[Upgrade to pro and remove adverts]

Edward Buttress

Also/previously known as: E. C. Buttress



Date Contest Band Position Points Draw
18th Feb 1967 Scottish Championship (Championship Section) 7th A. & S.H. (Bonnybridge) 9 177 7
8th May 1965 West of England Area (Fourth Section) Crewkerne Youth
7th Sep 1963 British Open Eccles Borough 15
29th Jun 1963 Crewkerne Contest (Section 2) Crewkerne Youth 3 181
9th Dec 1962 NWABBA Contest (Championship Section) Eccles Borough 1 563
15th Sep 1962 British Open Eccles Borough 20
29th Apr 1962 Blackpool Contest (A Section) Eccles Borough 2 190
16th Sep 1961 British Open Eccles Borough 2
2nd Sep 1961 Edinburgh International Contest Eccles Borough 9 182 5
25th Feb 1961 Scottish Championship (Championship Section) 7th Argyll & Sutherland Highlanders (TA) Bonnybridge 6 173 15
11th Dec 1960 NWABBA Contest (Championship Section) Eccles Borough 2 383 4
17th Sep 1960 British Open 7th Argyll & Sutherland Highlanders (TA) Bonnybridge 20
17th Sep 1960 British Open Eccles Borough 24
4th Sep 1960 Heaton Park Entertainment Contest Eccles Borough 1
27th Aug 1960 Edinburgh International Contest Eccles Borough 9
5th Sep 1959 British Open Eccles Borough 15
9th May 1959 Grand Shield Eccles Borough 4 166
6th Dec 1958 NWABBA Contest (Fourth Section) Ainsworth and District 3 178
17th May 1958 Grand Shield Eccles Borough
26th Apr 1958 North West Area (Second Section) Eccles Borough
8th Dec 1957 NWABBA Contest (Championship Section) Eccles Borough 2 185
18th May 1957 Grand Shield Eccles Borough 4
30th Mar 1957 North West Area (Second Section) Eccles Borough 4
17th Mar 1957 Manchester District Contest (Second Section) Eccles Borough 1 180 3
29th Oct 1955 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Clayton Aniline 15
10th Sep 1955 Edinburgh International Contest Clayton Aniline 3 185 3
3rd Sep 1955 British Open Clayton Aniline 12
7th May 1955 Rhyl Contest (Second Section) Eccles Borough
16th Apr 1955 North West Area (Championship Section) Clayton Aniline 2 192. 6
16th Apr 1955 North West Area (Second Section) Eccles Borough
6th Feb 1955 Manchester District Contest (Open Section) Eccles Borough 1 183
4th Sep 1954 British Open Clayton Aniline 6 177 9
28th Aug 1954 Edinburgh International Contest Clayton Aniline 6
12th Jun 1954 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Clayton Aniline 3 175
27th Feb 1954 North West Area (Championship Section) Clayton Aniline Works 3 185. 2
29th Aug 1953 Edinburgh International Contest Clayton Aniline 3 181
21st Mar 1953 North West Area (Championship Section) Clayton Aniline Works 4 188. 9
6th Sep 1952 British Open Clayton Aniline 6 183 8
16th Aug 1952 Edinburgh International Contest Clayton Aniline 1 198 10
22nd Mar 1952 North West Area (Championship Section) Clayton Aniline
1st Sep 1951 British Open Clayton Aniline 14
16th Jun 1951 Bournemouth Festival of Britain Contest (Championship Section) Clayton Aniline
5th May 1951 Rhyl Contest (First Section) Clayton Aniline Works 3
7th Apr 1951 North West Area (Championship Section) Clayton Aniline
2nd Sep 1950 British Open Clayton Aniline 17
22nd Apr 1950 North West Area (Championship Section) Clayton Aniline 11
3rd Sep 1949 British Open Clayton (Aniline) 8
4th Aug 1949 Morecambe Contest (Section 1) Clayton Aniline 3
23rd Jul 1949 Morecambe Contest Clayton Aniline 3 331
18th Jun 1949 Daily Herald North of England Festival (Championship Section) Clayton Aniline 1 190
18th Apr 1949 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Clayton Aniline Works 8
2nd Apr 1949 North West Area (Championship Section) Clayton Aniline
2nd Oct 1948 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Clayton Aniline 6
4th Sep 1948 British Open Clayton Aniline 7
15th May 1948 Rhos Contest Clayton Aniline 4
8th May 1948 Belle Vue May Contest (Class A) Clayton Aniline Works
13th Mar 1948 North West Area (Second Section) Clayton Aniline 2 178
10th May 1947 Belle Vue May Contest (Class B) Clayton Aniline Works
5th Apr 1947 Lancashire B.B.Association Contest (Section 2) Clayton Aniline 3
8th Feb 1947 North West Area (Third Section) Clayton Aniline 4
23rd Nov 1946 Lancashire B.B.Association Contest Clayton Aniline 1
