[Upgrade to pro and remove adverts]

David Read

Email:
Address: 19 Arundel Road
Hartford
Huntingdon
Cambs
PE29 1YW
Telephone: 01480 451252

I began playing the cornet with Askern Colliery Band in 1943 moving on to Carlton Main Frickley Colliery Band. I joined the Regimental Band of the Welsh Guards in Coronation Year 1953, During this period I guested with Morris Motors Band under Harry Mortimer. On leaving the Army I rejoined Carlton Main.

In 1960 I was invited to join the Munn and Felton’s Band later renamed GUS (Footwear) Band. I joined the National Association of Brass Band Conductors first as an Associate Member for two years in 1963. During this time I had my first taste of success as a conductor when I won the 3rd Section of the Northamptonshire Brass Band Association Contest with the Kettering Rifle Band. I eventually became the GUS (Footwear) Principal Cornet player and during this period won the Solo Championship of Great Britain in 1973 and also won the highest placed cornet on three separate occasions.

In 1967 I commenced brass teaching in Schools for Huntingdon and Peterborough C.C. I formed and conducted the Huntingdon and Peterborough Youth Brass Band which won the London and Southern Counties Regional (Youth Section) on three occasions qualifying for the National Finals in London.

When I left the GUS (Footwear) Band I was invited to conduct the Cambridge Band (later renamed Cambridge Co-operative Band). In 1975 we won the London and Southern Counties Regional Second Section and were placed 2nd in the Final and we were immediately promoted to Championship Section (no first section in those days). We had much contesting success and appeared regularly on BBC Radio programmes and also some TV appearances. During the middle of the 70’s I was invited to play with the Grimethorpe Colliery Band on the Bicentennial tour of the USA. I stayed with the band for a further three years - it was during the time the band were playing exciting new works under Elgar Howarth.

In 1980 I was promoted to the post of Senior Instrumental Teacher for the Cambridge Area Education Authority where I was also responsible for the Music Service ‘after school’ activities. I conducted another brass band called the North Cambridge Youth Brass Band, formed from my pupils in the schools where I taught. This band won the London and Southern Counties Regional (Youth Section) qualifying for the National Finals on two occasions. Most of these pupils found their way into the local brass bands. Meanwhile the Cambridge Co-operative Band won the London and Southern Counties Regional Championship Section Contest in 1979.

I also conducted the Cambridge Youth Concert Band (Woodwind, Brass and Percussion) for 5 years. The band appeared three times in the finals of the ‘Music for Youth Festival’ in the Royal Festival Hall. Incidentally, many fine young players were members of these youth bands including Lindsey Shilling (Principal Trombone of the Royal Opera House) Helen Vollam (Principal Trombone of the BBC Symphony Orchestra) and Alison Balsom, the brilliant International Trumpet Soloist. When I left the Cambridgeshire County Music Service and after ending my conducting period with the Cambridge Co-operative Band. Despite having offers to conduct other Championship Section Bands, I made a conscious decision to concentrate on adjudicating. My conducting was then limited to occasional rehearsals with various local bands (if my adjudicating commitments allowed it).


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
30th Apr 1989 East Anglian BBA Championship Class Matthews Norfolk Brass 1 188
25th Oct 1987 Pontins (Championship Section) Cambridge Co-operative 10
20th Apr 1987 Pontins Hemsby (Championship Section) Cambridge Co-operative 4 180 10
5th Apr 1987 Midlands (South) Area (Championship Section) Cambridge Co-operative 4
8th Feb 1987 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Cambridge Co-operative 7
26th Oct 1986 Pontins (Championship Section) Cambridge Co-operative 4
12th Oct 1986 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Cambridge Co-op 8
31st Mar 1986 Pontins Hemsby (Championship Section) Cambridge Co-op 4 182 1
9th Feb 1986 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Cambridge Co-operative 5
17th Nov 1985 Cambridgeshire Championships (Open Section) Cambridge Co-operative 1 186
27th Oct 1985 Pontins (Second Section) Cambridge Co-operative 1
27th Apr 1985 Thurrock Arts Council (Open Championship Section) Cambridge Co-op 2 191
27th Apr 1985 Thurrock Arts Council (Second Section) Cambridge Co-op 3 185
21st Apr 1985 SCABA Spring Contest (Championship Section) Cambridge Co-op 3 93
7th Apr 1985 Pontins Hemsby (Second Section) Cambridge Co-Operative 3 187 4
10th Mar 1985 London and Southern Counties (Youth Section) North Cambridge Youth 2 185
10th Mar 1985 London and Southern Counties (Second Section) Cambridge Co-op
10th Feb 1985 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Cambridge Co-op 1 192 8
3rd Feb 1985 Lewisham Contest (Championship Section) Cambridge Co-op
18th Nov 1984 Cambridgeshire Championships (Open Section) Cambridge Co-operative 1 177
14th Oct 1984 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Cambridge Co-op 1 187
6th Oct 1984 National Youth Brass Band Championships North Cambridge Youth
29th Sep 1984 Humberside Invitation Entertainment Festival Cambridge Co-operative 5 227
11th Mar 1984 London and Southern Counties (Youth Section) North Cambridge Youth 1 188 1
4th Dec 1983 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Cambridge Co-operative 1
9th Oct 1983 National Youth Brass Band Championships North Cambridge Youth 6 183
13th Mar 1983 London and Southern Counties (Championship Section) Cambridge Co-operative
6th Mar 1983 London and Southern Counties (Youth Section) North Cambridge Youth 1 192
5th Dec 1982 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Cambridge Co-operative 2 223 3
30th Oct 1982 Pontins (Fourth Section) Cawston 5
12th Apr 1982 Pontins Hemsby (Championship Section) Cambridge Co-operative
6th Dec 1981 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Cambridge Co-operative 2 233 1
22nd Nov 1981 Cambridgeshire Championships (Open Section) Cambridge Co-operative 1 187
21st Nov 1981 Reading Contest (Championship Section) Cambridge Co-operative 7
8th Mar 1981 London and Southern Counties (Championship Section) Cambridge Co-op
7th Dec 1980 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Cambridge 2 234
4th Oct 1980 Butlins National Youth Brass Band Championships Huntingdon and Peterborough
7th Apr 1980 Pontins Hemsby (Championship Section) Cambridge
9th Mar 1980 London and Southern Counties (Youth Section) Huntingdon and Peterborough Youth Brass Band 1 185 2
9th Mar 1980 London and Southern Counties (Championship Section) Cambridge 2
17th Feb 1980 Hammersmith Contest (Championship) Cambridge 9
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cambridge Co-operative Band 20 150 2
6th Oct 1979 Butlins National Youth Brass Band Championships Huntingdon & Peterborough
9th Jun 1979 BBC Best of Brass Quarter-Final 2 Cambridge 2 88
18th Mar 1979 London and Southern Counties (Championship Section) Cambridge Co-operative Band 1 187
18th Mar 1979 London and Southern Counties (Youth Section) Huntingdon and Peterborough Youth Brass Band 1 187
26th Nov 1978 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Cambridge 4
12th Mar 1978 London and Southern Counties (Championship Section) Cambridge 7 181 6
