BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Contests in 1984

1984

Date Name Winning Band Winning Conductor
1984 Australian Championships (B Grade) Strathfieldsaye Municipal Unknown, do you know?
1984 Australian Championships (D Grade) Orange Police & Citizens Boys Unknown, do you know?
1984 BBC Radio Cornwall Cornish Bandstand Entertainment Series St. Stythians Alan Toy
1984 BBC Radio Wales Band of the Year Point of Ayr Colliery Band Unknown, do you know?
1984 Belgian Nationals (Championship Division) Brass band Terpsichore Unknown, do you know?
1984 Belgian Nationals (First Division) Brassband Euterpe Unknown, do you know?
1984 Belgian Nationals (Second Division) Brassband De Eendracht Everberg Unknown, do you know?
1984 Bernisches Kantonal-Musikfest (Second Section) Brass Band MG Reiden Franz Renggli
1984 Bernisches Kantonal-Musikfest (First Section)
1984 LBM Bondsconcours (superieur divisie) Brass Band Merum Dominique Schreurs
1984 Danish National Championship (Championship Division) Hjørring Blæseorkester Herbert Møller
1984 Dutch Nationals (Championship Division) Soli Deo Gloria Jan de Haan
1984 Dutch Nationals (Second Division) Hosannah - Leeuwarden Unknown, do you know?
1984 Dutch Nationals (Third Division) Excelsior - Veenwoudsterwal Unknown, do you know?
1984 Edinburgh International Contest Whitburn Unknown, do you know?
1984 Fife Charities Band Association Contest CWS (Glasgow) Unknown, do you know?
1984 Granada Band of the Year Desford Colliery Unknown, do you know?
1984 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hade Edge Unknown, do you know?
1984 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Boarshurst B Unknown, do you know?
1984 IABCB National Band Championships (Section 2 Brass)
1984 Malmesbury Entertainment Contest Cricklade Town Band Unknown, do you know?
1984 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Templemore Unknown, do you know?
1984 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Ballyduff Unknown, do you know?
1984 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Roughan Unknown, do you know?
1984 Northants & District (Open) Enderby Garry Sleath
1984 NWABBA Preston District Contest (Section A)
1984 Siddis Brass Entertainment Contest (First Section) Manger Musikklag Michael Antrobus
1984 Solothurner Kantonal-Musikfest (First Section)
1984 Solothurner Kantonal-Musikfest (Second Section) MG Grindel Unknown, do you know?
1984 Southern Counties Championship Cambridge Co-operative Band David Read
1984 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band Bienne Biel Pascal Eicher
1984 Swiss National Championships (First Division) Musikgesellschaft Risch-Rotkreuz Samuel Balzli
1984 Swiss National Championships (Second Division) Brass Band Bienne Junior Pascal Eicher
1984 Tyne and Wear Contest (2nd Section) Ashington Colliery Maurice Priestly
1984 Tyne and Wear Contest (3rd Section) Carlisle St. Stephens G. Baxter
1984 Tyne and Wear Contest (4th Section) Boldon Colliery George Rowell
1984 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Ever Ready Peter Parkes
1984 Wansbecks Brass Band Contest (First Section) Northumbria Police Unknown, do you know?
1984 Pilkington Northern Open (Section A) Bedford Leigh Malcolm Brownbill
1984 Pilkington Northern Open (Section B) Swinton Concert Unknown, do you know?
1984 Pilkington Northern Open (Section C) Eccles Borough Unknown, do you know?
8th Jan 1984 BBC Radio York
29th Jan 1984 Durham League Contest (Section B) Middlesbrough Brass D. James
29th Jan 1984 Durham League Contest (Section D) Peterlee Town Stan MacDonald
29th Jan 1984 Rochdale Contest (Section A) Rockingham Graham O'Connor
29th Jan 1984 Rochdale Contest (Section B) Barrow Colliery Ken Johnson
4th Feb 1984 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Desford Colliery Unknown, do you know?