27th Jul 1946 Alexander Owen Brass Band Festival Clayton Aniline Works 18
11th May 1946 Belle Vue May Contest (Class B & C) Clayton Aniline Works
Date Contest Winner
23rd Sep 1989 Marsden March Contest Holme Silver
14th Feb 1988 Severn Sound Entertainment Band Contest (Fourth Section) Weston Super Mare
14th Feb 1988 Severn Sound Entertainment Band Contest (Championship Section) Flowers Gloucester
7th Feb 1987 Severn Sound Entertainment Band Contest (Fourth Section) Weston-super-Mare
7th Feb 1987 Severn Sound Entertainment Finals (2nd Section) Pontardulais
1st Dec 1985 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) Hinchliffe Mills
1st Dec 1985 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Warren
1st Dec 1985 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Hepworth
2nd Feb 1985 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Kirkby Colliery Welfare
2nd Feb 1985 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) South Leicester & Desford 'B'
5th Feb 1984 NWABBA Contest (Fourth Section) Swinton Concert
5th Nov 1983 National Mineworkers (Third Section) Llwydcoed
5th Dec 1982 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Slaithwaite
5th Dec 1982 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Yeadon Old
5th Dec 1982 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) Old Silkstone
5th Dec 1982 Huddersfield & District BBA December Contest (Youth Section) Hebden Bridge Juniors
21st Nov 1982 Barnsley Metropolitan Borough Annual Contest (Group B) Meltham and Meltham Mills
21st Nov 1982 Barnsley Metropolitan Borough Annual Contest (Group A) Dodworth Colliery
25th Sep 1982 Fife Charities Band Association Contest Lochgelly
2nd May 1982 Buxton Festival (Section C) Bakewell
11th Apr 1982 Pontins Hemsby (Second Section) Rockingham
10th Apr 1982 Pontins Hemsby (Third Section) Norwich Brewery Brass
7th Mar 1982 CISWO Yorkshire (2nd Section) Rockingham Band
7th Mar 1982 CISWO Yorkshire (Championship Section) Brodsworth Colliery
7th Nov 1981 National Mineworkers (Third Section) Grimethorpe Colliery Junior Band
19th Apr 1981 Pontins Southport (Second Section) Greenall's Champion
17th Apr 1981 Pontins Southport (Fourth Section) Hesketh Bank Silver
7th Jun 1980 Welsh Miners Gala (First Section) Markham and District Colliery
7th Jun 1980 Welsh Miners Gala (Second Section) Coedely Colliery
25th Nov 1979 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Bilton Silver
25th Nov 1979 City of Leicester Brass Band Festival (Youth Section) Crewe Co-op Youth
5th Aug 1979 Chatsworth House Contest Quaker Sutherland
4th Aug 1979 Chatsworth House Contest Barrow Colliery
16th Apr 1979 Pontins Hemsby (Championship Section) Teversal Colliery
14th Apr 1979 Pontins Hemsby (Third Section) Berkhamsted & Boxmoor
7th Apr 1979 Radio Manchester Contest Final East Lancashire Paper Group
10th Feb 1979 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Hucknall Linby
10th Feb 1979 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Desford Colliery
11th Nov 1978 National Mineworkers (Fourth Section) Coedely Colliery Band
4th Nov 1978 Pontins (Fourth Section) Wakefield & Metropolitan
14th Oct 1978 Whitchurch (Shropshire) Contest (Section A) Boarshurst
14th Oct 1978 Whitchurch (Shropshire) Contest (Section B) Able Jack
23rd Apr 1978 CISWO North East (Second Section) Hetton Silver
23rd Apr 1978 CISWO North East (Fourth Section) Brancepeth Colliery
23rd Apr 1978 CISWO North East (Third Section)
15th Apr 1978 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section A) Yorkshire Bus Company
15th Apr 1978 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Junior Section) Warren Youth
15th Apr 1978 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) Boarshurst
15th Apr 1978 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section C) Thurlstone
5th Mar 1978 CISWO Yorkshire (2nd Section) Yorkshire Main Colliery Band
5th Mar 1978 CISWO Yorkshire (Championship Section) Grimethorpe Colliery
4th Feb 1978 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Teversal Colliery
4th Feb 1978 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Hucknall Linby
