[Upgrade to pro and remove adverts]

Hitchin Band

Also/previously known as: Hitchin and District, Hitchin & District, Hitchin Silver Band, Hitchin Town, Hitchin Town and B.L, Hitchin Town and Borough, Hitchin Town and British Legion, Hitchin Town & B.L, Hitchin Town Silver Prize, Hitchin Volunteer and Town

Contest Results



Date Range (use slider to change):

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
17th Mar 2019 London and Southern Counties (Championship Section)
17th Mar 2018 London and Southern Counties (First Section) 8 Brass Metamorphosis 15 Graham Chambers
17th Sep 2017 National Championship of Great Britain (First Section Final) 14 Tournament for Brass 17 Graham Chambers
19th Mar 2017 London and Southern Counties (First Section) 3 The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 3 Graham Chambers
20th Nov 2016 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) 10 Triumphant Rhapsody 1 Graham Chambers
19th Mar 2016 London and Southern Counties (First Section) 3 Essay [Gregson] 6 Graham Chambers
31st Oct 2015 Wychavon Contest (First Section) 9 5 Craig Patterson
22nd Mar 2015 London and Southern Counties (First Section) 11 A London Overture 4 Craig Patterson
23rd Nov 2014 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) 3 Mountain Views 9 Craig Patterson
1st Nov 2014 Wychavon Contest (Second Section) 3   8 Craig Patterson
16th Mar 2014 London and Southern Counties (Second Section) 6 Chaucer's Tunes 5 Craig Patterson
21st Sep 2013 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 8 Purcell Variations [Downie] 16 Craig Patterson
17th Mar 2013 London and Southern Counties (Second Section) 1 The Plantagenets 17 Craig Patterson
23rd Sep 2012 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 1 Three Ancient Customs 9 Craig Patterson
17th Mar 2012 London and Southern Counties (Third Section) 1 Olympus 13 Craig Patterson
21st Jan 2012 Butlins Mineworkers (Third Section) 14 Three Miniatures 15 Craig Patterson
8th Oct 2011 SCABA Autumn Contest (Second Section) 6 The Aeronauts 4 Craig Patterson
20th Mar 2011 London and Southern Counties (Third Section) 10 A Little Light Music 13 Craig Patterson
22nd Jan 2011 Butlins Mineworkers (Third Section) 10 Hungerford Town 1 Craig Patterson
16th Oct 2010 SCABA Autumn Contest (Second Section) 1 Hollywood! 6 Craig Patterson
20th Mar 2010 London and Southern Counties (Third Section) 6 Labour and Love 13 Craig Patterson
23rd Jan 2010 Butlins Mineworkers (Third Section) 2 Diamonds 3 Craig Patterson
21st Mar 2009 London and Southern Counties (Third Section) 5 The Once and Future King 1 Craig Patterson
17th Jan 2009 Butlins Mineworkers (Third Section) 4 Haydock Variations 3 Craig Patterson
15th Mar 2008 London and Southern Counties (Third Section) 9 The Dark Side of the Moon 11 Martin Hurrell
19th Jan 2008 Butlins Mineworkers (Third Section) 4 Symphony for Brass 10 Martin Hurrell
18th Nov 2007 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) 5 Symphony for Brass Martin Hurrell
17th Mar 2007 London and Southern Counties (Second Section) 15 Carnival [Perkin] 15 Ian Graves
20th Jan 2007 Butlins Mineworkers (Second Section) 17 Kaleidoscope [Sparke] 8 Ian Graves
19th Nov 2006 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) 8 1 Ian Graves
18th Mar 2006 London and Southern Counties (Second Section) 14 Images of the Millennium 6 Ian Graves
25th Sep 2005 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 17 A Gallimaufry Suite 15 Martin Hurrell
19th Mar 2005 London and Southern Counties (Third Section) 2 Tam O'Shanter's Ride [Wright] 13 Martin Hurrell
21st Nov 2004 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) 3   Craig Patterson
21st Nov 2004 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) 7   2 Craig Patterson
21st Mar 2004 London and Southern Counties (Third Section) 10 Vizcaya 13 Gary Carney
8th Feb 2004 Milton Keynes Brass Band Festival (Section B) 5 Gary Carney
23rd Nov 2003 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) 3 4 Gary Carney
23rd Nov 2003 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) 4 Gary Carney
16th Mar 2003 London and Southern Counties (Third Section) 5 Northern Landscapes 10 Gary Carney
24th Nov 2002 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third/Fourth Section) 3 4 Gary Carney
24th Nov 2002 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Dimensions Gary Carney
