[Upgrade to pro and remove adverts]

Forth Valley Championships

Sat 24th Nov 1990

Format: Own Choice Test Piece Contest
Adjudicators: David Read
Venue: Grangemouth Sports Centre

Previous Event Next Event
Position Band Conductor Music Draw Points
1 Murray International Whitburn Archie Hutchison 22 194
2 Newmilns & Galston Band Chris Brown The Essence of Time 15 192
3 Livingston Brass William Smith Prisms 17 190
4 Scottish Brewers (Newtongrange) Keith Wilkinson The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 18 189
5 Dunaskin Doon John Boax Pageantry 16 188
6 British Aerospace (Dalmellington) David Hirst Connotations 27 187
7 Kinneil Colliery Silver T. McCormack The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 10 186
8 Johnstone Silver Raymond Tennant The Plantagenets 23 185
9 Croy Parish Jim Anderson Beatrice & Benedict 13 184
10 Bo'ness & Carriden Alastair Orr Pageantry 1 183
11 Tayport Instrumental Guy Bennett Royal Parks 5 182
12 Bathgate Alex Fleming Contest Music 20 181
13 Alloa Robert Stein Oceans 6 180
14 Alva Susan Redfern Triumphant Rhapsody 21 178
15 Bon Accord Silver Stewart Watson The Plantagenets 24 177
16 Coalburn Silver Erik Kerr Dimensions 3 176
16 Cowdenbeath Public Alan Fernie The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 25 176
18 Newland Concert Brass Pamela Devereux Summer Fantasy 12 174
19 Dalkeith & Monktonhall Colliery Paul Dickens Snowdon Fantasy 19 173
20 Greenhall Youth David J. O'Connor 2 171
21 MacTaggart Scott Silver Loanhead Steve Callaghan Henry the Fifth [Vaughan Williams] 4 169
22 Broxburn Silver Sam Spowart Resurgam 8 168
23 Peebles Burgh Silver Fred Jones Doon Valley 14 165
24 Perthshire Brass George Annan Snr Resurgam 26 164
25 Bellshill & District Concert Brass John Newton Divertimento [Kelly] 7 162
26 Stewartry Brass Tom Wright Divertimento [Barry] 9 160
26 Buckhaven & Methil Bruce Fraser Snowdon Fantasy 11 160
Previous Event Next Event

Best Fourth Section Band: Newland Concert
Best Third Section Band: Tayport Instrumental
Best Second Section Band: Johnstone Silver

Best Instrumentalist: Euph, Newmilns & Galston

Best Basses: Johnstone Silver

Best Horn Player: Murray International Whitburn






Printed from https://brassbandresults.co.uk/