[Upgrade to pro and remove adverts]

North West Area (Third Section) Form Guide

Sun 26th Feb 2017

<<Back to results

Rivington & Adlington

Competed at this contest 32 times prior to 2017, first recorded in 1957. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 13th Malcolm Wilson A Cambrian Suite
2015 12th Malcolm Wilson Evolution - Five States of Change
2013 (Second Section) 15th Brian Harper The Plantagenets
2012 7th Brian Harper Olympus
2011 9th Malcolm Wilson A Little Light Music
2010 (Fourth Section) 7th Malcolm Wilson Saint-Saëns Variations
2009 (Fourth Section) 3rd Malcolm Wilson The Talisman [Hughes]
2008 16th Dave Mort The Dark Side of the Moon
2007 18th Dave Mort Prelude and Jubilate

Recent Form

Trinity Girls

Competed at this contest 20 times prior to 2017, first recorded in 1986. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 7th Ryan Watkins A Cambrian Suite
2015 8th Jonathan Davies Evolution - Five States of Change
2014 14th Jonathan Davies Partita for Band - Postcards from Home
2012 3rd Stuart Barton Olympus
2010 14th Stuart Barton Labour and Love
2009 10th Brian Harper The Once and Future King
2008 (Second Section) 10th Stuart Barton Three Part Invention
2007 (Second Section) 3rd Stuart Barton Carnival [Perkin]

Recent Form

Formby

Competed at this contest 16 times prior to 2017, first recorded in 1978. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 (Fourth Section) 2nd Louise Hough The Journal of Phileas Fogg
2015 (Fourth Section) 1st Louise Hough An English Pastorale
2014 (Fourth Section) 9th Louise Hough Three Spanish Impressions [Fernie]
2013 9th Louise Hough Hollywood!
2012 18th Anthony Higham Olympus
2010 16th Louise Hough Labour and Love
2009 7th Louise Hough The Once and Future King
2008 8th Louise Hough The Dark Side of the Moon
2007 (Fourth Section) 1st Louise Hough The Seasons [Wilby]
2006 (Fourth Section) 2nd Louise Hough Anglian Dances

Recent Form

Greenfield

Competed at this contest 27 times prior to 2017, first recorded in 1988. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 8th Tom Haslam A Cambrian Suite
2015 11th Tom Haslam Evolution - Five States of Change
2014 (Fourth Section) 4th Tom Haslam Three Spanish Impressions [Fernie]
2013 (Fourth Section) 7th Tom Haslam Devon Fantasy
2012 (Fourth Section) 9th Tom Haslam English Folk Song Suite
2011 (Fourth Section) 15th Steve Robinson Prelude, Song and Dance
2010 (Fourth Section) 18th Stuart Black Saint-Saëns Variations
2009 (Fourth Section) 5th Stuart Black The Talisman [Hughes]
2008 (Fourth Section) 12th Stuart Black Four Cities Symphony
2007 (Fourth Section) 7th Dave Chapman The Seasons [Wilby]
2006 (Fourth Section) 12th Dave Chapman Anglian Dances

Recent Form

Eagley

City of Chester

Competed at this contest 42 times prior to 2017, first recorded in 1947. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 (Second Section) 18th Ewan Easton The Mermaid of Zennor
2015 (Second Section) 15th Philip Mottershead Variations on Maccabeus
2014 2nd Malcolm Peach Partita for Band - Postcards from Home
2013 (Fourth Section) 1st Philip Mottershead Devon Fantasy
2012 (Fourth Section) 17th Philip Mottershead English Folk Song Suite
2011 (Fourth Section) 8th Philip Mottershead Prelude, Song and Dance
2010 (Fourth Section) 15th Philip Mottershead Saint-Saëns Variations
2009 14th Philip Mottershead The Once and Future King
2008 17th Philip Mottershead The Dark Side of the Moon
2007 10th Philip Mottershead Prelude and Jubilate
2006 6th Philip Mottershead Entertainments