4th Feb 1978 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Carlton Silver
19th Nov 1977 York & District BBA Contest (3rd Section) Ripon City
19th Nov 1977 York & District BBA Contest (1st Section) York Railway Institute
19th Nov 1977 York & District BBA Contest (2nd Section) Thorne Town
15th May 1977 Weston-super-Mare (Fourth Section) Abertysswg Silver
15th May 1977 Weston-super-Mare (Third Section) Coleford Town
15th May 1977 Weston-super-Mare (Championship Section) Yorkley Onward
15th May 1977 Weston-super-Mare (Second Section) Hymac (Rhymney) Works
11th Apr 1977 Pontins Brean Sands (Championship Section) Parc & Dare
9th Apr 1977 Pontins Brean Sands (Third Section) Ynyshir & Tymawr
5th Dec 1976 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Isle of Ely College
5th Dec 1976 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B) Isle of Ely College
24th Apr 1976 Radio Manchester Contest Final East Lancs Paper Group
30th Nov 1975 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Isle of Ely College
30th Nov 1975 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B) Isle of Ely College
30th Nov 1975 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Youth Section) City of Oxford Youth
15th Nov 1975 SWBBA Contest (Second Section) South Molton
15th Nov 1975 SWBBA Contest (Championship Section) St Dennis
15th Nov 1975 SWBBA Contest (Third Section) Bideford Town
15th Nov 1975 SWBBA Contest (Fourth Section) Launceston Municipal
15th Nov 1975 Reading Contest (Third Section) Brackley & District
15th Nov 1975 SWBBA Contest (Youth Section) Bodmin Juniors
1st Nov 1975 National Mineworkers (Fourth Section) Armthorpe Elmfield
19th Apr 1975 Radio Manchester Contest Final Blackley
16th Feb 1975 East Lancashire BBA Entertainment Contest Goodshaw
24th Nov 1974 East Lancashire BBA (Section 1) East Lancashire Paper Group
24th Nov 1974 East Lancashire BBA (Section 2) Water
5th May 1974 Weston-super-Mare (Third Section) Tongwynlais Temperance Silver
5th May 1974 Weston-super-Mare (Fourth Section) Central (FEC) Southampton
5th May 1974 Weston-super-Mare (Second Section) Soundwell (Bristol)
5th May 1974 Weston-super-Mare (Championship Section) Tredegar Town
11th Nov 1973 North Wales Rally (Open Section) Colwyn Borough
28th Oct 1973 Walsall Brass Band Festival (Open) Newhall
28th Oct 1973 Walsall Brass Band Festival (Section D) Black Country Brass
28th Oct 1973 Walsall Brass Band Festival (Section C) Leicester Foresters
28th Oct 1973 Walsall Brass Band Festival (Section B) Gainsborough
1973 Radio Manchester Junior Blow by Blow Glossop School
1973 Radio Manchester Contest Final British Vita
21st Oct 1972 Newcastle Invitation Contest Ever Ready Craghead
2nd Jul 1972 Crewkerne Entertainment Contest Woodfalls
17th Jun 1972 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Clipston Colliery
17th Jun 1972 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Desford Colliery
17th Jun 1972 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Shirland Miners
17th Jun 1972 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Calverton Colliery
7th May 1972 Weston-super-Mare (Third Section) Crewkerne Concert
7th May 1972 Weston-super-Mare (Championship Section) Cory Band
7th May 1972 Weston-super-Mare (Fourth Section) Ringwood & Burley
16th Apr 1972 CISWO North East (Second Section) Pelton Fell
16th Apr 1972 CISWO North East (Fourth Section) Cowpen and Crofton
4th Mar 1972 South West BBA Spring Brass Band Festival (Third Section) Lostwithiel Youth
4th Mar 1972 South West BBA Spring Brass Band Festival (Championship Section) St Austell
4th Mar 1972 South West BBA Spring Brass Band Festival (Second Section) British Rail Exeter
4th Mar 1972 South West BBA Spring Brass Band Festival (Fourth Section) Sidmouth Town
5th Feb 1972 Wiltshire and Neighbouring Guilds Contest Mid Rhondda
1972 Radio Manchester Contest Final Walkden
1972 Radio Manchester Junior Blow by Blow Glossop School
13th Nov 1971 National Mineworkers (Second Section) Ystalyfera Public
11th Sep 1971 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Two) Shirland Miners Welfare
