[Upgrade to pro and remove adverts]

Derek Broadbent

Also/previously known as: D. M. Broadbent, Derek M. Broadbent


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
1st Mar 2015 North West Area (Second Section) Manx Concert Brass 7 7
30th Mar 2008 North of England Area (Championship Section) Westoe 6 186 7
24th Nov 2007 Scottish Open Newtongrange 10 88 1
10th Mar 2007 Scottish Championship (Third Section) Peebles Burgh 12 172 11
11th Mar 2006 Scottish Championship (Third Section) Peebles Burgh 6 177 5
12th Mar 2005 Scottish Championship (Third Section) Peebles Burgh 5 180 8
30th Oct 2004 Pontins (First Section) Enderby 18 12
26th Oct 2003 Pontins (Championship Section) Gateshead Brass 15   14
8th Mar 2003 Scottish Championship (Fourth Section) Peebles Burgh 2 83 3
17th Mar 2002 Welsh Area (Championship Section) BTM 6 188 6
16th Mar 2002 North of England Area (First Section) BAE Systems Marine 4 185 8
17th Mar 2001 North of England Area (First Section) BAE Systems Marine 8 182 10
3rd Mar 2001 Yorkshire Area (First Section) Yorkshire Building Society Concert 12 181 6
3rd Dec 2000 Belgian Nationals (Championship Division) Festival Brass 3 526
28th May 2000 All England Masters NSK-RHP Ransome 17 48 3
5th Mar 2000 Midlands Area (Championship Section) NSK-RHP Ransome 2 196 6
14th Mar 1999 North West Area (Championship Section) Besses o' th' Barn 5 191 10
13th Sep 1998 Harry Ramsden's 70th Jubilee Brass Band Masters Besses o' th' Barn 4 223
6th Sep 1998 British Open Besses o' th' Barn 17 13
24th May 1998 All England Masters Besses o' th' Barn 17 44 13
9th May 1998 Grand Shield British Fuels (Parc & Dare) 12 19
22nd Mar 1998 North of England Area (Championship Section) Vickers Barrow Works 6 184 4
8th Mar 1998 North West Area (Championship Section) Besses o' th' Barn 8 183 11
22nd Feb 1998 Scottish Championship (Championship Section) Newtongrange Silver 3 187 6
7th Feb 1998 Yeovil Entertainment Besses o' th' Barn 7 87 3
17th Jan 1998 British Open Besses o' th' Barn 16 1
15th Nov 1997 National Mineworkers (Championship Section) Newtongrange (B&C Decorators) 7 360
30th Aug 1997 Land o' Burns Newtongrange (B & C Decorators) 2 361 12
25th May 1997 All England Masters Besses o' th' Barn 15 180 16
10th May 1997 Grand Shield British Steel Teeside 5 189 9
19th Apr 1997 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Newtongrange 3 190
16th Mar 1997 North of England Area (Championship Section) British Steel Teesside 6 187 1
9th Mar 1997 North West Area (Championship Section) Besses o' th' Barn 7 186 9
2nd Mar 1997 Scottish Championship (Championship Section) Newtongrange (B & C Decorators) 5 189 4
1st Feb 1997 Yeovil Entertainment Besses o'th' Barn 2 193 12
1st Dec 1996 Hartlepool Brass Band Contest (Championship Section) British Steel Teeside 6
16th Nov 1996 Forth Valley Championships Newtongrange 1 191
19th Oct 1996 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) British Steel Teesside 19 170 17
7th Sep 1996 British Open Besses o' th' Barn 13 14
31st Aug 1996 Land o' Burns Newtongrange (B & C Decorators) 1 192 4
26th May 1996 All England Masters Besses o' th' Barn 12 183 16
11th May 1996 Grand Shield British Steel 13 182 8
20th Apr 1996 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Newtongrange 3 191
30th Mar 1996 West of England Area (First Section) Thornbury 3 183
17th Mar 1996 North of England Area (Championship Section) British Steel Teeside 2 190 1
10th Mar 1996 North West Area (Championship Section) Besses o' th' Barn 5
25th Feb 1996 Scottish Championship (Championship Section) Newtongrange (B & C Decorators) 4 185 2
3rd Dec 1995 Hartlepool Brass Band Contest (Championship Section) British Steel Teeside 1 194 6
19th Nov 1995 Brass In Concert Besses o' th' Barn 9 232 8
21st Oct 1995 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Newtongrange (B and C Decorators) 15 178 9
9th Sep 1995 British Open Marple 11 186 14
26th Aug 1995 Land o' Burns Newtongrange (B & C Decorators) 2 94 3
13th May 1995 Grand Shield Newtongrange 16 182 12
22nd Apr 1995 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Newtongrange 1 197
19th Mar 1995 West of England Area (Championship Section) Thornbury 12 12
12th Mar 1995 North West Area (Championship Section) Besses o' th' Barn 6 187 5
26th Feb 1995 Scottish Championship (Championship Section) Newtongrange (B & C Decorators) 2 189 8
15th Oct 1994 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Newtongrange Brass 15 80 15
10th Sep 1994 British Open Marple 4 193 11
13th Mar 1994 North West Area (First Section) Freckleton 4 184
27th Feb 1994 Scottish Championship (Championship Section) Scottish Brewers (Newtongrange) 2 193 8
21st Nov 1993 Brass In Concert Yorkshire Building Society 9 231.5 3
4th Sep 1993 British Open Stalybridge Old 21 171 22
26th Jun 1993 BBC Radio Wales Band of the Year Point of Ayr Colliery Band 3 92
20th Jun 1993 Rhyl Festival of Brass (Championship/First Section) Point of Ayr Colliery Band 1 188
27th Mar 1993 West of England Area (Championship Section) Bodmin Town 7
14th Mar 1993 North West Area (Championship Section) Stalybridge Old Band 3
6th Feb 1993 Yeovil Entertainment Bodmin 8 182 14
25th Oct 1992 Pontins (Championship Section) Flowers Gloucester 3 191 8
25th Oct 1992 Pontins (Championship Section) Stalybridge Old 10 17
5th Sep 1992 British Open Stalybridge Old 16 174 1
