BrassBandResults - building a world-wide brass band contest result archive

Contests in 2013

2013

Date Name Winning Band Winning Conductor
2013 Lithuanian Championships (Section C) Brass Band 'Saulutė' Ligita Bilevičienė
2013 Lithuanian Championships (Section D) Traku Fanfarinis Arvydas Miseikis
Jan 2013 Lithuanian Championships (Section E)
2013 Lithuanian Championships (Youth, A)
2013 Lithuanian Championships (Youth, B) Pasvalio r. Pajiešmenių Brass Unknown, do you know?
1st Jan 2013 NSW State Championships (Junior A Grade) No Contest Took Place
2013 West Australian State Band Festival (D Grade) Melville AFA Brian Dodds
19th Jan 2013 Butlins Mineworkers (First Section) Drighlington Jim Davies
19th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Fourth Section) Coppull & Standish Matthew Stringer
19th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Second Section) Mossley Duncan Byers
19th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Third Section) Boarshurst Silver David W. Ashworth
20th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Championship Section) Virtuosi GUS John Berryman
20th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Junior Section) Wardle High School Lee Rigg
20th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Youth Section) Youth Brass 2000 Chris Jeans
20th Jan 2013 Scottish Borders Youth Brass Festival (Development Section) Hawick Schools Robert Hume
20th Jan 2013 Scottish Borders Youth Brass Festival (Novice Section) Abbey Brass Jedforest Robert Hume
20th Jan 2013 Scottish Borders Youth Brass Festival (Preparatory Section) Selkirk Junior Band Colin Kemp
26th Jan 2013 Greater Gwent Youth Brass Band Festival (Independent/Community Section) No Contest Took Place
26th Jan 2013 Greater Gwent Youth Brass Band Festival (Music Centre/County Section) No Contest Took Place
26th Jan 2013 Greater Gwent Youth Brass Band Festival (Debutante Section) No Contest Took Place
26th Jan 2013 Greater Gwent Youth Brass Band Festival (Schools Section) No Contest Took Place
26th Jan 2013 Wessex Youth & Training Band Contest Vectis Youth Mary Teague
2nd Feb 2013 Yeovil Entertainment Flowers Paul Holland
3rd Feb 2013 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) Oldham (Lees) John Collins
3rd Feb 2013 Brass At The Guild (Preston) Contest (First Section) Knottingley Silver Owen Wedgwood
3rd Feb 2013 Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section) Pemberton Old Wigan DW 'B' Peter Ashley
3rd Feb 2013 Brass At The Guild (Preston) Contest (Third Section) Trinity Girls Stuart Barton
3rd Feb 2013 Durham League Contest (Section A) No Contest Took Place
3rd Feb 2013 Durham League Contest (Section B) Durham Miner's Association Neil Davies
3rd Feb 2013 Durham League Contest (Section C) North Skelton (NSB) Dennis Noble
3rd Feb 2013 French National Brass Band Championship (Excellence Division) Brassage Brass Band Unknown, do you know?
3rd Feb 2013 French National Brass Band Championship (First Division) Brass Band du Rhône Thomas Pesquet
3rd Feb 2013 French National Brass Band Championship (Second Division) Brass Band de Champs sur Marne Unknown, do you know?
3rd Feb 2013 French National Brass Band Championship (Third Division) Brassaventure Sylvain Elissonde
3rd Feb 2013 French National Brass Band Championship (Honours Division) Paris Brass Band Florent Didier
3rd Feb 2013 GBBA Entertainments Contest (Open) Abergavenny Borough Band Craig Roberts
3rd Feb 2013 GBBA Entertainments Contest (Youth/Unregistered) Lydbrook Training Unknown, do you know?
3rd Feb 2013 Brass At The Guild (Preston) Contest (Fourth Section) Coppull & Standish Matthew Stringer
8th Feb 2013 Norwegian National Championships (Division 2) Tertnes Amatørkorps Magnus Brandseth
8th Feb 2013 Norwegian National Championships (Division 3) Fjell Brass Svein Henrik Giske
9th Feb 2013 Norwegian National Championships (Division 1) Bjørsvik Brass Bengt Florvåg
9th Feb 2013 Norwegian National Championships (Division 4) Flora-Bremanger Bassband Johnny Sælemyr
9th Feb 2013 Norwegian National Championships (Division 5) Nordlys XO Reid Gilje
9th Feb 2013 Norwegian National Championships (Elite Division) Eikanger-Bjørsvik Musikklag David King
10th Feb 2013 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Youth Brass 200 Chris Jeans
16th Feb 2013 Uni Brass
16th Feb 2013 UniBrass: University Brass Band Championships of Great Britain Huddersfield University Jonathan Beatty
16th Feb 2013 Welsh Open Brass Band Entertainment Championship Tredegar Ian Porthouse
17th Feb 2013 North East Midlands Contest (First Section) Silk Brass David Holling
17th Feb 2013 North East Midlands Contest (Fourth Section) Maltby Miners Welfare Band Terry Clifford
17th Feb 2013 North East Midlands Contest (Second Section) Strata Brass David Holling
17th Feb 2013 North East Midlands Contest (Third Section) Ireland Colliery Chesterfield Band Ian Knapton
24th Feb 2013 Ern Keller 'Band of the Year' St. Mary's Band Club Brass Ben Crocker
24th Feb 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Open Section) Newstead Brass Duncan Beckley
24th Feb 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Open March) Newstead Brass Duncan Beckley
24th Feb 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Epsom & Ewell Silver Jack Smith
24th Feb 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B March) Bletchington Silver Nigel Hall
24th Feb 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section C March) Abbey Brass (Abingdon) Rob Tompkins
24th Feb 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B) Bletchington Silver Nigel Hall
24th Feb 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section C) Abbey Brass (Abingdon) Rob Tompkins
24th Feb 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A) Epsom & Ewell Silver Jack Smith
2nd Mar 2013 Valley Entertainment Contest (2nd Grade Brass) Third Carrickfergus Desmond Graham
2nd Mar 2013 Valley Entertainment Contest (3rd Grade Brass) CWA Brass Robin Clinton
2nd Mar 2013 Valley Entertainment Contest (4th Grade Brass) Letterbreen Silver Band Stephen Crooks
2nd Mar 2013 Valley Entertainment Contest (Championship Brass) 1st Old Boys Silver Stephen Cairns
2nd Mar 2013 Yorkshire Area (Fourth Section) Barnsley Metropolitan Alex Francis
2nd Mar 2013 Yorkshire Area (Second Section) Cornerstone Damian Wileman