Recent Form

Pilling Jubilee Silver

Competed at this contest 22 times prior to 2017, first recorded in 1977. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 11th Len Charnock A Cambrian Suite
2015 9th Len Charnock Evolution - Five States of Change
2014 (Fourth Section) 5th Len Charnock Three Spanish Impressions [Fernie]
2013 (Fourth Section) 3rd Len Charnock Devon Fantasy
2012 (Fourth Section) 6th Steve Simpson English Folk Song Suite
2011 (Fourth Section) Withdrawn Prelude, Song and Dance
2010 (Fourth Section) 14th Billy Porter Saint-Saëns Variations
2009 (Fourth Section) 4th Billy Porter The Talisman [Hughes]
2008 20th Billy Porter The Dark Side of the Moon
2007 17th Billy Porter Prelude and Jubilate

Recent Form

Hawk Green (Marple)

Competed at this contest 28 times prior to 2017, first recorded in 1989. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 10th Neil Hewson A Cambrian Suite
2015 10th Neil Hewson Evolution - Five States of Change
2014 16th Neil Hewson Partita for Band - Postcards from Home
2013 3rd Neil Hewson Hollywood!
2012 (Fourth Section) 4th Neil Hewson English Folk Song Suite
2011 13th Neil Hewson A Little Light Music
2010 19th Neil Hewson Labour and Love
2009 8th Andy Wilson The Once and Future King
2008 9th Phil Pavey The Dark Side of the Moon
2007 9th Phil Pavey Prelude and Jubilate
2006 (Second Section) 11th Phil Pavey Images of the Millennium

Recent Form

Skelmersdale Prize

Competed at this contest 41 times prior to 2017, first recorded in 1962. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 16th Karl Stott A Cambrian Suite
2015 (Fourth Section) 2nd Dave Chapman An English Pastorale
2014 (Fourth Section) 3rd Dave Chapman Three Spanish Impressions [Fernie]
2013 14th Dave Chapman Hollywood!
2012 13th Dave Chapman Olympus
2010 10th Charles Dickinson Labour and Love
2009 6th John Ludden The Once and Future King
2008 11th Gordon Clough The Dark Side of the Moon
2007 11th Andrew Booth Prelude and Jubilate

Recent Form

Farnworth & Walkden

Competed at this contest 13 times prior to 2017, first recorded in 2004. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 3rd Matt Shaw A Cambrian Suite
2015 (Second Section) 9th Peter Ashley Variations on Maccabeus
2014 (Second Section) 13th Peter Ashley Chaucer's Tunes
2013 (Second Section) 12th Peter Ashley The Plantagenets
2012 5th Peter Ashley Olympus
2011 10th Peter Ashley A Little Light Music
2010 (Fourth Section) 3rd Peter Ashley Saint-Saëns Variations
2009 (Fourth Section) 10th Peter Ashley The Talisman [Hughes]
2008 (Fourth Section) 5th Peter Ashley Four Cities Symphony
2007 (Fourth Section) 12th Peter Ashley The Seasons [Wilby]
2006 (Fourth Section) 13th Peter Ashley Anglian Dances

Recent Form

Greenall's

Competed at this contest 38 times prior to 2017, first recorded in 1971. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 6th Philip Boardman A Cambrian Suite
2015 7th Philip Boardman Evolution - Five States of Change
2014 15th Philip Boardman Partita for Band - Postcards from Home
2013 (Second Section) 16th Karl Stott The Plantagenets
2012 (Second Section) 13th Karl Stott Cross Patonce
2011 4th Karl Stott A Little Light Music
2010 6th Karl Stott Labour and Love
2009 11th Karl Stott The Once and Future King
2008 15th Howard Bousefield The Dark Side of the Moon
2007 (Second Section) 11th John Ludden Carnival [Perkin]
2006 (Second Section) 9th John Ludden Images of the Millennium

