[Upgrade to pro and remove adverts]

Brass In Concert

Sun 20th Nov 2016

Format: Entertainments Contest
Adjudicators: Les Neish, Florent Didier, Mike Kilroy, Derek Southcott, Duncan Stubbs, Katrina Marzella-Wheeler
Venue: Sage Gateshead, Gateshead, Tyne and Wear, England, UK

Previous Event Next Event
Position Band Conductor Music Draw Total
1 Cory Philip Harper Nordic Polska (featuring Tom Hutchinson and Helen Williams on Flugels)
The Battle of Athens
Moon River Cha Cha
A Little Star Went Out (featuring Helen Williams (Flugel))
The World's Greatest Storyteller (featuring Glyn Williams (Euphonium))
11 198
2 Grimethorpe Colliery Phillip McCann Overture from 'Gypsy'
In Trutina (Soloist: Michael Dodd (Euphonium))
Pasmo
It Don't Mean A Thing (If It Ain't Got That Swing)
Metropolis 1927 (Last Segment)
4 182
3 Brighouse and Rastrick Leigh Baker Storyteller
Baby Mine
Allegro from Violin Concerto in D Minor (Soloist: Dominic Longhurst (Cornet))
Parade of the Wooden Soldiers
The Golden Voyage of Sinbad
2 167
4 Carlton Main Frickley Colliery Ian McElligott Londons Dawning
Hellfire
232.778C (Featuring: Kirsty Abbotts (Cornet) & Hannah Platt (Baritone))
Resurgance
10 165
5 Brass Band Schoonhoven Ivan Meylemans Introduction: Remember, Remember
Allegro from Music for the Royal Fireworks
The Red Novae (Soloist: Robbert Vos (Euphonium))
23 (A Lament for the Victims of Enschede)
Pyrotechnic Variations on 1812
6 154
6 Flowers Paul Holland Londinium
Feed the Birds (Soloist: Paul Richards (soprano))
Fantasy on London Nursery Rhymes
Pandemic
After the Embers
3 154
7 Stavanger Allan Withington Veni Creator
Show Us Your Flags, Mister!
Can I Have Some Troops Please? (Soloists: Lena Soyland (Tuba), Torill Tynning (Cornet))
Liberating Orleans
July the 15th (Soloist: Arfon Owen (Horn))
Jean d'Arc Updated
8 149
8 Virtuosi GUS Adam Cooke War
Clash Hypnotic Brass
Eyes of a Child (Soloist: Nick Mott (Flugel))
HMS Indefatigable
Storm - Four Sea Interludes from Peter Grimes
Remembering Jutland
7 128
9 Reg Vardy Russell Gray Upon the Celtic Cross
Alone with my Thoughts (Soloist: Fiona Casewell (Baritone))
Four Scottish Dances (Second Movement)
The Last Post
Tam O'Shanter
5 124
9 Hammonds Saltaire Morgan Griffiths Seville from Four Spanish Impressions
Bolivar (Soloist: Charlotte Horsfield (Trombone))
Recuerdos de la Alhambra
Los Canarios
Andalucia [Granados]
Final Dance from Three Cornered Hat
9 120
11 Dublin Silver Tim Jameson Feather Theme
August
October
Oymyakon
Vitae Aeternum
1 107
W Fodens
W Woodfalls
Previous Event Next Event

This contest does not appear to have complete results. Add More Here.

Don Lusher Trombone Award: Chris Gommersall (Grimethorpe Colliery)
Harry Mortimer Best Principal Cornet Award: Tom Hutchinson (Cory)
The Fesa Trophy for Best Flugel Award: Helen Williams (Cory)
The Gateshead MBC Trophy for Best Soprano Award: Paul Richards (Flowers)
The Louis and Colin Johnson Trophy for Best Percussion Section: Flowers
Best Euphonium: Glyn Williams (Cory)
Best Baritone: Michael Cavanagh (Grimethorpe Colliery)
Best Horn: Arfon Owen (Stavanger)
John Fletcher Best Basses Award: Cory
Youngest Player: Ben Smith (aged 17) — Virtuosi GUS
Best Entertainment and Presentation: Grimethorpe Colliery
Best Programme Content: Cory
Quality of Performance: Cory

Best Soloist: Robbert Vos (euphonium) — Brass Band Schoonhoven
New Composition/Arrangement Award: Paul McGhee — Pandemic (Flowers)

Winning MD: Philip Harper (Cory)






Printed from https://brassbandresults.co.uk/