[Upgrade to pro and remove adverts]

Fred Dimmock



Date Contest Band Position Points Draw
22nd Jul 1939 Yiewsley Contest (First Section) 1st Cadet Batt. R.F. 1
8th Jul 1939 Fairford Contest (Section 2) Aldbourne Silver
24th Jun 1939 Chiseldon Contest (Section 1) Aldbourne Silver 1
10th Jun 1939 Hayes Contest (Second Section) 1st Cadet Batt. R.F. 2
29th Oct 1938 Berks Oxon and Buck Band Festival Guild (Section A) Aldbourne 3 82 6
24th Sep 1938 Crystal Palace (Junior Shield - A (2)) Aldbourne
24th Sep 1938 Crystal Palace (Grand Shield) Great Central and Met Railway
24th Sep 1938 Crystal Palace (Junior Cup - B) Lycett Mission
3rd Sep 1938 Hungerford Contest (Section 1) Aldbourne Silver 2
18th Jun 1938 Amesbury Contest (Championship Section) Aldbourne Silver 1
19th Mar 1938 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Great Central and Metropolitan 3
19th Mar 1938 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) 1st Cadet Batt. R.F.
19th Mar 1938 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) Lycett Mission
19th Mar 1938 London & Home Counties BBA Spring Contest (Third Section) Welwyn Garden City
13th Nov 1937 East Ham Contest (Section 1) Great Central and Metropolitan 2 3
13th Nov 1937 East Ham Contest (Section 3) Welwyn Garden City 4
13th Nov 1937 East Ham Contest (Section 2) 1st Cadet Batt. R.F. 2
13th Nov 1937 East Ham Contest (Section 2) Lycett Mission 6
13th Nov 1937 East Ham Contest (Section 1) Barnet Town 7
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Shield - B) Welwyn Garden City Town 1
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Cup - A) Barnet Town 2
25th Sep 1937 Crystal Palace (Grand Shield) Great Central & Metropolitan 2
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Cup - B) Lycett Mission 24
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Shield - A) Aldbourne 26
17th Jul 1937 Luton Contest (Third Section) Welwyn Garden City 3
10th Jul 1937 Fairford Contest (Section 3) Aldbourne Silver 3
12th Jun 1937 Enfield Contest (Section 2) 1st Cadet Batt. R.F. 2
29th May 1937 Hanwell Contest (Division 2) 1st Cadet Batt. R.F. 1
13th Mar 1937 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Barnet Town 1
13th Mar 1937 London & Home Counties BBA Spring Contest (Third Section) Welwyn Garden City 3
14th Nov 1936 East Ham Contest (Section 2) 1st Cadet Battalion Royal Fusiliers 1
14th Nov 1936 East Ham Contest (Section 3) Welwyn Garden City 1
14th Nov 1936 East Ham Contest (Section 1) Great Central and Metropolitan 4
26th Sep 1936 Crystal Palace (Junior Shield - C) Welwyn Garden City 1   34
26th Sep 1936 Crystal Palace (Grand Shield) Great Central and Met Railway 5 17
26th Sep 1936 Crystal Palace (Junior Cup - A) Northfleet 19
26th Sep 1936 Crystal Palace (Junior Cup - B) Lycett Mission 23
5th Sep 1936 Walthamstow Contest (Section 2) Barnet Town 2
5th Sep 1936 Walthamstow Contest (Section 1) Northfleet Silver 3
22nd Aug 1936 Enfield Contest (Section 1) Northfleet Silver 2
15th Aug 1936 Orpington Contest (First Section) Northfleet Silver 2
11th Jul 1936 Fairford Contest (Section 3) Aldbourne 2
27th Jun 1936 Romford Contest (Second Section) Barnet Town 2
27th Jun 1936 Romford Contest (Second Section) Betteshanger Colliery 3
27th Jun 1936 Romford Contest (Open Section) Northfleet Silver 3
23rd May 1936 Hanwell Contest (Division 1) Northfleet Silver 2 4
23rd May 1936 Hanwell Contest (Division 2) Barnet Town 3 6
23rd May 1936 Hanwell Contest (Division 1) Great Central and Metropolitan 3
21st Mar 1936 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) Barnet Town 1 11
21st Mar 1936 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Northfleet Silver 1
21st Mar 1936 London & Home Counties BBA Spring Contest (Third Section) Welwyn Garden City 1
16th Nov 1935 East Ham Contest (Section 2) Barnet Town 1 5
16th Nov 1935 East Ham Contest (Section 1) Northfleet Silver 2 6
16th Nov 1935 East Ham Contest (Section 1) Great Central and Metropolitan 4 5
16th Nov 1935 East Ham Contest (Section 2) Lycett Mission 9
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Shield - C) Welwyn Garden City 5