4th Feb 1984 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Houghton Main Colliery Unknown, do you know?
4th Feb 1984 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Shirland Colliery Unknown, do you know?
4th Feb 1984 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Harworth Colliery and Welfare Unknown, do you know?
4th Feb 1984 Yeovil Entertainment Sun Life Barry Pope
5th Feb 1984 Durham League Contest (Section A) Consett Whitbread Trophy Jack Dodds
5th Feb 1984 Durham League Contest (Section C) Boldon Colliery George Rowell
5th Feb 1984 Lewisham Contest (Championship Section) Hanwell Ian Johnson
5th Feb 1984 Lewisham Contest (Second Section) Kidlington Silver Terry Brotherhood
5th Feb 1984 Lewisham Contest (Third & Fourth Section) Unity Brass Robert Boulter
5th Feb 1984 Lewisham Contest (Youth Section) Enderby Youth Garry Sleath
5th Feb 1984 NWABBA Contest (Second Section) Tintwistle Andrew White
5th Feb 1984 NWABBA Contest (Championship Section) Stalybridge Edward Tarling
5th Feb 1984 NWABBA Contest (Fourth Section) Swinton Concert David King
5th Feb 1984 NWABBA Contest (Third Section) Whaley Bridge P. Cordey
11th Feb 1984 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Nassington John Berryman
11th Feb 1984 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Croft Silver David Hughes
11th Feb 1984 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Hanger Motors Brian Davies
11th Feb 1984 Milton Keynes Brass Band Festival (Third Section) Kidderminster Duncan Conner
11th Feb 1984 Norwegian National Championships (Division 1) Stavanger Brass Band Kjell E. Larsen
11th Feb 1984 Norwegian National Championships (Division 2) Tertnes Brass Allan Withington
11th Feb 1984 Norwegian National Championships (Division 3) Fotlandsvåg Musikklag John Brakstad
18th Feb 1984 North West Brass Band Association Youth Contest (Section B) Crosskeys Youth Nigel Weeks
18th Feb 1984 North West Brass Band Association Youth Contest Wardle Youth R. Stanko
19th Feb 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Brackley David Williams
19th Feb 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B March) East Woodhay Des Webb
19th Feb 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section C March) Stonesfield Junior Ken May
19th Feb 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B) East Woodhay Des Webb
19th Feb 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section C) East Woodhay Youth Des Webb
19th Feb 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A) Brackley & District David Williams
26th Feb 1984 Wigan Contest (A Section) Glossop Old Barry Hinde
26th Feb 1984 Wigan Contest (B Section) Boarshurst 'B' Eric Landon
26th Feb 1984 Wigan Contest (C Section) Swinton Concert David King
26th Feb 1984 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick James Watson
26th Feb 1984 Yorkshire Area (Third Section) Jayess (Queensbury) Jim Shepherd
26th Feb 1984 Yorkshire Area (Youth Section) Horbury Victoria Junior Tom Greatorex
3rd Mar 1984 Cornwall Brass Band Association Contest (Championship Section) Camborne Derek Greenwood
3rd Mar 1984 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) St. Keverne Derek Johnston Snr
3rd Mar 1984 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) Lostwithiel Silver P. Westaway
3rd Mar 1984 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) Saracen Brass H. E. Barnes
3rd Mar 1984 Cornwall Brass Band Association Contest (Junior Section) Penryn School H. Barnes
3rd Mar 1984 Cornwall Brass Band Association Contest (Youth Section) Camborne Youth Reuben Long
3rd Mar 1984 Scottish Championship (Championship Section) Kirkintilloch Silver Walter B. Hargreaves
3rd Mar 1984 Scottish Championship (Fourth Section) Dalkeith Burgh John Dickson
3rd Mar 1984 Scottish Championship (Second Section) Stoneywood Silver Brian Duguid
3rd Mar 1984 Scottish Championship (Third Section) Alloa Robert Stein
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (2nd Section) Barrow Colliery Band Ken Johnson
