[Upgrade to pro and remove adverts]

London and Southern Counties (Third Section) Form Guide

Sat 21st Mar 2009

<<Back to results

St. Sebastian Wokingham

Competed at this contest 48 times prior to 2009, first recorded in 1947. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 5th Andrew Porter The Dark Side of the Moon
2007 10th Andrew Porter Prelude and Jubilate
2006 10th Dave Richards Entertainments
2005 3rd Dave Richards Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 9th Bruce Gentry Vizcaya
2003 11th Bruce Gentry Northern Landscapes
2002 6th Bruce Gentry St. Austell Suite
2001 15th Bruce Gentry Sinfonietta [Horovitz]
2000 (Fourth Section) 2nd Bruce Gentry The Haslemere Suite
1999 (Fourth Section) 2nd Bruce Gentry Indian Summer

Recent Form

Hungerford Town

Competed at this contest 14 times prior to 2009, first recorded in 1994. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 12th Tim Crouter The Dark Side of the Moon
2007 (Fourth Section) 3rd Tim Crouter The Seasons [Wilby]
2006 (Fourth Section) 3rd Tim Crouter Anglian Dances
2005 14th Tim Crouter Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 16th Tim Crouter Vizcaya
2003 9th Tim Crouter Northern Landscapes
2002 (Fourth Section) 2nd Tim Crouter Suite in Bb [Jacob]
2001 (Fourth Section) 12th Tim Crouter Sinfonietta Pastorale
2000 (Fourth Section) 7th Tim Crouter The Haslemere Suite
1999 (Fourth Section) 15th Tim Crouter Indian Summer

Recent Form

Waterbeach Brass

Competed at this contest 19 times prior to 2009, first recorded in 1982. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 7th James Utting The Dark Side of the Moon
2007 9th James Utting Prelude and Jubilate
2006 (Fourth Section) 2nd James Utting Anglian Dances
2005 (Fourth Section) 4th James Utting Divertimento [Kelly]
2004 (Fourth Section) 1st James Utting Partita [Gregson]
2003 (Fourth Section) Withdrawn Lydian Pictures
2002 (Fourth Section) 15th C. Bell Suite in Bb [Jacob]
2001 (Fourth Section) 5th C. Bell Sinfonietta Pastorale
2000 (Fourth Section) 12th Philip Mead The Haslemere Suite
1999 (Fourth Section) Withdrawn Indian Summer

Recent Form

Fulham Brass

Competed at this contest 29 times prior to 2009, first recorded in 1956. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 10th Simon Jones The Dark Side of the Moon
2007 11th Paul McLaughlin Prelude and Jubilate
2006 5th Paul McLaughlin Entertainments
2005 (Fourth Section) 3rd Paul McLaughlin Divertimento [Kelly]
2004 (Fourth Section) 3rd Paul McLaughlin Partita [Gregson]
2003 (Fourth Section) 4th Paul McLaughlin Lydian Pictures
2002 (Fourth Section) 21st William Elsom Suite in Bb [Jacob]
2001 (Fourth Section) 19th Kieran Forsyth Sinfonietta Pastorale
2000 (Fourth Section) 17th Kieran Forsyth The Haslemere Suite

Recent Form

Hitchin

Competed at this contest 45 times prior to 2009, first recorded in 1948. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 9th Martin Hurrell The Dark Side of the Moon
2007 (Second Section) 15th Ian Graves Carnival [Perkin]
2006 (Second Section) 14th Ian Graves Images of the Millennium
2005 2nd Martin Hurrell Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 10th Gary Carney Vizcaya
2003 5th Gary Carney Northern Landscapes
2002 7th Gary Carney St. Austell Suite
2001 9th Gary Carney Sinfonietta [Horovitz]
2000 (Second Section) 13th Gary Carney Sword, Jewel and Mirror
1999 (Second Section) 15th Gary Carney Symphonic Suite for Brass

Recent Form

Betteshanger Welfare

Competed at this contest 44 times prior to 2009, first recorded in 1947. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 (Second Section) Disqualified Three Part Invention
2007 (Second Section) 14th Tim Vinall Carnival [Perkin]
2006 (Second Section) 5th David Burridge Images of the Millennium
2005 (Second Section) 8th David Burridge Variations for Brass Band [Vaughan Williams]
2004 (Second Section) 6th David Burridge Kaleidoscope [Sparke]
2003 (Second Section) 14th David Burridge Celestial Prospect
2002 (First Section) 16th Kenneth Dennison Royal Parks
2001 (First Section) 8th Kenneth Dennison The Undaunted
2000 (First Section) 13th Garry Harvey Music for the Common Man
1999 (First Section) 11th Garry Harvey Kenilworth

Recent Form

Tadley Concert Brass

Competed at this contest 13 times prior to 2009, first recorded in 1983. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 (Fourth Section) 2nd Paul Chapman Four Cities Symphony
2007 (Fourth Section) 6th Paul Chapman The Seasons [Wilby]
2006 (Fourth Section) 12th Paul Chapman Anglian Dances
2005 (Fourth Section) 11th Paul Chapman Divertimento [Kelly]
2004 (Fourth Section) 11th Paul Chapman Partita [Gregson]
2003 (Fourth Section) 11th Paul Chapman Lydian Pictures
2002 (Fourth Section) 16th Paul Chapman Suite in Bb [Jacob]