12th Mar 1978 London and Southern Counties Area (Youth Section) Huntingdon and Peterborough Youth
27th Nov 1977 Cambridgeshire Championships (Open Section) Cambridge 1 185
11th Apr 1977 Pontins Hemsby (Championship Section) Cambridge
3rd Apr 1977 East Anglian BBA Championship Class Cambridge Co-operative 1 186
13th Mar 1977 London and Southern Counties (Championship Section) Cambridge 7 173 8
13th Mar 1977 London and Southern Counties Area (Youth Section) Huntingdon and Peterborough Youth 4
28th Nov 1976 Cambridgeshire Championships (Open Section) Cambridge 2 548
9th Oct 1976 Butlins National Youth Brass Band Championships Huntingdon and Peterborough Youth
21st Mar 1976 London and Southern Counties (Youth Section) Huntingdon and Peterborough Youth Brass Band 1 182 9
21st Mar 1976 London and Southern Counties (Championship Section) Cambridge 10 175 3
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Cambridge Co-operative Band 2 188
16th Mar 1975 London and Southern Counties Area (Youth Section) Huntingdon and Peterborough Youth 3 183
5th Oct 1974 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Cambridge
29th Oct 1966 Northants & District (First Section - Entertainment) Kettering Rifles 3 175 7
1st Oct 1966 Oxford Annual Contest (Section B) Kettering Rifle 172 7
23rd Apr 1966 Midlands Area (Third Section) Kettering Rifle 9
30th Oct 1965 Northants & District (Second Section - Entertainment) Kettering Rifle 1 175 3
Date Contest Winner
26th Apr 2014 British Open Spring Festival (Grand Shield) Flowers
16th Mar 2014 Welsh Area (Championship Section) Cory
15th Mar 2014 Welsh Area (Third Section) Ebbw Valley Brass
15th Mar 2014 Welsh Area (First Section) Llwydcoed
9th Mar 2014 Scottish Championship (Championship Section) Co-operative Funeralcare
8th Mar 2014 Scottish Championship (Second Section) Tullis Russell Mills
2nd Mar 2014 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse & Rastrick
1st Mar 2014 Yorkshire Area (First Section) City of Bradford
19th Jan 2014 Butlins Mineworkers (Championship Section) Flowers
8th Nov 2013 Swedish National Championship (Elite Division) Windcorp Brass Band
12th Oct 2013 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cory
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (Unregistered Section) Loxley Silver
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) East Yorkshire Motor Services
5th Oct 2013 Bolsover Festival Charity Reunion Entertainment Contest Thoresby Colliery Reunion Band
7th Sep 2013 British Open Tredegar
26th May 2013 All England International Masters Seindorf Beaumaris
11th May 2013 Senior Cup Woodfalls
17th Mar 2013 North of England Area (Third Section) NASUWT Concert
17th Mar 2013 North of England Area (Championship Section) NASUWT Riverside
16th Mar 2013 North of England Area (First Section) Harrogate
20th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Championship Section) Virtuosi GUS
25th Nov 2012 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Open Section) Ashton under Lyne
15th Sep 2012 Miners Welfare Entertainment Contest City of Cardiff Melingriffith 2
23rd Jun 2012 English Nationals Black Dyke Band
27th May 2012 All England International Masters Tredegar Town
12th May 2012 Senior Cup Northop Silver
11th Mar 2012 Midlands Area (Championship Section) Desford Colliery
27th Nov 2011 Swiss National Championships (Excellence Section) Ensemble de Cuivres Valaisan
26th Nov 2011 Swiss National Championships (First Division) Regional Brass Band Bern
15th Oct 2011 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick
3rd Sep 2011 British Open Cory
3rd Jul 2011 Brighouse March & Hymn Tune Marsden
25th Jun 2011 Eidgenössisches Musikfest (Championship Section) Fanfare Ancienne Cécilia de Chermignon
25th Jun 2011 Eidgenössisches Musikfest (First Section) BB Imperial Lenzburg A-Band
19th Jun 2011 Hebden Bridge March Contest Marsden
29th May 2011 All England International Masters Tredegar Town Band
14th May 2011 Grand Shield Reg Vardy
20th Mar 2011 Welsh Area (Championship Section) Cory
19th Mar 2011 Welsh Area (Second Section) Llwydcoed
6th Mar 2011 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse & Rastrick
26th Feb 2011 Scottish Championship (Third Section) Brass Sounds Inverclyde
23rd Jan 2011 Butlins Mineworkers (Championship Section) Flowers
31st Oct 2010 Danish National Championship (Championship Division) Concord Brass Band
30th Oct 2010 Danish National Championship (Third Division) Frederikshavn FDF Brass Band
9th Oct 2010 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse and Rastrick
3rd Oct 2010 Bolsover Entertainment Contest (Championship Section) Newstead Brass
30th May 2010 All England International Masters Co-operative Funeralcare
15th May 2010 Senior Cup Woodfalls
14th Mar 2010 Midlands Area (Championship Section) Virtuosi GUS
20th Feb 2010 Welsh Open Brass Band Entertainment Championship Tredegar
7th Feb 2010 Brass At The Guild (Preston) Contest (Fourth Section) Darwen Brass
7th Feb 2010 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) Blackburn & Darwen
29th Nov 2009 Belgian Nationals (Second Division) Panta Rhei Ghent
29th Nov 2009 Belgian Nationals (First Division) Brass Band Heist
29th Nov 2009 Belgian Nationals (Championship Division) Brassband Buizingen
29th Nov 2009 Belgian Nationals (Third Division) Brass band Gent
17th Oct 2009 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Band
12th Sep 2009 British Open Cory Band
21st Jun 2009 Hebden Bridge March Contest (Youth) Enderby Youth
21st Jun 2009 Hebden Bridge March Contest Oldham (Lees)
17th May 2009 SCABA Entertainment Contest (A Section) Friary Guildford
9th May 2009 Senior Trophy United Norwest Co-op Milnrow
22nd Mar 2009 North of England Area (Championship Section) EYMS
21st Mar 2009 North of England Area (First Section) GT Group Peterlee
15th Mar 2009 Welsh Area (Championship Section) Cory
14th Mar 2009 Welsh Area (First Section) Point of Ayr
14th Mar 2009 Welsh Area (Third Section) Royal Buckley Town
1st Mar 2009 North West Area (Championship Section) Fodens
7th Feb 2009 Yeovil Entertainment Flowers Band
25th Jan 2009 French National Brass Band Championship (Third Division) Brass Band en Seine
25th Jan 2009 French National Brass Band Championship (Excellence Division) Brass Band Brassage
25th Jan 2009 French National Brass Band Championship (First Division) Latinus Brass Band
25th Jan 2009 French National Brass Band Championship (Honours Division) Brass Band du Nord Pas de Calais
25th Jan 2009 French National Brass Band Championship (Second Division) Brass Band Sagona
29th Nov 2008 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band Treize Etoiles
29th Nov 2008 Swiss National Championships (Second Division) Brass Band Feldmusik Escholzmatt
29th Nov 2008 Swiss National Championships (Fourth Division) Brass Band L'Avenir Lignieres B
26th Oct 2008 Pontins (Championship Section) Sovereign Brass
25th Oct 2008 Pontins (Fourth Section) Uppermill Band
11th Oct 2008 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Band
13th Sep 2008 British Open Fodens Richardson
6th Jul 2008 Brighouse March & Hymn Tune Marsden Silver
28th Jun 2008 English Nationals Grimethorpe Colliery
25th May 2008 International Masters Desford Colliery Band
9th Mar 2008 Scottish Championship (Championship Section) Whitburn
8th Mar 2008 Scottish Championship (Fourth Section) Renfrew Burgh
2nd Mar 2008 Yorkshire Area (Championship Section) Black Dyke Band
16th Feb 2008 Porthcawl Miners' Eisteddfod Tredegar Town
20th Jan 2008 Butlins Mineworkers (Championship Section) Desford Colliery
