[Upgrade to pro and remove adverts]

George Nicholls



Date Contest Band Position Points Draw
28th Jan 1937 NSW State Championships (C Grade) Ryde District 3 94 2
27th Jan 1930 NSW State Championships (A Grade) Leichhardt District 5 243 2
26th Jan 1928 Australian Championships (B Grade) Abermain Town (NSW) 4 120
19th Nov 1927 East Ham Contest (Section 3) Tilbury Town 1
16th Jul 1927 Morpeth Contest North Seaton 1
27th Jan 1927 NSW State Championships (A Grade) Abermain Town 7   155 7
26th Jan 1927 NSW State Championships (B Grade) Abermain Town 3 88 7
25th Jan 1926 NSW State Championships (B Grade) Abermain Town 4 113 7
4th Sep 1920 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Austell Town 2
28th Jan 1911 Australian Championships (A Grade) Kurri Kurri (NSW) 5 188 4
2nd Sep 1905 Crawshawbooth Contest Burnley Public 6
14th May 1904 Codnor Contest Chapeltown Subscription 4
Date Contest Winner
26th Apr 1958 Brotherhood Contest Chelmsford Brotherhood
12th Jun 1937 Ruardean Contest Fishponds B.L.
14th Sep 1935 Wigan Contest Pemberton Old
7th Sep 1935 Matlock Contest Stanton Ironworks
24th Aug 1935 Haworth Contest Slaithwaite
18th Feb 1933 Mission and Social Institute Contest Middlewich Congregational
11th Jul 1931 Fairford Contest (Section 2) Friary Brewery
11th Jul 1931 Fairford Contest (Section 1) Rothwell Temperance
11th Jul 1931 Fairford Contest (March Section) Paulton
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class A) Lowerhouse Mills
7th Mar 1931 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Brigg Silver
7th Mar 1931 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Rothwell Temperance
27th Sep 1930 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works
12th Jul 1930 Cawston Contest (Section 1) Cawston and District
12th Jul 1930 Cawston Contest (Section 2) Leiston Works A.A.
2nd Sep 1929 British Open Brighouse & Rastrick
8th Dec 1928 Manchester and District Association (Class A)
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Shield - B) Alexandra L. M. & S.
14th Jul 1928 Stenalees Contest (Second Section) Indian Queens Band
14th Jul 1928 Stenalees Contest (Third Section) Greensplat Band
14th Jul 1928 Stenalees Contest (Fourth Section) Liskeard Band
14th Jul 1928 Stenalees Contest (First Section) St Dennis Band
11th Feb 1928 Manchester and District Association (Class B) Bolton Subscription
3rd Dec 1927 Scottish Championship (Second Section) Buckhaven Town
17th Sep 1927 Milnrow Contest Oldham Rifles
10th Sep 1927 Huthwaite Contest Kirkby Old
5th Sep 1927 British Open Fodens Motor Works
27th Aug 1927 Barrowford Contest Colne Borough
6th Aug 1927 Harland & Wolff Contest Skelmersdale Old
1st Aug 1927 Corwen Contest Nantlle Vale
30th Jul 1927 Whitehaven Contest Workington Town
9th Jul 1927 Belle Vue July Contest Rothwell Temperance
4th Jun 1927 West Wales BBA Contest (Class C) Burry Port
4th Jun 1927 West Wales BBA Contest (Class B) Ystradgynlais
4th Jun 1927 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
16th Apr 1927 Westhoughton Contest Irwell Bank
19th Feb 1927 Halifax and District BBA First Section King Cross
19th Feb 1927 Halifax and District BBA Second Section Black Dyke Juniors
14th Aug 1926 Radstock Contest (Second Section) Yeovil Town
14th Aug 1926 Radstock Contest (First Section) Yeovil Town
24th May 1926 Hawarden Contest Nutgrove
1st May 1926 Belle Vue May Contest Brotherton Old
7th Sep 1925 British Open Creswell Colliery
18th Jul 1925 Strathaven Contest (Section 2) Douglas Colliery
18th Jul 1925 Strathaven Contest (Section 1) Scottish C.W.S.
1st Jun 1925 Hawarden Contest Amington
2nd May 1925 Belle Vue May Contest Altrincham Borough
13th Apr 1925 Kerne Bridge Contest Oakdale
10th Apr 1925 Eccles Contest Irlam Public
5th Jul 1924 Brighouse Contest Holme Silver
9th Jun 1924 Stamford Contest Rushden Temperance
7th Jun 1924 Hardraw Scar Nelson Old
7th Jun 1924 Hardraw Scar (Second Section) Carlisle St Stephen's
18th Apr 1924 Eccles Contest Nutgrove
8th Mar 1924 City of Leicester Brass Band Festival (Second Section) Earl's Barton Old
8th Mar 1924 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Hucknall Excelsior
6th Oct 1923 Salford Hospital Carnival Contest South Salford
3rd Sep 1923 British Open Wingates Temperance
6th Aug 1923 Pwllheli Contest Festiniog Silver
14th Jul 1923 Belle Vue July Contest Eccles Borough
22nd May 1923 Great Harwood Read and Simonstone
10th Sep 1921 Shotts Contest Shotts Foundry Silver
5th Sep 1921 British Open Wingates Temperance
10th Jul 1920 Belle Vue July Contest Congleton Town
20th May 1918 Ibstock Contest Ibstock United
27th Aug 1910 Burton Latimer Contest Rushden Rifles
25th Jun 1910 Lincoln Temperance Fete and Gala Brass Band Contest Nelson Old
3rd Aug 1908 Brecon Contest (Section A) Ystalyfera Temperance
3rd Aug 1908 Brecon Contest (Section B) Seven Sisters Temperance

Notes

Born 1879





Printed from https://brassbandresults.co.uk/