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (3rd Section) Rossington Colliery Band Howard Bartlett
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (4th Section) Carlton Main Frickley Youth Band Brian Till
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery Peter Parkes
4th Mar 1984 London and Southern Counties (Fourth Section) Kent Police Alan Collins
4th Mar 1984 London and Southern Counties (Third Section) Kidlington Silver Terry Brotherhood
4th Mar 1984 Northants & District (Entertainment) Kibworth Ray Stuttard
4th Mar 1984 Northants & District (Section A) Towcester Studio Peter Wain
4th Mar 1984 Northants & District (Section C) Corby Silver Band Hughie Higgins
4th Mar 1984 Northants & District (Youth) Kettering Gold & Silver A. Hounsome
4th Mar 1984 Oldham Contest (Section A) Glossop Old Barry Hinde
4th Mar 1984 Oldham Contest (Section B) Boarshurst 'B' Eric Landon
4th Mar 1984 Oldham Contest (Section C) Swinton Concert Brass David King
11th Mar 1984 Humberside County Invitation Trophy
11th Mar 1984 London and Southern Counties (Championship Section) Newham Melvin White
11th Mar 1984 London and Southern Counties (Second Section) Aldershot Brass Ensemble Clive Rubery
11th Mar 1984 London and Southern Counties (Youth Section) North Cambridge Youth David Read
11th Mar 1984 Yorkshire Area (Fourth Section) Carlton Main Frickley Colliery Youth Brian Till
11th Mar 1984 Yorkshire Area (Second Section) Lockwood Peter Kitson
17th Mar 1984 Midlands Area (Championship Section) Desford Colliery Howard Snell
17th Mar 1984 Midlands Area (Fourth Section) Ireland Colliery Francis Evans
17th Mar 1984 Midlands Area (Second Section) Ibstock Building Products Phil Lewsey
17th Mar 1984 Midlands Area (Third Section) Rhodian Brass Murray Slater
17th Mar 1984 Midlands Area (Youth Section) Loughborough Youth Bud Fisher
17th Mar 1984 Southampton Open Contest (Championship Section) Southsea David Mallett
17th Mar 1984 Southampton Open Contest (Entertainment Section) Bedwas Trethomas and Machen Cynon Jones
17th Mar 1984 Southampton Open Contest (Fourth Section) Wilton and District Youth Dennis Chalk
17th Mar 1984 Southampton Open Contest (Second Section) Downton Huntsman G. Bosanko
17th Mar 1984 Southampton Open Contest (Third Section) Downton Huntsman G. Bosanko
17th Mar 1984 Southampton Open Contest (Youth Section) Hampshire Youth Concert Maurice Arnold
18th Mar 1984 North West Area (Championship Section) Fairey Engineering Band Peter Parkes
18th Mar 1984 North West Area (Third Section) Walkden Gordon Higginbottom
18th Mar 1984 North West Area (Youth Section) Besses Boys Barrie Chappell
23rd Mar 1984 Welsh Area (Third Section) Markham & District I. L. Roberts
24th Mar 1984 Welsh Area (Championship Section) Lewis Merthyr (Cardiff Lift Company) Denzil Stephens
24th Mar 1984 Welsh Area (Fourth Section) Newtown (Powys) Silver Steve Edwards
24th Mar 1984 Welsh Area (Second Section) Bedwas Trethomas & Machen Denzil Stephens
25th Mar 1984 North West Area (Fourth Section) Swinton Concert Brass David King
25th Mar 1984 North West Area (Second Section) Urmston & Davyhulme Jeff Norris
31st Mar 1984 North of England Area (Second Section) Ashington Colliery Mike Priestley
31st Mar 1984 North of England Area (Third Section) Billingham D. J. Evans
31st Mar 1984 North of England Area (Fourth Section) Ryhope Colliery John Bell
31st Mar 1984 North of England Area (Championship Section) North Skelton Rob Wiffin
31st Mar 1984 North of England Area (Youth Section) Framwellgate Comprehensive Jim Foxcroft
Apr 1984 Australian Championships (A Grade) Willoughby Municipal Peter Walmsley
1st Apr 1984 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section A) Hade Edge Jack Fisher
1st Apr 1984 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) Drighlington Colin Hardy
1st Apr 1984 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section C) Drighlington Colin Hardy
Apr 1984 SCABA Spring Contest (Championship Section) Alder Valley Aldershot Unknown, do you know?
