BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Contests in 1987

1987

Date Name Winning Band Winning Conductor
1987 Ammanford Contest
1987 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Willebroek Frans Violet
1987 Belgian Nationals (First Division) No Contest Took Place
1987 Belgian Nationals (Second Division) Jeugdbrassband Midden-Brabant Unknown, do you know?
1987 LBM Bondsconcours (superieur divisie) Brass Band Merum Dominique Schreurs
1987 CISWO Yorkshire (2nd Section) Askern Colliery Band Unknown, do you know?
1987 CISWO Yorkshire (3rd Section) Rossington Colliery Band Unknown, do you know?
1987 CISWO Yorkshire (4th Section) Allerton Bywater Colliery Band Unknown, do you know?
1987 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery David James
1987 Dutch Nationals (Second Division) Excelsior - Veenwoudsterwal Unknown, do you know?
1987 Dutch Nationals (Third Division) Heman - Zuidwolde Unknown, do you know?
1987 Fife Charities Band Association Contest Dunaskin Doon John Boax
1987 Graubünden Kantonales Musikfest (Second Section) Brass Band MG Dagmersellen Unknown, do you know?
1987 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Lindley Neil Jowett
1987 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Meltham Unknown, do you know?
1987 Malmesbury Entertainment Contest Cricklade Town Band Unknown, do you know?
1987 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery David James
1987 National Mineworkers (Fourth Section) Lynemouth Colliery Band Dennis Noble
1987 National Mineworkers (Second Section) Askern Colliery Band Graham O'Connor
1987 National Mineworkers (Third Section) Rossington Colliery Band Unknown, do you know?
1987 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Murley Unknown, do you know?
1987 North Wales BBA Entertainment Contest (First Section)
1987 NSW State Championships (C grade) Yagoona District David Astin
1987 NWABBA Preston District Contest (Section A)
1987 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Newham Band Melvin White
1987 Siddis Brass Entertainment Contest (Second Section) SUBB Jens Torolf Larsen
1987 Siddis Brass Entertainment Contest (First Section) Ila Brass Band Ray Farr
1987 Swindon Entertainment Contest (Open Section) No Contest Took Place
1987 Swindon Entertainment Contest (Section 2) Berry Hill Silver Unknown, do you know?
1987 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band Berner Oberland Markus Bach
1987 Swiss National Championships (First Division) Musikgesellschaft Brass Band Hilterfingen J. Ringgenberg
1987 Swiss National Championships (Second Division) Brass Band Uri Markus Wismer
1987 Swiss National Championships (Third Division) L'Avenir de Lignière Daniel Bichsel
1987 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Ever Ready Unknown, do you know?
1987 Unterwaldner Kantonal-Musikfest Brass Band Kirchenmusik Flühli Robert Balmer
1987 Vaux Brass In Concert (Second Section) Cockerton Band Chris Lawn
1987 Wansbecks Brass Band Contest (First Section) Northumbria Police Unknown, do you know?
1987 Pilkington Northern Open (Section A) Kennedy's Swinton Concert Unknown, do you know?
1987 Pilkington Northern Open (Section B) Haydock Unknown, do you know?
1987 Pilkington Northern Open (Section C) Oldham Music Centre Martyn Evans
1987 WWBBA (Ammanford) Contest (3rd Section)
25th Jan 1987 BBC Radio Solent - Band of the Year Contest Bournemouth Concert Derek Dawson
1st Feb 1987 Durham League Contest (Section A) Ever Ready Eric Cunningham
1st Feb 1987 Durham League Contest (Section B) Durham Constabulary Keith MacDonald
1st Feb 1987 Durham League Contest (Section C) Rowntree Mackintosh Trevor Bousfield
1st Feb 1987 Durham League Contest (Section D) Spennymoor Town Neil Davies
Feb 1987 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Brackley & District David Williams
Feb 1987 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B March) Chinnor David Pegram
Feb 1987 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section C March) Chinnor Youth Mike Gomme
Feb 1987 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B) Chinnor David Pegram
Feb 1987 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section C) City of Oxford Training Guy James
Feb 1987 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A) Brackley & District David Williams
1st Feb 1987 Rochdale Contest (Section A) Boarshurst Dave Morris
1st Feb 1987 Rochdale Contest (Section B) Morecambe & Heysham Steve Tarry
6th Feb 1987 Norwegian National Championships (Division 3) Bamble Musikkorps Jan O. Ødegaard
7th Feb 1987 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Desford Colliery Robert Watson
7th Feb 1987 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Whitwell Miners J. D. Wheatley
7th Feb 1987 CISWO Nottinghamshire (Second Section) South Derbyshire Miners Ray Stuttard
7th Feb 1987 CISWO Nottinghamshire (Third Section) South Midlands Welfare Colin Toghill
7th Feb 1987 Severn Sound Entertainment Band Contest (Championship Section) Flowers (Gloucester) Unknown, do you know?