19th Jan 2008 Butlins Mineworkers (Fourth Section) Eccles Borough
25th Nov 2007 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Willebroek
25th Nov 2007 Belgian Nationals (Second Division) BrassBand Heist
25th Nov 2007 Belgian Nationals (First Division) Young BrassBand Willebroek
25th Nov 2007 Belgian Nationals (Third Division) Flugelbrass
18th Nov 2007 French National Brass Band Championship (Excellence Division) Brass Band des Savoie
18th Nov 2007 French National Brass Band Championship (Honour Division) Brass Band Aeolus
18th Nov 2007 French National Brass Band Championship (First Division)
18th Nov 2007 French National Brass Band Championship (Second Division) Brass Band Brassage
18th Nov 2007 French National Brass Band Championship (Third Division) Brassaventure
20th Oct 2007 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Grimethorpe Colliery
16th Sep 2007 Lakeside Brass Band Entertainment Contest Stannington Brass Band
8th Jul 2007 Pontins Youth Brass Band Championships (Section B) Sellers International Youth
8th Jul 2007 British Open Youth Brass Band Championships (Pontins) Youth Brass 2000
27th May 2007 International Masters Fodens Richardson
19th May 2007 Senior Cup Wingates Brass
11th Mar 2007 Midlands Area (Championship Section) The Staffordshire Band
10th Mar 2007 Midlands Area (First Section) Gresley Colliery
4th Mar 2007 Yorkshire Area (Fourth Section) Crofton Silver
25th Nov 2006 BBC Radio Cymru Band of the Year (Final) Buy as you view
5th Nov 2006 Pontins (Championship Section) Pennine Brass
4th Nov 2006 Pontins (Fourth Section) Oldham (Lees)
28th Oct 2006 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Grimethorpe Colliery (UK Coal)
30th Sep 2006 BBC Radio Cymru Band of the Year (Round 2) Buy As You View
10th Sep 2006 Lakeside Brass Band Entertainment Contest Strata Brass
9th Sep 2006 British Open Black Dyke
31st Jul 2006 BBC Radio Cymru Band of the Year (Round 1) Buy As You View
28th May 2006 International Masters Rothwell Temperance
19th Mar 2006 Welsh Area (Championship Section) Buy As You View
18th Mar 2006 Welsh Area (Second Section) Newbridge Celynen
5th Mar 2006 Yorkshire Area (Championship Section) Grimethorpe Colliery (UK Coal)
3rd Dec 2005 Dutch Nationals (Championship Division) Soli Brass
27th Nov 2005 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Willebroek
27th Nov 2005 Belgian Nationals (First Division) Noordlimburgse Brass Band
6th Nov 2005 French National Brass Band Championship (Honours Division) Æolus Brass Band
6th Nov 2005 French National Brass Band Championship (Excellence Division) Brass Band des Savoie
15th Oct 2005 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Leyland
11th Sep 2005 Lakeside Brass Band Entertainment Contest Strata Brass
9th Jul 2005 World Music Contest (WMC) (1st division) Ratby Co-operative Band
9th Jul 2005 World Music Contest (WMC) (Concert Division) Brass Band Treize Etoiles
9th Jul 2005 World Music Contest (WMC) (3rd division) Smithills School Senior Brass Band
19th Jun 2005 Kirkby Lonsdale Contest
29th May 2005 International Masters Scottish Co-op
14th May 2005 SEWBBA (Ebbw Vale) (1st Section) Newbridge (Celynen)
14th May 2005 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Tredegar
7th May 2005 Grand Shield Hepworth (Persimmon Homes)
20th Mar 2005 London and Southern Counties (Championship Section) Redbridge Brass
19th Mar 2005 London and Southern Counties (First Section) Staines Brass
13th Mar 2005 Scottish Championship (Championship Section) Newtongrange Silver
13th Mar 2005 Scottish Championship (First Section) Johnstone Silver
12th Mar 2005 Scottish Championship (Fourth Section) Broxburn Silver
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (Championship Section) Ransome
4th Dec 2004 Dutch Nationals (Championship Division) Brass Band Rijnmond
28th Nov 2004 Scottish Open Hepworth (Persimmon Homes)
14th Nov 2004 French National Brass Band Championship (First Division) Brass Band de Pays de la Loire
14th Nov 2004 French National Brass Band Championship (Honour Division) Brass Band Aeolus
14th Nov 2004 French National Brass Band Championship (Second Division) Brass Band Sagona
14th Nov 2004 French National Brass Band Championship (Third Division) Brass Band en Seine
14th Nov 2004 French National Brass Band Championship (Excellence Division) Orchestre de cuivres D'Amiens
31st Oct 2004 Pontins (Championship Section) The Staffordshire Band
30th Oct 2004 Pontins (Third Section) United Norwest 2000 Brass
16th Oct 2004 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke
18th Sep 2004 British Open Fodens Richardson
6th Jun 2004 Wigan March and Hymn Contest Hepworth
30th May 2004 All England Masters Yorkshire Building Society
16th May 2004 Weston-super-Mare (Third Section) Newbridge Celynen
16th May 2004 Weston-super-Mare (Fourth Section) Pillowell Silver
25th Apr 2004 SCABA Spring Contest (Third Section) Mid Sussex Brass
25th Apr 2004 SCABA Spring Contest (Second Section) Becontree Brass
25th Apr 2004 SCABA Spring Contest (First Section) Horsham Borough
28th Mar 2004 West of England Area (Third Section) St. Dennis
27th Mar 2004 West of England Area (Second Section) Otterbourne Brass
21st Mar 2004 North of England Area (Championship Section) (Reg Vardy) Ever Ready
20th Mar 2004 North of England Area (Third Section) Lockwood Brass
14th Mar 2004 Scottish Championship (First Section) Newtongrange Silver
14th Mar 2004 Scottish Championship (Championship Section) Scottish Co-op
13th Mar 2004 Scottish Championship (Third Section) St David's Brass
7th Mar 2004 Yorkshire Area (Championship Section) Yorkshire Building Society
30th Nov 2003 Butlins Mineworkers (Championship Section) Desford Colliery
29th Nov 2003 Butlins Mineworkers (First Section) Horden BHK (UK)
16th Nov 2003 Wilkinson Northern Open (Section A) Glossop Old
16th Nov 2003 Wilkinson Northern Open (Section B) Old Silkstone
8th Nov 2003 SWBBA Contest (Fourth Section) Heyl Town Band
8th Nov 2003 SWBBA Contest (Youth Section) JAG Mount Charles Youth
8th Nov 2003 SWBBA Contest (Second Section) Helston Town Band
8th Nov 2003 SWBBA Contest (Third Section) St Stythians
8th Nov 2003 SWBBA Contest (Championship Section) JAG Mount Charles
8th Nov 2003 SWBBA Contest (First Section) Torbay Brass
26th Oct 2003 Pontins (Championship Section) Skelmanthorpe
25th Oct 2003 Pontins (Fourth Section) Phoenix West Midlands Brass
18th Oct 2003 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey FP (Music)
6th Jul 2003 Brighouse March & Hymn Tune Hepworth
25th May 2003 All England Masters Leyland
3rd May 2003 Senior Trophy Pennine Brass
12th Apr 2003 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Strabane
12th Apr 2003 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section)
12th Apr 2003 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) St. Joseph's Brass (Strabane)
12th Apr 2003 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Ballyduff
12th Apr 2003 Brass Band League (NI) Spring Festival (Unaffiliated Section) Wellington Juniors
16th Mar 2003 Welsh Area (Championship Section) Buy as you View Cory
15th Mar 2003 Welsh Area (First Section) Treherbert & District
15th Mar 2003 Welsh Area (Third Section) Newbridge Celynen
1st Feb 2003 Yeovil Entertainment Flowers
24th Nov 2002 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Unregistered Section) Shirland Learning Band
24th Nov 2002 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third/Fourth Section) Carlton Brass