11th Sep 1971 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Thoresby Colliery Welfare
5th Sep 1971 Gravesend Entertainment Contest Aveley
7th Mar 1971 Mossley Contest Lockwood
7th Mar 1971 Mossley Contest (Section B) Dobcross Silver
1971 Radio Manchester Junior Blow by Blow Glossop School
1971 Radio Manchester Contest Final Mossley
4th Oct 1970 SCABA Autumn Contest (Second Section) Tilbury
4th Oct 1970 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Newham
4th Oct 1970 SCABA Autumn Contest (First Section) Horsham Borough
4th Oct 1970 SCABA Autumn Contest (Third Section) City of Canterbury
16th May 1970 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Shirland Miners
16th May 1970 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Clipstone Colliery
16th May 1970 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Langwith Miners
16th May 1970 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Thoresby Colliery
9th May 1970 Spring Festival (Junior Trophy) Porthywaen Silver
26th Apr 1970 Blackpool Contest (B Section) Yorkshire Transport
26th Apr 1970 Blackpool Contest (Youth Section) Warrington Youth
26th Apr 1970 Blackpool Contest (A Section) Mossley
26th Apr 1970 Blackpool Contest (C Section) Wigan and District
26th Apr 1970 Blackpool Contest (D Section) Warrington Youth
1970 CISWO Yorkshire (3rd Section) Barrow Colliery Band
14th Jun 1969 Northumberland Miners Gala (Section B) Craghead Colliery
14th Jun 1969 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Cowpen and Crofton
18th May 1969 Thurrock Arts Council (Third Section) Spring Gardens
18th May 1969 Thurrock Arts Council (Open Championship Section) Hanwell
18th May 1969 Thurrock Arts Council (Youth Section) South West Herts Youth
18th May 1969 Thurrock Arts Council (Second Section) Spring Gardens
17th May 1969 Spring Festival (Junior Cup) Berisfords
25th May 1968 Spring Festival (Junior Cup) Oughtibridge Silver Prize
19th Nov 1967 Birmingham Association Contest (Section C) Dawley New Town
19th Nov 1967 Birmingham Association Contest (Championship Section) Fisher and Ludlow Works
19th Nov 1967 Birmingham Association Contest (Open Section) West Bromwich Borough
19th Nov 1967 Birmingham Association Contest (Section B) Bedworth Silver
10th Sep 1967 Morecambe Entertainment Contest Final Southport St John's
17th Jun 1967 Verwood Entertainment Contest (Section C) Oakmead School
17th Jun 1967 Verwood Entertainment Contest (Section B) Potters Wood Kingswood
17th Jun 1967 Verwood Entertainment Contest (Section A Woodfalls
29th May 1967 Spring Festival (Junior Cup) Haydock and Ashton Youth
28th May 1966 Spring Festival (Junior Cup) Douglas Town
27th Feb 1966 North East Midlands Contest (Second Section) Derby Railways
27th Feb 1966 Bolton,Wigan and St Helens Contest (Section A) Haydock Silver
27th Feb 1966 Bolton,Wigan and St Helens Contest (Section B) Haigh Prize
16th Jan 1966 Manchester District Contest (Open Section) Meltham and Meltham Mills
16th Jan 1966 Manchester District Contest (Second Section) Meltham and Meltham Mills
16th Jan 1966 Manchester District Contest (Third Section)
15th May 1965 Spring Festival (Junior Cup) Coppull Prize
20th Jun 1964 Verwood Entertainment Contest (Section B) Sherborne Town
20th Jun 1964 Verwood Entertainment Contest (Section C)
20th Jun 1964 Verwood Entertainment Contest (Section A) Sherborne Town
6th Jun 1964 Minchinhampton 3rd Section Test Piece Contest Yeovil Workmans Silver
6th Jun 1964 Minchinhampton Rd Section March Contest Yeovil workmans silver
6th Jun 1964 Minchinhampton Drybrook and District
6th Jun 1964 Minchinhampton Open Section Test Piece Aldbourne Silver
6th Jun 1964 Minchinhampton 4th Section Test Piece Contest Hambrook Silver
9th May 1964 Spring Festival (Junior Trophy) Oughtibridge Silver
30th Nov 1963 National Coal Board (Durham Area) Section C Hetton Silver
30th Nov 1963 National Coal Board (Durham Area) Section A Horden Colliery
23rd Jun 1963 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Leicester Foresters
23rd Jun 1963 Cleethorpes Brass Band Festival (Lincolnshire Championship) Gainsborough Britannia Works
25th May 1963 Spring Festival (Junior Cup) City of Leicester W.M.C.
