[Upgrade to pro and remove adverts]

David Horsfield



Date Contest Band Position Points Draw
9th Oct 2011 Kippax Entertainment Gawthorpe '85 2 1
7th Jun 1998 Harry Ramsden's Section 'A' Contest Yorkshire Qualifier Tingley Thornhill 6 195 7
28th Feb 1998 Yorkshire Area (First Section) Tingley Thornhill 8 184 10
18th May 1997 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Tingley Thornhill 1
2nd Mar 1997 Yorkshire Area (Second Section) Tingley Thornhill 3 183 12
1st Dec 1996 Hartlepool Brass Band Contest (Second Section) Tingley Thornhill 2 184 1
22nd Sep 1996 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Tingley Thornhill 3 185 8
29th Jun 1996 Easingwold March Contest Tingley Thornhill 8 88 18
17th Mar 1996 Yorkshire Area (Second Section) Tingley Thornhill 2 190 11
13th May 1995 Grand Shield Priest Lindley 21 177 15
25th Jun 1994 Easingwold March Contest Tingley Thornhill 2 188
25th Feb 1990 Yorkshire Area (Second Section) Haworth 15 9
5th Nov 1989 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) Haworth 4
17th Sep 1988 Marsden March Contest Holme Silver 3 188
1st May 1988 Buxton Festival (Section A) Horbury Victoria 7 186 11
28th Feb 1988 Yorkshire Area (Second Section) Horbury Victoria 15 176 4
1st Nov 1987 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) Horbury Victoria 3 181
20th Sep 1987 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) Horbury Victoria 2
3rd May 1987 Buxton Festival (Section A) Horbury Victoria 7 181 7
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Second Section) Horbury Victoria 13 178 11
22nd Feb 1987 Yorkshire Area (Fourth Section) Jayess (Queensbury) Junior 13 172 23
7th Dec 1986 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Horbury Victoria 1 180
2nd Nov 1986 Bradford and District BBA Annual Contest (Section C) Jayess (Queensbury) Junior 3
26th Oct 1986 Pontins (Second Section) Horbury Victoria 1
27th Apr 1986 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Jayess Queensbury Junior 10
30th Mar 1986 Pontins Southport (Second Section) Horbury Victoria 4 184 5
23rd Mar 1986 West Yorkshire County Council Contest (Section C) Jayess Queensbury Juniors
9th Mar 1986 Yorkshire Area (Second Section) Horbury Victoria 14 178 7
9th Mar 1986 Yorkshire Area (Fourth Section) Jayess (Queensbury) Junior 14 171 21
27th Oct 1985 Pontins Youth Brass Band Championships (Section B) Jayess (Queensbury) Junior 12
30th Mar 1985 West Yorkshire County Council Contest (Section B) Jayess Queensbury Junior 2 174
25th Nov 1984 Horbury Victoria Prize Band Brass Band Contest (Section D - Youth) Jayess Junior
4th Nov 1984 Bradford and District BBA Annual Contest (Youth Section) Jayess (Queensbury) Junior 2 260 4
Date Contest Winner
13th Jun 2015 Dutch Open (Second Division) CMV Euphonia Wolvega
13th Jun 2015 Dutch Open (First Division) Brassband Oefening & Uitspanning
1st Feb 2015 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) Wingates
17th Jan 2015 Butlins Mineworkers (Second Section) Eccles Borough
13th Jun 2014 Dobcross (Whit Friday) Black Dyke
7th Jun 2014 French Open (Elite Division) Brass Band Rijnmond
7th Jun 2014 French Open (Third Division) City of Chester
7th Jun 2014 French Open (Fourth Division) Blackley
7th Jun 2014 French Open (First Division) Lympstone
7th Jun 2014 French Open (Second Division) Lockwood
27th Apr 2014 Buxton Festival (Second Section) Hazel Grove
27th Apr 2014 Buxton Festival (Championship/First Section) Whitworth Vale and Healey Band
26th Apr 2014 British Open Spring Festival (Senior Trophy) Friary Guildford
9th Mar 2014 Midlands Area (Championship Section) Virtuosi GUS
2nd Mar 2014 Yorkshire Area (Second Section) Elland Silver
17th Nov 2013 Northern Open (Second Section) Hazel Grove
17th Nov 2013 Northern Open (Championship/First Section) Wingates
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (Third Section) Dronfield (Genquip)
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (Fourth Section) Blackley
5th Oct 2013 Bolsover Festival Charity Reunion Entertainment Contest Thoresby Colliery Reunion Band