16th Mar 2002 London and Southern Counties (Third Section) 7 St. Austell Suite 2 Gary Carney
17th Mar 2001 London and Southern Counties (Third Section) 9 Sinfonietta [Horovitz] 2 Gary Carney
18th Mar 2000 London and Southern Counties (Second Section) 13 Sword, Jewel and Mirror 5 Gary Carney
3rd Oct 1999 Waltham Forest Entertainment Contest Gary Carney
14th Mar 1999 London and Southern Counties (Second Section) 15 Symphonic Suite for Brass 13 Gary Carney
8th Mar 1998 London and Southern Counties (Second Section) 9 Culloden Moor 13 Gary Carney
9th Mar 1997 London and Southern Counties (Second Section) 10 A New Buckenham Suite 2 William Rumford
1st Dec 1996 Aylesbury Contest Open Section 12 Festival Overture [Geehl] 4 William Rumford
10th Mar 1996 London and Southern Counties (First Section) 14 Spectrum 10 A. Widger
12th Mar 1995 London and Southern Counties (First Section) 12 The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 10 Eddy Claxton
19th Nov 1994 Reading Contest (Championship/First Section) Journey into Freedom Eddy Claxton
13th Mar 1994 London and Southern Counties (First Section) 5 Maoriana 8 Eddy Claxton
13th Feb 1994 Milton Keynes Brass Band Festival (First Section) Eddy Claxton
7th Nov 1993 LHCBBA Watford Contest (First Section) Eddy Claxton
18th Sep 1993 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 15 Firestorm Eddy Claxton
14th Mar 1993 London and Southern Counties (Second Section) 3 Oceans 13 Eddy Claxton
14th Feb 1993 Milton Keynes Brass Band Festival (Second and Third Section) 2 11 Eddy Claxton
29th Feb 1992 London and Southern Counties (Second Section) 6 Dimensions 6 Eddy Claxton
1st Dec 1991 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) 7 6 Eddy Claxton
3rd Nov 1991 Watford (Second Section) Eddy Claxton
10th Mar 1991 London and Southern Counties (Second Section) W Masque [Devreese]
15th Apr 1990 Pontins Hemsby (Second Section) Second Rhapsody on Negro Spirituals 2 James Barker
3rd Mar 1990 London and Southern Counties (Second Section) 10 Forth Suite 4 James Barker
5th Nov 1989 Watford (Second Section) 5 James Barker
2nd Apr 1989 SCABA Spring Contest (Second Section) James Barker
12th Mar 1989 London and Southern Counties (Second Section) 14 Orion [Bantock] 14 James Barker
5th Mar 1988 London and Southern Counties (Second Section) 7 Royal Parks 8 James Barker
4th May 1987 Hemel Hempstead (Bucks & District BBA) (Championship Section) 2 James Barker
8th Mar 1987 London and Southern Counties (Second Section) 4 The Margam Stones James Barker
7th Dec 1986 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) 3 James Barker
9th Mar 1986 London and Southern Counties (Championship Section) 15 Variations on a Theme by Haydn Peter Broadbent
1st Dec 1985 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) 1 Pageantry 4 Peter Broadbent
3rd Nov 1985 Watford (Championship Section) 6 Pageantry Peter Broadbent
6th May 1985 LHCBBA May Day Band Contest: Class A (Championship Section Bands) 8 Peter Broadbent
10th Mar 1985 London and Southern Counties (Championship Section) 10 Contest Music Peter Broadbent
2nd Dec 1984 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) 3 Le Carnaval Romain 1 Peter Broadbent
4th Nov 1984 Watford (Championship Section) 3 Peter Broadbent
7th May 1984 LHCBBA May Day Band Contest: Class A (Championship Section Bands) Peter Broadbent
23rd Apr 1984 Pontins Hemsby (Championship Section) Le Roi d'Ys Peter Broadbent
11th Mar 1984 London and Southern Counties (Championship Section) Waverley 15 Peter Broadbent
19th Nov 1983 Reading Contest (Second Section) Resurgam Peter Broadbent
9th Oct 1983 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Variations and Fugue 7 Peter Broadbent
3rd Apr 1983 Pontins Hemsby (Second Section) 6 Prince Igor Overture 11 Peter Broadbent
6th Mar 1983 London and Southern Counties (Second Section) 2 Caprice Brass Fair Peter Broadbent
7th Nov 1982 Watford (Second Section) 9 Peter Broadbent
2nd Oct 1982 National Championship of Great Britain (Second Section Final) A Caledonian Suite 11 Peter Broadbent
11th Apr 1982 Pontins Hemsby (Second Section) Pride of Race Robert Howard
7th Mar 1982 London and Southern Counties (Second Section) 1 Henry the Fifth [Vaughan Williams] 14 Robert Howard
7th Feb 1982 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Robert Howard
1st Nov 1981 Watford (Second Section) 3 Unknown, do you know?
