[Upgrade to pro and remove adverts]

Goff Richards


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
6th Nov 1993 Siddis Brass Entertainment Contest (Second Section) Jaren Hornmusikkforening 1 99
31st Oct 1992 Siddis Brass Entertainment Contest (Second Section) Jaren Hornmusikkforening 6 99 2
8th Feb 1991 Norwegian National Championships (Division 3) Jaren Hornmusikkforening 8 87 5
12th Jan 1985 Florø Brassfestival Nordfjord Brass
Date Contest Winner
1st Jun 2007 Uppermill (Whit Friday) Hepworth
9th Jun 2006 Uppermill (Whit Friday) Fodens Richardson
29th Apr 2006 European Championships Brass Band Willebroek
12th Mar 2006 North West Area (Second Section) Blackpool Brass
27th Nov 2005 Belgian Nationals (Third Division) Brass Band Heist
27th Nov 2005 Belgian Nationals (Second Division) Brass band Campine
20th Nov 2005 Brass In Concert Grimethorpe Colliery UK Coal
5th Nov 2005 Siddis Brass Entertainment Contest (Elite Section) Eikanger-Bjørsvik Musikklag
1st Oct 2005 West Wales BBA Contest (Second Section) Ynyshir
1st Oct 2005 West Wales BBA Contest (First Section) Newbridge (Celynen)
20th May 2005 Uppermill (Whit Friday) Fodens Richardson
21st Nov 2004 Brass In Concert Grimethorpe Colliery (UK Coal)
6th Nov 2004 SWBBA Contest (Second Section) Helston Town
6th Nov 2004 SWBBA Contest (Open Section) Yeovil Town
6th Nov 2004 SWBBA Contest (Youth Section) Mount Charles Youth
6th Nov 2004 SWBBA Contest (Third Section) Heyl Town Band
30th Oct 2004 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Newtownards Silver
30th Oct 2004 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Laganvale
30th Oct 2004 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Downshire Brass
30th Oct 2004 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) Dungannon Silver
30th Oct 2004 NIBA Championship of Ireland (Grade 5 (Unaffiliated) Brass) Dundrod Silver Band
26th Sep 2004 Wychavon Contest (Fourth Section) Parr (Richardson Ltd.) St. Helens
26th Sep 2004 Wychavon Contest (Second Section) Hathern
3rd Apr 2004 National Youth Brass Band Championships - County Section West Glamorgan Youth
15th Feb 2004 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Beaumaris Youth
25th Oct 2003 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) Dungarvan Brass
25th Oct 2003 NIBA Championship of Ireland (Grade 5 (Unaffiliated) Brass) Limavady Grammar School
25th Oct 2003 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Roughan Silver
25th Oct 2003 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) 1st Old Boys (SeaCat) Band
25th Oct 2003 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Third Carrickfergus Silver Band
28th Sep 2003 Swiss Open Brass Band Treize Etoiles
13th Jun 2003 Uppermill (Whit Friday) Black Dyke
18th May 2003 Weston-super-Mare (Championship & First Section) Kidlington Concert Brass
18th May 2003 Weston-super-Mare (Second Section) Chalford
3rd May 2003 European Brass Band Championships (1st Section) Brottum Brass
3rd May 2003 European Championships Yorkshire Building Society
2nd Mar 2003 Yorkshire Area (Championship Section) Brighouse & Rastrick
1st Dec 2002 West Midlands Brass Band Association Contest (Second Section) Wigston
1st Dec 2002 West Midlands Brass Band Association Contest (Championship Section) Newstead Welfare
22nd Sep 2002 National Championship of Great Britain (First Section Final) Staffordshire
21st Sep 2002 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Silk Brass AstraZeneca
15th Jun 2002 Euro Brass (A-Group) Krohnengen Brass Band
24th May 2002 Uppermill (Whit Friday) Brighouse & Rastrick
10th Mar 2002 North West Area (First Section) Pemberton Old Wigan
3rd Mar 2002 Midlands Area (Championship Section) Desford Colliery
2nd Mar 2002 Midlands Area (First Section) Staffordshire Band
1st Dec 2001 Dutch Nationals (Championship Division) De Bazuin Oenkerk
27th Oct 2001 Pontins (Second Section) Stannington Brass
27th Oct 2001 Pontins (First Section) Peter Hawke Garages Lindley
29th Sep 2001 Swiss Open Brass Band Treize Etoiles
29th Sep 2001 European Open Brass Band Treize Etoiles
8th Jun 2001 Uppermill (Whit Friday) DUT Rothwell Yorkshire Imps
12th May 2001 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Tredegar
12th May 2001 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Second Section) Markham & District
1st Apr 2001 West of England Area (Championship Section) Camborne Town
31st Mar 2001 West of England Area (First Section) Thornbury
3rd Mar 2001 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) Newquay
3rd Mar 2001 Cornwall Brass Band Association Contest (First Section) Launceston Town
3rd Mar 2001 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) Saltash
3rd Mar 2001 Cornwall Brass Band Association Contest (Championship Section) Mount Charles
3rd Mar 2001 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) Penzance
3rd Mar 2001 Cornwall Brass Band Association Contest - Junior Section St Dennis Junior Band
26th Nov 2000 GBBA Own Choice (Fourth Section) Tewkesbury Town
26th Nov 2000 GBBA Own Choice (Championship Section) Cinderford Swanbrook
26th Nov 2000 GBBA Own Choice (First Section) Lydmet Lydney