22nd Mar 1992 North West Area (Championship Section) Wingates Band
21st Mar 1992 West of England Area (Championship Section) Flowers Gloucester 4 190
29th Feb 1992 North Wales Area (First Section) Point of Ayr 2
1st Feb 1992 Yeovil Entertainment Flowers 2 195
16th Nov 1991 National Mineworkers (Championship Section) Point of Ayr (EIMCO) Band 4 562 6
5th Oct 1991 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Flowers Gloucester 13 184 7
26th May 1991 All England Masters Wingates 14 178 16
4th May 1991 Grand Shield Flowers 21 5
20th Apr 1991 West of England Area (Championship Section) Flowers 1 195 11
24th Mar 1991 North West Area (Championship Section) Wingates Band 6 185 16
10th Mar 1991 Yorkshire Area (Championship Section) Rockingham 13 179 3
3rd Feb 1991 Yeovil Entertainment Flowers Gloucester 7 183 4
1st Dec 1990 North Wales Rally (Open Section) Point of Ayr 1
17th Nov 1990 Reading Contest (Championship Section) Flowers Gloucester 1 190 6
8th Sep 1990 British Open Ever Ready 10
27th May 1990 All England Masters British Aerospace Wingates 5 190 7
31st Mar 1990 West of England Area (Championship Section) Flowers Band 3 192 13
3rd Mar 1990 Scottish Championship (Championship Section) Bo'ness & Carriden 6 185 14
9th Feb 1990 Norwegian National Championships (Division 3) Ørskog Brass 2 94
4th Feb 1990 South Somerset Entertainment Contest Flowers Gloucester 1 193
7th Oct 1989 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick 15 179 1
9th Sep 1989 British Open Brighouse & Rastrick 10 13
26th Aug 1989 Edinburgh International Contest Airquick (Newark) 1
8th Apr 1989 West of England Area (Championship Section) Flowers 4 188 16
12th Mar 1989 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick 1 194 7
4th Mar 1989 Scottish Championship (Championship Section) Bo'ness & Carriden 4 187 6
5th Feb 1989 South Somerset Entertainment Contest Flowers of Gloucester 4 192
19th Nov 1988 Reading Contest (Championship Section) Flowers Gloucester 2 192 7
8th Oct 1988 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick 7 192 8
10th Sep 1988 British Open Brighouse & Rastrick 16   180 2
16th Apr 1988 West of England Area (Championship Section) Flowers Gloucester 3 176 2
13th Mar 1988 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick 2 196 10
5th Mar 1988 Scottish Championship (Championship Section) Bo'ness & Carriden 13 181 3
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Bo'ness & Carriden 15 180 16
5th Sep 1987 British Open Brighouse & Rastrick 5 189 20
22nd Aug 1987 Edinburgh International Contest Bo'ness & Carriden 4
9th May 1987 Grand Shield National Smokeless Fuels 17
4th Apr 1987 Carnegie Dunfermline Trust Contest (Section 1) Bo'ness and Carriden 2
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Third Section) Slaithwaite 10 173 10
7th Mar 1987 Scottish Championship (Championship Section) Bo'ness & Carriden 2 192 11
22nd Feb 1987 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick 4 191 9
22nd Feb 1987 Yorkshire Area (Fourth Section) Hinchliffe Mill 7 179 10
16th Nov 1986 Brass In Concert Jaguar Cars 9 230 3
18th May 1986 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Stalybridge & Jones & Brother 4
2nd Mar 1986 North West Area (Championship Section) Stalybridge Jones & Brother 7 189 14
1st Mar 1986 Scottish Championship (Championship Section) Hutchison Coaches (Newmains) 8 186 4
1st Feb 1986 Yeovil Entertainment Woodfalls 4 186 12
7th Dec 1985 Wessex Brass Band Association (Third Section) Ryde Concert 1 82 5
7th Dec 1985 Wessex Brass Band Association (Youth Section) Ryde Youth 4
27th Apr 1985 West of England Area (Championship Section) Messagemaker (Gloucester) 3 188 11
24th Mar 1985 North of England Area (Second Section) Middlesbrough (Dovecot) Brass 3 186 11
24th Mar 1985 North of England Area (Championship Section) Easington Colliery 5 186 4
8th Sep 1984 British Open Murray International Whitburn 3
29th Apr 1984 CISWO North East (Championship Section) Easington Colliery 2 187
31st Mar 1984 North of England Area (Championship Section) Easington Colliery 5 182 2
18th Mar 1984 North West Area (Championship Section) Rochdale Wilsons 7 16
30th Oct 1983 Pontins (Championship Section) Rogerstone 13 169 13
2nd Oct 1982 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick 9 180 7
6th Jun 1982 Granada Band of the Year Brighouse and Rastrick 2
3rd Apr 1982 North of England Area (Championship Section) Easington Colliery 2
13th Mar 1982 Scottish Championship (Second Section) Greenock & District Silver 2 188 9
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Second Section) Lockwood (Jos Lumb and Son) 7 179 12
7th Nov 1981 National Mineworkers (Championship Section) Easington Colliery 2
3rd Oct 1981 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick 2 188 14
20th Apr 1981 Pontins Southport (Championship Section) Lockwood (Jos Lumb & Sons) 2
4th Apr 1981 North of England Area (Second Section) Easington 1 189 6
14th Mar 1981 Scottish Championship (Second Section) Greenock & District Silver 3 188 1
8th Nov 1980 National Mineworkers (Championship Section) Easington Colliery Band 10
4th Oct 1980 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse & Rastrick 1 194 19
6th Sep 1980 British Open Brighouse & Rastrick 7 1
17th May 1980 Grand Shield Rogerstone 9 180 20
11th May 1980 Weston-super-Mare (Championship Section) Rogerstone Band 3 1