29th Sep 2013 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Brass Band Zele
29th Sep 2013 SCABA Autumn Contest (First Section) Thundersley Brass
8th Jun 2013 French Open (Elite Division) Flowers Band
8th Jun 2013 French Open (Third Division) Brass Band Junior Du CCR de Tours
7th Jun 2013 French Open (First Division) Delta Brass Zeeland
24th May 2013 Dobcross (Whit Friday) Brighouse & Rastrick
14th Apr 2013 National Youth Brass Band Championships - Junior Section Fred Longworth High School
10th Mar 2013 North West Area (Championship Section) Leyland
16th Feb 2013 UniBrass: University Brass Band Championships of Great Britain Huddersfield University
25th Nov 2012 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band Fribourg
24th Nov 2012 Swiss National Championships (Fourth Division) Brass Band Harmonie Neuenkirch B
24th Nov 2012 Swiss National Championships (Second Division) Brass Band Feldmusik Escholzmatt
17th Jun 2012 Hebden Bridge March Contest Marsden
2nd Jun 2012 French Open (Third Division) Brass band de la Gorgue
2nd Jun 2012 French Open (Second Division) Veluwe Brass Band
2nd Jun 2012 French Open (Youth Section) Brass band junior du ccr de tours
2nd Jun 2012 French Open (First Division) Brass Band MG Reiden
2nd Jun 2012 French Open (Elite Division) Paris Brass Band
29th Apr 2012 Manx Music Festival (Entertainment) Manx Concert Brass
29th Apr 2012 Manx Music Festival Manx Concert Brass
29th Apr 2012 Manx Music Festival (March and Hymn) Rushen Silver Band
Manx Concert Brass
18th Mar 2012 North of England Area (Championship Section) Felling
18th Mar 2012 North of England Area (Second Section) South Milford
2012 Gouden Spiker Festival (Fifth Division) Brassband Tzum
2012 Gouden Spiker Festival (Third Division) Greide Brass
27th Nov 2011 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) Rolls Royce Derby
27th Nov 2011 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Littleport
20th Nov 2011 Brass In Concert Leyland
12th Nov 2011 North Wales Rally (Second Section) Llanrug
12th Nov 2011 North Wales Rally (Open Section) Northop Silver
18th Sep 2011 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Invitation Entertainment) Stannington Brass
21st May 2011 French Open (First Division) Brass Band Brassage
21st May 2011 French Open (Second Division) Mons St. Georges BrassBand
21st May 2011 French Open (Elite Division) Brass Band Willebroek
15th May 2011 SCABA Entertainment Contest (A Section) East London Brass
15th May 2011 SCABA Entertainment Contest (B Section) LGB Brass
3rd Apr 2011 Holme Valley Brass Band Contest (Youth Section) Tewit Youth
3rd Apr 2011 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Boarshurst Silver
3rd Apr 2011 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Skelmanthorpe
13th Mar 2011 Midlands Area (Second Section) Leicestershire Co-op (Snibston)
12th Mar 2011 Midlands Area (Third Section) Daventry Brass
6th Mar 2011 Yorkshire Area (First Section) Hammonds Saltaire
27th Feb 2011 North West Area (First Section) Roberts Bakery
28th Nov 2010 Belgian Nationals (Third Division) Braz 'art
28th Nov 2010 Belgian Nationals (Championship Division) Noord-Limburgse Brass Band
28th Nov 2010 Belgian Nationals (First Division) Brassband Zele
28th Nov 2010 Belgian Nationals (Second Division) Brassband Bacchus
24th Oct 2010 Australasian Entertainment Championship Brisbane Excelsior
23rd Oct 2010 Australasian Open Championship Gunnedah Shire Band
3rd Oct 2010 Bolsover Entertainment Contest (3rd Section) Rolls Royce Derby Band
3rd Oct 2010 Bolsover Entertainment Contest (2nd Section) Strata Brass
12th Sep 2010 Hardraw Scar (Class A) Harrogate
12th Sep 2010 Hardraw Scar (Class B) Elland Silver Youth
26th Jun 2010 English Nationals Fairey (Geneva) Band
5th Jun 2010 French Open (Elite Division) Brass Band Rijnmond
5th Jun 2010 French Open (First Division) Brass Band Val de Loire
5th Jun 2010 French Open (Second Division) Schoonhoven B
5th Jun 2010 French Open (Youth and Fourth Division) Brass Band Junior du CRR de Tours