Recent Form

Eccleston Brass

Competed at this contest 30 times prior to 2017, first recorded in 1977. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 (Second Section) 14th John Wood The Mermaid of Zennor
2014 (Second Section) 7th Danny Brooks Chaucer's Tunes
2013 (Second Section) 6th Danny Brooks The Plantagenets
2012 (Second Section) 9th Danny Brooks Cross Patonce
2011 (Second Section) 9th Ian Bateson Resurgam
2010 (Second Section) 7th Ian Bateson Kingdom of Dragons
2009 (Second Section) 12th Ian Bateson New World Sketches
2008 (Second Section) 4th Ian Bateson Three Part Invention
2007 3rd Ian Bateson Prelude and Jubilate
2006 8th Ian Bateson Entertainments

Recent Form

Stacksteads

Competed at this contest 22 times prior to 2017, first recorded in 1963. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 17th Fred Bowker A Cambrian Suite
2015 17th Fred Bowker Evolution - Five States of Change
2014 (Fourth Section) 1st Fred Bowker Three Spanish Impressions [Fernie]
2013 (Fourth Section) 6th Fred Bowker Devon Fantasy

Recent Form

Dobcross Silver

Competed at this contest 51 times prior to 2017, first recorded in 1947. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 9th Tim Sidwell A Cambrian Suite
2015 (Second Section) 16th Tim Sidwell Variations on Maccabeus
2014 (Second Section) 14th Tim Sidwell Chaucer's Tunes
2013 (Second Section) 14th Kenny Pain The Plantagenets
2012 (Second Section) 8th Kenny Pain Cross Patonce
2011 (Second Section) 11th Grenville Moore Resurgam
2010 (Second Section) 6th Grenville Moore Kingdom of Dragons
2009 1st Grenville Moore The Once and Future King
2008 10th Dennis Hadfield The Dark Side of the Moon
2006 (Championship Section) 5th Dennis Hadfield Journey to the Centre of the Earth

Recent Form

Douglas Town

Stalybridge Old

Competed at this contest 41 times prior to 2017, first recorded in 1968. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 (Fourth Section) 3rd David W. Ashworth The Journal of Phileas Fogg
2015 (Fourth Section) 4th David W. Ashworth An English Pastorale
2013 13th Graham Smith Hollywood!
2012 15th Graham Smith Olympus
2011 12th Graham Smith A Little Light Music
2010 5th Eric Landon Labour and Love
2009 15th John Binns The Once and Future King
2008 (Second Section) 11th Jeff Lewis Three Part Invention
2007 (Second Section) 10th Rob Collinson Carnival [Perkin]
2006 (First Section) 10th John Binns Voyage of Discovery

Recent Form

Littleborough Public

Competed at this contest 16 times prior to 2017, first recorded in 1957. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 14th Adrian Woodhead A Cambrian Suite
2015 4th Adrian Woodhead Evolution - Five States of Change
2014 8th Adrian Woodhead Partita for Band - Postcards from Home
2013 12th Adrian Woodhead Hollywood!
2012 (Fourth Section) 7th Adrian Woodhead English Folk Song Suite
2011 (Fourth Section) 20th Adrian Woodhead Prelude, Song and Dance
2010 (Fourth Section) 10th Adrian Woodhead Saint-Saëns Variations
2007 (Fourth Section) 19th Matthew Bailey The Seasons [Wilby]
2006 (Fourth Section) 16th Matthew Bailey Anglian Dances

Recent Form

Coppull & Standish

Competed at this contest 12 times prior to 2017, first recorded in 2005. Conductor at this contest is .

North West Area History

2016 15th Matthew Stringer A Cambrian Suite
2015 15th Matthew Stringer Evolution - Five States of Change
2014 7th Matthew Stringer Partita for Band - Postcards from Home
2013 (Fourth Section) 2nd Matthew Stringer Devon Fantasy
2012 (Fourth Section) 18th Matthew Stringer English Folk Song Suite
2011 (Fourth Section) 7th Graham A. Martin Prelude, Song and Dance
2010 (Fourth Section) 13th Graham A. Martin Saint-Saëns Variations
2009 (Fourth Section) 6th Andrew Baker The Talisman [Hughes]
2008 (Fourth Section) 6th Andrew Baker Four Cities Symphony
2007 (Fourth Section) 10th Harry Bentham The Seasons [Wilby]
2006 (Fourth Section) 17th Harry Bentham Anglian Dances

Recent Form

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!