[Upgrade to pro and remove adverts]

Brighouse March & Hymn Tune Contest

Sun 3rd Jul 2016

Format: March & Hymn Contest (Separate Points)
Adjudicators: Stan Lippeatt, Brian Rostron
Venue: Brighouse, West Yorkshire

Previous Event Next Event
Position Band Conductor Music Draw March Hymn Total
1 Wingates Paul Andrews March: The Wizard 14 98 98 196
2 Hammonds Saltaire Morgan Griffiths March: Honest Toil 16 97 95 192
3 Hepworth Mark Peacock March: Ravenswood 20 96 96 192
4 Marsden John Hinckley March: Ravenswood 23 95 94 189
5 Northop Silver Paul Hughes March: The President 6 92 93 185
6 Elland Silver Danny Brooks March: Senator 17 89 91 180
7 City of Bradford Lee Skipsey March: Knight Templar 8 86 92 178
8 Ashton-under-Lyne Philip Chalk March: The Wizard 9 85 90 175
9 Skelmanthorpe Jim Davies March: Honest Toil 7 88 82 170
10 Elland Youth Samantha Harrison March: Ravenswood 1 80 89 169
11 Rainford Gareth Brindle March: Knight Templar 5 87 81 168
12 Drighlington John Roberts March: Knight Templar 18 77 87 164
13 Hebden Bridge Robert Savage March: Mephistopheles 24 76 88 164
14 Hade Edge Jonathan Beatty March: Knight Templar 25 75 86 161
15   Flixton Jason Smith March: Senator 21 76 84 160
16 Diggle Philip Goodwin March: Senator 12 79 79 158
17 Skelmanthorpe Prospect Phil Garlick March: Bramwyn 13 78 80 158
18 Knottingley Kevin Belcher March: The Australasian 22 71 85 156
19 Slaithwaite Rob Westacott March: Bramwyn 26 69 83 152
20 Barnsley Brass William Rushworth March: The Australasian 11 73 78 151
21 Bradford Youth Morgan Griffiths March: Kenilworth 3 74 76 150
22 Gawthorpe 85 John Edward March: Ravenswood 15 71 77 148
23 Thurlstone Graham Bates March: The Carnival King 10 72 73 145
24 Shirland Youth Ian Beckett March: Punchinello 2 70 75 145
25 Huddersfield and Ripponden Adam Bell March: Whitham 19 64 74 138
26 Tewit Intermediate Youth Steve Heninghem 4 60 72 132
Previous Event Next Event

Best march - Wingates.
Best hymn - Wingates.
Best principal cornet - Geraint Jones (Northop).
Best euphonium - Chris Robertson (Wingates).
Best soprano - Ashton-under-Lyne.
Best basses - Hammonds Saltaire.
Best trombones - Wingates.
Best soloist - Melanie McFarland (Tenor horn) Wingates.
Best road march - Ashton-under-Lyne.
Deportment - Ashton-under-Lyne.
Best section 1 band - Elland Silver.
Best section 2 band - Flixton.
Best section 4 band - Gawthorpe 85.
Best unregistered - Thurlstone.
Best section 4 hymn tune - Gawthorpe 85.
Best youth - Elland Youth.
Youth deportment - Tewit Youth.
Youngest player - Claudia Bowen (Thurlstone)






Printed from https://brassbandresults.co.uk/