3rd Mar 2013 Yorkshire Area (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery Phillip McCann
3rd Mar 2013 Yorkshire Area (First Section) Hebden Bridge Alan Hobbins
3rd Mar 2013 Yorkshire Area (Third Section) Dronfield CMW John Davis
9th Mar 2013 Midlands Area (First Section) Staffordshire Leigh Baker
9th Mar 2013 Midlands Area (Third Section) Hucknall and Linby MC Brass Paul Whyley
9th Mar 2013 Scottish Championship (Fourth Section) Barrhead Burgh Brian Keachie
9th Mar 2013 Scottish Championship (Second Section) Unison Kinneil Craig Anderson
9th Mar 2013 Scottish Championship (Third Section) St. Ronan's Silver Chris Bradley
9th Mar 2013 Silkeblæs Århus Brass Band Anne Mette Tilsted Hansen
9th Mar 2013 West of England Area (First Section) Filton Concert Brass Tom Davoren
9th Mar 2013 West of England Area (Fourth Section) Camborne Junior Contesting Alan Pope
9th Mar 2013 West of England Area (Second Section) Swindon Pegasus Graeme Lewis
10th Mar 2013 Midlands Area (Championship Section) Jaguar Land Rover Dave Lea
10th Mar 2013 Midlands Area (Fourth Section) Ifton Colliery Richard Evans
10th Mar 2013 Midlands Area (Second Section) Bilton Silver (Rugby) David Stowell
10th Mar 2013 North West Area (Championship Section) Leyland Michael Bach
10th Mar 2013 North West Area (First Section) Freckleton Paul Dalton
10th Mar 2013 North West Area (Fourth Section) City of Chester Philip Mottershead
10th Mar 2013 North West Area (Second Section) Whitworth Vale and Healey John Binns
10th Mar 2013 North West Area (Third Section) Marple Les Webb
10th Mar 2013 Scottish Championship (Championship Section) Whitburn Ian Porthouse
10th Mar 2013 Scottish Championship (First Section) Newtongrange Silver Paul Collis-Smith
10th Mar 2013 West of England Area (Championship Section) Flowers Paul Holland
10th Mar 2013 West of England Area (Third Section) Wotton-under-Edge and District Ian Dickinson
16th Mar 2013 London and Southern Counties (First Section) Kidlington Concert Brass Duncan Wilson
16th Mar 2013 London and Southern Counties (Third Section) Amersham Paul Fisher
16th Mar 2013 North of England Area (First Section) Harrogate Craig Ratcliffe
16th Mar 2013 North of England Area (Fourth Section) Trimdon Concert John Robson
16th Mar 2013 Welsh Area (First Section) Tylorstown Gary Davies
16th Mar 2013 Welsh Area (Second Section) Goodwick Matthew Jenkins
16th Mar 2013 Welsh Area (Third Section) Severn Tunnel Christopher Bond
17th Mar 2013 London and Southern Counties (Championship Section) Regent Brass Alan Duguid
17th Mar 2013 London and Southern Counties (Fourth Section) Simon Langton Brass David Cutting
17th Mar 2013 London and Southern Counties (Second Section) Hitchin Town Craig Patterson
17th Mar 2013 North of England Area (Second Section) Ripon City Malcolm Dibb
17th Mar 2013 North of England Area (Third Section) NASUWT Concert Brian Tait
17th Mar 2013 North of England Area (Championship Section) NASUWT Riverside Ray Farr
17th Mar 2013 Welsh Area (Championship Section) Tongwynlais Temperance Steve Sykes
17th Mar 2013 Welsh Area (Fourth Section) Ebbw Valley Andrew Jones
24th Mar 2013 Espresso Contest Brass Band Breitenbach Enrico Calzaferri
24th Mar 2013 Tameside Open Championships (Championship Section) No Contest Took Place
24th Mar 2013 Tameside Open Championships (Fourth Section) No Contest Took Place
24th Mar 2013 Tameside Open Championships (Second Section) No Contest Took Place
24th Mar 2013 Tameside Open Championships (Third Section) No Contest Took Place
30th Mar 2013 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Brisbane Brass Unknown, do you know?
30th Mar 2013 Australian Championships (B Grade Parade of Bands) City of Greater Dandenong Unknown, do you know?
30th Mar 2013 Australian Championships (C Grade Parade of Bands) Marion City Band Unknown, do you know?
30th Mar 2013 Australian Championships (D Grade Parade of Bands) Warriparinga Brass Unknown, do you know?
30th Mar 2013 Australian Championships (Junior A Grade) No Contest Took Place
30th Mar 2013 Australian Championships (Junior A Grade Parade of Bands) No Contest Took Place
30th Mar 2013 Australian Championships (Junior B Grade) No Contest Took Place
30th Mar 2013 Australian Championships (Junior B Grade Parade of Bands) No Contest Took Place
30th Mar 2013 Australian Championships (Junior C Grade) Morawa DHS Senior Brass Band Unknown, do you know?
30th Mar 2013 Australian Championships (Junior C Grade Parade of Bands) No Contest Took Place
31st Mar 2013 Australian Championships (A Grade) Brisbane Excelsior Howard Taylor
31st Mar 2013 Australian Championships (B Grade) Canning City Brass Band Geoffrey Lowe
31st Mar 2013 Australian Championships (C Grade) Marion City Band Veronica Boulton
31st Mar 2013 Australian Championships (D Grade) Goldfields Brass Band Keith Nicholas
6th Apr 2013 IABCB National Band Championships (Section 1 Brass) Downshire Brass Michael Alcorn
7th Apr 2013 Hordablæsten (Division 1, Brass) Tertnes Skoles Musikkorps Jan Egil Jørgensen
7th Apr 2013 Hordablæsten (Division 2, Brass) Kløvheim Skulekorps Magnus Brandseth
7th Apr 2013 Hordablæsten (Division 3, Brass) Minde Skoles Musikkorps Berit M. Skorpen
13th Apr 2013 FDF Koncertstævne FDF Christianshavn Musikkreds Unknown, do you know?
13th Apr 2013 North American Championships (Championship Section) Princeton Brass Band Stephen Arthur Allen
13th Apr 2013 North American Championships (First Section) Five Lakes Silver Band Neil Barlow
13th Apr 2013 North American Championships (Second Section) Chesapeake Silver Cornet Brass Band Russell E. Murray
13th Apr 2013 North American Championships (Third Section) Chapel Brass Keith Wilkinson
13th Apr 2013 North American Championships (Open Section) No Contest Took Place
13th Apr 2013 North American Championships (Youth Open Section)
13th Apr 2013 North American Championships (Youth Section)
14th Apr 2013 Central Districts BBA - Concert (Section 1) Brass Wanganui Unknown, do you know?
14th Apr 2013 Central Districts BBA - Concert (Section 3) Brass Wanganui Concert Unknown, do you know?
14th Apr 2013 Central Districts BBA - Traditional (Section 1) Brass Wanganui Unknown, do you know?
14th Apr 2013 Central Districts BBA - Traditional (Section 3) Brass Wanganui Concert Unknown, do you know?