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Cup - B) Lycett Mission 14
29th Jun 1935 Romford Contest (Open Section) Enfield Central 3
1st Jun 1935 Hanwell Contest (Division 1) Enfield Central 2 2
1st Jun 1935 Hanwell Contest (Division 2) Lycett 5 3
17th Nov 1934 East Ham Contest (Section 1) Enfield Central 3
17th Nov 1934 East Ham Contest (Section 2) Barnet Town 4
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Cup - A) Lycett Mission 1
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Cup - A) Enfield Central 13
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Cup - B) Barnet Town 18
21st Jul 1934 Banbury Contest (Section 3) Boxmoor Silver 3
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Shield - A) Aldbourne 10
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Cup - A) Lycett Mission 14
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Cup - B) Barnet Town 15
27th May 1933 Hanwell Contest (Division 2) Lycett 2 7
27th May 1933 Hanwell Contest (Division 1) St Pancras Silver 7
27th May 1933 Hanwell Contest (Division 1) Barnet Town 10
8th Apr 1933 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) St Pancras Silver 4
19th Nov 1932 East Ham Contest (Section 2) Lycett Mission 5
1st Oct 1932 Crystal Palace (Junior Shield - B) Aldbourne 1 23
1st Oct 1932 Crystal Palace (Junior Cup - A) Lycett Mission 14
1st Oct 1932 Crystal Palace (Grand Shield) St. Pancras 19
3rd Sep 1932 Walthamstow Contest (Section 2) Lycett Mission 1
3rd Sep 1932 Walthamstow Contest (Section 1) St Pancras Silver 2
3rd Sep 1932 Walthamstow Contest (Section 1) Barnet Town 5
20th Aug 1932 Orpington Contest (First Section) St Pancras Silver 2 2
20th Aug 1932 Orpington Contest (Second Section) Lycett Mission 2 3
11th Jun 1932 Aylesbury Contest (Test Piece Contest - Division 1) St Pancras Silver 1 5
11th Jun 1932 Aylesbury Contest (March Contest - Division 1) Barnet Town
11th Jun 1932 Aylesbury Contest (March Contest - Division 1) St Pancras Silver
11th Jun 1932 Aylesbury Contest (Test Piece Contest - Division 1) Barnet Town 4
4th Jun 1932 Hanwell Contest (Division 2) Lycett Mission 2
4th Jun 1932 Hanwell Contest (Division 1) St Pancras 6
7th May 1932 British Legion Contest St Pancras 1
19th Mar 1932 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Barnet Town 1
19th Mar 1932 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) Lycett Mission 2
21st Nov 1931 East Ham Contest (Section 1) Barnet Town 2
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Cup - B) Lycett Mission 4
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Cup - B) Barnet Town
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Cup - B) Northfleet
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Shield - A) Royston
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Cup - A) St Pancras 30
5th Sep 1931 Walthamstow Contest (Section 1) St Pancras 3
5th Sep 1931 Walthamstow Contest (Section 1) Barnet Town 5
20th Jun 1931 Barking Contest (Second Section) Lycett 2
2nd May 1931 Royal Tunbridge Wells Contest (Open Section) St. Pancras Silver 4 85
21st Mar 1931 Lewisham Contest (2nd Section) Lycett 1 9
21st Mar 1931 Lewisham Contest (1st Section) St Pancras Silver 3 6
21st Mar 1931 Lewisham Contest (1st Section) Barnet Town 9
15th Nov 1930 East Ham Contest (Section 2) Barnet Town 1
27th Sep 1930 Crystal Palace (Junior Cup - B) Northfleet 4 17
27th Sep 1930 Crystal Palace (Junior Shield - A) Lycett Mission 5 13
27th Sep 1930 Crystal Palace (Grand Shield) St. Pancras
6th Sep 1930 Walthamstow Contest (Section 2) Barnet 1
6th Sep 1930 Walthamstow Contest (Section 1) St Pancras 3
6th Sep 1930 Walthamstow Contest (Section 1) Barnet Town
22nd Mar 1930 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) St Pancras Silver 2
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Shield - C) Lycett Mission 2
28th Sep 1929 Crystal Palace (Grand Shield) St. Pancras 14
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Cup - A) Northfleet 21
17th Aug 1929 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) Lycett 1
17th Aug 1929 London and Home Counties BBA Contest (First Section) St Pancras Silver 2