7th Feb 1987 Severn Sound Entertainment Band Contest (Fourth Section) Weston-super-Mare Unknown, do you know?
7th Feb 1987 Severn Sound Entertainment Band Contest (Third Section) Celynen Collieries Unknown, do you know?
7th Feb 1987 Severn Sound Entertainment Finals (2nd Section) Pontardulais Unknown, do you know?
7th Feb 1987 Yeovil Entertainment Fodens Britannia Building Society Howard Snell
8th Feb 1987 Fife Charities Band Association Contest Lochgelly George Bennett
8th Feb 1987 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Alder Valley Aldershot Brass Clive Rubery
8th Feb 1987 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Ercol Ronald Fletcher
8th Feb 1987 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Kidderminster Mark Higham
8th Feb 1987 Milton Keynes Brass Band Festival (Third Section) Orion Airways Brass Stephen Shimwell
8th Feb 1987 Wigan Contest (Championship Section) Kennedy's Swinton Concert David King
8th Feb 1987 Wigan Contest (Fourth Section) Besses Boys Band Barrie Chappell
8th Feb 1987 Wigan Contest (Second Section) Berisfords Granville Jennings
8th Feb 1987 Wigan Contest (Third Section) Volex Golborne Geoff Williams
14th Feb 1987 Norwegian National Championships (Division 1) Eikanger-Bjørsvik Musikklag Howard Snell
14th Feb 1987 Norwegian National Championships (Division 2) SUBB Brass Sola Jens Torolf Larsen
15th Feb 1987 Stroud Brass Band Festival (Championship Section) Aldbourne Nigel Seaman
15th Feb 1987 Stroud Brass Band Festival (Fourth Section) Weston Dave Fisher
15th Feb 1987 Stroud Brass Band Festival (Second Section) Mid Rhondda Alan Gibbs
15th Feb 1987 Stroud Brass Band Festival (Third Section) Everards Brewery Ian Bartram
22nd Feb 1987 NWABBA Contest (Second Section) Greenway Selectus Alan Brotherston
22nd Feb 1987 NWABBA Contest (Championship Section) British Aerospace Manchester Eric Landon
22nd Feb 1987 NWABBA Contest (Fourth Section) Haydock J. K. Irving
22nd Feb 1987 NWABBA Contest (Third Section) Skelmersdale R. Gaskell
22nd Feb 1987 Yorkshire Area (Fourth Section) Barrow Concert Malcolm Scales
23rd Feb 1987 Yorkshire Area (Championship Section) Black Dyke Mills Peter Parkes
28th Feb 1987 London and Southern Counties (Third Section) Broseley Brass Malcolm Holloway
1st Mar 1987 London and Southern Counties (Fourth Section) Sandy Silver Robert Prew
1st Mar 1987 London and Southern Counties (Youth Section) Castle Point Youth Malcolm Lewis
1st Mar 1987 Oldham Contest (Section A) British Aerospace Manchester Eric Landon
1st Mar 1987 Oldham Contest (Section B) Meltham & Meltham Mills Jack Fisher
1st Mar 1987 Oldham Contest (Section C) Besses Boys Barrie Chappell
7th Mar 1987 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) St Stythians Alan Toy
7th Mar 1987 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) St Breward William Hunt
7th Mar 1987 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) Falmouth Town Glyn Thomas
7th Mar 1987 Cornwall Brass Band Association Contest (Junior Section) St Dennis Junior Linda Trethewey
7th Mar 1987 Cornwall Brass Band Association Contest (Youth Section) St Dennis Youth Seth Appleton
7th Mar 1987 Scottish Championship (Championship Section) Murray International Whitburn Peter Parkes