27th Apr 1980 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Slaithwaite 2
7th Apr 1980 Pontins Brean Sands (Championship Section) Rogerstone 1 188
9th Mar 1980 Yorkshire Area (Championship Section) Slaithwaite 11
3rd Feb 1980 Wembley Contest (Championship Section) Rogerstone
27th Jan 1980 Rochdale Contest (Section A) Slaithwaite 8
24th Nov 1979 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Rogerstone 2 184
20th Oct 1979 West Wales BBA Contest (Class A) Rogerstone 3 188
16th Apr 1979 Pontins Southport (Championship Section) Whitburn Burgh 6
11th Nov 1978 National Mineworkers (Championship Section) Easington 8
26th Aug 1978 Edinburgh International Contest Whitburn 8
28th May 1978 Pontins Welsh Family Holiday Festival Deiniolen Silver 2 184
7th May 1978 Granada Band of the Year Brighouse & Rastrick 4 2
10th Sep 1977 British Open Brighouse & Rastrick 2 192 20
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Whitburn 16 179 6
6th Sep 1975 British Open Whitburn Burgh 20
30th Aug 1975 Edinburgh International Contest Whitburn Burgh
5th May 1973 Grand Shield Slaithwaite 7
4th Feb 1973 Rochdale Contest (Section A) Slaithwaite 1 194 5
14th Oct 1972 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Slaithwaite
6th May 1972 Grand Shield Slaithwaite 4 183 19
6th May 1972 Senior Trophy Dobcross 1
13th Feb 1972 Yorkshire Area (Second Section) Slaithwaite 1 192
6th Feb 1972 Rochdale Contest (Section A) Slaithwaite 2 95 12
6th Feb 1972 Rochdale Contest (Section B) Dobcross 3
11th Dec 1971 Wills Regional Championships - Bradford (2nd Section) Bradford Victoria 1 185
5th Dec 1971 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Slaithwaite 2 187 2
5th Dec 1971 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Holme Silver 5
5th Dec 1971 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) Dobcross Silver 6
5th Sep 1971 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Dobcross 1 7
13th Jun 1971 Buxton Festival (Section A) Slaithwaite 1 190 4
13th Jun 1971 Buxton Festival (Section B) Dobcross Silver 1
8th May 1971 Grand Shield Slaithwaite 5 182 2
2nd May 1971 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest Slaithwaite 2 191 6
7th Feb 1971 Rochdale Contest (Section A) Slaithwaite 1 196 5
7th Feb 1971 Rochdale Contest (Section B) Dobcross Silver 5
22nd Nov 1970 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Slaithwaite 1 194
15th Nov 1970 Saddleworth Contest (Section A) Slaithwaite 1 194 6
9th May 1970 Grand Shield Slaithwaite 8 6
25th Apr 1970 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Slaithwaite 2 190
7th Dec 1969 Wills Regional Championships - Preston (Second Section) Slaithwaite 20
13th Sep 1969 Yorkshire v. Midlands Contest (Championship Section) Slaithwaite Silver 5
8th Jun 1969 Buxton Festival (Championship Section) Slaithwaite 2 188 1
17th May 1969 Grand Shield Slaithwaite 4 178 7
10th May 1969 Yorkshire Area (Second Section) Slaithwaite 13
14th Sep 1968 Yorkshire v. Midlands (Grade Two) Slaithwaite Silver 1 180 13
25th May 1968 Grand Shield Slaithwaite 14
11th May 1968 Yorkshire Area (Second Section) Slaithwaite 1
3rd Dec 1967 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Slaithwaite 2 186
14th Oct 1967 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Slaithwaite 18
4th Jun 1967 Buxton Festival (Second Section) Slaithwaite 4
29th Apr 1967 Senior Cup Slaithwaite 3 183 18
26th Mar 1967 North Eastern Area (Second Section) Slaithwaite 1 181
25th Feb 1967 Yorkshire Brass Band Championship (Second Section) Slaithwaite 2 181
4th Dec 1966 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Slaithwaite 2 189
6th Mar 1965 North Eastern Area (Third Section) Yeadon Old
14th Mar 1964 North Eastern Area (Third Section) Yeadon Old
Date Contest Band Position
8th Jun 1990 Dobcross (Whit Friday) Navigation Brass 2
8th Jun 1990 Stalybridge (Whit Friday) Navigation
Date Contest Winner
8th May 2016 Buxton Festival (Championship/First Section) Bollington
8th May 2016 Buxton Festival (Second Section) Besses Boys
5th Sep 2015 British Open Grimethorpe Colliery
20th Jun 2015 West of England Bandsmen's Festival (Second Section) Bodmin Town
20th Jun 2015 West of England Bandsmen's Festival (Training Section) Soundhouse Brass Training
20th Jun 2015 West of England Bandsmen's Festival (First Section) Roche Brass
20th Jun 2015 West of England Bandsmen's Festival (Third Section) Camborne Junior Contesting
20th Jun 2015 West of England Bandsmen's Festival (Championship Section) Camborne Town
22nd Nov 2014 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Third Section) Ebbw Valley Brass
22nd Nov 2014 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Second Section) City of Cardiff Melingriffith 2
22nd Nov 2014 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Championship Section) Pontardulais Band
11th Oct 2014 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke
29th Jun 2014 Brighouse March & Hymn Tune Contest Marsden Silver Band
15th Jun 2014 Kirkby Lonsdale Contest Pilling Jubilee Silver
26th Apr 2014 British Open Spring Festival (Grand Shield) Flowers
9th Mar 2014 West of England Area (Championship Section) Flowers
8th Mar 2014 West of England Area (Fourth Section) Corsham
19th Jan 2014 Butlins Mineworkers (Championship Section) Flowers
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Championship Section) Burry Port