13th Jul 1929 Fairford Contest (Section 1) Aldbourne Silver 2
15th Jun 1929 High Wycombe Annual Band Contest (March and Deportment Contest) Lycett Mission Band 1
15th Jun 1929 High Wycombe Annual Band Contest (Second Division) Lycett Mission Band 1 1
8th Jun 1929 Aylesbury Printing Works Band Contest (Test Piece Contest - Division 1) St Pancras Silver 2
1st Jun 1929 Hanwell Contest St Pancras 1
4th May 1929 Walthamstow Contest (Section 1) St Pancras Silver 1
1st Apr 1929 Reading and District Band League Annual Contest (First Section) Aldbourne 1
1929 Hanwell Contest St Pancras 1
1929 Hanwell Contest Lycett Mission 3
13th Oct 1928 Scottish Championship (Championship Section) Buckhaven Town 17
29th Sep 1928 Crystal Palace (Grand Shield) Enfield 1
29th Sep 1928 Crystal Palace (Grand Shield) St. Pancras 16
18th Aug 1928 Oxford Annual Contest (Section 1) Aldbourne Silver Prize 5
6th Aug 1928 Gillingham (Dorset) Contest (Second Section March) Ringwood Town
6th Aug 1928 Gillingham (Dorset) Contest (Second Section) Ringwood Town
14th Jul 1928 Fairford Contest (Section 1) Aldbourne 2
7th Jul 1928 Barking Contest (Second Section) Lycett 4
9th Jun 1928 High Wycombe Annual Band Contest (First Division) St Pancras Silver 3
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Shield - A) Northfleet Silver 2
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - A) St. Pancras Silver 5
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - B) Morris Motors 11
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - B) March Railway 23
27th Aug 1927 King's Lynn Contest March Railway 3
13th Aug 1927 Radstock Contest (First Section) Aldbourne Village 1
13th Aug 1927 Radstock Contest (Third Section) Aldbourne Village 1
16th Jul 1927 Oxfordshire & District Contest (Section 2) Morris Motors 1
16th Jul 1927 Oxfordshire & District Contest (Section 1) Morris Motors 2
9th Jul 1927 Henley-on-Thames Annual Band Contest (Section 2) Morris Motors 1
9th Jul 1927 Fairford Contest (Section 1) Aldbourne 2
9th Jul 1927 Henley-on-Thames Annual Band Contest (Section 1) Morris Motors 2
2nd Jul 1927 Bournemouth Contest (First Section) Aldbourne Village 3
25th Jun 1927 Trowbridge Contest First Section Aldbourne
18th Jun 1927 Amesbury Contest (Section A) Aldbourne Silver 2
28th May 1927 Hanwell Contest (Division 1) St Pancras Silver 7
5th Mar 1927 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Enfield Silver 10
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Shield - B) Chertsey Town
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Cup - B) Royston Silver
25th Sep 1926 Crystal Palace (Grand Shield) St. Pancras
11th Sep 1926 Trowbridge Contest First Section Aldbourne 1
12th Jun 1926 Henley-on-Thames Annual Band Contest (Section 1 March) South Berks Silver Prize
12th Jun 1926 Henley-on-Thames Annual Band Contest (Section 1) South Berks Silver Prize
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Cup - B) St. Pancras Silver 1
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Shield - A) Northfleet
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Shield - A) Royston Town
16th Sep 1925 Pewsey Contest Aldbourne Prize 1
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - B) St. Pancras
27th Sep 1924 Crystal Palace (Grand Shield) Enfield Silver 16
12th Jul 1924 London and Home Counties BBA Contest (Fourth Section) North London Excelsior 1 86 5
21st Jun 1924 London and Home Counties BBA Contest (Championship Section) Enfield Silver 1
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Cup - B) St. Pancras
4th Aug 1923 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Enfield 1
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Shield - B) St. Pancras 4 12
15th Jul 1922 London and Home Counties BBA Contest (First Section) St Pancras Silver 1
15th Jul 1922 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Enfield Silver 7
25th Sep 1920 Crystal Palace (Junior Shield) Royston Town 1
25th Oct 1913 Letchworth Contest Enfield Town 2 7
25th Oct 1913 Letchworth Contest Royston 2
25th Oct 1913 Letchworth Contest St Pancras National Reserve 5