27th Apr 1963 Blackpool Contest (C Section)
9th Mar 1963 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Hillsborough
9th Mar 1963 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) 46th Old Boys
9th Mar 1963 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Bruce Hamilton
16th Dec 1962 Halifax Association Contest (Section 1) Lindley
14th Oct 1962 Preston Contest Brindle Subscription
21st Jul 1962 Verwood Contest (Section 2) Lockerley
21st Jul 1962 Verwood Contest (Section 1) Woodfalls Junior
30th Jun 1962 Romford Contest (Open Section) East Ham Borough
30th Jun 1962 Romford Contest (Second Section) Hendon Central
15th Jun 1962 Uppermill (Whit Friday) Black Dyke
15th Apr 1962 Durham League Contest (Section C) South Moor Colliery
15th Apr 1962 Durham League Contest (Section A) Crookhall Colliery
14th Apr 1962 Colliery Bands Contest (Section 2) Thoresby Colliery
17th Mar 1962 Cornwall BBA Contest (Championship Section) St Dennis Silver
17th Mar 1962 Cornwall BBA Contest (2nd Section) Lostwithiel Silver
17th Mar 1962 Cornwall BBA Contest (Youth Section) Wadebridge Juniors
17th Mar 1962 Cornwall BBA Contest (Fourth Section) Boscastle Silver
17th Mar 1962 Cornwall BBA Contest (3rd Section) Launceston Municipal
24th Jun 1961 Romford Contest (Championship of Essex) East Ham Borough
24th Jun 1961 Romford Contest (Third Section) Godmanchester Town
26th May 1961 Uppermill (Whit Friday) Black Dyke
13th May 1961 Spring Festival (Junior Cup) Knutsford and Alderley
30th Apr 1961 Blackpool Contest (A Section) Lindley
30th Apr 1961 Blackpool Contest (C Section) Poulton-le-Fylde
3rd Apr 1961 East Anglian BBA Spring Festival (Class B) Parson Drove Silver
3rd Apr 1961 East Anglian BBA Spring Festival (Class C) Burwell Excelsior
1st Apr 1961 Colliery Bands Contest (Championship Section) Grimethorpe Colliery
29th Jan 1961 Mossley Contest Linthwaite
18th Jun 1960 Toc H Contest (Section 2) Bakewell Town
18th Jun 1960 Toc H Contest (Section 1) Heage Silver
28th May 1960 Spring Festival (Junior Trophy) Stockport Silver
4th Oct 1959 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Bradford Victoria
4th Oct 1959 Harrogate and District BBA Contest (Third Section) Thornhill Colliery
4th Oct 1959 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Rothwell Old
27th Jun 1959 Crewkerne Contest (Section 2) Portland Town and Social Centre
27th Jun 1959 Crewkerne Contest (Section 3) Bovey Tracey Town
27th Jun 1959 Crewkerne Contest (Section 1) Fishponds British Legion
7th Jun 1959 Rolls Royce (Barnoldswick) Contest Lindley
22nd May 1959 Whit Friday Heywood Farnworth Old
27th Apr 1958 Blackpool Contest (B Section) Rolls Royce Works
27th Apr 1958 Blackpool Contest (A Section) Woolley Colliery Welfare
13th Oct 1957 NWABBA Preston District Contest Hoggarths
14th Jun 1957 Whit Friday Heywood Walkden
26th May 1956 Spring Festival (Junior Trophy) Dearham United
29th Apr 1956 Blackpool Contest (B Section) Silverwood Colliery
29th Apr 1956 Blackpool Contest (A Section) Bradford Victoria
5th Feb 1956 Preston BBA v East Lancashire BBA (Section 2) Freckleton Subscription
5th Feb 1956 Preston BBA v East Lancashire BBA (Section 1) Goodshaw
4th Dec 1955 West Riding Contest (2nd Section) Brodsworth Colliery
4th Dec 1955 West Riding Contest (1st Section) Markham Main
3rd Dec 1955 Bletchley Brass Band Contest (Division 3) Heath Excelsior