3rd Oct 1981 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Vizcaya Robert Howard
18th Apr 1981 Pontins Hemsby (Third Section) Swiss Festival Overture [Ball] 3 Robert Howard
4th Apr 1981 Watney's London Festival (Intermediate Section) A Holiday Suite 3 Robert Howard
8th Mar 1981 London and Southern Counties (Third Section) 2 Hinemoa 8 Robert Howard
8th Feb 1981 Milton Keynes Brass Band Festival (Third Section) Robert Howard
1st Nov 1980 Pontins (Third Section) 13 Simon called Peter 10 Robert Howard
4th Oct 1980 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Concertante Music Robert Howard
21st Sep 1980 Clacton-on-Sea March Contest 1 Robert Howard
21st Sep 1980 Clacton-on-Sea Contest (Section 2) 1 Robert Howard
21st Sep 1980 Clacton-on-Sea Contest (Section 3) 1 Robert Howard
5th Apr 1980 Pontins Hemsby (Third Section) 3 Entertainments 9 Robert Howard
2nd Mar 1980 London and Southern Counties (Third Section) 3 Main Street 6 Robert Howard
17th Feb 1980 Hammersmith Contest (Third Division) 1 Robert Howard
2nd Feb 1980 Wembley Contest (Third Section) 3 Main Street Robert Howard
2nd Feb 1980 Wembley Contest (Third Section) Main Street Robert Howard
17th Nov 1979 Reading Contest (Third Section) 4 Mexican Fiesta Robert Howard
17th Nov 1979 Reading Contest (Second Section) Land of the Mountain and the Flood 6 Robert Howard
16th Sep 1979 Clacton-on-Sea Contest (Section 3) 1 St. Andrews Variations [unknown, not Fernie] Robert Howard
16th Sep 1979 Clacton-on-Sea Contest (Section 2) 2 Robert Howard
16th Sep 1979 Clacton-on-Sea March Contest 3 Robert Howard
14th Apr 1979 Pontins Hemsby (Third Section) Land of the Mountain and the Flood 4 Robert Howard
18th Mar 1979 London and Southern Counties (Third Section) Introduction and Allegro Robert Howard
25th Feb 1979 Wembley Contest (Third Section) 2 The Prizewinners 13 Robert Howard
17th Sep 1978 Clacton-on-Sea March Contest 2 Unknown, do you know?
17th Sep 1978 Clacton-on-Sea Contest (Section 3) 2 Unknown, do you know?
25th Mar 1978 Pontins Brean Sands (Third Section) Snowdon Fantasy Robert Howard
5th Mar 1978 London and Southern Counties (Third Section) 13 Call of the Sea 12 Robert Howard
6th Nov 1977 Pontins (Second Section) Prince Igor Overture 9 Robert Howard
10th Apr 1977 Pontins Hemsby (Second Section) 4 Promenade Robert Howard
18th Apr 1976 Pontins Hemsby (Second Section) W Overture to "The Sicilian Vespers" [arr. Siebert]
21st Mar 1976 London and Southern Counties (Second Section) W Tournament for Brass
2nd Nov 1975 Watford (Championship Section) Matt Robinson
2nd Nov 1975 Watford (Second Section) Matt Robinson
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Caliban Matt Robertson
16th Mar 1975 London and Southern Counties (Second Section) 3 Rhapsody in Brass 11 Ernest Denton
24th Nov 1974 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Gallions Reach Unknown, do you know?