27th Sep 1913 Crystal Palace (Consolation Cup) Royston Town 3
27th Sep 1913 Crystal Palace (Junior Cup) Great Central and Metropolitan 7
28th Sep 1912 Crystal Palace (Junior Cup) Enfield Town 4
28th Sep 1912 Crystal Palace (Preliminary Cup) Cambridge Town 9
28th Sep 1912 Crystal Palace (Consolation Cup) Royston (Herts) 9
30th Sep 1911 Crystal Palace (Junior Cup) Enfield Town
30th Sep 1911 Crystal Palace (Preliminary Cup) Royston (Herts)
15th Jul 1911 Earl's Court Contest (First Section) Enfield Town 3
5th Jun 1911 Bishop's Stortford Contest Enfield Town 2
10th Dec 1910 Camberwell Contest St Pancras 4
1st Oct 1910 Crystal Palace (Grand Shield) Enfield Town 8
20th Apr 1908 Barnet Contest (Second Section) St. Pancras 3
28th Sep 1907 Crystal Palace (Consolation Cup) St.Pancras Prize 2 60 11
28th Sep 1907 Crystal Palace (Grand Shield) Enfield 12
24th Aug 1907 Dartford Contest (Section 2) St. Pancras 1 2
20th May 1907 Bromley Contest (First Section) Enfield Town 2
20th May 1907 Bromley Contest (Second Section) St Pancras 2
18th May 1907 Earl's Court Contest (First Section) Enfield Town 5
13th Oct 1906 Bromley Contest (First Section) Enfield Town 1
8th Sep 1906 Southend-on-Sea Contest Enfield Town 1
6th Aug 1906 Barnet Contest Enfield Temperance Mission 4
28th Jul 1906 Hastings Contest Enfield Town 2
2nd Jun 1906 Gravesend Contest (Championship Section) Enfield Town 5
16th Apr 1906 Enfield Contest Enfield Town 2 6
10th Feb 1906 Northfleet Contest Enfield Town 2 1
25th Nov 1905 St. Albans Contest Enfield Town 1 4
30th Sep 1905 Crystal Palace (Grand Shield) Enfield Town Silver
23rd Sep 1905 Sunbury Contest Enfield 2 5
29th Jul 1905 Hastings Contest (First Section) Enfield Town 7
22nd Jul 1905 Grays Contest Enfield Town 1 60 3
24th Apr 1905 Lewisham Contest (1st Section) Enfield Forresters 4
18th Mar 1905 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Enfield Town Foresters 2
1st Oct 1904 Crystal Palace (Grand Shield) Enfield Town Foresters
20th Aug 1904 Hastings Contest Enfield Town Foresters 4   5
25th Jun 1904 Wembley Park Contest (Section 1) New Barnet Town
4th Apr 1904 Lewisham Contest (1st Section) New Barnet Town
6th Feb 1904 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) Enfield Town Foresters 1
6th Feb 1904 London and Home Counties BBA Contest (First Section) New Barnet
26th Sep 1903 Crystal Palace (Fourth Section) Enfield Town and Foresters 4 10
15th Aug 1903 Woolwich Contest New Barnet 3 2
22nd Jul 1903 Biggleswade Contest New Barnet Town 1
27th Jun 1903 Wembley Park Contest (Section 1) New Barnet Town 3 1
13th Apr 1903 Barnet Contest New Barnet Town 1
8th Apr 1901 Barnet Contest New Barnet Town 4 3
12th May 1900 Dunstable Contest New Barnet Town 1
16th Apr 1900 Barnet Contest New Barnet Town 6
26th Aug 1899 Dunstable Contest St Pancras Midland Railway 4
18th Jun 1898 Gravesend Contest (Second Section) Tottenham Town 3
Date Contest Winner
25th Oct 1930 Scottish Championship (Second Section) Forfar Instrumental
30th Aug 1930 Silchester Contest Tadley Silver
23rd Aug 1930 Yate Contest Lister's Works
28th Jun 1930 Dursley Contest (Section 2) Parkend
28th Jun 1930 Dursley Contest (Section 1) Lister's Works
23rd Jul 1928 Helston Contest (Open Section) St Dennis
23rd Jul 1928 Helston Contest (Third Section) Greensplat
23rd Jul 1928 Helston Contest (Second Section) Stenalees
23rd Jul 1928 Helston Contest (Fourth Section) Marazion
8th Oct 1927 Scottish Championship (Fourth Section) Auchtermuchty
18th Jul 1927 Helston Contest (Third Section) St Just
18th Jul 1927 Helston Contest (Second Section) Stenalees
18th Jul 1927 Helston Contest (Open Section) St Dennis
23rd Oct 1926 Scottish Championship (Third Section) Banknock
18th Oct 1924 Scottish Championship (Third Section) Dundee RNVR
4th Nov 1922 Scottish Championship (Third Section) Carluke
29th Nov 1919 Scottish Championship (Championship Section) Dunnikier Colliery
19th Jul 1913 Musselburgh Contest Wingates Temperance
22nd Jun 1912 Cowdenbeath Contest Clydebank Burgh

Notes

Born 1870 at Luton, Bedfordshire., died Ocober 1945





Printed from https://brassbandresults.co.uk/