28th May 2010 Dobcross (Whit Friday) Rothwell Temperance
2nd May 2010 Buxton Festival (Championship Section) GT Group Peterlee
2nd May 2010 Buxton Festival (Third Section) Uppermill Band
14th Mar 2010 West of England Area (Championship Section) Flowers
13th Mar 2010 West of England Area (First Section) Portishead Town Band
13th Mar 2010 West of England Area (Third Section) Sidmouth Town
15th Nov 2009 Wilkinson Northern Open (Section A) Hammonds Saltaire
15th Nov 2009 Wilkinson Northern Open (Section B) Greenalls
25th Oct 2009 Pontins (Championship Section) Tongwynlais Temperance
24th Oct 2009 Pontins (Fourth Section) Hazel Grove
27th Sep 2009 National Championship of Great Britain (First Section Final) Tongwynlais Temperance
26th Sep 2009 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) St. Breward Silver
30th Aug 2009 Land o' Burns Whitburn
28th Jun 2009 Rhyl Festival of Brass (Second Section) United Norwest 2000 Brass
28th Jun 2009 Rhyl Festival of Brass (Fourth Section) Deeside Silver Band
28th Jun 2009 Rhyl Festival of Brass (Third Section) Royal Buckley
28th Jun 2009 Rhyl Festival of Brass Wire Brass
27th Jun 2009 English Nationals Black Dyke
13th Jun 2009 Euro Brass (C-Group) Koperensemble De Waldsang
13th Jun 2009 Euro Brass (B-Group) Pro Rege
5th Jun 2009 French Open (First Division) Brass Band Borgiacq
5th Jun 2009 French Open (Second Division) B.M.P. Goodshaw Band
5th Jun 2009 French Open (Third Division) Blackley Band
5th Jun 2009 French Open (Elite Division) Brass Band Rijnmond
5th Apr 2009 National Youth Brass Band Championships - Intermediate Section Gloucestershire County
8th Mar 2009 Yorkshire Area (Fourth Section) Maltby Miners Welfare
22nd Feb 2009 North East Midlands Contest (Second Section)
22nd Feb 2009 NEMBBA (Fourth Section) Rolls Royce Derby
22nd Feb 2009 North East Midlands Contest (First Section)
22nd Feb 2009 North East Midlands Contest (Third Section) Crofton Silver
30th Nov 2008 Belgian Nationals (First Division) Brass Band Heist
30th Nov 2008 Belgian Nationals (Second Division) Brass Band Leieland
30th Nov 2008 Belgian Nationals (Third Division) Brass a Musica
30th Nov 2008 Belgian Nationals (Championship Division) Festival Brass Band
16th Nov 2008 Brass In Concert Cory
5th Oct 2008 Bolsover Entertainment Contest (1st-4th) Strata Brass
5th Oct 2008 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) Derwent Brass
5th Oct 2008 Bolsover Entertainment Contest (unregistered section) Worsbrough Silver
13th Jul 2008 Morley March & Hymn Tune Contest Marsden Silver
8th Jun 2008 French Open (Elite Division) Brass Band Rijnmond
8th Jun 2008 French Open (Third Division) Smithills Schools Senior Band
8th Jun 2008 French Open (Second Division) Cugy Vesin
8th Jun 2008 French Open (First Division) Brassage Band
8th Jun 2008 French Open (Excellence Division) Exobrass Band
16th May 2008 Dobcross (Whit Friday) Brighouse & Rastrick
30th Mar 2008 North of England Area (Championship Section) Reg Vardy
16th Mar 2008 London and Southern Counties (Championship Section) Redbridge Brass
15th Mar 2008 London and Southern Counties (First Section) Jersey Premier Brass
9th Mar 2008 Welsh Area (Fourth Section) Crosskeys Silver
8th Mar 2008 Welsh Area (Second Section) Point of Ayr Colliery
19th Jan 2008 Butlins Mineworkers (Third Section) Shirebrook MW Band
25th Nov 2007 West Midlands BBA Contest (First Section) Bedworth Brass
25th Nov 2007 West Midlands Brass Band Association Contest (3rd section) Rushden Windmill
18th Nov 2007 Leicester Contest (First Section) Hebden Bridge
18th Nov 2007 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Carlton Brass
18th Nov 2007 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Open Section) Aldbourne
9th Sep 2007 Hardraw Scar Harrogate Band
1st Sep 2007 Exmouth Entertainments Contest Lanner and District Silver
15th Jul 2007 Sound of Brass (NEMBBA Entertainment Contest) Strata Brass
8th Jul 2007 British Open Youth Brass Band Championships (Pontins) Youth Brass 2000
