[Upgrade to pro and remove adverts]

Australian Championships (A Grade Parade of Bands)

Sat 14th Apr 2001

Format: March Contest (Music and Inspection Points)
Adjudicators: Ivan Cocking
Venue: George & Adelaide Streets, Brisbane, Queensland, Australia

Australian Championships (Junior C Grade) 2001 Australian Championships (B Grade Parade of Bands) 2001
Previous Event Next Event
Position Band Conductor Music Draw Music Inspection Points
1 Waitakere City Brass (NZ) Howard Taylor March: Army of the Nile 14 38 81 119
2 Dalewool Auckland Brass (NZ) Nigel Weeks March: Through Bolts & Bars 17 35 83 118
3 St.Kilda Brass (NZ) Peter Adams March: Through Bolts & Bars 12 31 83 114
4 South Brisbane Federal (Qld) Edward Kennedy March: Ravenswood 5 36 75 111
5 Tanunda Town Band (SA) James Dempsey March: The Cossack 2 33 77 110
6 Hawthorn City (Vic) Tom Paulin March: Harlequin 10 33 77 110
7 Footscray - Yarraville City Brass (Vic) Ken MacDonald March: Jack O'Lantern 1 34 76 110
8 Brisbane Brass (Qld) Greg Aitken March: Punchinello 11 32 76 108
9 Brisbane Excelsior (Qld) Noel Cassels March: The Arabian 6 33 75 108
10 Townsville Brass (Qld) Craig Millar March: Ravenswood 13 33 70 107
11 City of Holroyd (NSW) Mark Strykowski March: The Cross of Honour 8 36 70 106
12 Kew Band (Vic) Leif Sundstrup 7 31 72 103
13 Willoughby City (NSW) Peter Walmsley March: The Cossack 4 35 67 102
14 Darebin City (Vic) Alex Ferguson March: Castell Coch 3 31 70 101
15 Capricornia Silver (Qld) Dennis Ilott March: The Cossack 18 33 68 101
16 Moreland - Brunswick Brass (Vic) Mark Ford March: The Viking 15 31 68 99
17 St.Marys Band Club Brass (NSW) Ken Bradley March: Roll Away Bet 16 31 68 99
18 Glenorchy Concert Brass (Tas) Paul Smith March: Centaur 9 31 64 95
Previous Event Next Event

DRUM MAJOR'S
Band
1. Allan McDonnell
2. Murray Carey
3. Peter McHenry
4. Kristen Atkin
5. Tony Murphy
6. Eugene Puohotaua
7. George Thompson
8. Nan Bahr
9. Larry Southern
10. Noel Price
11. Mark Strykowski
12. Michael Mathers
13. Michael Donohoe
14. Ben Maloney
15. Gerald Ilott
16. Eliza Tweddle
17. Ken Bradley
18. Paul Smith

INSPECTION points include all drills


National Championships




Printed from https://brassbandresults.co.uk/