BrassBandResults World-wide brass band contest archive


Alfred Ashpole

[Jump to results]

Lived 1892-1990.

 

Adjudications

Date Contest Winner
11th Oct 1969 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) City of Coventry 'B'
18th Nov 1967 Reading Contest (Fourth Section) Crewkerne Youth
18th Nov 1967 Reading Contest (Third Section) Aldershot Brass
12th Nov 1966 Reading Contest (Third Section) Guildford Silver
12th Nov 1966 Reading Contest (Fourth Section) St Sebastian's Parish
1st Aug 1966 National Eisteddfod of Wales (Class B) Steel Company of Wales
1st Aug 1966 National Eisteddfod of Wales (Class C) Tylorstown and District
1st Aug 1966 National Eisteddfod of Wales (Class D) Gwaun-cae-Gurwen Junior
1st Aug 1966 National Eisteddfod of Wales (Class A) Mid Rhondda
18th Jun 1966 Northumberland Miners Gala (Open Section) Cowpen and Crofton
18th Jun 1966 Northumberland Miners Gala (Section B) Craghead Colliery
28th Aug 1965 Edinburgh International Contest City of Coventry Brass
21st Nov 1964 Reading Contest (Second Section) Tadley
17th Nov 1962 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Fifth Section) Kent's Works (Luton)
17th Nov 1962 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Third Section) Heath Excelsior
17th Nov 1962 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Fourth Section) Hitchin
26th May 1962 Spring Festival (Junior Trophy) Dawdon Lodge Silver Prize
28th Oct 1961 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Hetton Silver
13th May 1961 Spring Festival (Junior Trophy) Langley Park Colliery
11th Dec 1960 NWABBA Contest (Championship Section) Hoggarths
11th Dec 1960 NWABBA Contest (Second Section) Peak Dale Public
11th Dec 1960 NWABBA Contest (Third Section) Norman Memorial
19th Dec 1959 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) Hathern
19th Dec 1959 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Snibston Colliery
19th Dec 1959 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Loughborough Borough
27th Jun 1959 Suffolk Championship Contest Lowestoft Town
30th May 1959 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Northop
30th May 1959 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Llay Welfare
30th May 1959 North Wales Brass Band Association March Contest (Class C) Bala Town
30th May 1959 North Wales Brass Band Association March Contest (Class B) Cammell Laird
9th May 1959 Spring Festival (Junior Trophy) Middlewich Centenary Silver
22nd Nov 1958 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Second Section) Pressed Steel Company Works
21st Jun 1958 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Indian Queens Silver
21st Jun 1958 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Stenalees Silver
21st Jun 1958 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town
7th Jul 1956 Linthwaite Contest Lockwood
26th May 1956 Spring Festival (Primary Cup) Morecambe Grammar School
24th Mar 1956 Cornwall BBA Contest (2nd Section) Bodmin Town
24th Mar 1956 Cornwall BBA Contest (Championship Section) Camborne Town
24th Mar 1956 Cornwall BBA Contest (3rd Section) Helston Town
24th Mar 1956 Cornwall BBA Contest (Fourth Section) Bodmin Town 'B'
2nd Jul 1955 Linthwaite Contest Hade Edge
21st May 1955 Primary Cup Bridlington Excelsior
5th Feb 1955 Porthcawl Contest (Section 3) Pontardulais
5th Feb 1955 Porthcawl Contest (Section 1) Cory
9th Oct 1954 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Llay Welfare
9th Oct 1954 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Nantlle Vale Royal
9th Oct 1954 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Northop
19th Jun 1954 SCABA Spring Contest (Second Section) Godalming and District
19th Jun 1954 SCABA Spring Contest (First Section) Horsham Borough
19th Jun 1954 SCABA Spring Contest (Third Section) Godalming and District
22nd May 1954 Spring Festival (Junior Cup) Burbage Silver Prize
16th May 1953 Spring Festival (Junior Cup) Hatfield Main Colliery
5th Nov 1951 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Agnes Street Silver Band
6th Oct 1951 Oxford Annual Contest (Section 2)
1st Sep 1951 British Open Ransome & Marles
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class A) Lindley
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class D) Edgeley
7th Apr 1951 West of England Area (Third Section) Albion Dockyard Silver
7th Apr 1951 West of England Area (Second Section) St. Stythians Silver
15th Jul 1950 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Third Section) St Sebastian's Parish
30th May 1950 Treorchy Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
26th Nov 1949 Wessex Brass Band Association (Third Section) Broadchalke
26th Nov 1949 Wessex Brass Band Association (First Section) Michelmersh
7th Nov 1949 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) East Belfast Silver Band
3rd Apr 1948 North West Area (Championship Section) Wingates Temperance Band
18th Oct 1947 Rochdale Contest Hade Edge
10th May 1947 Belle Vue May Contest (Class B) Royston New Monckton
3rd May 1947 West of England Area (Fourth Section) Exeter and District (S.R.)
15th Feb 1947 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Second Section Dunfermline
15th Feb 1947 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Parkhead Forge
17th Aug 1946 GBBA Annual Contest (Association Section) Drybrook and District
17th Aug 1946 GBBA Annual Contest (Open Section) Fishponds Argyle
27th Jul 1946 Alexander Owen Brass Band Festival Rhos Silver
18th May 1946 North of England Area (Third Section) Bedlington Dr Pit Workmens Band
30th Mar 1946 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Parkhead Forge
30th Mar 1946 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Second Section St John's (Port Glasgow)
14th Jul 1945 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory
14th Jul 1945 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Markham and District
14th Jul 1945 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Varteg
7th Jul 1945 Welsh Area (Third Section) Cwmbran
2nd Sep 1944 British Open Fairey Aviation
7th Sep 1940 British Open Bickershaw Colliery
17th Jun 1939 Redruth Contest (Section 1) Falmouth Town
17th Jun 1939 Redruth Contest (Section 3) Delabole Ex-Servicemen
17th Jun 1939 Redruth Contest (Section 2) St Stythians
3rd Jun 1939 Coalville Contest Butterley Ambulance
10th Apr 1939 South Wigston Contest (Section 2) Earl Shilton
10th Apr 1939 South Wigston Contest (Section 1) Snibstone
13th Aug 1938 Whitecroft Contest Cinderford
6th Jun 1938 Inter-Association Contest (Class C) Cwmllynfell
6th Jun 1938 Inter-Association Contest (Class B) Llanelly
6th Jun 1938 Inter-Association Contest Llanelly
5th Mar 1938 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) West Bromwich Borough
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Cup - A) Brancepeth Colliery
6th Mar 1937 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Rolls Royce Works
26th Sep 1936 Crystal Palace (Junior Cup - B) Canal Ironworks

Compositions

Name Composer Arranger Year
Hinchingbrooke Alfred Ashpole
Runnymede Alfred Ashpole
Suite Ancienne Alfred Ashpole 1954
The Rivals Alfred Ashpole 1962

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!




Printed from https://brassbandresults.co.uk/