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Second Section) Goodwick
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Fourth Section) Ebbw Valley
12th Oct 2013 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Cory
16th Jun 2013 Kirkby Lonsdale Contest Pilling Jubilee Silver Band
28th Apr 2013 Buxton Festival (Second Section) Whitworth Vale & Healey
28th Apr 2013 Buxton Festival (Championship/First Section) Silk Brass
10th Mar 2013 North West Area (Championship Section) Leyland
3rd Feb 2013 Brass At The Guild (Preston) Contest (First Section) Knottingley Silver
1st Sep 2012 British Open Foden's
27th May 2012 All England International Masters Tredegar Town
18th Mar 2012 Welsh Area (Championship Section) Cory
17th Mar 2012 Welsh Area (First Section) Burry Port Town
17th Mar 2012 Welsh Area (Third Section) Pontypool Brass
11th Mar 2012 Midlands Area (Championship Section) Desford Colliery
10th Mar 2012 Midlands Area (First Section) Ratby Co-operative
26th Feb 2012 North West Area (Second Section) Mossley
18th Feb 2012 UniBrass: University Brass Band Championships of Great Britain Brass United (RNCM and Manchester University)
25th Jun 2011 English Nationals Black Dyke
19th Jun 2011 Morley March & Hymn Tune Contest Marsden
14th May 2011 Senior Cup Marsden Silver Prize
13th Mar 2011 West of England Area (Championship Section) Woodfalls
13th Mar 2011 West of England Area (Fourth Section) Hatherleigh Silver
19th Feb 2011 Welsh Open Brass Band Entertainment Championship Tredegar
28th Nov 2010 Belgian Nationals (First Division) Brassband Zele
28th Nov 2010 Belgian Nationals (Second Division) Brassband Bacchus
28th Nov 2010 Belgian Nationals (Third Division) Braz 'art
21st Nov 2010 Brass In Concert Grimethorpe
9th Oct 2010 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Brighouse and Rastrick
25th Sep 2010 Swiss Open Brass Band Burgermusik Luzern
26th Jun 2010 English Nationals Fairey (Geneva) Band
30th May 2010 All England International Masters Co-operative Funeralcare
28th May 2010 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Fodens Band
22nd May 2010 Deutsche Brass Band Meisterschaft (Oberstufe) Cologne Concert Brass
22nd May 2010 Deutsche Brass Band Meisterschaft 3ba-brass
22nd May 2010 Deutsche Brass Band Meisterschaft (Mittelstufe) Big Breath Brass Band (B4)
21st May 2010 Deutsche Brass Band Meisterschaft (Entertainment) Soli Brass
Apr 2010 National Youth Brass Band Championships - Advanced Section Carnoustie & District
28th Mar 2010 Tameside Open Championships (Second Section) Oldham Band (Lees)
28th Mar 2010 Tameside Open Championships (Championship Section) Hammonds Saltaire
21st Mar 2010 London and Southern Counties (Championship Section) Redbridge Brass
20th Mar 2010 London and Southern Counties (Third Section) Fulham Brass
7th Mar 2010 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick
24th Jan 2010 Butlins Mineworkers (Championship Section) Desford
29th Nov 2009 Belgian Nationals (Second Division) Panta Rhei Ghent
29th Nov 2009 Belgian Nationals (Championship Division) Brassband Buizingen
29th Nov 2009 Belgian Nationals (Third Division) Brass band Gent
29th Nov 2009 Belgian Nationals (First Division) Brass Band Heist
15th Nov 2009 Brass In Concert Fodens
17th Oct 2009 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Band
5th Jun 2009 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Fodens Band
24th May 2009 All England International Masters Fodens Richardson
15th Mar 2009 Midlands Area (Championship Section) Desford Colliery
14th Mar 2009 Midlands Area (First Section) Phoenix West Midlands
1st Mar 2009 North West Area (Third Section) Dobcross Silver
26th Oct 2008 Pontins (Championship Section) Sovereign Brass
25th Oct 2008 Pontins (Fourth Section) Uppermill Band
19th Oct 2008 GBBA Own Choice (Section B) Pillowell
19th Oct 2008 GBBA Own Choice (Section C) Bream Silver
19th Oct 2008 GBBA March (Section C) Bream Silver
19th Oct 2008 GBBA March (Section A) Cinderford
19th Oct 2008 GBBA Own Choice (Section A) Lydbrook
19th Oct 2008 GBBA March (Section B) A. W. Parker (Drybrook)
19th Oct 2008 GBBA Own Choice (Youth and Unregistered) Lydbrook Training
15th Jun 2008 Kirkby Lonsdale Contest Morecambe
18th May 2008 Weston-super-Mare (Fourth Section) Bream Silver
18th May 2008 Weston-super-Mare (Third Section) Blaenavon Town
16th May 2008 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Fodens Richardson
10th May 2008 Senior Cup East Yorkshire Motor Services
16th Feb 2008 Porthcawl Miners' Eisteddfod Tredegar Town
27th Oct 2007 NIBA Championship of Ireland (Grade 5 (Unaffiliated) Brass) Maguiresbridge Silver Band
20th Oct 2007 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Grimethorpe Colliery
13th Oct 2007 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) HFC Brass (New Ross)
13th Oct 2007 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) St. Joseph's Brass (Strabane)
13th Oct 2007 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Murley Silver Band
13th Oct 2007 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Downshire Brass
1st Jun 2007 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Fodens Richardson
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) Constantine Silver
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Youth Section) St. Dennis
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) St. Stythians