8th Jul 2007 Pontins Youth Brass Band Championships (Section B) Sellers International Youth
9th Jun 2007 French Open (Second Division) Brass Band Lützelflüh-Goldbach
9th Jun 2007 French Open (Elite Division) Ensemble de Cuivres Valaisan
9th Jun 2007 French Open (Excellence Division) Delta Brass Zeeland
9th Jun 2007 French Open (First Division) Exo Brass
19th May 2007 Northern Counties Open Contest Granite City Brass
11th Mar 2007 Midlands Area (Fourth Section) Cubbington Silver
10th Mar 2007 Midlands Area (Third Section) Wem Jubilee
4th Mar 2007 Yorkshire Area (Second Section) Wakefield Metropolitan
18th Feb 2007 North East Midlands Contest (Third Section) Leicester Co-op
18th Feb 2007 North East Midlands Contest (Fourth Section) Whitwell
18th Feb 2007 North East Midlands Contest (Second Section) Kippax
18th Feb 2007 North East Midlands Contest (First Section) United Co-op Crewe
26th Nov 2006 Belgian Nationals (First Division) Noordlimburgse Brass Band
26th Nov 2006 Belgian Nationals (Third Division) Brass band Heist
26th Nov 2006 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Willebroek
26th Nov 2006 Belgian Nationals (Second Division) Brassband Zele
19th Nov 2006 Wilkinson Northern Open (Section B) Middleton band
19th Nov 2006 Wilkinson Northern Open Innovate Skelmanthorpe
8th Oct 2006 Bolsover Entertainment Contest Strata Brass
30th Sep 2006 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Invitation Entertainment) Carlton Main Frickley Colliery
24th Sep 2006 National Championship of Great Britain (First Section Final) Kibworth
17th Sep 2006 Buxton Entertainment Contest Vernon Building Society Poynton Band
17th Jun 2006 West of England Bandsmen's Festival (Second Section) St Stythians
17th Jun 2006 West of England Bandsmen's Festival (Championship Section) Mount Charles
17th Jun 2006 West of England Bandsmen's Festival (Fourth Section) Hatherleigh Silver
17th Jun 2006 West of England Bandsmen's Festival (First Section) St. Dennis
17th Jun 2006 West of England Bandsmen's Festival (Third Section) South Molton Town
17th Jun 2006 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) Mount Charles Youth
26th Mar 2006 Tameside Open Championships (Championship Section) Pennine Brass
19th Mar 2006 London and Southern Counties (First Section) Haverhill Silver
12th Mar 2006 Midlands Area (Championship Section) Newstead Welfare
11th Mar 2006 Midlands Area (First Section) Foss Dyke
3rd Dec 2005 Dutch Nationals (Championship Division) Soli Brass
27th Nov 2005 Scottish Open Fishburn
29th Oct 2005 Pontins (Third Section) Flixton
11th Jun 2005 French Open (Elite Division) Ransome Band
23rd Apr 2005 Fife Brass Band Festival (2nd Section) Clydebank Burgh
23rd Apr 2005 Fife Brass Band Festival (Championship Section) Kingdom Brass
23rd Apr 2005 Fife Brass Band Festival (First Section) Easington Colliery
10th Apr 2005 National Youth Brass Band Championships - Schools Section Smithills School Senior Brass Band
6th Mar 2005 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery (UK Coal)
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (Third Section) Whitwell Brass
21st Nov 2004 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Open Section) Friary Guildford
21st Nov 2004 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Fourth Section) Enderby Youth
21st Nov 2004 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Hathern
21st Nov 2004 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Unregistered Section) Thoresby Colliery Youth
6th Nov 2004 SWBBA Contest (Second Section) Helston Town
6th Nov 2004 SWBBA Contest (Open Section) Yeovil Town
6th Nov 2004 SWBBA Contest (Third Section) Heyl Town Band
6th Nov 2004 SWBBA Contest (Youth Section) Mount Charles Youth
6th Nov 2004 SWBBA Contest (Fourth Section) Verwood Concert Brass
30th Oct 2004 Fife Charities Band Association Contest Kingdom Brass
6th Jun 2004 Wigan March and Hymn Contest Hepworth
14th Mar 2004 North West Area (Third Section) Hoover (Bolton)
15th Feb 2004 North East Midlands Contest (Fourth Section) Matlock