7th Apr 1984 West of England Area (Championship Section) Sun Life Walter B. Hargreaves
7th Apr 1984 West of England Area (Fourth Section) Torrington Silver R. Layfield
7th Apr 1984 West of England Area (Second Section) St Keverne Silver Derek Johnston Snr
7th Apr 1984 West of England Area (Third Section) Downton Huntsman Kevin Wadsworth
7th Apr 1984 West of England Area (Youth Section) Hampshire Youth Training R. Andrews
8th Apr 1984 North East Midlands Contest (Fourth Section)
8th Apr 1984 North East Midlands Contest (Third Section)
14th Apr 1984 North American Championships (Championship Section) Gramercy Brass of New York John Lambert Jnr
14th Apr 1984 North American Championships (Honors Section) Sunshine Brass Band Karen Kneeburg
15th Apr 1984 SCABA Spring Contest (Championship Section) Aldershot Brass Clive Rubery
15th Apr 1984 Scaba Spring Contest (Fourth Section) Crayford John Pritchard
15th Apr 1984 SCABA Spring Contest (Second Section) Uckfield Kenneth Dennison
15th Apr 1984 SCABA Spring Contest (Third Section) Mayfield Ken Rich
20th Apr 1984 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Llanrug & District Frank Boylin
21st Apr 1984 Pontins Brean Sands (Third Section) Lydbrook Silver Lyndon Baglin
21st Apr 1984 Pontins Southport (Third Section) Longridge J. Roberts
22nd Apr 1984 Pontins Brean Sands (Second Section) Message Maker (Gloucester) Mike Cotter
22nd Apr 1984 Pontins Southport (Fourth Section) Swinton Concert David King
22nd Apr 1984 Pontins Southport (Second Section) Glossop Old Barry Hinde
23rd Apr 1984 Pontins Brean Sands (Championship Section) Camborne Town Derek Greenwood
23rd Apr 1984 Pontins Southport (Championship Section) Rockingham Graham O'Connor
29th Apr 1984 Thurrock Arts Council (Essex Championship Section)
6th May 1984 European Championships Black Dyke Mills Peter Parkes
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Barrow Colliery Ken Johnson
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Allerton Bywater K. Franks
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Nostell Colliery Brian Nicholson
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Tewit Youth Leighton Rich
7th May 1984 Hemel Hempstead (LHCBBA Class "A" Section)
7th May 1984 May Day Band Contest: Class A (Championship Section Bands) Hanwell Ian Johnson
7th May 1984 May Day Band Contest: Class B (Third & Second Section Bands) Welwyn Garden City Martin Heartfield
7th May 1984 May Day Band Contest: Class C (Youth & Fourth Section Bands) Langley Junior Michael West
13th May 1984 Joshua Tetley Leeds Open (Fourth Section) Boarshurst 'B' Eric Landon
13th May 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section C) Chipping Norton J. Edwards
13th May 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section A) Brackley & District David Williams
13th May 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section B) Chinnor P. Monit
13th May 1984 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Hanwell Ian Johnson
19th May 1984 Grand Shield Andrews Heat for Hire (Sheffield) Band Denis Carr
20th May 1984 SCABA Entertainment Contest (A Section)
20th May 1984 Weston-super-Mare (Championship Section) Thornbury William David Thomas
20th May 1984 Weston-super-Mare (Fourth Section) Copperfield Brass David Tilling
20th May 1984 Weston-super-Mare (Second Section) Hangar Motors Bryn Davies
20th May 1984 Weston-super-Mare (Third Section) Cwmbran David Evans
3rd Jun 1984 Swindon Band Contest Section 2 Downton Huntsman G. Bosanko
3rd Jun 1984 Swindon Band Contest Section 1 Lewis Merthyr M. McHale
3rd Jun 1984 Swindon Entertainment Contest (Open Section) Lewis Merthyr M. McHale
3rd Jun 1984 Swindon Entertainment Contest (Section 2) Downton Huntsman G. Bosanko
15th Jun 1984 Broadoak (Whit Friday) Wingates Unknown, do you know?