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) St. Agnes Silver
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Junior Section) Pendennis Youth/Training
31st Mar 2007 Cornwall Brass Band Association Contest (Entertainment Section) St. Dennis
26th Nov 2006 Durham League Contest (Section A) Felling
26th Nov 2006 Durham League Contest (Section B) Greggs Bakery
26th Nov 2006 Durham League Contest (Section C) Westoe
26th Nov 2006 Durham League Contest (Section D) Five Rivers Brass
5th Nov 2006 Pontins (Championship Section) Pennine Brass
4th Nov 2006 Pontins (Fourth Section) Oldham (Lees)
23rd Sep 2006 Swiss Open Ensemble de Cuivres Melodia
26th Aug 2006 Land o' Burns Whitburn
1st Jul 2006 English Nationals Foden's Richardson
9th Jun 2006 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Fodens Richardson
19th Mar 2006 North of England Area (Championship Section) Reg Vardy
12th Mar 2006 North West Area (First Section) Wire Brass
27th Nov 2005 West Midlands Brass Band Association Contest (1st section) Enderby
27th Nov 2005 West Midlands Brass Band Association Contest (Second Section) Carlton Brass
17th Sep 2005 British Open Black Dyke
26th Jun 2005 British Open Youth Brass Band Championships (Pontins) Greater Gwent
20th May 2005 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Fodens Richardson
7th May 2005 Senior Cup Burry Port Town
27th Feb 2005 North of England Area (Second Section) Lockwood Brass
26th Feb 2005 Yorkshire Area (Third Section) Grange Moor
26th Feb 2005 North of England Area (Fourth Section) Five Rivers Brass
6th Feb 2005 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) Alliance Brass
12th Sep 2004 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Hoover (Bolton)
4th Jun 2004 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Fodens
8th May 2004 Senior Trophy The Staffordshire Band
3rd Apr 2004 National Youth Brass Band Championships - Community Section Smithills School Senior Brass Band
30th Aug 2003 Brass in the Park - Open March & Hymn Tune Yorkshire Co-operatives
6th Jul 2003 Brighouse March & Hymn Tune Hepworth
13th Jun 2003 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Fodens (Richardson)
11th May 2003 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) Stansted Brass
11th May 2003 East Anglian BBA Spring Festival (Youth Section) Fulbourn & Teversham Youth
11th May 2003 East Anglian BBA Spring Festival (Class A) Fakenham Town
3rd May 2003 Senior Cup Rothwell Temperance
6th Apr 2003 West of England Area (Championship Section) Camborne Town
5th Apr 2003 West of England Area (First Section) City of Bristol
23rd Mar 2003 Swiss Entertainment Contest (Elite Division) Oberaargauer Brass Band
23rd Mar 2003 Swiss Entertainment Contest (First Division) Brass Band MG Rickenbach
2nd Feb 2003 Durham League Contest (Section C) Ferryhill Town
2nd Feb 2003 Durham League Contest (Section D) Lockwood Brass
9th Nov 2002 SWBBA Contest (Fourth Section) Constantine Silver
9th Nov 2002 SWBBA Contest (Championship Section) JAG Mount Charles
9th Nov 2002 SWBBA Contest (Youth Section) Mount Charles Youth
9th Nov 2002 SWBBA Contest (Second Section) Lanner and District
9th Nov 2002 SWBBA Contest (Ungraded Section) JAG Mount Charles Youth
9th Nov 2002 SWBBA Contest (First Section) Sherborne Town
9th Nov 2002 SWBBA Contest (Third Section) Saltash Town
24th May 2002 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Fodens
7th Apr 2002 Tameside Open Championships (Championship Section) Ashton-under-Lyne
7th Apr 2002 Tameside Open Championships (Second Section) Moston and Beswick
24th Mar 2002 Lincolnshire BBA Contest Market Rasen
2nd Feb 2002 Yeovil Entertainment JAG Mount Charles
4th Nov 2001 Malton Entertainments Contest (Class B) Wetherby & District Silver
4th Nov 2001 Malton Entertainments Contest (Class C) Clifton & Lightcliffe B
4th Nov 2001 Malton Entertainments Contest (Class A) Marsden Silver
28th Oct 2001 Pontins (Championship Section) JAG Mount Charles
28th Oct 2001 Pontins (Fourth Section) Conway Town
30th Sep 2001 Wychavon Contest (Championship Section) Flowers Band
30th Sep 2001 Wychavon Contest (Third Section) Wem Jubilee Band
22nd Sep 2001 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Ammanford Town
22nd Sep 2001 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Shirland Welfare Training
17th Jun 2001 Kirkby Lonsdale Contest Giggleswick & Settle
8th Jun 2001 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Williams Fairey
20th May 2001 Weston-super-Mare (Championship & First Section) Tongwynlais Temperance
20th May 2001 Weston-super-Mare (Second Section) City of Bristol Brass Band
5th May 2001 Grand Shield Kirkintilloch
4th Feb 2001 Durham League Contest (Section A) Ever Ready
4th Feb 2001 Durham League Contest (Section B) Langbaurgh
15th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (First Section) Solent Concert
14th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (Second Section) Woking Brass
14th Oct 2000 SCABA Autumn Contest (Youth Section) Enderby Youth
2nd Jul 2000 Teesdale Brass Band Contest Backworth
25th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Third Section) Skelmersdale Prize
25th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Second Section) Greenall's
18th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Fourth Section) Beaumaris B
