[Upgrade to pro and remove adverts]

Eidgenössisches Musikfest (Marschmusik CS & 1st)

Sat 24th Jun 2006

Format: March Contest
Adjudicators: Pierre-Alain Aubert, Christian Aeschbach, Toni Tgetgel
Venue: Luzern/Lucerne (City&Elect. District), Switzerland

Eidgenössisches Musikfest (Fourth Section) 2006 Eidgenössisches Musikfest (Marschmusik 2nd & 3rd) 2006
Previous Event Next Event
Position Band Conductor Points
1   Brass Band Berner Oberland Adrian Schneider 293
1   Brass Band Kirchenmusik Flühli Herve Grelat 273
1   Brass Band MG Rickenbach Corsin Tuor 282
1   Musikgesellschaft Risch-Rotkreuz Rino Chiappori 285
2   BB Frohsinn Grosswangen Rino Chiappori 280
2   Echo des Glaciers Vex Pierre-Alain Bidaud 272
2   Fanfare Concordia Vétroz Géo-Pierre Moren 279
2   Fanfare de Mont-sur-Rolle Patrick Rosset 266
3   Brass Band MG Reiden Reto Naef 265
3   Fanfare Ancienne Cécilia de Chermignon Arsène Duc 250
3   Feldmusik Knutwil Peter Stadelmann 277
3   L'Echo d'Orny Orsières Cédric Jacquemettaz 277
4   Brass Band Harmonie Neuenkirch Christoph Bangerter 262
5   Fanfare La Persévérante de Conthey Géo-Pierre Moren 271
5   La Rosablanche Basse-Nendaz Eric Fournier 261
6   La Marcelline Grône Bertrand Moren 270
6   Musikgesellschaft Brass Band Eglisau Andreas Buri 259
7   Brass Band Feldmusik Escholzmatt Jonathan Kowszun 245
7   Brass Band Schötz Armin Renggli 264
8   Brass Band Rottal Markus Huwyler 236
8   La Liberté Salins Yvan Lagger 262
9   Musikverein Reitnau Werner Stöckli 226
9   Musikverein Künten Reto Naef 261
10   Brass Band Imperial Lenzburg Peter Stadelmann 260
10   L'Union Vétroz Christophe Jeanbourquin 260
12   Brass Band Konkordia Büsserach Rainer Ackermann 258
13   Musikgesellschaft Oberrüti Martin Bütikofer 256
14   Brass Band Emmental Anton Helscher 255
15   La Contheysanne Aven/Conthey Yvan Lagger 253
16   Musikgesellschaft Brass Band Ermensee Pascal Maillard 250
17   Ensemble de Cuivres la Covatte Coeuve Tony Cheseaux 246
Previous Event Next Event

Due to the numerous entries, the bands were divided up into smaller marching subcompetitions, labelled "Weiss" & "Blau" (and Jury-Teams A-D).

255 Bands (Brass/Wind etc.) participated on 2nd Weekend (31 Brass Bands).

Jury A (Blau): see above
Jury B (Blau): Patrick Robatel, Gérard Boudry & Daniel Willi
Jury C (Weiss): Anton Wymann, J.-P. Hartmann, Walter Boss
Jury D (Weiss): Andreas Oestreicher, Frédéric Monard, Ronald Frischknecht


Swiss Nationwide Contests




Printed from https://brassbandresults.co.uk/