7th Mar 1987 Scottish Championship (Fourth Section) Monklands Youth Concert Brass Jim Smith
7th Mar 1987 Scottish Championship (Second Section) Newmilns Burgh Silver Nigel Boddice
7th Mar 1987 Scottish Championship (Third Section) Paisley Youth Silver Alan Samson
7th Mar 1987 Scottish Championship (Youth Section) West Lothian Schools Ray Farr
8th Mar 1987 London and Southern Counties (Championship Section) Hanwell Paul Cosh
8th Mar 1987 London and Southern Counties (Second Section) City of Oxford Silver Ian Johnson
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Second Section) Askern Colliery Graham O'Connor
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Third Section) Haworth Band Jim Wood
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Youth Section)
14th Mar 1987 North of England Area (Fourth Section) Lynemouth Colliery A. Noble
14th Mar 1987 North of England Area (Youth Section) Houghton Schools Tom Gibson
15th Mar 1987 Hordaamatøren (Division 3) Rosendal Musikklag Helge Haukås
15th Mar 1987 North of England Area (Second Section) Cockerton Band Chris Lawn
15th Mar 1987 North of England Area (Third Section) Durham Constabulary Keith MacDonald
15th Mar 1987 North of England Area (Championship Section) Ever Ready Peter Parkes
21st Mar 1987 Midlands (North) Area (Fourth Section) Foss Dyke Walter Ritchie
21st Mar 1987 Midlands (North) Area (Second Section) Thornsett Alan Wycherley
21st Mar 1987 Midlands (North) Area (Third Section) South Leicester & Desford B Mick Garratt
21st Mar 1987 Midlands (North) Area (Youth Section) Desford Youth Kevin Steward
21st Mar 1987 Midlands (North) Area (Championship Section) Desford Howard Snell
21st Mar 1987 Welsh Area (Championship Section) Parc & Dare James Watson
21st Mar 1987 Welsh Area (Fourth Section) Ebbw Vale Town Band William Cross
21st Mar 1987 Welsh Area (Second Section) Pontardulais Town C. Brian Buckley
21st Mar 1987 Welsh Area (Third Section) Tylorstown & Mardy Colliery Kerry Bowden
21st Mar 1987 West of England Area (Championship Section) Sun Life Rob Wiffin
21st Mar 1987 West of England Area (Fourth Section) Indian Queens Lionel Boundy
21st Mar 1987 West of England Area (Second Section) Kennet Vale David Evans
21st Mar 1987 West of England Area (Third Section) Filton Concert A. W. Golding
21st Mar 1987 West of England Area (Youth Section)
29th Mar 1987 North West Area (Championship Section) Kennedy's Swinton Concert Brass David King
29th Mar 1987 North West Area (Fourth Section) Besses Boys Barrie Chappell
29th Mar 1987 North West Area (Second Section) Boarshurst Dave Morris
29th Mar 1987 North West Area (Third Section) Freckleton Prize John Golland
29th Mar 1987 North West Area (Youth) South Cheshire Youth D. Moulton
4th Apr 1987 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Section 1) CWS Glasgow John Hudson
4th Apr 1987 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Section 2) Cowdenbeath Unknown, do you know?
4th Apr 1987 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Section 3) Paisley Youth Unknown, do you know?
4th Apr 1987 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Section 4) Perthshire Youth Unknown, do you know?