16th Nov 2002 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery (UK Coal) Band
19th Oct 2002 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Williams Fairey
14th Sep 2002 British Open Buy As You View Cory
15th Jun 2002 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town
15th Jun 2002 West of England Bandsmen's Festival (Class D) RBL Crownhill
15th Jun 2002 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St Austell Youth
15th Jun 2002 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St Dennis
15th Jun 2002 West of England Bandsmen's Festival (Class E) Pendennis Brass
15th Jun 2002 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St. Keverne
26th May 2002 All England Masters Fodens
20th Apr 2002 Carnegie Invitation Contest (First Section) Broxburn Public
20th Apr 2002 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Shotts St Patrick
20th Apr 2002 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) Jedforest Instrumental
20th Apr 2002 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Kirkintilloch
20th Apr 2002 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Kirkintilloch Kelvin
10th Mar 2002 Scottish Championship (Championship Section) Kirkintilloch
2nd Dec 2001 Belgian Nationals (Second Division) Metropole Brass Band
2nd Dec 2001 Belgian Nationals (Third Division) Brass Band de Thudinie
2nd Dec 2001 Belgian Nationals (First Division) Noordlimburgse Brass band
2nd Dec 2001 Belgian Nationals (Championship Division) Brass band Willebroek
17th Nov 2001 SEWBBA (Treorchy) Contest (First Section) Cwmaman Institute
17th Nov 2001 SEWBBA (Treorchy) Contest (Third Section) Blaenavon Town
17th Nov 2001 SEWBBA (Treorchy) Contest (Championship Section) BTM
28th Oct 2001 Pontins (Fourth Section) Conway Town
28th Oct 2001 Pontins (Championship Section) JAG Mount Charles
20th Oct 2001 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke
2nd Jun 2001 West of Scotland Band Association Open Kirkintilloch
5th May 2001 Grand Shield Kirkintilloch
11th Feb 2001 Milton Keynes Brass Band Festival - Championship Section Rolls Royce (Coventry)
3rd Dec 2000 Belgian Nationals (Championship Division) Brassband Midden-Brabant
19th Nov 2000 Brass In Concert Fodens (Courtois)
21st Oct 2000 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Buy As You View Cory
15th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Kortrijk
14th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (Third Section) Becontree Brass
7th Oct 2000 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe
1st Oct 2000 Porthcawl Miners' Eisteddfod Tredegar
26th Aug 2000 Land o' Burns Freckleton
28th May 2000 All England Masters Yorkshire Building Society
13th May 2000 Northern Counties Open Contest Broxburn Public
6th May 2000 Grand Shield Todmorden Old
19th Mar 2000 Welsh Area (Championship Section) Buy As You View Cory
18th Mar 2000 Welsh Area (First Section) Rhos Silver
21st Nov 1999 Brass In Concert Grimethorpe Colliery
16th Oct 1999 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens (Courtois)
11th Sep 1999 British Open Yorkshire Building Society
30th May 1999 All England Masters Yorkshire Building Society
16th May 1999 Weston-super-Mare (Championship & First Section) Kidlington Concert Brass
16th May 1999 Weston-super-Mare (Second Section) Markham & District
27th Mar 1999 West of England Area (Championship Section) Bodmin
14th Mar 1999 London and Southern Counties (Championship Section) First City Brass
28th Feb 1999 Scottish Championship (Championship Section) Whitburn
5th Dec 1998 Wessex Brass Band Association (First Section) Test Valley Brass
5th Dec 1998 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Hyde
5th Dec 1998 Wessex Brass Band Association (Third Section) Wincanton
14th Nov 1998 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery RJB Band
7th Nov 1998 Danish National Championship (Championship Division) Århus Brass Band
25th Oct 1998 Pontins (Championship Section) Tredegar
24th Oct 1998 Pontins (Fourth Section) Golborne
17th Oct 1998 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick
8th Feb 1998 Milton Keynes Brass Band Festival (First Section) Kibworth
17th Jan 1998 British Open Yorkshire Building Society
13th Dec 1997 Dutch Nationals (Championship Division) De Waldsang
18th Oct 1997 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick
12th Oct 1997 SCABA Autumn Contest (Third Section) Patcham Silver
12th Oct 1997 SCABA Autumn Contest (Second Section) Chichester City
12th Oct 1997 SCABA Autumn Contest (First Section) Egham
12th Oct 1997 SCABA Autumn Contest (Youth Section) Solent Concert Youth
12th Oct 1997 SCABA Autumn Contest Championship Section Aveley and Newham
25th May 1997 All England Masters Williams Fairey
18th May 1997 Leicestershire Co-operative (SMW) Band Contest Riddings Band
18th May 1997 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) Rushden Windmill
18th May 1997 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Newstead Welfare
18th May 1997 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Unity Brass (IOOFMUFS)
3rd May 1997 European Championships Yorkshire Building Society
12th Apr 1997 Grenland International Brass Festival (First Division) Oslofjord Brass
12th Apr 1997 Grenland International Brass Festival (Second Division) Grenland Brass
11th Apr 1997 Grenland International Brass Festival (Elite Division) Eikanger-Bjørsvik Musikklag
6th Apr 1997 Welsh Area (Championship Section) Point of Ayr
5th Apr 1997 Welsh Area (First Section) Beaumaris & District
16th Mar 1997 London and Southern Counties (First Section) City of Oxford
2nd Mar 1997 Yorkshire Area (First Section) Jayess 87
1st Mar 1997 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick
1st Feb 1997 Yeovil Entertainment Cory
1st Dec 1996 Belgian Nationals (First Division) Brassband Campine
1st Dec 1996 Belgian Nationals (Championship Division) Brassband Midden-Brabant
1st Dec 1996 Belgian Nationals (Second Division) Noordlimburgse Brassband
24th Nov 1996 SEWBBA (Treorchy) Contest (Championship Section) Tredegar Town
16th Nov 1996 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery Band
16th Nov 1996 National Mineworkers (First Section) Newstead Welfare Band
9th Nov 1996 Deltagere i DM (1st Division) Lyngby-Taabaek Brass Band
3rd Nov 1996 London & Home Counties BBA Harrow Contest (First Section) Hatfields of Colchester
3rd Nov 1996 London & Home Counties BBA Harrow Contest (Championship Section) Hillingdon
2nd Nov 1996 Danish National Championship (Championship Division) Lyngby-Taarbæk Brass Band
27th Oct 1996 Pontins (Championship Section) Woolley Pritchard Sovereign Brass
26th Oct 1996 Pontins (Fourth Section) Bream Silver
19th Oct 1996 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) CWS (Glasgow)
26th May 1996 All England Masters Williams Fairey
12th May 1996 Weston-super-Mare (Championship & First Section) Aldbourne
12th May 1996 Weston-super-Mare (Third Section) Yeovil Town
12th May 1996 Weston-super-Mare (Second Section) Newport Borough
30th Mar 1996 West of England Area (Championship Section) Sun Life
11th Feb 1996 Milton Keynes Brass Band Festival - Championship Section Rolls Royce Coventry
3rd Dec 1995 Belgian Nationals (Championship Division) Brassband Midden-Brabant
3rd Dec 1995 Belgian Nationals (Second Division) Zuiderkempische Brassband
3rd Dec 1995 Belgian Nationals (First Division) Brassband Campine
26th Nov 1995 GBBA Own Choice (Championship Section) Lydbrook
26th Nov 1995 GBBA Own Choice (Fourth Section) Bream Silver
26th Nov 1995 GBBA Own Choice (Second Section) Bilton Silver