3rd Dec 1955 Bletchley Brass Band Contest (Championship section) Rushden Temperance
3rd Dec 1955 Bletchley Brass Band Contest (Division 2) Barnet Town
4th Sep 1955 NWABBA Preston District Contest Longridge
25th Jun 1955 Selby Contest Houghton Main
21st May 1955 Spring Festival (Junior Trophy) Cottingham Silver
26th Mar 1955 Edinburgh Charities Contest Bowhill Colliery
4th Dec 1954 Scottish Championship (Championship Section) Forfar Instrumental
14th Nov 1954 National Coal Board (Durham Area) Section C Murton Colliery
14th Nov 1954 National Coal Board (Durham Area) Section B Durham Shakespeare
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Whitburn Miners' Welfare
18th Sep 1954 Bletchley Brass Band Contest (Division 3) Great Central and Metropolitan
18th Sep 1954 Bletchley Brass Band Contest (Division 2) Marston Valley
18th Sep 1954 Bletchley Brass Band Contest (Championship Section) John White Footwear
22nd May 1954 Spring Festival (Junior Shield) Thorne Colliery
3rd May 1954 Scottish Miners Gala Contest Newtongrange Lothian
2nd May 1954 Blackpool Contest Freckleton Subscription
10th Apr 1954 North Eastern Area (Championship Section) Brighouse & Rastrick
3rd Apr 1954 London and Southern Counties (Second Section) Marston Valley
3rd Apr 1954 London and Southern Counties (Fourth Section) Chinnor Silver
6th Feb 1954 Eccles Contest Eckington United
16th Jan 1954 Northumberland Brass Band League (Section A) Bedlington Dr Pit
22nd Nov 1953 Yorkshire v Durham Contest (Section One) Prince Smith and Stells
22nd Nov 1953 Yorkshire v Durham Contest (Section Two) Ackton Hall and Snydale
10th Oct 1953 London and Home Counties BBA Contest (Third Section) Marston Valley Brick Company
10th Oct 1953 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) Odhams Press
10th Oct 1953 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Croydon Borough
27th Jun 1953 Crewkerne Contest (Section 2) Burnham and Highbridge Town
27th Jun 1953 Crewkerne Contest (Section 1) Shaftesbury Town
29th May 1953 Mossley (Roughtown) (Whit Friday) Brighouse and Rastrick
3rd May 1953 Blackpool Contest Preston St David's
24th Jan 1953 Manchester District Contest (Open Section) Cheetham Hill Public
24th Jan 1953 Manchester District Contest (Second Section) Central Manchester
11th Oct 1952 Bury Contest Wharncliffe Silkstone
30th Aug 1952 Huddersfield & District BBA Contest (Section A Hepworth
6th Jun 1952 Micklehurst (Whit Friday) Oldham British Legion
17th May 1952 Spring Festival (Junior Trophy) Langwith Miners Welfare
29th Mar 1952 North West Area (Third Section) Middlewich Centenary
15th Mar 1952 North Eastern Area (Fourth Section) Leeds City ( R A Association )
16th Feb 1952 Durham League Contest (Section C) Durham Shakespeare
20th Oct 1951 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Wetherby
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class C) Prince-Smith and Stells Silver
3rd Mar 1951 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Hade Edge
3rd Mar 1951 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Gomersall Mills
18th Nov 1950 NWABBA Contest (Fourth Section) Freckleton Subscription
21st Oct 1950 Avis Manchester Contest Cheetham Hill Public
27th May 1950 Belle Vue May Contest (Class D) Denby United




Printed from https://brassbandresults.co.uk/