[Upgrade to pro and remove adverts]

C. A. Cooper


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
11th Apr 1955 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Bestwood Colliery 4 178
Date Contest Winner
23rd Feb 1963 Nottingham Championship (Third Section) Matlock
19th Apr 1958 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Arley Welfare
19th Apr 1958 City of Leicester Brass Band Festival (Second Section) Leicester Imperial
3rd Aug 1957 Newhall Contest Leicester Club and Institute
6th Nov 1954 SCABA Autumn Contest (First Section) Horsham Borough
6th Nov 1954 SCABA Autumn Contest (Third Section) Godalming and District
6th Nov 1954 SCABA Autumn Contest (Second Section) Heathfield Silver
20th Mar 1954 Midlands Area (Fourth Section) Riddings Silver
16th Feb 1952 Midlands Area (Third Section) Kibworth Silver
2nd Dec 1950 Bletchley Brass Band Contest (Division 2) Kents Works
25th Nov 1950 SCABA Winter Contest (Section 3) Billingshurst
25th Nov 1950 SCABA Winter Contest (Section 1) Horsham Borough
25th Nov 1950 SCABA Winter Contest (Section 2) Seaford British Legion
12th Aug 1950 Woodfalls Contest (Second Section) Lockerley Silver
12th Aug 1950 Woodfalls Contest (Open Section) Wellworthy Works
12th Aug 1950 Woodfalls Contest (First Section) Gloucester City
22nd Jul 1950 Downton Contest (Section 1) Branksome and Parkstone
22nd Jul 1950 Downton Contest (Section 2) Downton Silver
10th Jun 1950 Wessex Brass Band Association (Third Section) Corsham Town
10th Jun 1950 Wessex Brass Band Association (Second Section) Broadchalke
29th May 1950 Littleport Contest (Class C) Burwell Excelsior
29th May 1950 Littleport Contest (Class A) Drayton British Legion
29th May 1950 Littleport Contest (Class B) Aylsham and District
18th Feb 1950 Midlands Area (Fourth Section) Co-operative Society (Burslem & District) Prize Silver
11th Jun 1949 Gravesend Contest (Championship Section) Hanwell
11th Jun 1949 Gravesend Contest (Third Section) Tilbury Town
11th Jun 1949 Gravesend Contest (Second Section) Leyton Borough
7th Aug 1948 Downton Contest (Section 1) Wellworthy Works
7th Aug 1948 Downton Contest (Section 2) Inkpen Silver
10th Jul 1948 Newark Contest Markham Main Colliery
29th Nov 1947 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Raunds Temperance
14th Dec 1946 Barrow Shipyard Contest Askam Town
2nd Nov 1946 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Borough of Barnes
28th Sep 1946 Loughborough Contest Butterley Co. Ambulance
29th Jul 1944 Whitefield Contest 48 Batt Lancashire H.G.
11th Jun 1944 Belle Vue Marching Contest (ATC Section) City of Lancaster ATC
11th Jun 1944 Belle Vue Marching Contest (Class B) 48th Batt.Lancashire H.G.(Manchester)
11th Jun 1944 Belle Vue Marching Contest (Class A) Barrow Shipyard
15th Apr 1939 Saltaire Contest (Section 2) Bradford Victoria
15th Apr 1939 Saltaire Contest (Section 1) Yorkshire Copper Works
19th Nov 1938 Sileby Contest (Section 2) Earl Shilton
19th Nov 1938 Sileby Contest (Section 1) Snibston Colliery
29th Oct 1938 West Riding Contest (2nd Section) Salts Saltaire
29th Oct 1938 West Riding Contest (3rd Section) Wetherby Silver
28th May 1938 Wessex Brass Band Association (Second Section) Bath Spa Imperial
28th May 1938 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Wroughton Silver
28th May 1938 Wessex Brass Band Association (Third Section) Chard Municipal
16th May 1936 Rushden Contest Finedon Old
20th Jul 1935 Gretton Contest Leicester Club and Institute
1st Sep 1934 West Wales BBA Contest (Class A) Ystalyfera Town
18th Aug 1934 Oxford Annual Contest (Section 3) Cambridge Railway
14th Jul 1934 Fairford Contest (Section 3) Tredegar Workmen's
14th Jul 1934 Fairford Contest (Section 1) Hanwell Silver
14th Jul 1934 Fairford Contest (Section 2) Lydney Town
9th Sep 1933 Butlins Holiday Camp Contest (Fourth Section) Welbeck Colliery
24th Jun 1933 Reepham Contest Kings Lynn Town
5th Jun 1933 Lydney Contest Amington
3rd Jun 1933 Halifax and District BBA First Section Sowerby Bridge
3rd Jun 1933 Halifax and District BBA Second Section Clifton and Lightcliffe
26th Nov 1932 Northamptonshire Amateur Band Association Contest Rushden Temperance
20th Aug 1932 Butterley Colliery Contest Kirkby Colliery
15th Aug 1931 Atherton Contest Abram Colliery
16th May 1931 Darwen Contest Nelson Old
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Shield - B) Sidmouth Town Band
22nd Jul 1929 Helston Contest (Open Section) Camborne Town
22nd Jul 1929 Helston Contest (Third Section) Greensplat
13th Jul 1929 Gillingham (Dorset) Contest (Second Section) Sidmouth Town Band
13th Jul 1929 Gillingham (Dorset) Contest (Third Section) Gillingham Imperial Silver
13th Jul 1929 Gillingham (Dorset) Contest (First Section) Yeovil Town
13th Jul 1929 Gillingham (Dorset) Contest (Second Section March) Sidmouth Town Band
13th Jul 1929 Gillingham (Dorset) Contest (First Section March) Radstock Silver
11th May 1929 Hanslope Contest (First Section) Rushden Town
11th May 1929 Hanslope Contest (Second Section) Wollaston
4th May 1929 Walthamstow Contest (Section 2) 1st Cadet Batt. Royal Fusiliers
4th May 1929 Walthamstow Contest (Section 1) St Pancras Silver
26th May 1928 Silchester Contest (Section 2) Tadley Silver
26th May 1928 Silchester Contest (Section 3) Gas Light and Coke Company Southall Prize
4th Feb 1928 Leicester Junior Band Association Contest
6th Jun 1927 Amesbury Contest (Section B) Swindon G.W.R.
28th May 1927 Leicester Junior Band Association Contest Fleckney
21st Nov 1925 Halifax and District BBA First Section Brighouse and Rastrick Temperance
21st Nov 1925 Halifax and District BBA Second Section
19th Sep 1925 Downton Contest (Section 1) Woodfalls Temperance
19th Sep 1925 Downton Contest (Section 2) Shepton Mallet Excelsior
3rd Aug 1925 Gillingham (Dorset) Contest (Second Section March) Verwood
3rd Aug 1925 Gillingham (Dorset) Contest (Second Section) Midsomer Norton
3rd Aug 1925 Gillingham (Dorset) Contest (First Section) Woodfalls Temperance
3rd Aug 1925 Gillingham (Dorset) Contest (First Section March) Yeovil Town
12th Jul 1924 London and Home Counties BBA Contest (Fourth Section) North London Excelsior
12th Jul 1924 London and Home Counties BBA Contest (Third Section) Dickinson's
24th May 1924 St Columb Contest (First Section) Stenalees
24th May 1924 St Columb Contest (Second Section) Falmouth
24th Jul 1922 Aldbourne Contest Silchester and District
1st Jul 1922 Swinton Contest South Elmsall and Frickley
6th Aug 1921 Whitwood Contest Stanley Subscription
25th Jun 1921 Keighley Contest Hebden Bridge

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!