4th Apr 1987 Newcastle Exhibition Contest Ever Ready Peter Parkes
5th Apr 1987 Midlands (South) Area (Championship Section) GUS Bramwell Tovey
5th Apr 1987 Midlands (South) Area (Fourth Section) Moulton 77 D. A. Clark
5th Apr 1987 Midlands (South) Area (Second Section) Amington Allan Morris
5th Apr 1987 Midlands (South) Area (Third Section) Bulkington Silver Dunlop Engineering Gary Smallwood
5th Apr 1987 Midlands (South) Area (Youth Section) Northamptonshire Youth John Berryman
5th Apr 1987 North East Midlands Contest (First Section) Rhodian Brass Murray Slater
5th Apr 1987 North East Midlands Contest (Fourth Section) Foss Dyke Walter Ritchie
5th Apr 1987 North East Midlands Contest (Second Section) Long Lea Valley Royce Pritchett
5th Apr 1987 North East Midlands Contest (Third Section) Pearsons Pottery Roy Walters
11th Apr 1987 North American Championships (Challenge Section) Eastern Iowa Brass Band Steve Wright
11th Apr 1987 North American Championships (Championship Section) Brass Band of Columbus Paul Droste
11th Apr 1987 North American Championships (Honors Section) WRAL British Brass Band David Reed
11th Apr 1987 North American Championships (Youth Section) Varsity All-Star Brass Band Eric Aho
12th Apr 1987 SCABA Spring Contest (Championship Section) Aveley Martin Heartfield
12th Apr 1987 SCABA Spring Contest (Fourth Section) Godalming S. Willis
12th Apr 1987 SCABA Spring Contest (Second Section) Horsham Borough Bill Geldard
12th Apr 1987 SCABA Spring Contest (Third Section) Runnymede Brass David Baker
17th Apr 1987 Australian Championships (A Grade) Hawthorn City Ken MacDonald
17th Apr 1987 Australian Championships (B Grade) St Mary's Band Club Ken Bradley
17th Apr 1987 Australian Championships (C Grade) Blue Mountains City C. Bourne
17th Apr 1987 Australian Championships (D Grade) Narrabri Steve Moore
17th Apr 1987 Australian Championships (Junior A Grade) Willoughby Municipal Peter Walmsley
17th Apr 1987 Australian Championships (Junior B Grade) Toronto & District Ian Wilson
17th Apr 1987 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Weston-super-Mare Concert Dave Fisher
17th Apr 1987 Pontins Hemsby (Fourth Section) RMSC Foss Dyke Walter Ritchie
17th Apr 1987 Pontins Southport (Fourth Section) Haydock J. K. Irving
18th Apr 1987 Pontins Brean Sands (Third Section) Dunchurch Paul Northey
18th Apr 1987 Pontins Hemsby (Third Section) South Midlands Welfare Colin Toghill
18th Apr 1987 Pontins Southport (Third Section) Drighlington Colin Hardy
19th Apr 1987 Pontins Brean Sands (Second Section) Amington A. H. Morris
19th Apr 1987 Pontins Hemsby (Second Section) Towcester Studio Peter Wain
19th Apr 1987 Pontins Southport (Second Section) Marple Garry Cutt
20th Apr 1987 Pontins Brean Sands (Championship Section) Aldbourne Nigel Seaman
20th Apr 1987 Pontins Hemsby (Championship Section) William Davis Construction Group Keith Wilkinson
20th Apr 1987 Pontins Southport (Championship Section) Lewington Yamaha Peter Parkes
25th Apr 1987 NCBBA City of Aberdeen Contest Cowdenbeath Public Alan Fernie
26th Apr 1987 CISWO North East (Second Section) Boldon Colliery Jack Nightingale
26th Apr 1987 CISWO North East (Third Section) Ellington Colliery Maurice Priestly
26th Apr 1987 IABCB National Band Championships (Section 1 Brass) Drogheda Brass Band Harry Kelly
26th Apr 1987 Southampton Open Contest (Championship Section) Bournemouth Concert Derek Dawson
26th Apr 1987 Southampton Open Contest (Entertainment Section) Bournemouth Concert Derek Dawson
26th Apr 1987 Southampton Open Contest (Fourth Section) Woodfalls 'B' Ron Bligh
26th Apr 1987 Southampton Open Contest (Second Section) Unity Brass Robert Boulter
26th Apr 1987 Southampton Open Contest (Third Section) Gillingham Imperial Fred Tranter
26th Apr 1987 Southampton Open Contest (Youth Section) Wilton Youth Dennis Chalk
26th Apr 1987 united challenge shield - united co-operative band 1st annual entertainment contest Thornsett Alan Wycherley
27th Apr 1987 Chesterfield Entertainments Contest
May 1987 Bendigo Contest (A Grade)
May 1987 Ebbw Vale Contest (Third Section) Burry Port Town Terry Jenkins
May 1987 Lewisham Contest (Third & Fourth Section) Runnymede David Baker
May 1987 Lewisham Contest (Youth Section) Tilbury Youth Michael Stroud
2nd May 1987 European Championships Black Dyke Mills Peter Parkes
