[Upgrade to pro and remove adverts]

Aldwinians (Whit Friday)

Fri 29th May 2015

Format: March Contest
Adjudicators: Paul Holland
Venue: Aldwinians Rugby Club, Audenshaw (Tameside)

Previous Event Next Event
Position Band Conductor Music Points
1   Foden's Michael Fowles March: The President 198
2 Rothwell Temperance David Roberts March: The Wizard 195
3 Vernon Building Society (Poynton) Neil Samuel 193
4 Blackburn & Darwen Huw Thomas March: The President 192
5 Pemberton Old Wigan DW Unknown, do you know? 191
6 City of Bradford Lee Skipsey 190
7   Silk Brass Anthony Wyatt March: O.R.B. 189
8 Bad Ass Brass Jim Lynch March: Ravenswood 188
9 Bollington Brass Peter Christian March: The Wizard 187
10 Bolton (Hoover) Craig Mann 186
11 Tintwhistle Sarah Groarke-Booth 185
12 Jag Land Rover Unknown, do you know? 184
13   Ifton Colliery Unknown, do you know? 183
14   Holywell Aled Williams 182
15   Hawk Green (Marple) Neil Hewson 181
16   Stalybridge Old David W. Ashworth March: Mephistopheles 180
17   Eccles Borough Mareika Gray March: The Wizard 179
18 Darwen Brass Steve Hartley 178
19 Middleton Martyn Evans March: Mephistopheles 177
20 Pemberton Old Wigan DW 'B' Peter Ashley March: Simoraine 176
21 Skelmersdale Prize Unknown, do you know? 175
22 Northop Brass Unknown, do you know? 174
23 Besses Boys James Holt 173
24 City of Chester Robert McDonald 172
25 Sale Brass Joshua Hughes March: Bramwyn 171
26 Backworth Colliery Colin Harris March: Margam Abbey 170
27   St. Johns (Mossley) Unknown, do you know? 169
28 Lostock Hall Memorial Unknown, do you know? 168
29 Denton Brass Matthew Bailey 167
30 Arnfield Brass Unknown, do you know? 166
31 Stockport Silver Ian Colwell March: Bramwyn 165
32 Loxley Silver Lee Dunkley March: The Cossack 164
33 Alder Valley Brass Roger Burke 163
34 Pangbourne Stewart Lewins March: Balmashanna 162
35 Trentham Brass Unknown, do you know? 161
36 Barnton Silver Unknown, do you know? 160
37   Wirral Schools Unknown, do you know? 159
38   Audenshaw School Unknown, do you know? 158
39 Hattersley Brass Unknown, do you know? 157
Previous Event Next Event

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Main Prize: £500 from a total prize fund of £1,800

39 Bands

Venue: Aldwinians Rugby Club

Time: 4.00pm - 10.30pm

First Prize:£500 from a total prize fund of £1,800

Contact: Sylvia Donley (0161 336 6814, 07947 018175)

Adjudicator: Paul Holland

1. Fodens

2. Rothwell Temprance

3. VBS Poynton

Highest Placed 2nd Section: 1. Silk Brass 2. Eccles Borough

Highest Placed 3rd Section: 1. Ifton Colliery 2. Hawk Green (Marple)

Highest Placed 4th Section: 1. Holywell 2. Stalybridge Old

Highest Placed Local: Stalybridge Old

Highest Placed Junior: Wirral Schools

First to Play: Fodens

Deportment: Audenshaw School


Mossley (Roughtown) (Whit Friday) Whit Friday

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!