[Upgrade to pro and remove adverts]

A. Gray

Known For: Townhill


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
14th Feb 1914 Oldham Contest Stalybridge Old 6 8
27th Sep 1913 Crystal Palace (Grand Shield) Middlesbrough Borough 6
13th Jul 1912 Belle Vue July Contest (Second Division) Rawmarsh
25th May 1912 Lincoln Contest Creswell Colliery 4 8
11th May 1912 Birtley Contest St Hilda Colliery 1 6
30th Sep 1911 Crystal Palace (Junior Cup) Marriner's Keighley
30th Sep 1911 Crystal Palace (Preliminary Shield) Kingswood Evangel 14
13th May 1911 Birtley Selection Contest St Hilda Colliery 1
13th May 1911 Birtley March Contest St Hilda Colliery 2
13th May 1911 Birtley Waltz Contest St Hilda Colliery
1st Oct 1910 Crystal Palace (Preliminary Shield) Marriner's (Keighley) 1
1st Oct 1910 Crystal Palace (Preliminary Cup) Maesteg League of the Cross
25th Sep 1909 Crystal Palace (Preliminary Cup) Keighley Marriner's 1
14th Aug 1909 Mansfield Contest Creswell Colliery 1
10th Jul 1909 Clowne Contest Creswell Colliery 2
12th Jun 1909 Shirebrook Contest Creswell Colliery 2
29th May 1909 Carbrook Contest Creswell Silver 1
20th Jul 1907 York Contest Norland 4 90 5
1st Jun 1907 Linthwaite Contest Norland 2
27th Apr 1907 Cleckheaton Contest Norland 4
30th Mar 1907 Bristol Contest Bristol Imperial 2
6th Oct 1906 Scottish Championship (Second Section) Townhill Silver 5
23rd Jul 1904 Barnsley Contest Wharncliffe Silkstone 1
7th May 1904 Rawtenstall Contest Stacksteads 2
5th Sep 1903 Miles Platting Contest Shaw 3
8th Aug 1903 Nelson Contest Shaw 4
2nd May 1903 Rawtenstall Contest Boothfold 2
25th Oct 1902 South Yorkshire BBA Contest Wharncliffe Silkstone 4
17th Aug 1895 Knutsford Contest Stretford Village 5
Date Contest Winner
10th Jun 1916 Halifax and District BBA Brighouse and Rastrick
29th May 1914 New Brighton Contest Wingates Temperance
9th Dec 1911 Blackpool Contest Kirkham Subscription
28th Aug 1909 Nantwich Contest Irwell Old
26th Jun 1909 Clydach Contest (Class A) Ystalyfera Temperance
26th Jun 1909 Clydach Contest (Class C) Cwmaman Silver
26th Jun 1909 Clydach Contest (Class B) Ammanford Urban
3rd Apr 1909 Stalybridge Contest Pendleton Public
27th Mar 1909 Kirkham Contest Freckleton
22nd Aug 1908 Kirkcaldy Contest Broxburn
29th Aug 1907 Aberdare Contest Aberdare Town
24th Aug 1907 Swansea Contest (Class B) Tillery Colliery
24th Aug 1907 Swansea Contest (Class A) Royal Oakeley
17th Aug 1907 Long Eaton Contest Kirkby-in-Ashfield Temperance
6th Jul 1907 Raunds Contest Kettering Rifles
3rd Nov 1906 Newcastle Contest Hetton Colliery
18th Aug 1906 Mumbles Contest (Section B) Tycroes Silver
18th Aug 1906 Mumbles Contest (Section A) Llandilo Town
2nd Jun 1906 Gravesend Contest (Second Section) GWR Paddington
2nd Jun 1906 Gravesend Contest (Championship Section) Luton Red Cross
2nd Jun 1906 Gravesend Contest. (Third Section) Dartford Volunteers
26th May 1906 Linthwaite Contest Lindley
26th Aug 1905 Workington Contest Wingates Temperance
7th Aug 1905 Mountain Ash Contest (Second Section) Ogmore Temperance
7th Aug 1905 Mountain Ash Contest (First Section) Ferndale
14th May 1904 Chorley Contest North Ashton
19th Sep 1903 Cornholme Contest Burnley Temperance
19th Sep 1903 Cornholme March Contest Burnley Temperance
22nd Aug 1903 Ellesmere Port Contest Ellesmere Port Public
9th May 1903 Cliviger Contest Irwell Springs
5th Sep 1896 Bradford (Manchester) Contest Freckleton

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!