14th Apr 2013 National Youth Brass Band Championships - Intermediate Section Wardle High School Lee Rigg
14th Apr 2013 National Youth Brass Band Championships - Advanced Section Gwynedd Gwyn Evans
14th Apr 2013 National Youth Brass Band Championships - Junior Section Fred Longworth High School Helen Robinson
20th Apr 2013 Fife Brass Band Festival (Second Section) Bathgate Band Andy Shaw
20th Apr 2013 Fife Brass Band Festival (Third Section) Kingdom Brass 'B' Kenneth Blackwood
20th Apr 2013 Fife Brass Band Festival (Championship Section) Kingdom Brass Lynda Nicholson
20th Apr 2013 Fife Brass Band Festival (First Section) Newmilns and Galston Alan Cameron
20th Apr 2013 Fife Brass Band Festival (Fourth Section) Barrhead Burgh Band Brian Keachie
20th Apr 2013 Tomra Ørskog Festivalen (Division 1) Tomra Brass Band Nick Ost
20th Apr 2013 Vårspretten for schoolbands (Division 1) Felleskorpset Askøy Jarle Kleiven
20th Apr 2013 Vårspretten for schoolbands (Division 2) Askøy Skolebrass Unknown, do you know?
20th Apr 2013 Vårspretten for schoolbands (Division 3) Damsgård skoles Musikkorps Øyvind Nikolaisen
21st Apr 2013 Mayor's Challenge Gawthorpe Brass 85 John Edward
21st Apr 2013 SEWBBA Youth & Community Band Championships No Contest Took Place
27th Apr 2013 Grenland International Brass Festival (Elite Division) Oslofjord Brass Garry Cutt
27th Apr 2013 Grenland International Brass Festival (First Division) Hasle Brass Robert Solberg Nilsen
27th Apr 2013 Grenland International Brass Festival (Second Division) Manger Folkehøgskules Brassband Bjørn Breistein
27th Apr 2013 Grenland International Brass Festival (Third Division) Indre Torungen Brass Ensemble Unknown, do you know?
27th Apr 2013 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Strabane Concert Brass Peter Christian
27th Apr 2013 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) St Mary's Silver Band Terry Doherty
27th Apr 2013 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Third Carrickfergus Band Desmond Graham
27th Apr 2013 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) CWA Brass Stephen Cairns
28th Apr 2013 Buxton Festival (Championship/First Section) Silk Brass David Holling
28th Apr 2013 Buxton Festival (Fourth Section) Pleasley Colliery Keith Buxton
28th Apr 2013 Buxton Festival (Second Section) Whitworth Vale & Healey John Binns
28th Apr 2013 Buxton Festival (Third Section) Dinnington Colliery Jonathan Beatty
28th Apr 2013 Manx Music Festival (Test Piece) Manx Concert Brass Ian Clague
28th Apr 2013 Manx Music Festival (Entertainment) Manx Concert Brass Ian Clague
28th Apr 2013 Manx Music Festival (March and Hymn) Manx Concert Brass Ian Clague
28th Apr 2013 SCABA Spring Contest (Championship Section) Friary Guildford Chris King
28th Apr 2013 SCABA Spring Contest (First Section) Tilbury Andrew Austin
28th Apr 2013 SCABA Spring Contest (Second Section) Cranbrook Town Ian Lanceley
28th Apr 2013 SCABA Spring Contest (Third Section) Brighton & Hove City Matthew Hackett
28th Apr 2013 SCABA Spring Contest (Youth Section) Shanklin Town Youth Malcolm Lewis
May 2013 Bendigo Contest (B Grade) Box Hill City Matthew van Emmerik
3rd May 2013 European Championships Cory Band Philip Harper
4th May 2013 European Championships (B Section) No Contest Took Place
4th May 2013 Seeländische Musiktage, BE (Kategorie B) MG Orpund Sascha Hinni
5th May 2013 Kreismusiktag - Neckertal, SG (Marschmusik)
5th May 2013 Seeländische Musiktage, BE (Kategorie A)
5th May 2013 Seeländische Musiktage, BE (Marschmusik) Brass Band Rapperswil-Wierezwil Sascha Hinni
9th May 2013 Kantonal Musikfest Vaud/Waadt (Third Section) Fanfare Gilly-Bursins Florian Spirito
11th May 2013 Grand Shield Milnrow Mareika Gray
11th May 2013 Hahndorf Band Festival K&N Spring Gully Brass Kevin Cameron
11th May 2013 Kantonal Musikfest Vaud/Waadt (First Section) Musique Militaire de Rougemont Marc Jeanbourquin
11th May 2013 Kantonal Musikfest Vaud/Waadt (Fourth Section) Echo des forêts Le Pont Pascal Corthésy
11th May 2013 Kantonal Musikfest Vaud/Waadt (Second Section) Entente Musicale Promasens-Rue Stéphane Terrin
11th May 2013 Senior Cup Woodfalls Nicholas Childs
11th May 2013 Senior Trophy Newtongrange Silver Lee Skipsey
12th May 2013 East Anglian BBA Championship Class Cawston Leigh Sharpe
12th May 2013 East Anglian BBA Class A Great Yarmouth Brass Colin Swaep
12th May 2013 East Anglian BBA Class B Wrentham I. Bauers
12th May 2013 German Open (Championship Section) Brass Band Oberschwaben-Allgäu Peter Schmid
12th May 2013 German Open (First Section) Brass Band Sachsen Johnny Ekkelboom
12th May 2013 Kantonal Musikfest Vaud/Waadt (Championship Section) Fanfare l'Echo de Corjon de Rossinière Jose Niquille
12th May 2013 Kantonal Musikfest Vaud/Waadt (Défilé/Marschmusik) Fanfare l'Echo de Corjon de Rossinière Jose Niquille
12th May 2013 Union Grand-Duc Adolphe Brass Band Buizingen Luc Vertommen
18th May 2013 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Burry Port Town Band Nigel Seaman
18th May 2013 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (First Section) Llwydcoed Band Nigel Seaman
18th May 2013 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Fourth Section) Ebbw Valley Brass Gareth Ritter
18th May 2013 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Second Section) Goodwick Matthew Jenkins
18th May 2013 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Third Section) Upper Rhondda Gareth Robinson
18th May 2013 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Youth Section) Melingriffith 3 Band Unknown, do you know?
