[Upgrade to pro and remove adverts]

Kantonal Musikfest Valais/Wallis (Défilé/Marschmusik)

Sun 8th Jun 2014

Format: March Contest
Adjudicators: Unknown, do you know?
Venue: Martigny, VS, Switzerland

Kantonal Musikfest Valais/Wallis (Fourth Section) 2014
Previous Event Next Event
Position Band Conductor Music Draw Points
1   La Stéphania Sembrancher Francois Roh March: Castell Caerffili 8 272
1   La Rose des Alpes Savièse David Welsh March: Indomitable [Mountain] 24 274
1   Helvetienne Morgins Lorianne Fournier March: Festival des 3 Colombes 29 227
1   Fanfare Ancienne Cécilia de Chermignon Arsène Duc March: The Bombardier 71 293
1   Musikgesellschaft Alpenrose Kippel Robert Zimmermann March: Furchtlos und Treu 72 236
2   MG Fafleralp Blatten Christian Pfammatter March: The Kangaroo 18 265
2   La Marcelline Grône Bertrand Moren March: Festival March 38 270
2   Etoile du Léman Le Bouveret Michael Herminjard March: Mailandzyt 62 231
2   La Cécilia Chermignon Cédric Vergère March: Castell Caerffili 79 277
3   La Contheysanne Aven/Conthey Yvan Lagger March: Rosehill 32 268
3   Corps de Musique Saxon Pierre-Maurice Robyr March: Imperial Echoes 44 227
3   Les Enfants des Deux Republiques St. Gingolph René Bobillier March: Jubilare 54 227
3   MG Ronalp Bürchen Christian Pfammatter March: Strong and Sturdy 58 227
3   L'Helvetia Iserables Yves Sauthier March: Irrésistible 67 255
3   L'Union Vétroz Christophe Jeanbourquin March: The Cossack 77 276
4   Edelweiss Orsières Cédric Jacquemettaz March: The Cross of Honour 26 267
4   L'Echo de la Vallée Val d'Illiez Bernard Tornay March: Castell Caerffili 63 253
4   Fanfare Concordia Vétroz Géo-Pierre Moren March: The Cossack 73 271
5   Echo du Jorat Evionnaz André Birrer March: Brass Parade 2 251
5   L'Echo d'Orny Orsières Bernard Tornay March: Honour The Brave 36 260
5   Fanfare La Lyre de Conthey Francois Roh March: Vivat Lucerna 81 265
6   La Liberté Salins Yvan Lagger March: The Elephant 12 248
6   La Rosablanche Basse-Nendaz Eric Fournier March: Honest Toil 30 258
6   Musikgesellschaft Enzian Erschmatt Jean-Marc Schnyder March: The Young Recruit 60 220
7   Concordia Bagnes Bertrand Moren March: Arnhem 10 257
7   La Fraternité Noës David Bonvin March: Punchinello 16 247
7   Echo du Mont-Noble Nax Ivan Denis March: Slaidburn 56 213
8   MG Alpina Wiler Jan Beauge March: The Spaceman 14 246
8   Echo de la Dent Blanche Les Haudères Frédéric Théodoloz March: Rosehill 34 256
9   Fanfare La Persévérante de Conthey Géo-Pierre Moren 40 229
9   Fanfare L'Avenir de Chamoson Cédric Vergère March: Joyful Moments 55 244
9   L'Avenir Fully Christophe Jeanbourquin March: The Young Recruit 57 244
11   La Persévérance Leytron Raymond Cretton March: Salute to Berne [arr. Woodfield] 65 242
11   MG Minerva Ferden Philipp Werlen March: The Cross of Honour 69 242
13   La Villageoise Muraz André Birrer March: Salute to Berne [arr. Woodfield] 22 236
14   L'Espérance Vionnaz Christophe Clément March: Death or Glory 20 229
15   Musikgesellschaft Viktoria Turtmann Joseph Rotzer March: Brigade of Guards 28 223
16   L'Agaunoise St. Maurice Ivan Meylemans March: Arromanches 6 216
  Musikgesellschaft Harmonie Beromünster Emerita Blum-Duss March: Marsch der Grenadiere 25 221
  Grand Garde Saillon Thierry Bobillier March: On Stage 68
  Echo du Grammont Les Evouettes Ivan Denis March: Slaidburn 70
  Union Instrumentale Troistorrents René Bobillier March: William Blueheart March 74
  Fleur des Neiges Verbier Yorick Biselx March: Spluga 76
W Echo de la Montagne Champéry March: The Cross of Honour 4
Previous Event Next Event

> held on June 7th & 8th

totally 81 participating Bands (separate Ranking CS-4th & Brass/Wind; Draws 42-82 played on June 8th)


Swiss Area Contests




Printed from https://brassbandresults.co.uk/