2nd May 1987 Swiss Entertainment Contest (Elite Division) Brass Band Berner Oberland Markus Bach
2nd May 1987 Welsh Heritage Contest Parc & Dare Nigel Seaman
3rd May 1987 Buxton Festival (Section A) British Aerospace Manchester Eric Landon
3rd May 1987 Buxton Festival (Section B) Marton Mere Park Band Edward Tarling
3rd May 1987 Buxton Festival (Section C) Cobden Chadwick Douglas Blackledge
3rd May 1987 East Anglian BBA Championship Class Soham Comrades Ray Boulter
3rd May 1987 East Anglian BBA Class A Waterbeach D. J. Few
3rd May 1987 East Anglian BBA Class B Cromer & Sheringham Robert Scott
3rd May 1987 East Anglian BBA Class C Cottenham Colin Watson
3rd May 1987 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section C) City of Oxford Training Guy James
3rd May 1987 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section A) Brackley & District David Williams
3rd May 1987 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section B) Jubilee Brass (Oxford) Ken Membury
3rd May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) William Davis Construction Keith Wilkinson
3rd May 1987 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) North Skelton B.S.C. Teeside Kevin Bolton
3rd May 1987 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Scotter Silver Stephen Noble
3rd May 1987 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Rossington Colliery Duncan Beckley
3rd May 1987 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Barnsley Chronicle John Kendall
4th May 1987 Hemel Hempstead (Bucks & District BBA) (Championship Section) Aveley Martin Heartfield
4th May 1987 Hemel Hempstead (Bucks & District BBA) (Section 2) Walsall Highgate Michael West
4th May 1987 Hemel Hempstead (Bucks & District BBA) (Section 3) Regent Brass Paul Fensom
4th May 1987 Hemel Hempstead (Bucks & District BBA) (Section 4) Barlestone Victoria Lee Blankley
4th May 1987 Hemel Hempstead (Bucks & District BBA) (Youth Section) Desford Junior Kevin Steward
9th May 1987 Grand Shield Blackburn and Darwen Alec Evans
10th May 1987 CISWO North East (Championship Section) National Smokeless Fuels Jim Foxcroft
10th May 1987 CISWO North East (Fourth Section) Backworth Colliery Unknown, do you know?
10th May 1987 Northants & District (18 players and under) Kettering Town R. Tucker
10th May 1987 Northants & District (Entertainment) Enderby Garry Sleath
10th May 1987 Northants & District (Section A) Rushden Windmill Barry Hudson
10th May 1987 Northants & District (Section B) Corby Silver Hughie Higgins
10th May 1987 Northants & District (Section C) Wolverton Town Roy Lack
10th May 1987 Northants & District (Youth) Enderby M. Rock
10th May 1987 Weston-super-Mare (Championship Section) Aldbourne Nigel Seaman
10th May 1987 Weston-super-Mare (Fourth Section) Glastonbury Gwynne Price
10th May 1987 Weston-super-Mare (Second Section) Tongwynlais Robert Burnett
10th May 1987 Weston-super-Mare (Third Section) R B L Crownhill (Plymouth) V. J. Willcock
16th May 1987 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Cory Brian Howard
16th May 1987 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Section B) Pontardulais C. Brian Buckley
16th May 1987 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Section D) Ebbw Vale William Cross
16th May 1987 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Section C) Burry Port Terry Jenkins
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Fourth Section) Besses Boys Barrie Chappell
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Barrow Colliery Ray Farr
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Drighlington Colin Hardy
17th May 1987 Nuneaton Brass Band Festival Kidlington Terry Brotherhood
17th May 1987 SCABA Entertainment Contest (A Section) Alder Valley Aldershot Clive Rubery
17th May 1987 SCABA Entertainment Contest (B Section) Chertsey & Addlestone John Sharman
23rd May 1987 Isle of Man Festival (Marching) United Co-op Crewe Roy Sparkes
23rd May 1987 Isle of Man Festival (Section B) Besses Boys Barrie Chappell
24th May 1987 Isle of Man Festival (Section A) Greenall's Champion Peter Ashley
30th May 1987 Strathclyde Charities CWS Glasgow Raymond Tennant
31st May 1987 Lewisham Contest (Championship Section) Redbridge Graham Chambers
31st May 1987 Lewisham Contest (Second Section) Regent Brass Paul Fensom
13th Jun 1987 Broadoak (Whit Friday) Yorkshire Imperial Metals Unknown, do you know?