18th Jun 2000 Rhyl Festival of Brass (Youth Section) Poynton Youth Brass
16th Jun 2000 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Williams Fairey
21st May 2000 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) Ratby Co-operative Mid Band
21st May 2000 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Nottingham City Transport
7th May 2000 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Langbaurgh Brass
7th May 2000 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Marske Silver
7th May 2000 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) West Yorkshire Motors Sharlston
7th May 2000 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) Kippax RJB
7th May 2000 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Lofthouse Youth 2000
30th Apr 2000 East Anglian BBA Spring Festival (Class A) Fulbourn and Taversham RBL
30th Apr 2000 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) City of Cambridge
4th Mar 2000 Yorkshire Area (Third Section) Wilfreda Beehive Hatfield
23rd Oct 1999 NIBA Championship of Ireland (Grade 5 (Unaffiliated) Brass) Banbridge Silver Band
23rd Oct 1999 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Wellington Memorial Silver Band
23rd Oct 1999 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) 1st Old Boys Association Silver Band
28th May 1999 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Grimethorpe Colliery
24th Apr 1999 Isle Of Wight Contest (Section B) Tredegar Youth
24th Apr 1999 Isle Of Wight Contest (Section A) BTM Band
6th Mar 1999 Swiss Entertainment Contest (First Division) Brass Band MG Rickenbach
6th Mar 1999 Swiss Entertainment Contest (Elite Division) Brass Band De Bazuin
7th Jun 1998 Harry Ramsden's Section 'A' Contest Yorkshire Qualifier Todmorden Old
10th May 1998 Harry Ramsden's Section 'A' Contest North East Qualifier Cottingham
3rd May 1998 East Anglian BBA Spring Festival (Class A) Waterbeach Brass
3rd May 1998 East Anglian BBA Spring Festival (Class B) Hilgay Silver
21st Feb 1998 Scottish Championship (Second Section) Tayport Instrumental
1st Feb 1998 Durham League Contest (Section D) Lanchester Brass
1st Feb 1998 Durham League Contest (Section B) Greggs Bakery
7th Dec 1997 West Midlands Brass Band Association Contest (2nd section) Newstead Welfare
7th Dec 1997 West Midlands Brass Band Association Contest (Championship Section) Woolley Pritchard Sovereign Brass
7th Dec 1997 West Midlands Brass Band Association Contest (Third Section) Daw Mill Colliery
30th Nov 1997 GBBA Own Choice (First Section) Aldbourne
30th Nov 1997 GBBA Own Choice (Fourth Section) Bream
30th Nov 1997 GBBA Own Choice (Championship Section) Flowers
30th Nov 1997 GBBA Own Choice (Third Section) Bream
16th Nov 1997 Pilkington Northern Open (Section A) Stalybridge Old
16th Nov 1997 Pilkington Northern Open (Section B) Holme Silver (Midlothian Garage Yorkshire)
26th Oct 1997 Pontins (Championship Section) Tredegar
25th Oct 1997 Pontins (Fourth Section) Audley Brass
13th Jul 1997 Romford Entertainment Contest Aveley and Newham
26th Jan 1997 Rochdale Contest (Championship Section) Woolley Pritchard Sovereign
22nd Sep 1996 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Berisfords Cardway
8th Sep 1996 Hardraw Scar Hepworth
15th Jun 1996 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Lanner & District
15th Jun 1996 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Keverne
15th Jun 1996 West of England Bandsmen's Festival (Class D) Pendennis Brass
15th Jun 1996 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) Camborne Youth
15th Jun 1996 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Bodmin Town
1st Jun 1996 Ripon Contest Harrogate
18th May 1996 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (First Section) Lewis Merthyr Band
18th May 1996 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Tredegar
18th May 1996 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Second Section) Burry Port Town
20th Apr 1996 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) Buckhaven and Methil
20th Apr 1996 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Kilmarnock Concert
20th Apr 1996 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Longannet Colliery
9th Mar 1996 Swiss Entertainment Contest (Elite Division) Brass Band Treize Etoiles
24th Feb 1996 Scottish Championship (Second Section) Longannet Colliery (Cowdenbeath)
26th Nov 1995 Malton Entertainments Contest (Class B) Marsden Silver
26th Nov 1995 Malton Entertainments Contest (Class A) Yorkshire Co-op Jayess
25th Nov 1995 SEWBBA (Treorchy) Contest (Second Section) Burry Port Town
25th Nov 1995 SEWBBA (Treorchy) Contest (1st Section) British Steel Port Talbot
25th Nov 1995 SEWBBA (Treorchy) Contest (Championship Section) Tredegar
29th Oct 1995 Pontins (First Section) Carlton Main Frickley Colliery
3rd Jun 1995 Ripon Contest Peterlee
28th May 1995 Isle of Man Festival (Section A) British Steel Teeside
27th May 1995 Isle of Man Festival (Section B) Eagley
21st May 1995 SCABA Entertainment Contest (B Section) Mid Sussex Brass
21st May 1995 SCABA Entertainment Contest (A Section) Aveley and Newham
19th Mar 1995 Yorkshire Area (Second Section) Hade Edge J & E Dickinson
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Woodfalls
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Third Section) Yeovil Town