15th Feb 2004 North East Midlands Contest (Second Section) Carlton Brass
15th Feb 2004 North East Midlands Contest (First Section) Riddings
15th Feb 2004 North East Midlands Contest (Third Section) Shirland Welfare Training
30th Nov 2003 Belgian Nationals (Third Division) Young Brassband Willebroek
30th Nov 2003 Belgian Nationals (Second Division) Mons St. Georges Brassband
30th Nov 2003 Belgian Nationals (First Division) Metropole Brass band
26th Oct 2003 Pontins (Championship Section) Skelmanthorpe
25th Oct 2003 Pontins (Fourth Section) Phoenix West Midlands Brass
29th Jun 2003 Easingwold March Contest Horden BHK (UK) Ltd
14th Jun 2003 French Open (Elite Division) Thoresby Colliery UK Coal
18th May 2003 SCABA Entertainment Contest (A Section) Noord Limburgse
18th May 2003 SCABA Entertainment Contest (B Section) St Sebastian Wokingham
9th Mar 2003 North West Area (Second Section) Bollington
2nd Mar 2003 Yorkshire Area (Fourth Section) Dinnington Colliery
9th Feb 2003 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) Wingates
22nd Sep 2002 Buxton Entertainment Contest United Co-op Crewe
8th Sep 2002 Hardraw Scar (Class A) Rowntree Band
14th Jul 2002 Entertaining Brass (NEMBBA) Newstead Welfare
14th Jul 2002 NEMBBA Belvoir Castle Newstead Welfare
22nd Jun 2002 Doncaster Jubilee Entertainment Contest Hatfield Brass Band
19th May 2002 Weston-super-Mare (Fourth Section) Heyl Town Band
19th May 2002 Weston-super-Mare (Third Section) Bream Silver
17th Mar 2002 North of England Area (Third Section) Houghton Brass
16th Mar 2002 North of England Area (Second Section) Langbaurgh Brass
10th Feb 2002 Milton Keynes Brass Band Festival (Section B)
10th Feb 2002 Milton Keynes Brass Band Festival (2nd Section)
10th Feb 2002 Milton Keynes Brass Band Festival (Third and Fourth Section) Rushden Windmill
2nd Dec 2001 Belgian Nationals (First Division) Noordlimburgse Brass band
2nd Dec 2001 Belgian Nationals (Third Division) Brass Band de Thudinie
2nd Dec 2001 Belgian Nationals (Second Division) Metropole Brass Band
2nd Dec 2001 Belgian Nationals (Championship Division) Brass band Willebroek
18th Nov 2001 Brass In Concert Grimethorpe Colliery (UK Coal)
Sep 2001 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Invitation Entertainment)
1st Apr 2001 West of England Area (Fourth Section) Saltash Town
4th Mar 2001 Midlands Area (Third Section) Brass 2000
11th Feb 2001 Milton Keynes Brass Band Festival (First Section) Treherbert Silver Band
4th Feb 2001 North East Midlands Contest (Fourth Section) Shirland Welfare Training
4th Feb 2001 North East Midlands Contest (First Section) Gresley Old Hall
4th Feb 2001 North East Midlands Contest (Third Section) Silk Brass Astrazeneca
4th Feb 2001 North East Midlands Contest (Second Section) Ilkeston Brass
19th Nov 2000 Wilkinson Northern Open (Section A) Seindorf Beaumaris
19th Nov 2000 Wilkinson Northern Open (Section B) Moston & Beswick Band
29th Oct 2000 Pontins (Second Section) Tintwistle
28th Oct 2000 Pontins (First Section) Pontardulais Town
16th Jun 2000 Lydgate (Whit Friday) YBS
30th Apr 2000 Buxton Festival (Second Section) Hawk Green (Marple)
30th Apr 2000 Buxton Festival (Third Section) Eccles Borough
5th Mar 2000 Midlands Area (Fourth Section) Raunds Temperance
4th Mar 2000 Midlands Area (Second Section) Ibstock Building Products
13th Feb 2000 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Wardle Youth
21st Nov 1999 Malton Entertainments Contest (Class A) Marsden Silver
21st Nov 1999 Malton Entertainments Contest (Class C) Bedale Brass
21st Nov 1999 Malton Entertainments Contest (Class B) Horbury Victoria
10th Oct 1999 SCABA Autumn Contest (First Section) Hatfields of Colchester
9th Oct 1999 SCABA Autumn Contest (Third Section) Battle Town
28th May 1999 Lydgate (Whit Friday) Navigation
22nd May 1999 French Open (First Division)
22nd May 1999 French Open (Excellence Division) Longridge
22nd May 1999 French Open (Third Division) Sint Cecilia Hombeek
22nd May 1999 French Open (Elite Division) St Austell
