[Upgrade to pro and remove adverts]

F. J. Beckingham


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
3rd Apr 1971 West of England Area (Fourth Section) Nailsworth
Date Contest Winner
1st May 1988 Buxton Festival (Section B) Moston & Beswick
1st May 1988 Buxton Festival (Section C) Irwell Forge
1st May 1988 Buxton Festival (Section A) Marple Band
21st Feb 1987 North West Brass Band Association Youth Contest (Section B) Tredegar Youth
21st Feb 1987 North West Brass Band Association Youth Contest Wardle High School
20th Nov 1983 Manchester District Contest (Fourth Section) Haslingden and Helmshore
5th Nov 1983 National Mineworkers (Second Section) Silksworth Colliery
5th Dec 1982 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Brackley & District
5th Dec 1982 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) Brackley & District
8th Nov 1980 National Mineworkers (Second Section) Newtongrange & Bilston Colliery
3rd Mar 1979 CISWO Yorkshire (3rd Section) Dinnington Main Colliery
14th May 1978 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section D) Kennington 2
14th May 1978 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section A) City of Oxford
20th Nov 1976 Hanham - Section A Soundwell
20th Nov 1976 Hanham (Section B) Corsham
30th Nov 1975 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Isle of Ely College
30th Nov 1975 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B) Isle of Ely College
30th Nov 1975 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Youth Section) City of Oxford Youth
2nd Nov 1975 Manchester District Contest (Second Section) East Lancs Paper Group
1975 CISWO Yorkshire (4th Section) Armthorpe Elmfield Band
14th Sep 1974 Cwmaman Festival Contest (Class C) Ogmore Valley
14th Sep 1974 Cwmaman Festival Contest (Class D) Glynneath and District
14th Sep 1974 Cwmaman Festival Contest (Class A) Cory
14th Sep 1974 Cwmaman Festival Contest (Class B) Cwmaman
9th Sep 1973 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Arley Welfare
9th Sep 1973 Leamington Spa Contest (Open Section) Shirley (Solihull)
9th Sep 1973 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Teversall Colliery
9th Sep 1973 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (4th Section) Black Country Brass
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (3rd Section) Radcliffe Borough
18th Mar 1973 Birmingham Association Contest (Section A) Shirley
4th Feb 1973 Rochdale Contest (Section A) Slaithwaite
4th Feb 1973 Rochdale Contest (Section B) Boarshurst
19th Nov 1972 Wigan Contest (A Section) Poulton le Fylde
19th Nov 1972 Wigan Contest (B Section) Prescot
10th Sep 1972 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Arley Welfare
10th Sep 1972 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Shirley (Solihull)
10th Sep 1972 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (4th Section) Market Rasen
12th Sep 1971 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Shirley
12th Sep 1971 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Quarry Bank
12th Sep 1971 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (4th Section) Amington
7th Mar 1971 CISWO Yorkshire (4th Section) Grimethorpe Colliery Institute Junior Band
21st Feb 1971 NWABBA Contest (Fourth Section) Storeys of Lancaster
1st Nov 1970 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) Enfield
1st Nov 1970 London and Home Counties BBA Contest (Third Section) Harpenden
1st Nov 1970 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Hendon
1st Nov 1970 London and Home Counties BBA Contest (Youth Section) Richmond-on-Thames School
3rd Oct 1970 Oxford Annual Contest (Section A) Tredegar Town
3rd Oct 1970 Oxford Annual Contest (Section B) Ellesborough Silver
3rd Oct 1970 Oxford Annual Contest (Section C) Blaenavon Colliery
3rd Oct 1970 Oxford Annual Contest (March Section) Tredegar Town
26th Apr 1970 SCABA Spring Contest (First Section) Portsmouth City
26th Apr 1970 SCABA Spring Contest (Championship Section) Guildford Silver
26th Apr 1970 SCABA Spring Contest (Third Section) Lancing and Sompton B.L.
26th Apr 1970 SCABA Spring Contest (Second Section) Sandhurst Silver
30th Mar 1970 East Anglian BBA Class C Hadstock Silver
30th Mar 1970 East Anglian BBA Class B Aylsham and District
2nd Nov 1969 Watford (Third Section) Spring Gardens
2nd Nov 1969 Watford (Championship Section) Hanwell
2nd Nov 1969 Watford (Second Section) St Albans City
4th Oct 1969 Oxford Annual Contest (Section C) Ratby Silver
28th Jun 1969 Verwood Entertainment Contest (Section A Woodfalls
28th Jun 1969 Verwood Entertainment Contest (Youth Section) Mid Hants Schools
28th Jun 1969 Verwood Entertainment Contest (Section B) Hamworthy
22nd Mar 1969 Derby & District Festival (Third Section) Holme Silver Prize
22nd Mar 1969 Derby & District Festival (Second Section) Heage
27th Oct 1968 Skelmersdale Contest (Section A)
27th Oct 1968 Skelmersdale Contest (Section B) Delph Brass
7th Oct 1967 Oxford Annual Contest (Section B) Newhall Band
1st Oct 1967 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Kippax Old
1st Oct 1967 Harrogate and District BBA Contest (Third Section) Elland Silver
1st Oct 1967 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Leeds City
23rd Apr 1967 Blackpool Contest (A Section) Wingates Temperance
23rd Apr 1967 Blackpool Contest (C Section) Coppull

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!