[Upgrade to pro and remove adverts]

Borders Entertainment Contest

Sat 2nd Nov 2013

Format: 2 Separate Adjudicator Boxes (Entertainments)
Adjudicators: Gareth Bowman, Philip Harper
Venue: Town Hall, Jedburgh, Scottish Borders, Scotland, UK

Previous Event Next Event
Position Band Conductor Draw Adj A Adj B Points
1 Tullis Russell Mills Paul Drury 11 1 1 2
2   St. Ronan's Silver Chris Bradley 15 2 2 4
3 Jedforest Instrumental Phil Rosier 4 3 3 6
4 Shotts St. Patrick's Michael Marzella 21 4 5 9
5 Kilmarnock Concert Brass Raymond Tennant 8 5 4 9
6 Selkirk Silver Alan Fernie 16 6 9 15
7 Langholm Town Chris Shanks 2 7 10 17
8 Irvine and Dreghorn John Boax 1 10 7 17
9 Renfrew Burgh Mark Good 9 11 8 19
10 Durham Miners Association Stuart Gray 14 9 12 21
11   Tullis Russell Intermediate Steven Craig 18 8 14 22
12 Annan Town David Shanks 6 17 6 23
13 Dumfries Town Neill McDonald 5 15 11 26
14 St David's Brass John Dickson 3 14 13 27
15 Hawick Saxhorn Alan Fernie 7 12 16 28
16 Peebles Burgh Stephen Baird 10 16 15 31
17 Penicuik Silver Stuart Black 13 13 20 33
18 MacTaggart Scott Loanhead James McVicar 17 19 17 36
19 Jayess Newbiggin Andrew Griffiths 20 18 19 37
20 Queensferry Community Brass Jim Anderson 19 20 18 38
W Buckhaven and Methil 12
Previous Event Next Event

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Correlation coefficients of adjudicator rankings; 1 = perfect correlation, 0 = no correlation, -1 = backwards correlation.

Adj A-Adj B  
Spearman Rho 0.777
Kendall Tau 0.621

Adj A: Philip Harper (tie-breaker)
Adj B: Gareth Bowman

Theme: At least one piece by Gordon Langford within a 15 minute programme.

First Prize: The Scottish Borders Trophy & £150 : Band 11, Tullis Russell Mills
Entertainment Prize: The Queen's Head Inn Shield & £150: Band 4, Jedforest Instrumental

Best Second Section Band: The Souter Ronnie Trophy & £100 : Band 11, Tullis Russell Mills
Best Third Section Band: The John A. Wilson Memorial Trophy & £100 : Band 15, St Ronan's Silver
Best Fourth Section Band: The Harry Pearce Memorial Trophy & £100 : Band 18, Tullis Russell Intermediate
Highest placed Borders Band: St Ronan's Bicentenary Trophy : St Ronan's Silver

Best Soloist: The Walter Nichol Memorial Trophy & Medal : Katie Ankers, Soprano, Band 8 Kilmarnock
Best Instrumentalist : The Jedforest Instrumental Band 150th Anniversary Trophy & Medal : Jamie Bryden, Euphonium, Band 6 Annan
Best Solo Cornet : The Dave Young Trophy & Medal: Stuart Dickson, Band 3, St David's Brass
Best Basses : The Bert Neil Memorial Quaich : Kerry Sneddon, David
Lowrie, Allan Morrison & Michael Abbott, Band 11, Tullis Russell Mills
Best Percussion : The Jenny Corbett Memorial Cup: Fiona Balsillie, Douglas Young & Glynn Forrest, Band 11, Tullis Russell Mills


Scottish Borders BBA Contests

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!