18th May 2013 Aalborg Musikkonkurrence Skanderborg Brass Band Gert Skovlod Hattesen
18th May 2013 Aalborg Musikkonkurrence (Sektion B) Thy-Mors Hjemmeværnsorkester Torben Kjær
19th May 2013 SCABA Entertainment Contest (A Section) Regent Brass Alan Duguid
19th May 2013 SCABA Entertainment Contest (B Section) St Sebastian Wokingham Lee Woodward
19th May 2013 Weston-super-Mare (Championship & First Section) Sandhurst Silver Ian McElligott
19th May 2013 Weston-super-Mare (Fourth Section) South Molton Town Gilbert Taylor
19th May 2013 Weston-super-Mare (Second Section) St Keverne Gareth Churcher
19th May 2013 Weston-super-Mare (Third Section) Pontypool Brass Owen Farr
19th May 2013 Wood Farm Brewery Contest Foresters Brass 2000 Peter Collins
24th May 2013 Aldwinians (Whit Friday) Fodens Michael Fowles
24th May 2013 Broadoak (Whit Friday) Fodens Michael Fowles
24th May 2013 Carrbrook (Whit Friday) Fodens Michael Fowles
24th May 2013 Delph (Whit Friday) Brighouse & Rastrick David King
24th May 2013 Denshaw (Whit Friday) Hepworth Stig Mærsk
24th May 2013 Denton (Whit Friday) East Yorkshire Motor Services Alan Morrison
24th May 2013 Diggle (Whit Friday) Leyland Andrew Warriner
24th May 2013 Dobcross (Whit Friday) Brighouse & Rastrick David King
24th May 2013 Droylsden (Whit Friday) Fodens Michael Fowles
24th May 2013 Friezland (Whit Friday) Golborne Unknown, do you know?
24th May 2013 Greenacres (Whit Friday) Hepworth Stig Mærsk
24th May 2013 Greenfield (Whit Friday) Brighouse & Rastrick David King
24th May 2013 Grotton (Whit Friday) Oldham Band Lees John Collins
24th May 2013 Heyrod (Whit Friday) Rothwell Temperance David Roberts
24th May 2013 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Fodens Michael Fowles
24th May 2013 Lees (Whit Friday) Leyland Andrew Warriner
24th May 2013 Lydgate (Whit Friday) Fairey Garry Cutt
24th May 2013 Mossley (Whit Friday) Fodens Michael Fowles
24th May 2013 Scouthead (Whit Friday) Brighouse & Rastrick David King
24th May 2013 Stalybridge Celtic (Whit Friday) Fodens Michael Fowles
24th May 2013 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Fodens Michael Fowles
24th May 2013 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) Vernon Building Society (Poynton) Neil Samuel
24th May 2013 Uppermill (Whit Friday) Brighouse and Rastrick David King
25th May 2013 Jugendmusikpreis Dreiländereck (Kategorie 1)
25th May 2013 Jugendmusikpreis Dreiländereck (Kategorie 2)
25th May 2013 Kreismusiktag Zürcher Unterland Musikgesellschaft Brass Band Eglisau Andreas Buri
25th May 2013 Luzerner Kantonales Jugendmusikfest (Höchststufe BB) BML Talents Patrick Ottiger
25th May 2013 Luzerner Kantonales Jugendmusikfest (Mittelstufe BB) Jugend Brass Band Musikschule Neuenkirch Christoph Bangerter
25th May 2013 Luzerner Kantonales Jugendmusikfest (Oberstufe BB) Jugend Brass Band Michelsamt Corsin Tuor
25th May 2013 Luzerner Kantonales Jugendmusikfest (Unterstufe BB) Jugend Brass Band Hürntal Silvan Elmiger
25th May 2013 Nelson, Marlborough, West Coast Brass Bands Association Annual Contest (Entertainment) Leopard Coachlines Canterbury Brass Tyme Marsters
25th May 2013 Nelson, Marlborough, West Coast Brass Bands Association Annual Contest (Street March) Leopard Coachlines Canterbury Brass Peter McCallum
26th May 2013 Bendigo Contest (A Grade) Darebin City Brass - Preston Unknown, do you know?
26th May 2013 Bendigo Contest (C Grade) Darebin City Brass - Northern Brass Jamie Lawson
26th May 2013 Bendigo Contest (D Grade) Maryborough City Brass Unknown, do you know?
26th May 2013 All England International Masters Seindorf Beaumaris Gwyn Evans
26th May 2013 Kreismusiktag - Emmental, BE (Marschmusik) Musik Frohsinn Oberburg Jan Müller
26th May 2013 Kreismusiktag - Wil, SG (Marschmusik) Musig Lenggenwil Josef Meienhofer
26th May 2013 Nelson, Marlborough, West Coast Brass Bands Association Annual Contest (Hymn, Test Piece, March) Leopard Coachlines Canterbury Brass Tyme Marsters
26th May 2013 Northern Counties Open Contest Kirkintilloch Kelvin Brass Charles Keenan
26th May 2013 Weinländer Musiktag (Marschmusik) Musikverein Brass Band Henggart Christian Bachmann
26th May 2013 Weinländer Musiktag (Wettspiel) Musikverein Brass Band Henggart Christian Bachmann
28th May 2013 Festival des Musiques du Bas-Valais (Défilé) La Collongienne Collonges Fabrice Reuse
31st May 2013 Kantonal Musikfest Neuchâtel/Neuenburg (Fourth Section)
1st Jun 2013 Berner Oberländische Musiktage (Third Section) Musikgesellschaft Wichtrach Thomas Blättler
Jun 2013 East Coast of Australia Championship (Section 1) City of Holroyd Andy Yule
Jun 2013 East Coast of Australia Championship (Section 2) Warringah Concert Brass C John Saunders
1st Jun 2013 Kantonal Musikfest Neuchâtel/Neuenburg (Second Section)
1st Jun 2013 Kantonal Musikfest Neuchâtel/Neuenburg (First Section) Brass Band L'Avenir Lignieres Vincent Baroni
1st Jun 2013 Kantonal Musikfest Neuchâtel/Neuenburg (Third Section)
1st Jun 2013 Musiktage Basel (Musikpreis BB) Brass Band Büsserach Tristan Uth
1st Jun 2013 Ripon Contest North Skelton Dennis Noble
1st Jun 2013 Schaffhauser Kantonal-Musikfest (Second Section) United Brass Schaffhausen Christian Plaschy
1st Jun 2013 Schaffhauser Kantonal-Musikfest (Third Section) MV Sommeri Peter Simbürger
2nd Jun 2013 Berner Oberländische Musiktage (Marschmusik) BB Harmonie Saanen Unknown, do you know?
2nd Jun 2013 Berner Oberländische Musiktage (Second Section) BB Harmonie Saanen Unknown, do you know?
