[Upgrade to pro and remove adverts]

Eidgenössisches Musikfest (Marschmusik 2nd & 3rd)

Sat 17th Jun 2006

Format: March Contest
Adjudicators: Anita Spielmann-Spengler, Theo Martin, Serge Gros
Venue: Luzern/Lucerne (City&Elect. District), Switzerland

Eidgenössisches Musikfest (Marschmusik) 2006
Next Event
Position Band Conductor Draw Points
1   Dorfmusik Mandach Toni Killer 272
1   La Concordia Nendaz Yvan Lagger 269
1   Musikgesellschaft Sörenberg Sigi Bieri 267
1   Musikgesellschaft Zwieselberg (BE) Barbara Bütikofer 252
1   Musikverein Obermumpf Albert Herzog 252
2 Feldmusik Winikon Thomas Hauri 251
2 FM Ettiswil Josef Brun 263
2   MG Herznach-Ueken Anton Neuhaus 249
2 MG Konkordia Aedermannsdorf Pascal Eicher 264
2 Musikgesellschaft Wauwil Markus Huwyler 259
3 FM Nebikon Theres Müller-Tanner 255
3 Musikgesellschaft Aesch-Mosen Roger Stöckli 257
3 Musikgesellschaft Flims Romedo Andreoli 249
3 Musikgesellschaft Geuensee Klaudia Kramer 256
3 Musikgesellschaft Mettau Konrad Gisin 249
3   Musikverein Bleiken Simon Graf 246
4 Brass Band Musikverein Ibach Paul Gisler 256
4 Musikgesellschaft Brass Band Lengnau Marc Meili 256
4 MG Grossdietwil-Altbüron Andreas Nyfeler 255
4 MG Hildisrieden Michael Rösch 253
4   Musikgesellschaft Untervaz Sandra Krebs 239
5 BB Feldmusik Marbach Christoph Bangerter 249
5 Brass Band Musikgesellschaft Root Pirmin Hodel 249
5 Feldmusik Udligenswil Patrik Brügger 253
5 Musikgesellschaft Römerswil Paul Haefeli 253
5   Musikgesellschaft Gähwil René Hirsiger 6 246
6 Brass Band Zuzgen Roland Lenzin 255
6 Bürgermusik Gonten Hermann Hohl 245
6 Union de Venthône Dominique Klingele 245
7 MG Badenia Marcel Sennhauser 248
7 Musikgesellschaft Romoos Seppi Wicki 251
7 MV Metzerlen Christian Schmidhalter 253
8 Brass Band Harmonie Wolfwil Ernst Balli 247
8 Musikgesellschaft Detligen Stefan Kurzo 250
8 Musikgesellschaft Eintracht Wisen Lukas Abt 244
8 Musikgesellschaft Full Stefan Märki 252
8 Musikgesellschaft Oberwil b. Büren BE Stefan Eberhard 244
9 Brass Band Schüpfen Peter Känel 244
9 Feldmusik Uffikon Bernhard Hodel 249
9 FM Luthern Jakob Banz 250
9 MG Brass Band Wilen Roland Gubler 244
9 MG Hörhausen Roger Wellauer 244
9 Musikgesellschaft Haslen Rodney Lowe 244
9 MV Gretzenbach Rolf Minder 249
10 Brass Band Rapperswil-Wierezwil Roland Fröscher 247
10 MG Boniswil Urs Meier 242
11 BB Musikgesellschaft Willerzell Walo Schönbächler 241
11 Fanfare paroissiale l'Echo des Roches de Châtonnaye José Kolly 246
11 MG Pfaffnau Daniel Ruckstuhl 247
11 MG Ronalp Bürchen Thomas Lehner 241
11 Musikgesellschaft Flühli Rafael Camartin 247
11 Musikgesellschaft Hohenrain Urs Bucher 247
11 Musikverein Brass Band Henggart Patrick Stump 246
13 Brass Band FM Nottwil Lydia Stöckli 239
13 Brass Band MG Schwarzenberg Kurt Egli 243
13 La Lyre paroissiale Courtion Dominique Morel 245
13 MG Richenthal-Langnau Philipp Gisler 239
13 Musikgesellschaft Leuggern Kurt Schmid 239