3rd Nov 1974 Watford (Second Section) 3 Ernest Denton
17th Mar 1974 London and Southern Counties (Second Section) 7 Song and Dances 10 Ernest Denton
17th Nov 1973 Reading Contest (Second Section) Kenilworth 2 Ernest Denton
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (2nd Section) Doon Valley 1 Ernest Denton
18th Mar 1973 London and Southern Counties (Second Section) The White Company Ernest Denton
27th Jan 1973 Wills Regional Championships - London (2nd Section) 2 Four Corners of the World Ernest Denton
22nd Apr 1972 Wills Championships Grand Finals (2nd Section) Four Corners of the World 2 Bram Wiggins
19th Mar 1972 London and Southern Counties (Second Section) Sinfonietta [Horovitz] Unknown, do you know?
16th Jan 1972 Wills Regional Championships - London (2nd Section) 3 Song and Dances Bram Wiggins
7th Nov 1971 Watford (Second Section) 3 K. Hone
3rd Apr 1971 Wills Championships Grand Finals (2nd Section) Song and Dances 21 Matt Robertson
5th Dec 1970 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) 2 Robert Howard
22nd Nov 1970 Wills Regional Championships - Cheltenham (Second Section) 3 Promenade Matt Robertson
1st Nov 1969 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) 2 Robert Howard
1st Nov 1969 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) 3 Robert Howard
9th Nov 1968 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) W
3rd Nov 1968 Watford (Second Section) 1 Robert Howard
2nd Dec 1967 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) 2 Unknown, do you know?
28th Oct 1967 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) 1 E. Huckridge
3rd Dec 1966 London and Home Counties BBA Contest (Third Section) 1 Galantia Robert Howard
29th Oct 1966 Northants & District (First Section - Entertainment) 1 4 Matt Robertson
15th Oct 1966 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Land of the Ever Young R. Woodfield
20th Nov 1965 Reading Contest (Third Section) 2 Brass Triptych: Old Westminster 2 Matt Robertson
16th Oct 1965 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Music for a Brass Band Matt Robertson
3rd Apr 1965 London and Southern Counties (Third Section) 1 Brass Triptych: Old Westminster Matt Robertson
21st Nov 1964 Reading Contest (Third Section) Old Palace Yard Matt Robertson
17th Oct 1964 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 3 A Souvenir of Shakespeare Matt Robertson
16th Nov 1963 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Third Section) 9 Neapolitan Suite 2 Robert Howard
5th Oct 1963 Oxford Annual Contest (Section B) 4 Four Little Maids 7 Robert Howard
17th Nov 1962 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Fourth Section) 1 Holiday Sketches 5 Robert Howard
14th Apr 1962 London and Southern Counties (Fourth Section) Contest Day Robert Howard
25th Nov 1961 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Fourth Section) 5 Three Songs without Words 14 Robert Howard
15th Apr 1961 London and Southern Counties (Fourth Section) Suite in Bb [Purcell] E. J. Dadson
2nd Jul 1960 Romford Contest (Third Section) 3 Unknown, do you know?
2nd Apr 1960 London and Southern Counties (Fourth Section) The Princess and the Poet W. H. Adams
21st Nov 1959 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Fourth Section) 4 2 W. H. Adams
22nd Nov 1958 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Fourth Section) 10 Indian Summer 11 James E Pryme
7th Jun 1958 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Fourth Section) J. E. Pryme
16th Jul 1955 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (3rd Section) Crown Cavalcade W. H. Adams
2nd Apr 1955 London and Southern Counties (Fourth Section) Midsummer Eve W. H. Adams
5th Mar 1955 Hammersmith Contest (Third Division) 3 Unknown, do you know?
21st Apr 1951 London and Southern Counties (Fourth Section) The Call of Youth C. J. Johnson
25th Feb 1950 London and Southern Counties (Fourth Section) May Day Unknown, do you know?