2nd Jun 2013 European City of Filadelfia Music Competition Oberaargauer Brass Band Armin Bachmann
2nd Jun 2013 Kantonal Musikfest Neuchâtel/Neuenburg (Défilé/Marschmusik) Brass Band L'Avenir Lignieres Vincent Baroni
2nd Jun 2013 Luzerner Kantonal-Musiktag Musikgesellschaft Risch-Rotkreuz Rino Chiappori
2nd Jun 2013 Marsden March Contest No Contest Took Place
2nd Jun 2013 Schaffhauser Kantonal-Musikfest (Marschmusik)
7th Jun 2013 French Open (First Division) Delta Brass Zeeland Arie Stolk
8th Jun 2013 Euro Brass (A-Group) Brass Band Schoonhoven A Erik Janssen
8th Jun 2013 Euro Brass (B-Group) Brass Band Heman Anne van den Berg
8th Jun 2013 Euro Brass (C-Group) Backum Brass Anno Appelo
8th Jun 2013 French Open (Elite Division) Flowers Band Paul Holland
8th Jun 2013 French Open (March) Flowers Paul Holland
8th Jun 2013 French Open (Second Division) Fulham Brass Band Rob Richardson
8th Jun 2013 French Open (Third Division) Brass Band Junior Du CCR de Tours David Hubert
8th Jun 2013 Graubünden Kantonales Musikfest (First Section) Brass Band Kirchenmusik Flühli Armin Renggli
8th Jun 2013 Graubünden Kantonales Musikfest (Second Section) Brass Band Musikgesellschaft Root Roman Caprez
8th Jun 2013 Jugendmusikpokal - BMVTGOG, SO Junior Brass Aedermannsdorf Monika Eggenschwiler
8th Jun 2013 Oberwalliser Musikfest (Third Section) Musikgesellschaft Enzian Erschmatt Jean-Marc Schnyder
9th Jun 2013 Graubünden Kantonales Musikfest (Third Section) Uniun da musica Sagogn Stefan Roth
9th Jun 2013 Graubünden Kantonales Musikfest (Fourth Section) Jugendmusik Domat/Ems Gian Stecher
9th Jun 2013 Graubünden Kantonales Musikfest (Marschmusik) Brass Band Sursilvana Roman Caprez
9th Jun 2013 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Strata Brass Huw Thomas
9th Jun 2013 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Dronfield (CMW) John Davis
9th Jun 2013 Holme Valley Brass Band Contest (Youth Section) Hade Edge Youth Simon Wood
9th Jun 2013 Kreismusiktag - Oberaargau Ost, BE (Marschmusik) MG Farnern Marcel Christen
9th Jun 2013 Newtown Open Air Contest Holywell Aled Williams
9th Jun 2013 Oberwalliser Musikfest (Marschmusik) MG Lauduna Lalden Tobias Salzgeber
9th Jun 2013 Oberwalliser Musikfest (Second Section) MG Lauduna Lalden Tobias Salzgeber
9th Jun 2013 West Lothian Festival of Brass Whitburn Anne Crookston
15th Jun 2013 Kreismusiktag - St. Gallen (Marschmusik) Jugendmusik Grub AR-Eggersriet-Grub SG Livio Camichel
15th Jun 2013 Survento Brass Excelsior Ferwert Herman Sibma
15th Jun 2013 West of England Bandsmen's Festival (First Section) Lanner & District Stuart Chappell
15th Jun 2013 West of England Bandsmen's Festival (Second Section) Bodmin Town Garry Lannie
15th Jun 2013 West of England Bandsmen's Festival (Third Section) Hayle Town Shaun Marsden
15th Jun 2013 West of England Bandsmen's Festival (Championship Section) St. Austell Town Melvin White
15th Jun 2013 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) Mount Charles Youth Jeremy Taylor
15th Jun 2013 West of England Bandsmen's Festival (Training Section) Lanner Brass Academy Phil Matthews
15th Jun 2013 West of England Bandsmen's Festival (Fourth Section) Camborne Junior Contest Alan Pope
16th Jun 2013 Hebden Bridge March Contest Marsden Silver Prize Glyn Williams
16th Jun 2013 Kirkby Lonsdale Contest Pilling Jubilee Silver Band Len Charnock
16th Jun 2013 Morley March & Hymn Tune Contest Skelmanthorpe John Roberts
16th Jun 2013 Schweizer Jugendmusikfest (BB Höchststufe) BML Talents Patrick Ottiger
16th Jun 2013 Schweizer Jugendmusikfest (BB Mittelstufe) Future Band (CH) Roger Leoni
16th Jun 2013 Schweizer Jugendmusikfest (Parademusik) Liberty Brass Band Junior Christoph Luchsinger
16th Jun 2013 Zürcher Kantonal-Musikfest (First Section) Musikgesellschaft Brass Band Eglisau Andreas Buri
16th Jun 2013 Zürcher Kantonal-Musikfest (Third Section) Brass Band Musig Hittnau Unknown, do you know?
21st Jun 2013 Kreismusiktag - Oberaargau West, BE (Konzertmusik) Musikgesellschaft Rumisberg Markus Huwyler
22nd Jun 2013 Norwegian National School Band Championships (Division 2) Knarvik Skulekorps Aidan Smith
22nd Jun 2013 Norwegian National School Band Championships (Division 3) Damsgård Skoles Musikkorps Øyvind Nikolaisen
22nd Jun 2013 Norwegian National School Band Championships (Division 1) Manger Skulemusikklag Thorgeir Thunestvedt
22nd Jun 2013 Ohio Brass Art Festival Dublin Silver Band Tim Jameson
23rd Jun 2013 Battle of the Bands Rolls Royce Derby Graham Cardwell
23rd Jun 2013 Battle of the Bands (Training Band Section) Rotherham Schools Youth Jeremy Wade
23rd Jun 2013 Battle of the Bands (Unregistered) Section
23rd Jun 2013 Regionalmusiktag - BMVTGOG, SO (Marschmusik) Brass Band Harmonie Wolfwil Emerita Blum-Duss
23rd Jun 2013 Zürcher Kantonal-Musikfest (Marschmusik) Brass Band Eglisau Andreas Buri
23rd Jun 2013 Zürcher Kantonal-Musikfest (Second Section) Musikverein Brass Band Henggart Christian Bachmann
29th Jun 2013 English Nationals Black Dyke Nicholas Childs
29th Jun 2013 Aargau Kantonales Musikfest (Championship Section) Brass Band Imperial Lenzburg (A) Rafael Camartin
29th Jun 2013 Aargau Kantonales Musikfest (First Section) Musikgesellschaft Oberrüti Dani Haus
29th Jun 2013 Aargau Kantonales Musikfest (Second Section) Musikgesellschaft Full Markus Hauenstein
29th Jun 2013 Aargau Kantonales Musikfest (Third Section) Musikgesellschaft Brass Band Märwil Christoph Luchsinger
29th Jun 2013 Aargau Kantonales Musikfest (Unterstufe)
30th Jun 2013 Bezirksmusiktag - Bucheggberg und Umgebung, SO
30th Jun 2013 Brighouse March & Hymn Tune Contest Marsden Silver Glyn Williams
30th Jun 2013 Kreismusiktag - Oberaargau West, BE (Marschmusik) Musikgesellschaft Rumisberg Markus Huwyler
30th Jun 2013 Aargau Kantonales Musikfest (Marschmusik) Brass Band MG Egolzwil Stefan Frei
6th Jul 2013 South of Ireland Championships (Senior Section)
6th Jul 2013 Whiston Festival of Brass Contest Strata Brass David Holling
6th Jul 2013 Whiston Festival of Brass (Junior & Training Section) Whaley Bridge Training Band Dan Sergeant
6th Jul 2013 World Music Contest (WMC) (1st division) Regionale Brassband De Spijkerpakkenband Erik Janssen
6th Jul 2013 World Music Contest (WMC) (2nd division) Ensemble de Cuivres Ambitus Francois Roh
6th Jul 2013 World Music Contest (WMC) (3rd division) Gloria Dei Piet van der Heide
7th Jul 2013 DLI Picnic in the Park (Class B)
7th Jul 2013 World Music Contest (WMC) (Concert Division) Manger Musikklag Allan Withington
20th Jul 2013 New Zealand National Championships (A Grade) Wellington Brass David Bremner
20th Jul 2013 New Zealand National Championships (B Grade) Hamilton City Brass Mason Elliot
20th Jul 2013 New Zealand National Championships (C Grade) Smith Locksmiths Howick Brass Graeme Brown
20th Jul 2013 New Zealand National Championships (D Grade) Matamata Brass Blair Standbridge
20th Jul 2013 New Zealand National Championships (Youth Grade) Nelson Vivace Youth Brass Nick Sharpe
3rd Aug 2013 National Eisteddfod of Wales (Third Section) RAF St. Athan Alan Bourne
3rd Aug 2013 National Eisteddfod of Wales (Fourth Section) Ebbw Valley Band Gareth Ritter
3rd Aug 2013 National Eisteddfod of Wales (Second Section) Cardiff City Band (Melingriffith 2) Gareth Ritter
4th Aug 2013 National Eisteddfod of Wales (Championship Section) Deiniolen Silver Band Lois Eifion
17th Aug 2013 Victorian State Championships (D Grade) City of Ballarat Municipal Brass Band Unknown, do you know?