15th Jun 1984 Carrbrook (Whit Friday) Brighouse & Rastrick Unknown, do you know?
15th Jun 1984 Delph (Whit Friday) Yorkshire Imperial Metals Unknown, do you know?
16th Jun 1984 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Dennis Youth John Brush
16th Jun 1984 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Kernow Brass Alan Slaughter
16th Jun 1984 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St. Keverne Derek Johnston Snr
16th Jun 1984 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Breward William Hunt
24th Jun 1984 Bacchus Hotel Brass Band Entertainment Contest Carlton Brian Draper
30th Jun 1984 Cotswold Brass Band Championships Brackley & District David Williams
30th Jun 1984 Cotswold Brass Band Championships (Section 2) Shaw Social Cub Wilf Loveless
1st Jul 1984 Dudley Zoo Brass Band Festival Langley Dennis Masters
8th Sep 1984 British Open Grimethorpe Colliery Geoffrey Brand
22nd Sep 1984 Severn Sound Entertainment Band Contest (Championship Section) Swindon Concert Unknown, do you know?
22nd Sep 1984 Severn Sound Entertainment Finals (2nd Section) Bath Spa George Jardine
Oct 1984 N.I.B.A Junior 2nd Grade
6th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Boldon Colliery George Rowell
6th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Lockwood (F. Drake Fibres) Peter Kitson
6th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Bedford (Leigh) Malcolm Brownbill
6th Oct 1984 National Youth Brass Band Championships West Glamorgan Youth Unknown, do you know?
7th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) The Cory Band Arthur Kenney
13th Oct 1984 Shaw Social Club (Newbury) Contest (Second Section) East Woodhay Des Webb
13th Oct 1984 Shaw Social Club (Newbury) Contest (Championship Section) Aldbourne Don Keene
14th Oct 1984 Harborough Band Annual Contest, Section "A" Corby Silver M. Higgins
14th Oct 1984 Harborough Band Annual Contest Corby Silver Hughie Higgins
19th Oct 1984 SCABA Autumn Contest (Championship Section)
19th Oct 1984 SCABA Autumn Contest (Second Section)
20th Oct 1984 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Birmingham Brass Mark Higham
20th Oct 1984 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Stourport Colin Farlow
20th Oct 1984 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (4th Section) South Leicester & Desford B Robert Walker
20th Oct 1984 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Yorkley Onward Brian Howard
20th Oct 1984 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Templemore Silver Band Jack Burch
20th Oct 1984 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Wellington Unknown, do you know?
27th Oct 1984 Pontins (Fourth Section) South East Derbyshire Music Centre Youth Stephen Shimwell
27th Oct 1984 Pontins (Second Section) Wakefield Metropolitan Les Heppleston
27th Oct 1984 Pontins (Third Section) Rhodian Brass Murray Slater
28th Oct 1984 Pontins (Championship Section) Jones and Crossland Stephen Roberts
28th Oct 1984 Pontins Youth Brass Band Championships (Section B) Tilbury Michael Stroud
28th Oct 1984 Pontins Youth Contest (Section A) Wardle Youth R. Stanko
28th Oct 1984 Watford (Fourth Section) Castle Point Malcolm Lewis
28th Oct 1984 Watford (Third Section) Unity Brass Robert Boulter
Nov 1984 Brass In Concert Desford Colliery Dowty Howard Snell
Nov 1984 SEWBBA (Porthcawl) Contest (Third Section)
3rd Nov 1984 South Australian Band Championships (C Grade)
3rd Nov 1984 South Australian Band Championships (D Grade) City of Ringwood Band Unknown, do you know?