29th Oct 1995 Pontins (First Section) Carlton Main Frickley Colliery
21st Oct 1995 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
9th Sep 1995 British Open Black Dyke
23rd Apr 1995 Welsh Area (Championship Section) Tredegar Town
22nd Apr 1995 Welsh Area (First Section) Beaumaris & District
22nd Apr 1995 Welsh Area (Second Section) Burry Port Unison
12th Mar 1995 North West Area (Championship Section) Wingates Band
26th Feb 1995 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick
27th Nov 1994 Belgian Nationals (Championship Division) Willebroek
19th Nov 1994 National Mineworkers (Third Section) Hetton Silver Band
5th Nov 1994 Danish National Championship (Championship Division) Nordvestjysk Brass Band
1st Oct 1994 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Glossop Old
18th Jun 1994 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Dennis Youth
18th Jun 1994 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Dennis
18th Jun 1994 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Mount Charles
18th Jun 1994 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Stoke Sub Hamdon
18th Jun 1994 West of England Bandsmen's Festival (Class D) Stoke Sub Hamdon
29th May 1994 All England Masters Britannia Building Society
4th Apr 1994 Pontins Brean Sands (First Section) St. Dennis
2nd Apr 1994 Pontins Brean Sands (Third Section) Fairlop Brass
27th Mar 1994 Pogson Bray (Section A) Holme Silver
27th Mar 1994 Pogson Bray (Section B) Glossop Old
20th Mar 1994 North of England Area (Second Section) Grimsby
20th Mar 1994 North of England Area (Championship Section) Ever Ready
19th Mar 1994 West of England Area (Third Section) Yeovil Town
20th Feb 1994 National Youth Brass Band Championships - Intermediate Section Lions Youth Brass
13th Feb 1994 Milton Keynes Brass Band Festival (Second and Third Section) Unity Brass
5th Feb 1994 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Matlock
5th Feb 1994 CISWO Nottinghamshire (First Section) Newstead Welfare
5th Feb 1994 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Bedworth Brass
5th Feb 1994 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Thoresby Colliery
5th Feb 1994 National Mineworkers East Midlands Qualifying Contest (Second Section) Shirebrook Welfare
5th Dec 1993 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Staffordshire Building Society
5th Dec 1993 West Midlands Brass Band Association Contest (Second Section) Riddings Band
28th Nov 1993 GBBA March (Championship Section) Cinderford Swanbrook
28th Nov 1993 GBBA March (First Section) Chalford
28th Nov 1993 GBBA March (Second Section) Coleford Town
28th Nov 1993 GBBA Own Choice (Fourth Section) Group 4 Winchcombe
28th Nov 1993 GBBA Own Choice (Championship Section) Lydbrook
28th Nov 1993 GBBA Own Choice (Second Section) Coleford Town
28th Nov 1993 GBBA March (Fourth Section) Tewkesbury Town
28th Nov 1993 GBBA Own Choice (First Section) Chalford
28th Nov 1993 GBBA March (Third Section) Malvern Hills
28th Nov 1993 GBBA Own Choice (Third Section) Malvern Hills
20th Nov 1993 National Mineworkers (Second Section) Aceprint Gawthorpe Victoria Band
7th Nov 1993 Danish National Championship (Second Division) Nordvestjysk Brass Band
24th Oct 1993 Pontins (Fourth Section) Hollingworth
24th Oct 1993 Pontins (Second Section) Boarshurst
10th Oct 1993 SCABA Autumn Contest (First Section) Friday-Ad (Uckfield)
10th Oct 1993 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Staines Brass
9th Oct 1993 SCABA Autumn Contest (Second Section) Crystal Palace
9th Oct 1993 SCABA Autumn Contest (Youth Section) Canterbury Youth
9th Oct 1993 SCABA Autumn Contest (Third Section) KM Medway B
18th Sep 1993 West Wales BBA Contest (Second Section) Rogerstone
18th Sep 1993 West Wales BBA Contest (First Section) Markham
18th Sep 1993 West Wales BBA Contest (Championship Section) Cory
4th Sep 1993 British Open Williams Fairey
10th Jul 1993 Southern Open (First Section) Staines Brass
10th Jul 1993 Southern Open (Championship Section) Flowers (Gloucester) Band
22nd May 1993 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Third Section) Pontypool
22nd May 1993 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (First Section) Cwmaman
22nd May 1993 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) BTM
15th May 1993 Carnegie Invitation Contest (First Section) Dalmellington
15th May 1993 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Championship Section) Murray International Whitburn Band
15th May 1993 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Whitburn
2nd May 1993 East Anglian BBA Spring Festival (Class C) New Buckenham
2nd May 1993 East Anglian BBA Spring Festival (Class B) Waveney Valley
21st Mar 1993 Midlands (South) Area (Third Section) Haverhill Silver
7th Mar 1993 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) St Keverne
7th Mar 1993 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) City of Truro
7th Mar 1993 Cornwall Brass Band Association Contest (Youth Section) SWEB Camborne 'B'
7th Mar 1993 Cornwall Brass Band Association Contest (Championship Section) St Dennis
7th Mar 1993 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) St Breward
6th Mar 1993 Cornwall BBA Contest (Championship Section) St. Dennis
6th Mar 1993 Cornwall BBA Contest (Youth Section) SWEB Cambourne Youth
6th Mar 1993 Cornwall BBA Contest (2nd Section) St. Keverne
27th Feb 1993 Scottish Championship (First Section) Dalmellington
5th Dec 1992 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Wells City
5th Dec 1992 Wessex Brass Band Association (Third Section) Solent Brass
5th Dec 1992 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Bournemouth Concert Brass
5th Dec 1992 Wessex Brass Band Association (Youth Section) Talbot Youth
5th Dec 1992 Wessex Brass Band Association (Second Section) Hyde
7th Nov 1992 Whitburn Invitation Contest Livingston Brass
25th Oct 1992 Pontins (Second Section) Ifton Welfare
25th Oct 1992 Pontins (Championship Section) BTM
17th Oct 1992 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Grimethorpe Colliery
12th Sep 1992 West Wales BBA Contest (Second Section) British Steel Port Talbot
12th Sep 1992 West Wales BBA Contest (First Section) Markham and District
12th Sep 1992 West Wales BBA Contest (Championship Section) Cory
5th Sep 1992 British Open Black Dyke
24th May 1992 All England Masters BNFL
10th May 1992 Weston-super-Mare (Championship & First Section) Glastonbury
10th May 1992 Weston-super-Mare (Third Section) Hyde
2nd May 1992 Grand Shield British Steel Stainless Dodworth
20th Apr 1992 Pontins Brean Sands (Championship Section) Flowers Gloucester
18th Apr 1992 Pontins Brean Sands (Third Section) Coleford Town
8th Mar 1992 London and Southern Counties (Youth Section) Canterbury Youth
8th Mar 1992 London and Southern Counties (Championship Section) London Electricity Redbridge
23rd Feb 1992 Yorkshire Area (First Section) Carlton Main Frickley Colliery
7th Dec 1991 Welsh Brewers Challenge Contest Tredegar
24th Nov 1991 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Ireland Colliery Chesterfield
16th Nov 1991 National Mineworkers (Second Section) Barnsley Building Society (Barrow) Band
2nd Nov 1991 SWBBA Contest (Third Section) Pendennis Brass
2nd Nov 1991 SWBBA Contest (Fourth Section) Bratton Silver
2nd Nov 1991 SWBBA Contest (Championship Section) Torbay Brass
2nd Nov 1991 SWBBA Contest (Youth Section) Helston Juniors
2nd Nov 1991 SWBBA Contest (Second Section) South Molton