18th Aug 2013 Victorian State Championships (A Grade) Darebin City Brass Preston Band Tom Paulin
18th Aug 2013 Victorian State Championships (B Grade) Box Hill City Band Matthew van Emmerik
18th Aug 2013 Victorian State Championships (C Grade) Darebin City Brass Northern Brass Jamie Lawson
24th Aug 2013 Land o' Burns Co-operative Funeralcare Allan Ramsay
24th Aug 2013 NSW State Championships (A Grade) St Mary's Band Club Ben Crocker
24th Aug 2013 NSW State Championships (B Grade) City of Holroyd Andy Yule
24th Aug 2013 NSW State Championships (C Grade) Warringah No. 2 John Saunders
24th Aug 2013 NSW State Championships (D Grade) Brisbane Water Brass Robert Thompson
25th Aug 2013 South Australian Band Championships (A Grade) Tanunda Town Band Brad Turner
25th Aug 2013 South Australian Band Championships (B Grade) Marion City Band Veronica Boulton
25th Aug 2013 South Australian Band Championships (C Grade) Salisbury City Band Adrienne Meikle
25th Aug 2013 South Australian Band Championships (D Grade) Campbelltown City Band Unknown, do you know?
7th Sep 2013 British Open Tredegar Ian Porthouse
7th Sep 2013 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Invitation Entertainment) Shirebrook Miners' Welfare Mark Wilcockson
7th Sep 2013 Exmouth Entertainments Contest Roche Brass Simon Badge
8th Sep 2013 Beaumont Park (Huddersfield) March Contest Elland Silver Danny Brooks
8th Sep 2013 Hardraw Scar (Class A) Hade Edge Simon Wood
14th Sep 2013 Wychavon Contest (First Section) Sandhurst Silver Ian McElligott
14th Sep 2013 Wychavon Contest (Second Section) Strata Brass David Holling
15th Sep 2013 Dr Martin Trust Contest Co-operative Funeralcare Allan Ramsay
15th Sep 2013 Latrobe Valley Eisteddfod (A Grade) City of Greater Dandenong Band Michael Mathers
15th Sep 2013 Latrobe Valley Eisteddfod (B Grade) City of Greater Dandenong Band Michael Mathers
15th Sep 2013 Latrobe Valley Eisteddfod (C Grade) City of Traralgon Martin Scrimshaw
15th Sep 2013 Latrobe Valley Eisteddfod (D Grade) Stonnington City Brass Unknown, do you know?
15th Sep 2013 Latrobe Valley Eisteddfod (Junior Grade) Just Brass Unknown, do you know?
15th Sep 2013 Miners Welfare Entertainment Contest Parc & Dare Andrew Jones
15th Sep 2013 Tasmanian Band Championships (A Grade Brass) Glenorchy City Concert Brass Sean Priest
15th Sep 2013 Tasmanian Band Championships (B Grade Brass) City of Launceston RSL Band David Potter
15th Sep 2013 Tasmanian Band Championships (C Grade Brass) Mersey Brass Geoff Dell
15th Sep 2013 Tasmanian Band Championships (D Grade Brass) No Contest Took Place
15th Sep 2013 Tasmanian Band Championships (Junior A Grade Brass) No Contest Took Place
15th Sep 2013 Tasmanian Band Championships (Junior B Grade Brass) Hobart Junior Brass Band Robyn Males
15th Sep 2013 Tasmanian Band Championships (Junior C Grade Brass) Mersey Junior Brass Dominique Baker
15th Sep 2013 Wychavon Contest (Third Section) Porthywaen Silver Mark Parry
15th Sep 2013 Wychavon Contest (Fourth Section) Cubbington Silver Alexander Webb
15th Sep 2013 Wychavon Contest (Championship Section) Aveley & Newham Melvin White
21st Sep 2013 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Ebbw Valley Brass Gareth Ritter
21st Sep 2013 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Goodwick Brass Matthew Jenkins
22nd Sep 2013 National Championship of Great Britain (First Section Final) Tylorstown Gary Davies
22nd Sep 2013 National Championship of Great Britain (Third Section Final) LGB Brass Ian Stewart
28th Sep 2013 Canterbury Provincial Contest - A Grade Woolston Brass Graham Hickman
28th Sep 2013 Canterbury Provincial Contest - B Grade Alpine Energy Timaru Brass Garth Poland
28th Sep 2013 Canterbury Provincial Contest - C Grade Woolston Concert Brass Nick Johnston
28th Sep 2013 Canterbury Provincial Contest - D Grade Sumner Silver Shane Foster
28th Sep 2013 Canterbury Provincial Entertainment Contest - A Grade Leopard Coachlines Canterbury Brass Tyme Marsters
28th Sep 2013 Canterbury Provincial Entertainment Contest - B Grade Alpine Energy Timaru Brass Garth Poland
28th Sep 2013 Canterbury Provincial Entertainment Contest - C Grade Woolston Concert Brass Nick Johnston
28th Sep 2013 Canterbury Provincial Entertainment Contest - D Grade New Brighton Silver Craig Williamson
28th Sep 2013 Fife Charities Band Association Contest Kingdom Brass Lynda Nicholson
28th Sep 2013 Swiss Open Valaisia Brass Band Arsene Duc
29th Sep 2013 Fleetwood Contest (Championship Section) Morecambe Andrew Warriner
29th Sep 2013 Fleetwood Contest (Fourth Section) Tarleton and District Gillian Bould
29th Sep 2013 Fleetwood Contest (Second Section) Besses Boys James Holt
29th Sep 2013 Fleetwood Contest (Third Section) Old Hall Brass John North
29th Sep 2013 Fleetwood Contest (Youth Section) Stockport Schools Senior Tim Dines
29th Sep 2013 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Brass Band Zele Bart van der Strieckt
29th Sep 2013 SCABA Autumn Contest (First Section) Thundersley Brass John Ward
29th Sep 2013 SCABA Autumn Contest (Second Section) Hangleton Richard Baker
29th Sep 2013 SCABA Autumn Contest (Third Section) Brighton and Hove City Brass Matthew Hackett
29th Sep 2013 SCABA Autumn Contest (Youth Section) Vectis Youth Brass Mary Teague