13th Jun 1987 Carrbrook (Whit Friday) Navigation Brass Unknown, do you know?
13th Jun 1987 Delph (Whit Friday) Black Dyke Unknown, do you know?
13th Jun 1987 Norwegian National School Band Championships (Division 2) Haukås Skolemusikk Tom Osa
13th Jun 1987 Norwegian National School Band Championships (Division 1)
14th Jun 1987 Nostell Priory Entertainment Contest Huddersfield Tecol Phillip McCann
20th Jun 1987 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St Dennis Youth Seth Appleton
20th Jun 1987 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Austell Derek Greenwood
20th Jun 1987 West of England Bandsmen's Festival (Class B) RBL Crownhill V. J. Willcock
20th Jun 1987 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Carharrack & St Day J. Richards
28th Jun 1987 Graubünden Kantonales Musikfest (Third Section)
28th Jun 1987 Great Grimsby Brass Band Festival - Class 'A' National Smokeless Fuels Roger Payne
28th Jun 1987 Great Grimsby Brass Band Festival: Class 'B' - 3rd & 4th Section Bands Ireland Alloys Barry Thompson
22nd Aug 1987 Edinburgh International Contest CWS (Glasgow) Howard Snell
Sep 1987 Ammanford Contest (3rd Section)
1987 Colwyn Bay Entertainment Contest (Section 1) Llanrug Silver Unknown, do you know?
Sep 1987 Colwyn Bay Entertainment Contest (Section 2) Rhos Silver Unknown, do you know?
Sep 1987 Colwyn Bay Entertainment Contest (Section 3) Trefor Unknown, do you know?
5th Sep 1987 British Open Williams Fairey Engineering Roy Newsome
6th Sep 1987 NWABBA Contest (Second Section)
20th Sep 1987 Clacton-on-Sea Contest (Section 2) Soham Comrades Ray Boulter
20th Sep 1987 Clacton-on-Sea Contest (Section 3) Fairlop Brass Kevin Jordan
20th Sep 1987 Clacton-on-Sea March Contest Ellesborough Silver Stefan Cooper
26th Sep 1987 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Greenway Selectus Alan Brotherston
26th Sep 1987 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Stourport Colin Farlow
26th Sep 1987 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (4th Section) Jackfield Wayne Ruston
26th Sep 1987 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Brackley & District David Williams
26th Sep 1987 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Wakefield Metropolitan Les Heppleston
26th Sep 1987 Nottingham Open Brass Band Contest (Section One) Orion Airways Brass Stephen Shimwell
26th Sep 1987 Nottingham Open Brass Band Contest: Section Two Orion Airways Brass Stephen Shimwell
Oct 1987 SCABA Autumn Contest (Third Section) Brighton Silver John Williams
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Desford Colliery Dowty James Watson
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Besses Boys Barrie Chappell
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Drighlington Colin Hardy
3rd Oct 1987 National Youth Brass Band Championships Desford Youth Kevin Steward
10th Oct 1987 NWABBA Preston District Contest (Section B)
11th Oct 1987 Harborough Band Contest (Section A) Orion Airways Stephen Shimwell
11th Oct 1987 Harborough Band Contest (Section B) Croft Silver Brian Leigh
11th Oct 1987 SCABA Autumn Contest (Second Section)
12th Oct 1987 Dutch Nationals (Championship Division) De Waldsang Bienze Ijlstra
24th Oct 1987 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Agnes Street Silver Band Unknown, do you know?
