[Upgrade to pro and remove adverts]

Becontree Brass

Contest Results



Date Range (use slider to change):

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
19th Mar 2017 London and Southern Counties (First Section) 13 The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 5 Nigel Taken
19th Mar 2016 London and Southern Counties (First Section) 8 Essay [Gregson] 15 Nigel Taken
16th Jan 2016 Butlins Mineworkers (First Section) 7 A Celt in Jerusalem 5 Nigel Taken
29th Nov 2015 Milton Keynes Open (Section A) 5   The Essence of Time 8 Nigel Taken
17th May 2015 SCABA Entertainment Contest (A Section) W 2
22nd Mar 2015 London and Southern Counties (First Section) 6 A London Overture 15 Nigel Taken
17th Jan 2015 Butlins Mineworkers (First Section) 6 Three Folk Song Settings for Band 4 Nigel Taken
28th Sep 2014 SCABA Autumn Contest (Championship Section) 5 Le Roi d'Ys 5 Nigel Taken
15th Mar 2014 London and Southern Counties (First Section) 8 Cry of the Mountain 6 Matthew Hardy
18th Jan 2014 Butlins Mineworkers (First Section) 9 Vitae Aeternum 22 Matthew Hardy
16th Mar 2013 London and Southern Counties (First Section) 11 Brass Triumphant 7 Adam Cooke
19th Jan 2013 Butlins Mineworkers (First Section) 3 Ad Undas : To The Waves 23 Adam Cooke
23rd Sep 2012 National Championship of Great Britain (First Section Final) 6 Vivat! 5 Adam Cooke
18th Mar 2012 London and Southern Counties (First Section) 1 Mountain Views 11 Adam Cooke
21st Jan 2012 Butlins Mineworkers (First Section) 1 High Peak 5 Adam Cooke
24th Sep 2011 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 9 Portrait of a City [Sparke] 3 Adam Cooke
19th Mar 2011 London and Southern Counties (Second Section) 3 Resurgam 15 Adam Cooke
22nd Jan 2011 Butlins Mineworkers (Second Section) 11 Rise of the Phoenix 7 Adam Cooke
25th Sep 2010 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 7 Psalms and Alleluias 10 Adam Cooke
21st Mar 2010 London and Southern Counties (Second Section) 2 Kingdom of Dragons 7 Adam Cooke
23rd Jan 2010 Butlins Mineworkers (Second Section) 4 Folkmusic 3 Keith Schroeter
11th Oct 2009 SCABA Autumn Contest (First Section) 6 1 Graham Chambers
21st Mar 2009 London and Southern Counties (Second Section) 8 New World Sketches 8 Graham Chambers
17th Jan 2009 Butlins Mineworkers (Second Section) 7 Crusade 6 Graham Chambers
19th Oct 2008 SCABA Autumn Contest (First Section) 4 Rhapsody in Brass 4 Graham Chambers
15th Mar 2008 London and Southern Counties (First Section) 10 James Cook, Circumnavigator 6 Graham Chambers
19th Jan 2008 Butlins Mineworkers (First Section) 11 The Plantagenets 5 Graham Chambers
17th Mar 2007 London and Southern Counties (First Section) 14 Sinfonietta for Brass Band - The Wayfarer 3 Dudley Bright
20th Jan 2007 Butlins Mineworkers (First Section) 20 Music for the Common Man 8 Dudley Bright
21st May 2006 SCABA Entertainment Contest (A Section) 5 Graham Sheldon
19th Mar 2006 London and Southern Counties (First Section) 14 Voyage of Discovery 5 Graham Sheldon
24th Apr 2005 SCABA Spring Contest (First Section) 6 Graham Sheldon
19th Mar 2005 London and Southern Counties (First Section) 10 Comedy Overture 13 Graham Sheldon
12th Sep 2004 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 5 Chaucer's Tunes 16 Graham Sheldon
25th Apr 2004 SCABA Spring Contest (Second Section) 1 Graham Sheldon
25th Apr 2004 SCABA Spring Contest (First Section) 3 Graham Sheldon
20th Mar 2004 London and Southern Counties (Second Section) 1 Kaleidoscope [Sparke] 8 Graham Sheldon
18th May 2003 SCABA Entertainment Contest (B Section) William Rumford
16th Mar 2003 London and Southern Counties (Second Section) 8 Celestial Prospect 16 John Morahan
12th Oct 2002 SCABA Autumn Contest (Second Section) W
22nd Sep 2002 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 13 Danceries 4 John Morahan
21st Apr 2002 SCABA Spring Contest (Second Section) 4 William Rumford
21st Apr 2002 SCABA Spring Contest (First Section) 4 4 William Rumford
16th Mar 2002 London and Southern Counties (Second Section) 2 Symphony for Brass 3 William Rumford
13th Oct 2001 SCABA Autumn Contest (Second Section) 3 William Rumford
22nd Sep 2001 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 11 An English Suite [M. Ball] William Rumford
20th May 2001 SCABA Entertainment Contest (B Section) 1 William Rumford
8th Apr 2001 SCABA Spring Contest (Second Section) 1 David Payn
17th Mar 2001 London and Southern Counties (Third Section) 2 Sinfonietta [Horovitz] 8 William Rumford
14th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (Third Section) 1 William Rumford
14th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (Second Section) 4 12 William Rumford
13th May 2000 SCABA Spring Contest (Third Section) 1 David Payn
13th May 2000 SCABA Spring Contest (Second Section) 5 David Payn
19th Mar 2000 London and Southern Counties (Third Section) 4 Narnia Suite 17 William Rumford
14th Mar 1999 London and Southern Counties (Third Section) 12 Main Street 1 P. Weston
19th Sep 1998 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 8 A Caledonian Journey 17 William Rumford
14th Mar 1998 London and Southern Counties (Fourth Section) 2 Solemn Melody [arr. Gay] 1 William Rumford
12th Oct 1997 SCABA Autumn Contest (Third Section) 4 William Rumford
27th Sep 1997 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 13 The Fall of the Year 3 William Rumford
15th Mar 1997 London and Southern Counties (Fourth Section) 2 Pennine Moors 12 William Rumford
21st Sep 1996 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 16 A Malvern Suite 15 Alan Flower
3rd Mar 1996 London and Southern Counties (Fourth Section) 2 Mexican Fiesta 20 Alan Flower
8th Oct 1995 SCABA Autumn Contest (Third & Youth Section) 2 Alan Flower
21st May 1995 SCABA Entertainment Contest (B Section) Unknown, do you know?
5th Mar 1995 London and Southern Counties (Fourth Section) D Little Suite for Brass [Arnold] Derek Holland
8th Oct 1994 SCABA Autumn Contest (Third Section) 1 D. M. Rice
9th Apr 1993 Pontins Hemsby (Fourth Section) 2 Overture to Youth 3 Alan Morgan
14th Feb 1993 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) 5 6 Alan Morgan
9th Feb 1992 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) 2   8 Alan Flower
14th Apr 1991 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) 4 Alan Flower
11th Feb 1990 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) 2 12 Alan Flower
12th Feb 1989 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) 4 Wheatlands 8 Frank Stevens
12th Feb 1989 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Wheatlands 8 Frank Stevens
31st May 1987 Lewisham Contest (Third & Fourth Section) 2 Frank Stevens

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!