4th Nov 1984 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A)
4th Nov 1984 Bradford and District BBA Annual Contest (Section B)
4th Nov 1984 Bradford and District BBA Annual Contest (Section C) Drighlington Colin Hardy
4th Nov 1984 Bradford and District BBA Annual Contest (Youth Section) Drighlington Junior Eric Dews
4th Nov 1984 Watford (Championship Section) Hanwell Ian Johnson
4th Nov 1984 Watford (Second Section) Hillingdon Philip Sparke
4th Nov 1984 Watford (Youth Section) Tilbury Youth Michael Stroud
10th Nov 1984 SWBBA Contest (Championship Section) St Austell Kenneth Dennison
10th Nov 1984 SWBBA Contest (Fourth Section) Okehampton Excelsior Reg Beardon
10th Nov 1984 SWBBA Contest (Second Section) Bideford Town Derek Greenwood
10th Nov 1984 SWBBA Contest (Third Section) St Austell B Robert Richards
10th Nov 1984 SWBBA Contest (Youth Section) Torbay B M. C. Stevens
10th Nov 1984 Whitburn Invitation Contest Newtongrange and Bilston Colliery Band Paul Dickens
17th Nov 1984 Reading Contest (Championship Section) Aldbourne Don Keene
17th Nov 1984 Reading Contest (Fourth Section) Berry Hill Silver Peter Hunt
17th Nov 1984 Reading Contest (Second Section) City of Oxford Silver Unknown, do you know?
17th Nov 1984 Reading Contest (Third Section) Handcross Brass Lyn Morgan
18th Nov 1984 Pilkington Open Brass Band Championships (Section A) Bedford (Leigh) Malcolm Brownbill
25th Nov 1984 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Dobcross Les Beevers
25th Nov 1984 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Cleethorpes K. Weston
25th Nov 1984 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Hatfield Main Colliery Philip Bingham
25th Nov 1984 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Hathern Dave Newman
25th Nov 1984 City of Leicester Festival (Youth Section) Loughborough Youth Bud Fisher
25th Nov 1984 Manchester District Contest (Fourth Section) Stockport Silver M. Owen
25th Nov 1984 Manchester District Contest (Open Section) POEU Stockport John Maines
25th Nov 1984 Manchester District Contest (Third Section) Mossley Peter Weston
Dec 1984 Clipstone Entertainment Contest (First Section) Shirland Miners Unknown, do you know?
Dec 1984 Clipstone Entertainment Contest (Second Section) Huthwaite Unknown, do you know?
1st Dec 1984 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Fourth Section) Durnovaria Silver Peter Standing
1st Dec 1984 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Youth Section) Ryde Youth S. Johnston
1st Dec 1984 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls Wesley Garner
1st Dec 1984 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Third Section) Shrewton Silver R. Pinkney
1st Dec 1984 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Frome David Hayward
1st Dec 1984 Wessex Brass Band Association (Youth Section) Ryde Youth Concert Steve Johnstone
2nd Dec 1984 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) Wantage Silver 'A' Don Keene
2nd Dec 1984 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B)
2nd Dec 1984 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Luton David Baron
2nd Dec 1984 Best of Brass Entertainment Contest Shirebrook Miners Welfare Seth Appleton
2nd Dec 1984 Huddersfield & District BBA Contest (Section C)
2nd Dec 1984 Huddersfield & District BBA Contest (Youth Section)
2nd Dec 1984 Huddersfield & District BBA Contest (Section B)
2nd Dec 1984 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Kippax Barry Thompson
2nd Dec 1984 Tyldesley Contest (Section A) Poynton Alan Lawton
2nd Dec 1984 Tyldesley Contest (Section B) Swinton Concert Brass David King

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/