spink
23rd Jun 1956 Wessex Brass Band Association (Third Section) Michelmersh John Yard
30th Jun 1956 Crewkerne Contest (Section 1) Paulton Silver Herbert Sevier
30th Jun 1956 Crewkerne Contest (Section 2) Wincanton Silver R. W. Gilham
30th Jun 1956 Crewkerne Contest (Section 3) Wessex Youth L. Davies
30th Jun 1956 Fife Charities Band Association Contest CWS (Glasgow) Elgar Clayton
30th Jun 1956 Romford Contest (Championship of Essex) Grays Town E. C. Merrick
30th Jun 1956 Romford Contest (Open Section) Luton Albert Coupe
30th Jun 1956 Romford Contest (Second Section) Tilbury G. Nicholls
30th Jun 1956 Romford Contest (Third Section) Fulham Borough George Scarfe
30th Jun 1956 Ruardean Contest (Section A) Lewis Merthyr Unknown, do you know?
30th Jun 1956 Ruardean Contest (Section B) Lydbrook Silver Unknown, do you know?
7th Jul 1956 Cirencester Brass Band Festival (Class 1) Lydbrook Silver Neville Barnett
7th Jul 1956 Cirencester Brass Band Festival (Class 1 March) Pressed Steel Works Squire Hallas
7th Jul 1956 Cirencester Brass Band Festival (Class 2) Lilleshall Colliery W. Imeson
7th Jul 1956 Cirencester Brass Band Festival (Class 2 March) Atherstone Welfare Bernard Springett
7th Jul 1956 Highworth Contest Cheltenham Spa Unknown, do you know?
7th Jul 1956 Linthwaite Contest Lockwood Albert Robinson
7th Jul 1956 Weymouth Contest (Section 1) Fishponds British Legion Alwyn Lloyd
7th Jul 1956 Weymouth Contest (Section 2) Woodfalls Silver Horace Grey
7th Jul 1956 Weymouth Contest (Section 3) Shaftesbury Town R. C. Dicker
7th Jul 1956 Weymouth Contest (Section 4) Yeovil Workmen Anthony Osborne
14th Jul 1956 Fairford Contest (Section 1) John White Footwear George Thompson
14th Jul 1956 Fairford Contest (Section 2) Lydbrook Silver Neville Barnett
14th Jul 1956 Fairford Contest (Section 3) Sandhurst Silver Gerallt Hughes
14th Jul 1956 Fairford Contest (Section 4) Parkend Silver J. F. Brown
14th Jul 1956 Harton Contest Craghead Colliery James Cunningham
14th Jul 1956 Stenalees Contest (Third Section) Delabole Ex-Servicemen L. R. Prout
14th Jul 1956 Stenalees Contest (Fourth Section) Bodmin Junior W. D. Lawton
14th Jul 1956 Stenalees Contest (Second Section) St Agnes Town Frank Moore
5th Aug 1956 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Wharncliffe Silkstone Edmund Hoole
5th Aug 1956 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Langwith Miners George Thorpe
6th Aug 1956 National Eisteddfod of Wales (Class A) Cory Workmen Unknown, do you know?
6th Aug 1956 National Eisteddfod of Wales (Class B) Deiniolen Unknown, do you know?
6th Aug 1956 National Eisteddfod of Wales (Class C) Seindorf Deudraeth Unknown, do you know?
6th Aug 1956 National Eisteddfod of Wales (Class D) Coedely Colliery Unknown, do you know?
7th Aug 1956 Coleford Contest Drybrook and District Unknown, do you know?
18th Aug 1956 Worrall Hill Contest Drybrook and District Joseph Welsh
25th Aug 1956 Chipping Norton Contest Towcester Studio W. J. Bell
25th Aug 1956 Chipping Norton Contest (March on the stand) Berry Hill Silver Harold Hartley
25th Aug 1956 Chipping Norton Contest (March on the march) Cheltenham Spa G. Gardner
25th Aug 1956 Haydon Bridge Contest (Confined Section) Carlisle St Stephens Unknown, do you know?
25th Aug 1956 Haydon Bridge Contest (Open Section) Haltwhistle Old Unknown, do you know?
1st Sep 1956 British Open Fairey Aviation Harry Mortimer
1st Sep 1956 Durham League Contest (Section A) Esh Winning Colliery A. White
8th Sep 1956 Edinburgh International Contest Ferodo Works Band George Hespe
22nd Sep 1956 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Horsham Borough C. Walder
22nd Sep 1956 SCABA Autumn Contest (Second Section) Sandhurst Silver Gerallt Hughes
22nd Sep 1956 SCABA Autumn Contest (Third Section) Leatherhead Town R. J. Hopkins
22nd Sep 1956 Scottish Championship (Fourth Section) Stoneyburn & District Collieries T. Johnson
22nd Sep 1956 Scottish Championship (Third Section) Galashiels Town James Amos
6th Oct 1956 Oxford Annual Contest (Section A) Upper Rhondda Workmen's Evan Richards
6th Oct 1956 Oxford Annual Contest (Section B) Kents Works G. E. Longland
6th Oct 1956 Oxford Annual Contest (Section C) No Contest Took Place
7th Oct 1956 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Hammonds Sauce Works Gershom Collison
7th Oct 1956 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Ripon City Gershom Collison
13th Oct 1956 Bury Contest Markham Main Colliery Unknown, do you know?