Recent Form

Chalgrove

Competed at this contest 12 times prior to 2009, first recorded in 1983. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 13th Michael Pegram The Dark Side of the Moon
2007 (Fourth Section) 1st Michael Pegram The Seasons [Wilby]
2006 (Fourth Section) 8th Michael Pegram Anglian Dances
2005 (Fourth Section) 13th Ian Young Divertimento [Kelly]
2004 (Fourth Section) 14th Steve Sizeland Partita [Gregson]
2003 (Fourth Section) 7th Steve Sizeland Lydian Pictures
2002 (Fourth Section) 6th Maria Fricker Suite in Bb [Jacob]
2001 (Fourth Section) 26th Nigel Hall Sinfonietta Pastorale
2000 (Fourth Section) 4th Nigel Hall The Haslemere Suite
1999 (Fourth Section) 17th Nigel Hall Indian Summer

Recent Form

BAE Systems

Competed at this contest 19 times prior to 2009, first recorded in 1987. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 14th Keith Woodger The Dark Side of the Moon
2007 4th Keith Woodger Prelude and Jubilate
2004 (Second Section) 11th Keith Woodger Kaleidoscope [Sparke]
2003 (Second Section) 6th Keith Woodger Celestial Prospect
2002 (Second Section) 10th Keith Woodger Symphony for Brass
2001 (Second Section) 9th Keith Woodger The Moor of Venice
2000 6th Keith Woodger Narnia Suite
1999 2nd Keith Woodger Main Street

Recent Form

Hangleton

Competed at this contest 23 times prior to 2009, first recorded in 1980. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 2nd Matthew Pollard The Dark Side of the Moon
2007 12th Matthew Pollard Prelude and Jubilate
2006 6th John Williams Entertainments
2005 7th John Williams Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 14th Christine Nonoo Vizcaya
2003 13th Christine Nonoo Northern Landscapes
2002 (Fourth Section) 8th Christine Nonoo Suite in Bb [Jacob]
2001 (Fourth Section) 11th Christine Nonoo Sinfonietta Pastorale
2000 (Fourth Section) 11th Christine Nonoo The Haslemere Suite

Recent Form

Croydon Brass

Competed at this contest 45 times prior to 2009, first recorded in 1947. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 11th Paul Martin The Dark Side of the Moon
2007 5th Paul Martin Prelude and Jubilate
2006 9th Paul Martin Entertainments
2005 9th Alex Caldon Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2003 4th Matthew Hackett Northern Landscapes
2002 8th Matthew Hackett St. Austell Suite
2001 16th W. Holding Sinfonietta [Horovitz]
2000 12th Matthew Hackett Narnia Suite
1999 (Fourth Section) 4th Matthew Hackett Indian Summer

Recent Form

  • None

Woodbridge Excelsior

Competed at this contest 7 times prior to 2009, first recorded in 2002. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 8th Alan Duguid The Dark Side of the Moon
2007 13th Alan Duguid Prelude and Jubilate
2006 8th Alan Duguid Entertainments
2005 15th Evan Howells Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 6th Evan Howells Vizcaya
2003 (Fourth Section) 2nd Evan Howells Lydian Pictures
2002 (Fourth Section) 5th Evan Howells Suite in Bb [Jacob]

Recent Form

  • None

Watford

Competed at this contest 24 times prior to 2009, first recorded in 1946. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 (Fourth Section) 5th Richard Graves Four Cities Symphony
2007 (Fourth Section) 11th Martyn France The Seasons [Wilby]
2006 (Fourth Section) 4th Martyn France Anglian Dances
2005 (Fourth Section) 19th Martyn France Divertimento [Kelly]
2004 (Fourth Section) 19th Martyn France Partita [Gregson]
2003 (Fourth Section) Disqualified Lydian Pictures
2001 (Fourth Section) 17th S. Ward Sinfonietta Pastorale
1999 (Fourth Section) 11th Nigel Tolliday Indian Summer

Recent Form

Great Yarmouth Brass

Competed at this contest 10 times prior to 2009, first recorded in 1999. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 16th Stuart Philpot The Dark Side of the Moon
2007 (Fourth Section) 2nd Stuart Philpot The Seasons [Wilby]
2006 (Fourth Section) 10th Stuart Philpot Anglian Dances
2005 13th Stuart Philpot Tam O'Shanter's Ride [Wright]
2004 17th Stuart Philpot Vizcaya
2003 (Fourth Section) 1st Stuart Philpot Lydian Pictures
2002 (Fourth Section) 13th Marilyn Zipfel Suite in Bb [Jacob]
2001 (Fourth Section) 8th F. Wellis Sinfonietta Pastorale
2000 (Fourth Section) 22nd Marilyn Zipfel The Haslemere Suite
1999 (Fourth Section) 7th Marilyn Zipfel Indian Summer

Recent Form

  • None

LGB Brass

Competed at this contest 3 times prior to 2009, first recorded in 2006. Conductor at this contest is .

London and Southern Counties History

2008 15th Ian Stewart The Dark Side of the Moon
2007 14th Ian Stewart Prelude and Jubilate
2006 2nd Ian Stewart Entertainments

Recent Form

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!