13 Musikgesellschaft Oberkirch Michael Rösch 239
14 Brass Band Harmonie Rickenbach Marco Schneider 243
14 MG Brass Band Münsingen Roger Müller 243
14 MG Lauduna Lalden Tobias Salzgeber 242
14 MG Wölflinswil-Oberhof Guido Lehmann 245
15 Brass Band Feldmusik Zell Ueli Kipfer 240
15 Brass Band MG Dagmersellen Thomas Theiler 240
15 Feldmusik Gunzwil Hanspeter Odermatt 240
15 Musica da Domat Ralf Caviezel 243
16 Brass Band Kirchenmusik Wiggen Ueli Wigger 242
16 Brass Band Strengelbach-Mühletal Svend König 242
17 MG Eriswil André Gygli 241
17 MG Hergiswil am Napf Patrick Theiler 238
17 Musikgesellschaft Dürrenäsch Christoph Bolliger 241
18 Brass Band Frutigen Adrian Germann 237
18 MG Bettwil Markus Steimen 237
18 MG Untersiggenthal Kurt Schmid 237
18 Musikgesellschaft Alpenrose Kippel Philipp Gsponer 237
18 Musikgesellschaft Knutwil Christoph Bangerter 239
18 Musikverein Läufelingen Ruedi von Arx 237
18 MV Brass Band Liesberg Thomas Meyer 235
18 Musikgesellschaft Hindelbank Beat Buri 240
19 Brass Band Erlen Simon Oettli 237
19 MG Dietwil Lukas Scherrer 234
19 Musikgesellschaft Eich Bruno Meyer 239
19 Musikverein Birmenstorf Roman Fankhauser 239
19   Musikgesellschaft Ufhusen Lukas Erni 8 237
20 BB MG Hasle Armin Renggli 231
21 Brass Band Mittelhäusern Joel Kunkler 238
21   MG Brass Band Auw Alex Elmiger 4 236
22 Brass Band Erschwil Martin Altenbach 237
22 MG Gals Kurt Roth 237
22 Musikgesellschaft Gondiswil Markus Huwyler 237
22 Musikgesellschaft Waltenschwil Christoph Bolliger 237
22 MV Rothrist Alois Kissling 230
23 Musikgesellschaft Mühlau Albert Burkard 229
23 Musikverein Lausen Thomas Imhof 236
23   Musikgesellschaft Schongau Thomas Balzli 2 229
24 MG Beinwil/Freiamt Thomas Villiger 233
24   Musikgesellschaft Werthenstein Norbert Kappeler 233
24 MV Maschwanden Heinz Aeberhard 233
26 Fanfare Gilly-Bursins Giorgio Micello 236
27 Musikgesellschaft Doppleschwand Karl Felder 230
27 Musikverein Berg am Irchel Erwin Butti 235
28 MG Gettnau Roland Meyer 229
28 MG Kleinwangen-Lieli Urs Vögeli 232
28 Stadtmusik Mellingen Fabian Greber 232
29 FM Buttisholz Daniel Bättig 228
30 MG Schwarzenbach Ruedi Muff 227
30 Musikgesellschaft Schlierbach Franz Erni 230
31 Musikgesellschaft Kaiserstuhl Sabine Hasler-Egli 225
31 Musikverein Brass Band Röschenz Mario Meier 225
33 Musikgesellschaft Winznau Reimar Walthert 224
34 Musique-Fanfare Saignelégier Vincent Hirschi 194
Next Event

Due to the numerous entries, the bands were divided up into smaller marching subcompetitions, labelled "Weiss" (W) & "Blau" (B), and Jury-Teams A-D.

301 Bands (Brass/Wind/etc.) participated on 1st Weekend instead of rainy Periods (114 Brass Bands, incl. 4 Bands from 4th Section).

Jury A (B): see above
Jury B (B): Markus Schai, Laurent Rossier & Yvo Mühleis
Jury C (W): Franz Knupp, René Bourquin & Patrik Stadler
Jury D (W): Josef Fink, Marc-André Barras & Heinz Binder


Swiss Nationwide Contests




Printed from https://brassbandresults.co.uk/