17th Sep 1949 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Pride of the Forest W. H. Parsons
16th Jul 1949 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (3rd Section) Albert Coupe
9th Apr 1949 London and Southern Counties (Fourth Section) 2 Pride of the Forest Unknown, do you know?
2nd Oct 1948 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 2 Three Songs without Words T. Boyes
7th Feb 1948 London and Southern Counties (Fourth Section) 2 Three Songs without Words W. H. Parsons
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Shield - C) Ballads of the Twentieth Century 27 J. T. Cannon
1st Oct 1932 Crystal Palace (Junior Shield - B) 4 Semiramide [unknown arranger] 12 J. T. Cannon
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Shield - A) Lyric Suite J. T. Cannon
21st Mar 1931 Lewisham Contest (1st Section) Rossini [arr. Round] 2 T. Cannon
21st Jun 1930 Aylesbury Contest (First Section) 2 T. Cannon
22nd Mar 1930 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) 1 Recollections of Schubert J. T. Cannon
16th Nov 1929 East Ham Contest (Section 2) 1 Victory [Jenkins] T. Cannon
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Shield - B) 2 Romantique J. T. Cannon
18th Aug 1928 Oxford Annual Contest (Section 2) 3 Recollections of Verdi 1 J. T. Cannon
18th Aug 1928 Oxford Annual Contest (Section 1) Labour and Love 2 J. T. Cannon
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Shield - A) 7 Don Giovanni [unknown arranger] J. T. Cannon
6th Aug 1927 Oxford Annual Contest (Section 2) 3 Poetic Fancies J. T. Cannon
6th Aug 1927 Oxford Annual Contest (Section 1) 3 T. Cannon
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Shield - A) Carmen J. T. Cannon
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Shield - A) Mirella - overture [unknown arranger] 9 T. Cannon
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Cup) Classic Gems No 2 18 T. Cannon
15th Jul 1922 London and Home Counties BBA Contest (First Section) 1 The Barber of Seville - selection 6 J. T. Cannon
24th Sep 1921 Crystal Palace (Junior Shield) 4 Gems of Harmony 8 T. Cannon
25th Sep 1920 Crystal Palace (Junior Shield) Il Trovatore [unknown arranger] T. Cannon
25th Oct 1913 Letchworth Contest The Bohemian Girl [unknown arranger] 4 T. Cannon
27th Sep 1913 Crystal Palace (Preliminary Cup) The Outlaw 10 T. Cannon
21st Dec 1912 Camberwell Contest 3 Souvenir de Russe 10 T. Cannon
28th Sep 1912 Crystal Palace (Consolation Cup) Souvenir de Russe 5 T. Cannon
24th Aug 1912 Dartford Contest (Section 2) 4 Maritana [arr. Smith] 6 T. Cannon
6th Apr 1912 Tottenham Contest (Second Section) 2 Apollo 6 T. Cannon
18th Nov 1911 Camberwell Contest 2 Harvest Home T. Cannon
30th Sep 1911 Crystal Palace (Consolation Cup) Apollo T. Cannon
1st Oct 1910 Crystal Palace (Consolation Cup) Under Sunny Skies S. Douglas
11th Jun 1910 Dartford Contest (Section 2) Unknown, do you know?
20th Nov 1909 London and Home Counties Crystal Palace Contest (Third Section) 4 The Pirates of Penzance (selection) S. Douglas
25th Sep 1909 Crystal Palace (Consolation Cup) 4 Memories of the Past S. Douglas
29th Sep 1906 Crystal Palace (Preliminary Shield) Carmelite E. Mayes
1st Sep 1904 Langford Contest 4 Poliuto [unknown arranger] Unknown, do you know?
20th Jul 1904 Hitchin Contest 3 Unknown, do you know?
4th Apr 1904 Bedford Contest E. Mayes
3rd Sep 1903 Langford Contest 4 Gems of Welsh Melody 5 E. Mayes
23rd Jul 1903 Ashwell Contest 1 4 E. Mayes
27th Sep 1902 Crystal Palace (Fourth Section) The Slave F. Weare
4th Sep 1902 Langford Contest 4 The Slave Unknown, do you know?
24th Jul 1902 Ashwell Contest 1 The Slave Unknown, do you know?
14th Aug 1897 Stratford Contest (Southern Counties Championship) W St. Paul [arr. Round]

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!