26th Oct 1991 Pontins (Youth Section B) Wardle High School
7th Sep 1991 British Open Grimethorpe Colliery
26th May 1991 All England Masters Britannia Building Society
4th May 1991 Grand Shield Whitburn
21st Apr 1991 SCABA Spring Contest (Third Section) Crystal Palace
21st Apr 1991 SCABA Spring Contest (Championship Section) Redbridge
1st Apr 1991 Pontins Brean Sands (Championship Section) Bedwas Trethomas & Machen
30th Mar 1991 Pontins Brean Sands (Third Section) Wigston
16th Mar 1991 Welsh Area (Fourth Section) Ammanford Town
16th Mar 1991 Welsh Area (Second Section) Cwmaman Institute Silver
16th Mar 1991 Welsh Area (Youth Section) Aberystwyth Youth
9th Mar 1991 Midlands (North) Area (Fourth Section) Barlestone Victoria
24th Nov 1990 Forth Valley Championships Murray International Whitburn
4th Nov 1990 Harborough Band Contest (Section A) Hinchliffe Mill
4th Nov 1990 Harborough Band Contest (Section B) Hinchliffe Mill
28th Oct 1990 Pontins (Championship Section) Tredegar
27th Oct 1990 Pontins (Third Section) Sovereign Brass
6th Oct 1990 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) CWS (Glasgow)
8th Sep 1990 British Open Sun Life
16th Jun 1990 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Lanner & District
16th Jun 1990 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town Band
16th Jun 1990 West of England Bandsmen's Festival (Class D) St. Breward
16th Jun 1990 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Dennis Youth
16th Jun 1990 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St. Dennis
27th May 1990 All England Masters Britannia Building Society
29th Apr 1990 Amber Valley Entertainments Contest Thoresby Colliery Welfare
16th Apr 1990 Pontins Brean Sands (Championship Section) Tredegar
14th Apr 1990 Pontins Brean Sands (Third Section) Sovereign Brass
7th Apr 1990 NCBBA City of Aberdeen Contest Cowdenbeath Public
31st Mar 1990 West of England Area (Championship Section) Camborne
25th Mar 1990 North West Area (Championship Section) Leyland Daf Band
11th Mar 1990 Yorkshire Area (Championship Section) John Foster Black Dyke Mills
4th Mar 1990 CISWO Yorkshire (2nd Section) Carlton Main Frickley Colliery Band
4th Mar 1990 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
3rd Mar 1990 London and Southern Counties (Second Section) Regent Brass
10th Feb 1990 Norwegian National Championships (Division 1) Krohnengen Brass Band
28th Jan 1990 Rochdale Contest (Section A) Poynton Royal Mail Letters
3rd Dec 1989 Belgian Nationals (Second Division) Brassband Alsemberg
3rd Dec 1989 Belgian Nationals (First Division) Brassband Terpsichore
3rd Dec 1989 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Willebroek
26th Nov 1989 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Stalybridge & Jones & Brother
28th Oct 1989 Siddis Brass Entertainment Contest (First Section) Eikanger-Bjørsvik Musikklag
21st Oct 1989 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
15th Oct 1989 Cleethorpes Entertainment Contest (Section B) Maltby Miners
15th Oct 1989 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) British Steel Stainless Dodworth
9th Sep 1989 British Open Kennedy's Swinton Concert
28th May 1989 All England Masters Leyland DAF
21st May 1989 Washington Contest (Section A) Jayess Queensbury
21st May 1989 Washington Contest (Section B) Hatfield Main Colliery
23rd Apr 1989 CISWO North East (Fourth Section) Hetton Silver
23rd Apr 1989 CISWO North East (Championship Section) Coal Products (CPL)
16th Apr 1989 North of England Area (Third Section) Broughton's
15th Apr 1989 North of England Area (Youth Section) Tewit Youth (Harrogate)
15th Apr 1989 North of England Area (Fourth Section) North Skelton (B.S.C.) Concert
27th Mar 1989 Pontins Southport (Championship Section) Poynton (Royal Mail Letters)
25th Mar 1989 Pontins Southport (Third Section) Lees & Glodwick
12th Mar 1989 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick
4th Mar 1989 Scottish Championship (Championship Section) CWS (Glasgow)
12th Feb 1989 Milton Keynes Brass Band Festival (Third Section) Sovereign Brass
10th Dec 1988 Dutch Nationals (Championship Division) De Waldsang
10th Dec 1988 Dutch Nationals (Second Division) Excelsior - Ferwerd
27th Nov 1988 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Marple
30th Oct 1988 Pontins Youth Brass Band Championships (Section A) Hampshire Concert Youth
30th Oct 1988 Pontins (Second Section) Drighlington
29th Oct 1988 Pontins (Third Section) Markham & District Colliery
8th Oct 1988 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Allerton Bywater Colliery
10th Sep 1988 British Open Rigid Container Group GUS
27th Aug 1988 Edinburgh International Contest William Davis Construction Group
14th May 1988 SEWBBA (Treorchy) Contest (Second Section) Tongwynlais Temperance
14th May 1988 SEWBBA (Treorchy) Contest (Championship Section) Cory
23rd Apr 1988 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Murray International Whitburn
2nd Apr 1988 Pontins Hemsby (Third Section) Orion Airways Brass
1st Apr 1988 Pontins Hemsby (Fourth Section) RMSC Foss Dyke
5th Mar 1988 Midlands (North) Area (Second Section) Glossop Old
1988 Belgian Nationals (First Division) Brassband Midden-Brabant
1988 Belgian Nationals (Second Division) Brassband Alsemberg
1988 Belgian Nationals (Championship Division) Kortrijk Brass Band
31st Oct 1987 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
11th Oct 1987 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Newham Band
11th Oct 1987 SCABA Autumn Contest (Second Section) Horsham Borough
10th Oct 1987 SCABA Autumn Contest (Fourth Section) Godalming
10th Oct 1987 SCABA Autumn Contest (Third Section) Brighton Silver
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Desford Colliery Dowty
5th Sep 1987 British Open Williams Fairey Engineering
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Barrow Colliery
3rd May 1987 Buxton Festival (Section A) British Aerospace Manchester
3rd May 1987 Buxton Festival (Section B) Marton Mere Park Band
26th Apr 1987 Southampton Open Contest (Third Section) Gillingham Imperial
26th Apr 1987 Southampton Open Contest (Fourth Section) Woodfalls 'B'
26th Apr 1987 Southampton Open Contest (Entertainment Section) Bournemouth Concert
26th Apr 1987 Southampton Open Contest (Youth Section) Wilton Youth
26th Apr 1987 Southampton Open Contest (Second Section) Unity Brass
29th Mar 1987 North West Area (Second Section) Boarshurst
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Second Section) Askern Colliery
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Youth Section) Northern Youth Brass Band
29th Nov 1986 Forth Valley Championships CWS (Glasgow)
16th Nov 1986 Brass In Concert Grimethorpe Colliery
2nd Nov 1986 Watford (Championship Section) Alder Valley Aldershot Brass
4th Oct 1986 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Engineering
21st Sep 1986 Clacton-on-Sea Contest (Section 3) South Midlands Welfare
21st Sep 1986 Clacton-on-Sea March Contest Wrentham
21st Sep 1986 Clacton-on-Sea Contest (Youth Section) Castle Point Youth
21st Sep 1986 Clacton-on-Sea Contest (Section 2) South Midlands Welfare
6th Sep 1986 British Open Black Dyke Mills
8th Jun 1986 Chesterfield Entertainments Contest Rhodian Brass
17th May 1986 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Second Section) Cwmbran
17th May 1986 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Cory
10th May 1986 Grand Shield Lewington Yamaha
20th Apr 1986 North East Midlands Contest (Second Section) Blidworth Miners