3rd Dec 1994 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Youth Section) Woodfalls Youth
20th Nov 1994 Pilkington Northern Open (Section A) Northop Silver
20th Nov 1994 Pilkington Northern Open (Section B) Holme Silver Band
8th Oct 1994 Whitehaven Contest (Class D) Todmorden Old
8th Oct 1994 Whitehaven Contest (Class C) Todmorden Old
8th Oct 1994 Whitehaven Contest (Class B) Todmorden Old
8th Oct 1994 Whitehaven Contest (Class A) Kirkintilloch
1st May 1994 Buxton Festival (Fourth Section) Goodshaw
1st May 1994 Buxton Festival (Section C) Glossop Old
1st May 1994 Buxton Festival (Section B) Skelmanthorpe
1st May 1994 Buxton Festival (Section A) Ancient Order of Foresters
4th Apr 1994 Pontins Southport (First Section) Northop Silver
1st Apr 1994 Pontins Southport (Fourth Section) St Johns Mossley
28th Nov 1993 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Unity Brass (Band of Manchester Unity)
20th Nov 1993 National Mineworkers (Third Section) Sharlston Colliery (Mobil) Band
24th Oct 1993 Pontins (Third Section) Delph
24th Oct 1993 Pontins (Championship Section) Flowers Gloucester
17th Oct 1993 George Allen Memorial Contest (Section 3 & 4) Barnard Castle Town
17th Oct 1993 George Allen Memorial Contest (Section 2) Vaux Samson
16th May 1993 SCABA Entertainment Contest (B Section) Genet Group
16th May 1993 SCABA Entertainment Contest (A Section) Clacton-on-Sea Co-op
9th May 1993 Weston-super-Mare (Fourth Section) Crosskeys Silver
12th Apr 1993 Pontins Brean Sands (Championship Section) Ibstock Building Products
10th Apr 1993 Pontins Brean Sands (Third Section) Rover
14th Mar 1993 North West Area (First Section) United Norwest Co-op Wardle
14th Feb 1993 Wansbecks Brass Band Contest (1st & 2nd Section) Boldon Colliery
14th Feb 1993 Wansbecks Brass Band Contest (3rd & 4th Section) Peterlee
31st Jan 1993 Rochdale Contest (Section A) Tyldesley
17th Dec 1992 Northern England Entertainment Contest Jayess (Queensbury)
13th Dec 1992 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) Delph
13th Dec 1992 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Hepworth
13th Dec 1992 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Holme Silver
13th Dec 1992 Huddersfield & District BBA December Contest (Section D) Knottingley Silver
21st Nov 1992 Reading Contest (Championship Section) London Electricity Redbridge
24th Oct 1992 Pontins (Fourth Section) Eaton's Farnworth
24th Oct 1992 Pontins (Third Section) Jayess '87
20th Sep 1992 Buxton Entertainment Contest Bollington
6th Sep 1992 Hardraw Scar Yorkshire Bus Company
30th May 1992 Wigan Contest (Championship Section) United Norwest Co-op Wardle
30th May 1992 Wigan Contest (Second Section) Boarshurst
3rd May 1992 East Anglian BBA Spring Festival (Class B) Hilgay
3rd May 1992 East Anglian BBA Spring Festival (Class C) Waveney Valley Brass
25th Apr 1992 Northern Counties Open Contest Bon Accord Silver
20th Apr 1992 Pontins Southport (Championship/First Section) Marple
18th Apr 1992 Pontins Southport (Third Section) Jayess 87
1st Mar 1992 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
1st Mar 1992 CISWO Yorkshire (2nd Section) Aceprint Gawthorpe Victoria
1st Mar 1992 CISWO Yorkshire (1st Section) Carlton Main Frickley Colliery
16th Feb 1992 Yorkshire Area (Second Section) City of Hull
16th Feb 1992 Yorkshire Area (Youth Section) West Yorkshire Motors Youth
7th Dec 1991 Welsh Brewers Challenge Contest Tredegar
24th Nov 1991 SEWBBA (Treorchy) Contest (Second Section) Tongwynlais Temperance
24th Nov 1991 SEWBBA (Treorchy) Contest (1st Section) Tredegar town
19th May 1991 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hepworth
19th May 1991 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Clifton & Lightcliffe
9th Mar 1991 Midlands (North) Area (Second Section) Tintwistle
9th Mar 1991 Midlands (North) Area (Youth Section) Desford Colliery Youth
17th Feb 1991 Yorkshire Area (Fourth Section) Jayess 87
18th Nov 1990 Pilkington Northern Open (Section A) Rothwell Temperance Band
18th Nov 1990 Pilkington Northern Open (Section B) Haydock (Ogden Travel)
6th Oct 1990 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Blidworth Welfare
13th May 1990 CISWO North East (Fourth Section) Horden Colliery
13th May 1990 CISWO North East (Championship Section) Coal Products
16th Apr 1990 Pontins Brean Sands (Championship Section) Tredegar
14th Apr 1990 Pontins Brean Sands (Third Section) Sovereign Brass
1st Apr 1990 Yorkshire Area (Youth Section) Rotherham Schools Youth
11th Feb 1990 NWABBA Contest (Fourth Section) Denton Original
11th Feb 1990 NWABBA Contest (Championship Section) Stalybridge
21st Oct 1989 National Mineworkers (Third Section) Armthorpe Elmfield
7th May 1989 Northants & District (Section C) Harborough
7th May 1989 Northants & District (18 players and under) Kettering Town Silver
7th May 1989 Northants & District (Youth) Enderby Youth
7th May 1989 Northants & District (Section A) Stamford Town
7th May 1989 Northants & District (Section B) Wigston
27th Mar 1989 Pontins Hemsby (Championship Section) John Laing (Hendon)
25th Mar 1989 Pontins Hemsby (Third Section) RMSC Foss Dyke
3rd Dec 1988 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls
3rd Dec 1988 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Youth Section) Wilton & District Youth
3rd Dec 1988 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Third Section) Wincanton Silver