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association March Contest (Class B) Deiniolen and District Reg Little
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association March Contest (Class C) Llanrug & District W. T. Davies
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association March Contest (Class D) Aberystwyth British Legion C. W. Buck
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Deiniolen and District Reg Little
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Chester Blue Coat Rex Mortimer
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Hafod Colliery G. Edwards
27th Oct 1956 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation George Willcocks
27th Oct 1956 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Esh Colliery Welfare Silver Jack Atherton
27th Oct 1956 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Pontardulais Cliff Ward
27th Oct 1956 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Walkden Prize C. Lightbown
31st Oct 1956 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Agnes Street Silver Band Ernest Ruddock
31st Oct 1956 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) St. Thomas Silver Band R.E. Bell
31st Oct 1956 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Strandtown Silver James Burch
31st Oct 1956 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) Warrenpoint INF Pat Campbell
3rd Nov 1956 Ross-on-Wye Contest Cheltenham Spa Gill Gardner
3rd Nov 1956 Scottish Championship (Second Section) Lochgelly Public Albert Badrick
4th Nov 1956 North East Midlands Contest (First Section) Staveley Works Unknown, do you know?
4th Nov 1956 North East Midlands Contest (Second Section) Mansfield Colliery Unknown, do you know?
10th Nov 1956 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Rushden Temperance William Scholes
10th Nov 1956 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Peterborough City P. G. Barnet
18th Nov 1956 East Lancashire BBA Tottington Unknown, do you know?
24th Nov 1956 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Hanwell Silver Alfred Jarvis
24th Nov 1956 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 1) Betteshanger Colliery Walter B. Hargreaves
24th Nov 1956 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 2) Birchington Silver George Ireland
24th Nov 1956 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Military Band Section) No Contest Took Place
24th Nov 1956 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 3) Berry Hill Silver Prize Harold Hartley
24th Nov 1956 Northumberland Brass Band League (Section A) Wallsend Shipyard George Lee
24th Nov 1956 Northumberland Brass Band League (Section B) Carlisle St Stephens Cyril Lowes
24th Nov 1956 Wigan Contest Holme Silver Unknown, do you know?
25th Nov 1956 National Coal Board (Durham Area) Section B Craghead Colliery Eric Cunningham
25th Nov 1956 National Coal Board (Durham Area) Section C Mainsforth Colliery R. L. Smith
25th Nov 1956 Newbury Contest [1950s] (March Section) Berry Hill Prize Harold Hartley
25th Nov 1956 Newbury Contest [1950s] (Section 1) Horsham Borough C. Walder
25th Nov 1956 Newbury Contest [1950s] (Section 2) Cwmaman Institute W. J. Wood
25th Nov 1956 Yorkshire Invitation Contest (Class A) Lindley Peter Wadsworth
25th Nov 1956 Yorkshire Invitation Contest (Class B) Kippax Old N. Morley
1st Dec 1956 Bletchley Brass Band Contest (Championship Section) City of Coventry Cyril Yorath
1st Dec 1956 Bletchley Brass Band Contest (Division 2) Peterborough City P. G. Barnett
1st Dec 1956 Bletchley Brass Band Contest (Division 3) Chinnor Silver Don Lewis
1st Dec 1956 Scottish Championship (Championship Section) Clydebank Burgh Rex Mortimer
2nd Dec 1956 West Riding Contest (1st Section) Leeds Model Harry Tomkins
2nd Dec 1956 West Riding Contest (2nd Section) Kippax Old N. Morley
2nd Dec 1956 West Riding Contest (3rd Section) Hatfield Main Colliery Haydn Griffiths
8th Dec 1956 GBBA Annual Contest (Association Section) Severn Tunnel and District F. C. Harding
8th Dec 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Pencoed I. J. Owen
8th Dec 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Coedely Colliery W. J. Priday
8th Dec 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen A. H. Trotman
8th Dec 1956 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Ynyshir and Wattstown H. Morgan
9th Dec 1956 National Coal Board (Durham Area) Section A Crookhall Colliery J. J. Stobbs
9th Dec 1956 National Coal Board (Durham Area) Section D Brancepeth Colliery J. W. Ainsley
9th Dec 1956 NWABBA Contest (Second Section) Parr Public Unknown, do you know?
9th Dec 1956 NWABBA Contest (Championship Section) Storeys Unknown, do you know?
9th Dec 1956 NWABBA Contest (Fourth Section) Reddish Prize Unknown, do you know?
9th Dec 1956 NWABBA Contest (Third Section) Chadderton & District Unknown, do you know?
15th Dec 1956 Birmingham Association Contest (Section A) Revo Works Harry Heyes
15th Dec 1956 Birmingham Association Contest (Section B) John Thompson Works Bram Gay
17th Dec 1956 SWBBA Contest (First Section) Bideford A. R. Bryant
17th Dec 1956 SWBBA Contest (Second Section) Burnham and Highbridge R. H. Reynolds
17th Dec 1956 SWBBA Contest (Third Section) Torrington K. A. Grainger
17th Dec 1956 SWBBA Contest (Ungraded Section) North Tawton W. C. Stoneman
17th Dec 1956 SWBBA Contest (Youth Section) Wessex Youth Unknown, do you know?

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/