[Upgrade to pro and remove adverts]

Butlins Mineworkers (First Section) Form Guide

Sat 22nd Jan 2011

<<Back to results

City of Sheffield

Competed at this contest 3 times prior to 2011, first recorded in 2009. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 5th David Holling A Hebridean Suite
2009 (First Section B) 1st Miles Davison Hostile Skies
2009 5th Miles Davison Hostile Skies

Recent Form

Yorkshire Imperial

Competed at this contest 4 times prior to 2011, first recorded in 2007. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 9th David Nesbitt A Hebridean Suite
2009 (Championship Section) 9th David Evans Harrison's Dream
2008 (Championship Section) 6th Jim Davies Life Divine
2007 (Championship Section) 5th Derek Renshaw Northern Lights

Recent Form

Longridge

Not competed at this contest before. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

None in last 10 years

Recent Form

Langley

Competed at this contest 2 times prior to 2011, first recorded in 2009. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 20th Cliff Parker A Hebridean Suite
2009 (First Section B) 8th Cliff Parker Hostile Skies

Recent Form

Foresters Brass 2000

Competed at this contest 6 times prior to 2011, first recorded in 2006. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 10th Alwyn Green A Hebridean Suite
2009 (First Section A) 1st Peter Collins Hostile Skies
2009 6th Michael Fowles Hostile Skies
2008 10th Peter Collins The Plantagenets
2007 17th Peter Collins Music for the Common Man
2006 (Second Section) 9th Neil Kear Prometheus Unbound

Recent Form

Carlton Brass

Competed at this contest 6 times prior to 2011, first recorded in 2005. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 18th Walter Ritchie A Hebridean Suite
2009 (First Section B) 7th Walter Ritchie Hostile Skies
2008 9th Walter Ritchie The Plantagenets
2007 (Second Section) 3rd Walter Ritchie Kaleidoscope [Sparke]
2006 (Second Section) 3rd Tony Wilson Prometheus Unbound
2005 (Second Section) 1st Tony Wilson Verona Light

Recent Form

Jackfield (Elcock Reisen)

Competed at this contest 3 times prior to 2011, first recorded in 2007. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 1st Simon Platford A Hebridean Suite
2008 15th John Maines The Plantagenets
2007 4th John Maines Music for the Common Man

Recent Form

Ipswich and Norwich Coop

Competed at this contest 2 times prior to 2011, first recorded in 2007. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2008 4th Robin Norman The Plantagenets
2007 16th Robin Norman Music for the Common Man

Recent Form

Haverhill Silver

Competed at this contest 4 times prior to 2011, first recorded in 2005. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 8th Mark Ager A Hebridean Suite
2009 (First Section A) 4th Mark Ager Hostile Skies
2006 1st Mark Ager Purcell Variants [Meechan]
2005 2nd Mark Ager Ballet for Band

Recent Form

Phoenix (West Midlands)

Competed at this contest 1 time prior to 2011, first recorded in 2005. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2005 (Third Section) 7th David Bishop-Rowe The Shipbuilders

Recent Form

Bedworth Brass

Competed at this contest 4 times prior to 2011, first recorded in 2007. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 13th Guy Bennett A Hebridean Suite
2009 (First Section A) 12th Stephen Tighe Hostile Skies
2008 16th Stephen Tighe The Plantagenets
2007 9th Colin Randle Music for the Common Man

Recent Form

Enderby Band

Competed at this contest 2 times prior to 2011, first recorded in 2007. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 12th Jonathan Mott A Hebridean Suite
2007 11th Huw Thomas Music for the Common Man

Recent Form

Cawston Band

Competed at this contest 4 times prior to 2011, first recorded in 2007. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 11th Leigh Sharpe A Hebridean Suite
2009 (First Section A) 11th Leigh Sharpe Hostile Skies
2008 22nd Colin Swaep The Plantagenets
2007 (Second Section) 14th Colin Swaep Kaleidoscope [Sparke]

Recent Form

East London Brass

Competed at this contest 4 times prior to 2011, first recorded in 2007. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 (Second Section) 1st Jayne Murrill Folkmusic
2009 (Second Section) 1st Jayne Murrill Crusade
2008 (Second Section) 10th Jayne Murrill An Alberta Suite
2007 (Second Section) 16th David Shead Kaleidoscope [Sparke]

Recent Form

Cornerstone Brass

Competed at this contest 3 times prior to 2011, first recorded in 2009. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 6th Gavin Lamplough A Hebridean Suite
2009 (First Section A) 1st Gavin Lamplough Hostile Skies
2009 2nd Gavin Lamplough Hostile Skies

Recent Form

Central Ohio Brass

Not competed at this contest before. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

None in last 10 years

Recent Form

Kippax Band

Competed at this contest 6 times prior to 2011, first recorded in 2003. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2010 7th David Lancaster A Hebridean Suite
2009 (Second Section) 2nd Colin Hardy Crusade
2008 (Second Section) 5th Russell D. Gray An Alberta Suite
2007 (Second Section) 2nd Keith Wardle Kaleidoscope [Sparke]
2006 (Second Section) 1st Keith Wardle Prometheus Unbound
2003 Withdrawn Rhapsody in Brass

Recent Form

Kidlington Concert Brass

Not competed at this contest before. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

None in last 10 years

Recent Form

Murton Colliery

Competed at this contest 2 times prior to 2011, first recorded in 2005. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2006 (Second Section) 16th Dennis Noble Prometheus Unbound
2005 (Third Section) 6th Dennis Noble The Shipbuilders

Recent Form

Harborough

Competed at this contest 2 times prior to 2011, first recorded in 2006. Conductor at this contest is .

Butlins Mineworkers History

2007 (Second Section) 5th Chris Groom Kaleidoscope [Sparke]
2006 (Second Section) 10th Chris Groom Prometheus Unbound

Recent Form

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!