20th Apr 1986 North East Midlands Contest (Third Section) Orion Airways
20th Apr 1986 North East Midlands Contest (First Section) Rhodian Brass
28th Mar 1986 Pontins Hemsby (Fourth Section) Foss Dyke
9th Mar 1986 Yorkshire Area (Fourth Section) Drighlington
2nd Mar 1986 North West Area (Championship Section) Fairey Engineering Band
2nd Mar 1986 North West Area (Youth) Besses Boys
1st Mar 1986 North West Brass Band Association Youth Contest Glossop School
1st Mar 1986 North West Brass Band Association Youth Contest (Section B) Kingsway Youth
1st Feb 1986 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Huthwaite
1st Feb 1986 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Desford Colliery
9th Nov 1985 National Mineworkers (Third Section) Hatfield Main Colliery Band
20th Oct 1985 NWABBA Preston District Contest (Section B) Swinton Concert Brass
20th Oct 1985 NWABBA Preston District Contest (Section C) Eagley
20th Oct 1985 NWABBA Preston District Contest (Section A) Bedford Church
6th Oct 1985 National Championship of Great Britain (Championship Section Finals) Black Dyke Mills
19th May 1985 Weston-super-Mare (Fourth Section) Abertillery Youth
19th May 1985 Weston-super-Mare (Second Section) Celynen Colleries
19th May 1985 Weston-super-Mare (Third Section) Bendix Kingswood
19th May 1985 Weston-super-Mare (Championship Section) Thornbury
4th May 1985 Grand Shield Woodfalls Band
27th Apr 1985 West of England Area (Youth Section) Swindon Youth
27th Apr 1985 West of England Area (Championship Section) Sun Life
20th Apr 1985 Midlands (North) Area (Championship Section) Desford Colliery Dowty
14th Apr 1985 Northants & District (Section C) Corby Silver
14th Apr 1985 Northants & District (Section A) Enderby Town
14th Apr 1985 Northants & District (Entertainment) Enderby Town
14th Apr 1985 Northants & District (Youth) Enderby Youth
14th Apr 1985 Northants & District (Section B) Dunchurch Silver
8th Apr 1985 Pontins Brean Sands (Championship Section) Camborne
2nd Dec 1984 Belgian Nationals (Championship Division) Brass band Terpsichore
2nd Dec 1984 Belgian Nationals (First Division) Brassband Euterpe
2nd Dec 1984 Belgian Nationals (Second Division) Brassband De Eendracht Everberg
24th Nov 1984 SEWBBA (Porthcawl) Contest (Third Section) Briton Ferry Silver
24th Nov 1984 SEWBBA (Porthcawl) Contest (Second Section) B.T.M.
24th Nov 1984 SEWBBA (Porthcawl) Contest (Fourth Section) Aberystwyth
24th Nov 1984 SEWBBA (Porthcawl) Contest (Championship Section) Parc and Dare
28th Oct 1984 Pontins (Championship Section) Jones and Crossland
27th Oct 1984 Pontins (Third Section) Rhodian Brass
13th Oct 1984 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Three) Kirkby Colliery Welfare
13th Oct 1984 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Open Section) Ibstock Building Products
6th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Bedford (Leigh)
8th Sep 1984 British Open Grimethorpe Colliery
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Barrow Colliery
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Tewit Youth
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Allerton Bywater
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Nostell Colliery
23rd Apr 1984 Pontins Southport (Championship Section) Rockingham
20th Apr 1984 Pontins Southport (Fourth Section) Swinton Concert
15th Apr 1984 CISWO North East (Second Section) Ashington Colliery
15th Apr 1984 CISWO North East (Fourth Section) Thornley Public
17th Mar 1984 Midlands Area (Second Section) Ibstock Building Products
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (3rd Section) Rossington Colliery Band
6th Nov 1983 Watford (Championship Section) Hanwell
6th Nov 1983 Watford (Second Section) Brackley & District
5th Jun 1983 Swindon Band Contest Section 1 Lewis Merthyr
4th Jun 1983 Swindon Band Contest Section 2 Kidderminster (Harry Cheshire)
22nd May 1983 SCABA Entertainment Contest (B Section) Mayfield
22nd May 1983 SCABA Entertainment Contest (A Section) Hanwell
17th Apr 1983 Belgian Nationals (First Division) Brassband Terpsichore
17th Apr 1983 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Midden-Brabant
17th Apr 1983 Belgian Nationals (Second Division) Brassband Sonevole
16th Apr 1983 West of England Area (Second Section) Hawthorne Brewery Gloucester
4th Apr 1983 Pontins Brean Sands (Championship Section) Camborne Town
1st Apr 1983 Pontins Brean Sands (Fourth Section) St. John's Mossley
19th Mar 1983 Midlands Area (Third Section) Enderby
6th Mar 1983 London and Southern Counties (Second Section) Brackley & District
12th Feb 1983 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Croft Silver
28th Nov 1982 Belgian Nationals (Second Division) Brassband St. Cecilia Heffen
28th Nov 1982 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Midden-Brabant
28th Nov 1982 Belgian Nationals (First Division) Brassband Euterpe
6th Nov 1982 National Mineworkers (Fourth Section) Armthorpe Elmfield
4th Sep 1982 British Open Besses o' th' Barn
19th Jun 1982 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St. Keverne
19th Jun 1982 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Bideford Town
19th Jun 1982 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Dennis Youth
19th Jun 1982 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Austell
23rd May 1982 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) City of Coventry
15th May 1982 Senior Cup Newcastle Brown Ale
8th May 1982 Midlands Area (Second Section) Matlock
2nd May 1982 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Strabane
2nd May 1982 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Reid Memorial
25th Apr 1982 Weston-super-Mare (Third Section) Bideford Town
25th Apr 1982 Weston-super-Mare (Entertainment Contest) Tredegar Town
25th Apr 1982 Weston-super-Mare (Fourth Section) Coleford Town
25th Apr 1982 Weston-super-Mare (Second Section) Sherborne Town
25th Apr 1982 Weston-super-Mare (Championship Section) Crosskeys Silver & Youth Band
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Third Section) Barnsley Music Centre
7th Feb 1982 Wigan Contest (C Section) Chorley Silver
7th Feb 1982 Wigan Contest (B Section) Trinity Girls
7th Feb 1982 Wigan Contest (A Section) Tintwistle
29th Nov 1981 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Rhodian Brass
22nd Nov 1981 Pilkington Northern Open (Section A) Stalybridge Tetley Walker Brewery
22nd Nov 1981 Pilkington Northern Open (Section B) Hesketh Bank Silver
22nd Nov 1981 Pilkington Northern Open (Section C) Stanton
1st Nov 1981 Pontins Youth Brass Band Championships (Section A) Wakefield Metropolitan Borough Schools
31st Oct 1981 Pontins (Fourth Section) Bedford Church (Leigh)
17th Oct 1981 SCABA Autumn Contest (Third Section) Mayfield
17th Oct 1981 SCABA Autumn Contest (Second Section) Hangleton
17th May 1981 CISWO North East (Third Section) Silksworth Colliery
17th May 1981 CISWO North East (Championship Section) Harton and Westoe
18th Apr 1981 Pontins Brean Sands (Third Section) Helston Town
17th Apr 1981 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Celynen Collieries Institute
5th Apr 1981 North East Midlands Contest (Second Section) Matlock
5th Apr 1981 North East Midlands Contest (Third Section) Staveley Works
5th Apr 1981 North East Midlands Contest (First Section) Blidworth Welfare
5th Apr 1981 North East Midlands Contest (Fourth Section) Harworth Colliery Welfare
28th Mar 1981 West of England Area (Youth Section) Hampshire Youth Concert
28th Mar 1981 West of England Area (Second Section) Corsham