5th Oct 2013 Bolsover Festival Charity Reunion Entertainment Contest Thoresby Colliery Reunion Band Stan Lippeatt
5th Oct 2013 West Wales BBA Festival Contest (Championship Section) Tylorstown Band Gary Davies
5th Oct 2013 West Wales BBA Festival Contest (First Section) Llwydcoed Nigel Seaman
5th Oct 2013 West Wales BBA Festival Contest (Fourth Section) Ebbw Valley Gareth Ritter
5th Oct 2013 West Wales BBA Festival Contest (Second Section) Goodwick Matthew Jenkins
5th Oct 2013 West Wales BBA Festival Contest (Third Section) City of Cardiff Melingriffith 2 Gareth Ritter
5th Oct 2013 West Wales BBA Festival Contest (Youth Section) Goodwick Youth Luke Jenkins
5th Oct 2013 West Wales BBA Festival Contest (Junior Section) BTM Junior Band Kirsty Davies
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (First Section) Silk Brass David Holling
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (Second Section) Old Silkstone Simon Kerwin
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (Third Section) Dronfield (Genquip) John Davis
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (Fourth Section) Blackley Daniel Price
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) East Yorkshire Motor Services Alan Morrison
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (Unregistered Section) Loxley Silver Lee Dunkley
12th Oct 2013 Cornish Brass Band Championships St. Austell Town Aaron Harvey
12th Oct 2013 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cory Philip Harper
13th Oct 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Open Section) No Contest Took Place
13th Oct 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section A) Wantage 'B' Danny Dullforce
13th Oct 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section B) Abbey Brass Rob Tompkins
19th Oct 2013 Bømloblåsen Langeland Skulekorps Linda Nonås Fylkesnes
19th Oct 2013 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Laganvale (Metal Technology) Trevor Carter
19th Oct 2013 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Drogheda Brass Band Michael Maher
19th Oct 2013 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Wellington Memorial Silver Jimmy Kitchen
19th Oct 2013 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) Greystone Silver Ernie Dalton
19th Oct 2013 NIBA Championship of Ireland (Grade 5 (Unaffiliated) Brass) Lisnaskea Silver Unknown, do you know?
19th Oct 2013 NIBA Championship of Ireland (Youth Brass) 1st Old Boys Juniors Jacklin Bingham
19th Oct 2013 Norwegian National Championships Qualifying Contest (Division 1) Hasle Brass Robert Solberg Nilsen
19th Oct 2013 Norwegian National Championships Qualifying Contest (Elite Division) Sola Brass Band Garry Cutt
20th Oct 2013 Pogson Bray Entertainment Contest Slaithwaite Rob Westacott
27th Oct 2013 Challenging Brass Staines Lammas Unknown, do you know?
2nd Nov 2013 Borders Entertainment Contest Tullis Russell Mills Paul Drury
2nd Nov 2013 Danish National Championship (Championship Division) Concord Brass Band Russell Gray
2nd Nov 2013 Danish National Championship (First Division) Nordvestjysk Brass Band Huw Thomas
2nd Nov 2013 Danish National Championship (Second Division) Svogerslev Brass Band Susanne Vibæk
2nd Nov 2013 Nordvestivalen Molde Brass Band Garry Cutt
2nd Nov 2013 North Wales Rally (Open Section) Deiniolen Band Lois Eifion
2nd Nov 2013 North Wales Rally (Fifth Section) Northop Brass David Davies
2nd Nov 2013 North Wales Rally (Fourth Section) Rhyl Silver Keith Jones
2nd Nov 2013 North Wales Rally (Second Section) Newtown Silver Steve Edwards
2nd Nov 2013 North Wales Rally (Third Section) Holywell Aled Williams
2nd Nov 2013 North Wales Rally (Youth Section A) Beaumaris Youth Gwyn Evans
2nd Nov 2013 North Wales Rally (Youth Section B) Porthaethwy Youth Hannah Retallick
2nd Nov 2013 Siddis Brass Entertainment Contest (Second Section) Hasle Brass Robert Solberg Nilsen
2nd Nov 2013 Siddis Brass Entertainment Contest (Elite Section) Stavanger Brass Band Allan Withington
2nd Nov 2013 Siddis Brass Entertainment Contest (First Section) Alexander Brass Clive Zwanswinski
2nd Nov 2013 Siddis Brass Entertainment Contest (Fourth Section) Jørpeland Musikkorps Paul Farr
2nd Nov 2013 Siddis Brass Entertainment Contest (Third Section) Follesø Musikklag Bjørn Breistein
2nd Nov 2013 SWBBA Contest (Fourth Section) Porthleven Town Tom Bassett
2nd Nov 2013 SWBBA Contest (Open Section) Aldbourne David Johnson
2nd Nov 2013 SWBBA Contest (Second Section) Sidmouth Town Adrian Harvey
2nd Nov 2013 SWBBA Contest (Third Section) Heyl Town Shaun Marsden
2nd Nov 2013 SWBBA Contest (Training Section) Saltash Training Chris Spreadbury
2nd Nov 2013 SWBBA Contest (Youth Section) Mount Charles Youth Jane Whitehead
2nd Nov 2013 US Open Brass Band Championships Fountain City Brass Band Joseph Parisi
3rd Nov 2013 Kippax Entertainment Uppermill Band Alan Widdop
8th Nov 2013 Swedish National Championship (Elite Division) Windcorp Brass Band Phillip McCann
9th Nov 2013 Brass Factor 2 Hade Edge Band Simon Wood
9th Nov 2013 Nordavind Borge Brass Band Oddvar Nøstdal
9th Nov 2013 Swedish National Championship (First Division) Åsenhöga Missionskyrkas Brassband Patrik Randefalk
9th Nov 2013 Swedish National Championship (Junior Division) Bors Youth Brass Band Unknown, do you know?