20th Nov 1988 Brass In Concert Britannia Building Society Foden
5th Nov 1988 SWBBA Contest (Second Section) Mount Charles
5th Nov 1988 SWBBA Contest (Championship Section) St Austell
5th Nov 1988 SWBBA Contest (Third Section) Lanner & District Silver
29th Oct 1988 Pontins (Youth Section B) Tredegar Youth
25th Sep 1988 Buxton Entertainment Contest Norwest Co-op Wardle
19th Jun 1988 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Lanner & District
19th Jun 1988 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town Band
19th Jun 1988 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St Dennis Youth
19th Jun 1988 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Kidlington
15th May 1988 Weston-super-Mare (Third Section) Celynen Colliery
15th May 1988 Weston-super-Mare (Championship Section) Thornbury
24th Apr 1988 SCABA Spring Contest (Third Section) Croydon Co-op
24th Apr 1988 SCABA Spring Contest (Championship Section) Clacton on Sea Co-op
24th Apr 1988 SCABA Spring Contest (Youth Section) Castle Point Youth
4th Apr 1988 Pontins Southport (Championship Section) Kennedy's Swinton Concert
2nd Apr 1988 Pontins Southport (Third Section) Norwest Co-op Wardle
7th Feb 1988 Wigan Contest (Second Section) Laporte Brass
7th Feb 1988 Wigan Contest (Championship Section) Kennedys Swinton Concert
6th Feb 1988 Yeovil Entertainment Desford Colliery
6th Dec 1987 Tyldesley Contest (Section A) Kennedy's Swinton Concert
5th Dec 1987 Tyne and Wear Contest (2nd Section) Boldon Colliery
5th Dec 1987 Tyne and Wear Contest (3rd Section) Durham Constabulary
5th Dec 1987 Tyne and Wear Contest (4th Section) Thornley Colliery
5th Dec 1987 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Ever Ready
Dec 1987 Tyldesley Contest (Section B) Besses Boys
25th Oct 1987 Pontins (Second Section) Poynton
24th Oct 1987 Pontins (Fourth Section) Glastonbury
28th Jun 1987 Great Grimsby Brass Band Festival - Class 'A' National Smokeless Fuels
28th Jun 1987 Great Grimsby Brass Band Festival: Class 'B' - 3rd & 4th Section Bands Ireland Alloys
17th May 1987 SCABA Entertainment Contest (A Section) Alder Valley Aldershot
17th May 1987 SCABA Entertainment Contest (B Section) Chertsey & Addlestone
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) William Davis Construction
16th May 1987 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Section B) Pontardulais
16th May 1987 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Cory
18th Apr 1987 Pontins Brean Sands (Third Section) Dunchurch
17th Apr 1987 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Weston-super-Mare Concert
1st Feb 1987 Durham League Contest (Section D) Spennymoor Town
1st Feb 1987 Durham League Contest (Section C) Rowntree Mackintosh
6th Dec 1986 Wessex Brass Band Association (Third Section) Marchwood Brass
6th Dec 1986 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Woodfalls
6th Dec 1986 Wessex Brass Band Association (Second Section) Mere Manor Brass
31st Mar 1986 Pontins Hemsby (Championship Section) William Davis Construction
30th Mar 1986 Pontins Hemsby (Second Section) Towcester Studio
29th Mar 1986 Pontins Hemsby (Third Section) City of Leicester Everards
23rd Mar 1986 William Rimmer Memorial Contest (Fourth Section) Deiniolen
1st Dec 1984 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls
1st Dec 1984 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Frome
22nd Apr 1984 Pontins Southport (Second Section) Glossop Old
21st Apr 1984 Pontins Southport (Third Section) Longridge
12th Nov 1983 Whitburn Invitation Contest Kirkintilloch
14th Jun 1981 Vaux Brass In Concert - Yorkshire (Second Section) Queensbury Music Centre
22nd Feb 1981 Yorkshire Area (Fourth Section) Horbury Victoria
14th Apr 1979 Pontins Brean Sands (Third Section) Totnes
4th Nov 1978 Pontins (Fourth Section) Wakefield & Metropolitan
27th Mar 1978 Pontins Brean Sands (Championship Section) Cory
24th Mar 1978 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Bideford Town
3rd Dec 1977 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Hymac Works
3rd Dec 1977 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory
24th Apr 1977 Thurrock Arts Council (Open Championship Section) Aveley
11th Apr 1977 Pontins Southport (Championship Section) Lockwood
10th Apr 1977 Pontins Southport (Second Section) Teversal Colliery
19th Mar 1977 Nottingham Championship (Fourth Section) Crewe Co-operative Concert
19th Mar 1977 Nottingham Championship (Third Section) Crewe Co-operative Concert
10th Apr 1976 Radio Stoke Knock-Out Brass Glossop School Band
3rd Nov 1974 Whitburn Invitation Contest CWS (Glasgow)
3rd Jun 1973 Anglesey Eisteddfod (Class B) Llanrug
3rd Jun 1973 Anglesey Eisteddfod (Class A) Rhyl
11th Jul 1971 Slaithwaite March Contest Linthwaite
Name Composer Arranger Year
A Wessex Suite Derek Broadbent 1991
An Alberta Suite Derek Broadbent
Constable Country Derek Broadbent 2000
March: Centaur Derek Broadbent
March: Conquistador Derek Broadbent 2016
March: Lenzburg Derek Broadbent
March: Mühledorf Derek Broadbent
March: On Stage Derek Broadbent
Paintings Derek Broadbent
Toccata in Rock Derek Broadbent
Vectis Isle Derek Broadbent
Name Composer Arranger Year
Capriccio Italien [arr. Broadbent] Pyotr Ilyich Tchaikovsky Derek Broadbent 2011
That's Entertainment A. Schwartz Derek Broadbent

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!