21st Mar 1981 Welsh Area (Fourth Section) Celynen Collieries Institute
21st Mar 1981 Welsh Area (Championship Section) The Cory
21st Mar 1981 Welsh Area (Youth Section) Upper Rhondda Comprehensive School
6th Dec 1980 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls Silver
6th Dec 1980 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Kennet Vale
6th Dec 1980 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Youth Section) Oakmead Boys School
30th Nov 1980 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Carlton Main Juniors
1st Nov 1980 Pontins (Fourth Section) Kidlington Silver
24th May 1980 West Cornwall Band Festival (Junior Section) St Dennis Youth
24th May 1980 West Country Contest (Championship Section) Camborne
24th May 1980 West Cornwall Band Festival (Class B) Lanner and District
24th May 1980 West Cornwall Band Festival (Class C) Hayle
24th May 1980 West Cornwall Band Festival (Class D) St Ives Youth
17th May 1980 Grand Shield Andrews Heat for Hire (Sheffield) Band
22nd Mar 1980 North of England Area (Youth Section) Houghton Schools
22nd Mar 1980 North of England Area (Fourth Section) Lynemouth
2nd Mar 1980 CISWO Yorkshire (3rd Section) Askern Colliery Silver Prize Band
10th Feb 1980 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Kidlington Silver
10th Feb 1980 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Matlock
2nd Dec 1979 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) Boarshurst 'B'
2nd Dec 1979 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Yorkshire Bus Company
2nd Dec 1979 Huddersfield & District BBA December Contest (Youth Section) Holmfirth High School Senior
2nd Dec 1979 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Meltham and Meltham Mills
18th Nov 1979 Suffolk Championship Contest Ipswich
3rd Nov 1979 Pontins (Second Section) Leyland Vehicles Band
23rd Sep 1979 Skelmersdale Contest (Section B) Glossop
23rd Sep 1979 Skelmersdale Contest (Section A) Tintwistle
5th May 1979 Midlands Area (Third Section) Corby Beanfield School
5th May 1979 Midlands Area (Youth Section) Corby Beanfield Youth
1st Apr 1979 North West Area (Third Section) Pemberton Old
25th Mar 1979 Lansing Bagnall (Championship Section) Sun Life
10th Mar 1979 Scottish Championship (Fourth Section) Galashiels Town
3rd Feb 1979 Northants & District (Youth) Corby Beanfield School
3rd Feb 1979 Northants & District (Section C) Nassington
3rd Feb 1979 Northants & District (Section A) Rushden Windmill
3rd Feb 1979 Northants & District (Section B) Bilton
3rd Feb 1979 Northants & District (Open) Kibworth
26th Nov 1978 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Yorkshire Bus Company
18th Nov 1978 Reading Contest (Second Section) Yorkley Onward
7th Oct 1978 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Carlton Silver Band
17th Sep 1978 Clacton-on-Sea Contest (Section 3) Berkhamsted and Boxmoor
17th Sep 1978 Clacton-on-Sea Contest (Section 2) Welwyn Garden City
17th Sep 1978 Clacton-on-Sea March Contest Berkhamsted and Boxmoor
29th Apr 1978 West of England Area (Third Section) Totnes
29th Apr 1978 West of England Area (Fourth Section) Solent Brass
23rd Apr 1978 Thurrock Arts Council (Open Championship Section) Newham
23rd Apr 1978 Thurrock Arts Council (Third Section) Colchester Silver
23rd Apr 1978 Thurrock Arts Council (Youth Section) Ongar Comprehensive School
22nd Apr 1978 Midlands Area (Fourth Section) Hucknall Linby
15th Apr 1978 North of England Area (Fourth Section) Cowpen and Crofton
2nd Apr 1978 North West Area (Fourth Section) Dutton-Forshaw
11th Mar 1978 Scottish Championship (Third Section) Loudoun Youth
26th Feb 1978 Yorkshire Area (Fourth Section) Earby
19th Nov 1977 SWBBA Contest (Youth Section) Helston Juniors
19th Nov 1977 SWBBA Contest (Fourth Section) Hatherleigh Silver
19th Nov 1977 SWBBA Contest (Second Section) Bideford Town
16th Oct 1977 SCABA Autumn Contest (Second Section) Kent Brass
16th Oct 1977 SCABA Autumn Contest (Third Section) Bexley Borough
16th Oct 1977 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Croydon Co-operative
16th Oct 1977 SCABA Autumn Contest (First Section) Oxted
15th May 1977 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section C) Chalgrove
15th May 1977 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section A) City of Oxford
30th Apr 1977 Midlands Area (Second Section) Leicester Foresters
23rd Apr 1977 Welsh Area (Second Section) Hymac (Rhymney) Works
23rd Apr 1977 Welsh Area (Championship Section) Tredegar Town Band
16th Apr 1977 West of England Area (Third Section) Thornbury
16th Apr 1977 West of England Area (Second Section) St Keverne
10th Apr 1977 Pontins Brean Sands (Second Section) Leicester Foresters
8th Apr 1977 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Kennington (Oxford)
6th Feb 1977 Hammersmith Contest (Third Division) Solent Brass
6th Feb 1977 Hammersmith Contest (Second Division) Leicester Foresters
6th Feb 1977 Hammersmith Own Choice (Youth Division) Park High School
6th Feb 1977 Hammersmith Contest (Championship) Aveley
9th Jan 1977 Manchester District Contest (Second Section) Crewe Co-operative
9th Jan 1977 Manchester District Contest (Open Section) East Lancashire Paper Group
9th Jan 1977 Manchester District Contest (Third Section) Hollingworth
5th Dec 1976 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B) Isle of Ely College
5th Dec 1976 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Isle of Ely College
27th Nov 1976 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Parc & Dare
27th Nov 1976 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Llwydcoed
21st Nov 1976 North East Midlands Contest (First Section) Teversal Colliery
21st Nov 1976 North East Midlands Contest (Second Section) Long Lea Valley
30th Oct 1976 National Mineworkers (Fourth Section) Point of Ayr Colliery
9th May 1976 Senior Trophy Clifton and Lightcliffe
18th Apr 1976 Pontins Hemsby (Second Section) Soham Comrades
17th Apr 1976 Pontins Hemsby (Fourth Section) Kennington (Oxford)
7th Mar 1976 CISWO Yorkshire (3rd Section) Dinnington Main Colliery
30th Nov 1975 City of Leicester Festival (Youth Section) Loughborough Junior
30th Nov 1975 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Coalville
22nd Nov 1975 West Midlands Brass Band Association Contest Section 1 Birmingham School of Music
22nd Nov 1975 West Midlands Brass Band Association Contest (Second Section) Walsall Metropolitan
15th Nov 1975 Reading Contest (Fourth Section) Brackley
2nd Nov 1975 Watford (Championship Section) Leicester Foresters Band
2nd Nov 1975 Watford (Second Section) Towcester Studio Band
29th Mar 1975 Pontins (Fourth Section) Middleton Band
29th Mar 1975 Pontins (Third Section) Matlock Band
1st Mar 1975 Northants & District (Section A) Beanfield School
1st Mar 1975 Northants & District (Section B) Beanfield School
1st Mar 1975 Northants & District (Youth) Corby Beanfield School
24th Nov 1974 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Calverton Colliery
24th Nov 1974 City of Leicester Brass Band Festival (Youth Section) Wakefield Schools
24th Nov 1974 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Long Lea Valley
3rd Nov 1974 NWABBA Preston District Contest (Section C) Preston Youth
3rd Nov 1974 NWABBA Preston District Contest (Section A) Poulton-Le-Fylde
3rd Nov 1974 NWABBA Preston District Contest (Section B) Trinity Girls
21st Oct 1973 Suffolk Championship Contest Leiston Royal British Legion

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!