9th Nov 2013 Swedish National Championship (Second Division) Gnosjö Brass Band Unknown, do you know?
16th Nov 2013 Blue Lake Brass Band Contest (A Grade) Geelong West Unknown, do you know?
16th Nov 2013 Blue Lake Brass Band Contest (B Grade) Marion City Band Veronica Boulton
16th Nov 2013 Blue Lake Brass Band Contest (C Grade) Mount Gambier City Band Jarrod Harrison
16th Nov 2013 Blue Lake Brass Band Contest (D Grade) Warriparinga Brass Veronica Boulton
16th Nov 2013 Mangerfestivalen (Division 1) Tertnes Skoles Musikkorps Jan Egil Jørgensen
16th Nov 2013 Sotrafestivalen (Division 1) Felleskorpset Askøy Jarle Kleiven
16th Nov 2013 Sotrafestivalen (Division 2) Kløvheim Skulekorps Magnus Brandseth
16th Nov 2013 Sotrafestivalen (Division 3) Rommetveit Skulekorps Håvard Kroka
16th Nov 2013 Sotrafestivalen (Generasjonskorps Division) Evanger Musikklag Unknown, do you know?
17th Nov 2013 Brass In Concert Cory Philip Harper
17th Nov 2013 GBBA March (Section A) Forest of Dean Brass Chris Howley
17th Nov 2013 GBBA March (Section B) City of Bristol Kevin Robbins
17th Nov 2013 GBBA March (Section C) Ebbw Valley Brass Gareth Ritter
17th Nov 2013 GBBA Own Choice (Section A) Brunel Brass John Winterflood
17th Nov 2013 GBBA Own Choice (Section B) City of Bristol Kevin Robbins
17th Nov 2013 GBBA Own Choice (Section C) Ebbw Valley Brass Gareth Ritter
17th Nov 2013 GBBA Own Choice (Youth and Unregistered) Lydbrook Training Robert Morgan
17th Nov 2013 Scottish Youth Brass Band Championships (Development Section) Arbroath Instrumental Youth Ann Ness
17th Nov 2013 Scottish Youth Brass Band Championships (Senior Section) Dalmellington Junior Band Ian Taylor
17th Nov 2013 Stavanger Open (Division 1)
17th Nov 2013 Stavanger Open (Division 2) Vardenes Skolekorps Jacob Vilhelm Larsen
17th Nov 2013 Stavanger Open (Division 3) Oltedal Brass Band Jacob Vilhelm Larsen
17th Nov 2013 Northern Open (Championship/First Section) Wingates Paul Andrews
17th Nov 2013 Northern Open (Second Section) Hazel Grove Nigel Beasley
17th Nov 2013 Northern Open (Third Section) Darwen Brass Steve Hartley
17th Nov 2013 Northern Open (Fourth Section) Sale Brass Grenville Moore
23rd Nov 2013 Belgian Nationals (First Division) Brass Band Bacchus Bart van Neyghem
23rd Nov 2013 Belgian Nationals (Second Division) Brass Band Scaldis Raf Van Looveren
23rd Nov 2013 Belgian Nationals (Third Division) Brass Band Euterpe Roland van Buggenhout
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (First Section) Llwydcoed Nigel Seaman
23rd Nov 2013 Brass Band League (NI) Festival of Brass (Championship Section) Downshire Brass Michael Alcorn
23rd Nov 2013 Brass Band League (NI) Festival of Brass (Fourth Section) Dungannon Silver Band Boris Pinto
23rd Nov 2013 Brass Band League (NI) Festival of Brass (Fifth Section) Dynamic Brass Harry Whan
23rd Nov 2013 Brass Band League (NI) Festival of Brass (Second Section) Third Carrickfergus Desmond Graham
23rd Nov 2013 Brass Band League (NI) Festival of Brass (Third Section) CWA Brass Unknown, do you know?
23rd Nov 2013 Brass Factor Hebden Bridge Band Iain McKnight
23rd Nov 2013 Queen's University Festival of Brass (Championship Section) Downshire Brass Michael Alcorn
23rd Nov 2013 Queens University Festival of Brass
23rd Nov 2013 Scottish Challenge Cup St. Ronan's Silver Chris Bradley
23rd Nov 2013 Scottish Challenge Shield Newtongrange Silver Lee Skipsey
23rd Nov 2013 Scottish Open Co-operative Funeralcare Garry Cutt
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Championship Section) Burry Port Nigel Seaman
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Fourth Section) Ebbw Valley Gareth Ritter
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Junior Section)
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Second Section) Goodwick Matthew Jenkins
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Third Section) City of Cardiff Melingriffith 2 Robin Hackett
23rd Nov 2013 Swiss National Championships (First Division) Ensemble de Cuivres AMBITUS Francois Roh
23rd Nov 2013 Swiss National Championships (Fourth Division) Entlebucher Jugend Brass Band Mario Schubiger
23rd Nov 2013 Swiss National Championships (Second Division) Liberty Brass Band Junior Christoph Luchsinger
24th Nov 2013 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Willebroek Frans Violet
24th Nov 2013 Brass Band League (NI) Festival of Brass (Youth Section) 1st Old Boys Association Youth Unknown, do you know?
24th Nov 2013 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) Dinnington Colliery Jonathan Beatty
24th Nov 2013 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Enderby Simon Jones
24th Nov 2013 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Northfleet Brass Melvin White
24th Nov 2013 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Open Section) Newstead Brass Duncan Beckley
24th Nov 2013 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Fourth Section) Pleasley Colliery Welfare Keith Buxton
24th Nov 2013 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Unregistered Section) Enderby Youth & Concert Trevor Hounsome
24th Nov 2013 Scottish Youth Brass Band Championships (Premier Section) Carnoustie & District Youth Michael Robertson
24th Nov 2013 Scottish Youth Brass Band Championships (Preparatory Section) Kirkintilloch Junior Band Andrew Foden
24th Nov 2013 Scottish Youth Brass Band Championships (Novice Section) Whitburn Youth Band Caroline Farren
24th Nov 2013 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band Bürgermusik Luzern Michael Bach
24th Nov 2013 Swiss National Championships (Third Division) Brass Band Abinchova Gian Walker
30th Nov 2013 Wessex Brass Band Association Contest Woodfalls Phil Randell
7th Dec 2013 Dutch Nationals (Championship Division) Brass Band Schoonhoven A Erik Janssen
7th Dec 2013 Dutch Nationals (First Division) Brassband Oefening en Uitspanning Anno Appelo
7th Dec 2013 Dutch Nationals (Fourth Division) Concordia Richard Visser
7th Dec 2013 Dutch Nationals (Second Division) Brassband Schoonhoven B Robbert Vos
7th Dec 2013 Dutch Nationals (Third Division) Looft den Heer Paulus de Jong

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from http://brassbandresults.co.uk/