16th May 1999 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) Ratby Cooperative Mid Band
16th May 1999 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Nottingham City Transport
16th May 1999 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Ibstock Building Products
14th Mar 1999 North West Area (Third Section) Manx Concert Brass
7th Feb 1999 North East Midlands Contest (Second Section) City of Stoke
7th Feb 1999 North East Midlands Contest (Third Section) Newhall
Nov 1998 Tameside Youth Contest Smithills School Senior Brass Band
19th Sep 1998 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Test Valley Brass
5th Jun 1998 Lydgate (Whit Friday) Williams Fairey
3rd May 1998 Buxton Festival (Third Section) Eccles Borough
3rd May 1998 Buxton Festival (Second Section) Wakefield Metropolitan
30th Nov 1997 Hartlepool Brass Band Contest (Championship Section) Ever Ready
30th Nov 1997 Hartlepool Brass Band Contest (Fourth Section) Gawthorpe Brass '85
22nd Nov 1997 SEWBBA (Treorchy) Contest (Third Section) Pontardulais
26th Oct 1997 Pontins (Second Section) Todmorden Old
25th Oct 1997 Pontins (First Section) Jayess '87
14th Sep 1997 Wychavon Contest (Third Section) Pemberton Old Wigan
14th Sep 1997 Wychavon Contest (Second Section) Newport Borough
28th Jun 1997 Easingwold March Contest Hepworth
1st Jun 1997 Wigan Contest (Championship Section) Drighlington
1st Jun 1997 Wigan Contest (Third Section) Hebden Bridge
1st Jun 1997 Wigan Contest (Second Section) Todmorden
23rd May 1997 Lydgate (Whit Friday) Brighouse & Rastrick
10th May 1997 French Open (French Section) Brass Band de l'ecole Nationale de Musique Blois
10th May 1997 French Open (March) Marple
10th May 1997 French Open (Elite Division) Marple
16th Nov 1996 Forth Valley Championships Newtongrange
13th Oct 1996 NWABBA Preston District Contest (Championship Section) Freckleton
13th Oct 1996 NWABBA Preston District Contest (Section 3) Pemberton Old
13th Oct 1996 NWABBA Preston District Contest (Section 2) Haydock Ogden Travel
13th Oct 1996 NWABBA Preston District Contest (Section 4) Standish
31st May 1996 Lydgate (Whit Friday) Williams Fairey
12th May 1996 Weston-super-Mare (Fourth Section) Bream Silver
5th May 1996 Buxton Festival (Second Section) Jayess '87
5th May 1996 Buxton Festival (Fourth Section) Hazel Grove
28th Apr 1996 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Marsden
28th Apr 1996 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hepworth
14th Apr 1996 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Wetherby & District
14th Apr 1996 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Knottingley Silver
14th Apr 1996 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) Wakefield Metropolitan
14th Apr 1996 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Harrogate Band
23rd Sep 1995 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Invitation Entertainment) Ransome
16th Sep 1995 West Wales Contest (Fourth Section) Newbridge (Celynen)
16th Sep 1995 West Wales BBA Festival Contest (Third Section) Blaina and District
24th Jun 1995 Easingwold March Contest British Steel Teeside
18th Sep 1994 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Fourth Section) Pemberton Old
18th Sep 1994 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Third Section) Goodshaw
1st Nov 1993 Malton Entertainments Contest (Class B) Rothwell Temperance
1st Nov 1993 Malton Entertainments Contest (Class A) Kirkbymoorside Town
17th Dec 1992 Northern England Entertainment Contest Jayess (Queensbury)
8th Jun 1990 Lydgate (Whit Friday) Leyland-DAF
2nd Dec 1989 Haukås Brass Festival (2. division) Kaland Skulemusikklag
2nd Dec 1989 Haukås Brass Festival (1. division) Sæbø Skulemusikklag
Oct 1989 Slaithwaite Youth Band Contest Scissett Youth
23rd Apr 1989 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Rotherham Schools
Oct 1988 Heineken Brass Band Contest Barrow Colliery
24th Oct 1981 Skelton and Brotton Carnival Contest Consett Whitbread Trophy




Printed from https://brassbandresults.co.uk/