24th Oct 1987 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Wellington Unknown, do you know?
24th Oct 1987 Pontins (Fourth Section) Glastonbury Gwynne Price
24th Oct 1987 Pontins (Third Section) Drighlington Colin Hardy
24th Oct 1987 Pontins Youth Brass Band Championships (Section A) Guild Hall School of Music John Clark
25th Oct 1987 Pontins (Championship Section) Rockingham Graham O'Connor
25th Oct 1987 Pontins (Second Section) Poynton Hugh Megarrell
25th Oct 1987 Pontins Youth Brass Band Championships (Section B) Jayess (Queensbury) Junior Jim Shepherd
30th Oct 1987 Whitehaven Contest (Class A) Lancashire Constabulary Sandy Blair
Nov 1987 Brass In Concert Britannia Building Society Foden Howard Snell
1987 Norwegian National Championships Qualifying Contest (Division 3) Haukås Musikklag Tom Osa
Nov 1987 Reading Contest (Second Section) Barrow Steve Sykes
Nov 1987 SEWBBA (Porthcawl) Contest (Third Section)
7th Nov 1987 Whitburn Invitation Contest Livingston Brass James McCafferty
14th Nov 1987 Reading Contest (Championship Section) Colchester Silver Stephen Kenna
14th Nov 1987 Reading Contest (Third Section)
15th Nov 1987 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Walsall Highgate Michael West
15th Nov 1987 West Midlands Brass Band Association Contest (Second Section) Kidderminster Mark Higham
15th Nov 1987 West Midlands Brass Band Association Contest (Third Section) Bulkington Silver Dunlop Engineering Gary Smallwood
15th Nov 1987 West Midlands Brass Band Association Contest (Fourth Section) Jackfield Wayne Ruston
21st Nov 1987 Granada Band of the Year Britannia Building Society Fodens Howard Snell
22nd Nov 1987 GBBA Own Choice Section A Yorkley Onward Band Brian Howard
22nd Nov 1987 GBBA Own Choice Section B Filton Concert A. W. Golding
22nd Nov 1987 GBBA Own Choice Section C Weston-super-Mare Dave Fisher
29th Nov 1987 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Rochdale Tony Cresswell
29th Nov 1987 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Huddersfield Tecol Phillip McCann
29th Nov 1987 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Orion Airways Stephen Shimwell
29th Nov 1987 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Hessle Royal British Lgn Graham Townsend
29th Nov 1987 City of Leicester Festival (Youth Section) Desford Youth Kevin Steward
Dec 1987 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B)
Dec 1987 Tyldesley Contest (Section A) Kennedy's Swinton Concert David King
Dec 1987 Tyldesley Contest (Section B) Laporte Brass Malcolm Brownbill
5th Dec 1987 Clipstone Entertainment Contest (First Section) Shirland Miners Unknown, do you know?
5th Dec 1987 Clipstone Entertainment Contest (Second Section) Tideswell Tony Cresswell
5th Dec 1987 Haukås Brass Festival (1. division) Skodvin Skulemusikk Knut Harald Rydland
5th Dec 1987 Haukås Brass Festival (2. division) Kaland Skulemusikklag Knut Harald Rydland
5th Dec 1987 Haukås Brass Festival (3. division) Liland Skulemusikkorps Kristin Tananger
5th Dec 1987 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Fourth Section) Sandleheath Don Marlow
5th Dec 1987 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Youth Section) Army Junior School of Music M. A. Weale
5th Dec 1987 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls Wesley Garner
5th Dec 1987 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Third Section) Ryde Concert Frank Wheeler
5th Dec 1987 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Yeovil Town Mark Phillips
6th Dec 1987 Haukås Brass Festival (1. division) Amatørkorps Manger Musikklag Tom Brevik
6th Dec 1987 Haukås Brass Festival (2. division) Amatørkorps Osterøy Brass Band Sven Skorpholm

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/