26th Nov 2000 GBBA Own Choice (Third Section) Bream Silver
18th Nov 2000 Reading Contest Bournemouth Concert Brass
11th Nov 2000 SWBBA Contest (Youth Section) Mount Charles Youth
4th Nov 2000 SWBBA Contest (Fourth Section) St Dennis
4th Nov 2000 SWBBA Contest (First Section) Sherborne Town
4th Nov 2000 SWBBA Contest (Second Section) St. Austell Kernow
4th Nov 2000 SWBBA Contest (Third Section) Lympstone South West Telecoms
16th Jun 2000 Uppermill (Whit Friday) Yorkshire Building Society
19th Mar 2000 London and Southern Counties (Championship Section) Aveley & Newham
6th Feb 2000 Durham League Contest (Section B) Greggs Bakery
6th Feb 2000 Durham League Contest (Section D) Lanchester
6th Nov 1999 Siddis Brass Entertainment Contest (Third Section) Tysnes Musikklag
6th Nov 1999 Siddis Brass Entertainment Contest (Elite Section) Stavanger Brass Band
16th Oct 1999 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens (Courtois)
24th Apr 1999 European Championships Yorkshire Building Society
11th Apr 1999 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Downshire
11th Apr 1999 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Laganvale
21st Mar 1999 Welsh Area (Championship Section) Point of Ayr
20th Mar 1999 Welsh Area (Second Section) RAF St. Athan Voluntary
14th Mar 1999 North West Area (Championship Section) Fodens Courtois Band
7th Mar 1999 Midlands Area (Championship Section) NSK-RHP Ransome
6th Mar 1999 Midlands Area (Second Section) Moulton 77 Brass
11th Oct 1998 SCABA Autumn Contest (First Section) BAE Systems Brass Band
11th Oct 1998 SCABA Autumn Contest (Championship Section) KM Gillingham Band
11th Oct 1998 SCABA Autumn Contest (Youth Section) Enderby Youth
11th Oct 1998 SCABA Autumn Contest (Second Section) Egham
11th Oct 1998 SCABA Autumn Contest (Third Section) St Sebastians Wokingham
20th Sep 1998 National Championship of Great Britain (First Section Final) Todmorden Old
21st Jun 1998 Rhyl Festival of Brass (Second Section) Bedworth Brass
5th Jun 1998 Uppermill (Whit Friday) Williams Fairey
12th Apr 1998 Australian Championships - Wind Band (C Grade) Bendigo & District Concert (Vic)
11th Apr 1998 Australian Championships (A Grade) Kew Band (Vic)
11th Apr 1998 Australian Championships (B Grade Parade of Bands) Hastings Citizens Brass (NZ)
11th Apr 1998 Australian Championships (D Grade Parade of Bands) Busselton Shire Brass (WA)
11th Apr 1998 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Dalewool Auckland Brass (NZ)
Apr 1998 New Zealand National Championships (B Grade)
22nd Mar 1998 North of England Area (First Section) Cottingham
21st Mar 1998 North of England Area (Third Section) Yarm & District
15th Mar 1998 London and Southern Counties (Third Section) Brent Brass
8th Mar 1998 North West Area (First Section) Congleton Silver
1st Mar 1998 Yorkshire Area (Championship Section) Black Dyke (1855)
28th Feb 1998 Yorkshire Area (First Section) Rothwell Temperance
1st Nov 1997 Whitburn Invitation Contest Newtongrange Silver
21st Jun 1997 West of England Bandsmen's Festival (Class D) Hatherleigh Silver
21st Jun 1997 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Keverne Youth
21st Jun 1997 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Keverne
21st Jun 1997 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Bodmin Town
21st Jun 1997 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Helston Town
23rd May 1997 Uppermill (Whit Friday) British Telecom
18th May 1997 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Stape Silver
18th May 1997 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) South Yorkshire Police
18th May 1997 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) East Yorkshire Brass
18th May 1997 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Knottingley Silver
18th May 1997 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Ebor Brass
31st May 1996 Uppermill (Whit Friday) Grimethorpe Colliery
7th Apr 1996 Isle of Man Festival (Section A) Marple
6th Apr 1996 Isle of Man Festival (Section B) Eagley
30th Mar 1996 West of England Area (Second Section) Forest of Dean Brass
10th Mar 1996 London and Southern Counties (Second Section) Hanwell
4th Feb 1996 NWABBA Contest (Ungraded Youth Section) Glossopdale Community College
4th Feb 1996 NWABBA Contest (Championship Section) Glossop Old
4th Feb 1996 NWABBA Contest (Second Section) Greenway Selectus
11th Nov 1995 Siddis Brass Entertainment Contest (First Section) Askøy Brass Band
11th Nov 1995 Siddis Brass Entertainment Contest (Elite Section) Stavanger Brass Band
2nd Jul 1995 Radio Wales Band of the Year Tredegar Town
30th Apr 1995 Buxton Festival (Championship/First Section) Newstead Welfare
30th Apr 1995 Buxton Festival (Third Section) Goodshaw
20th Nov 1994 Brass In Concert Grimethorpe Colliery
2nd Oct 1994 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Chapeltown Silver
5th Feb 1994 Yeovil Entertainment Tredegar
21st Nov 1993 Brass In Concert Grimethorpe Colliery
4th Jun 1993 Uppermill (Whit Friday) BNFL
1st May 1993 European Championships Willebroek
12th Apr 1993 Pontins Brean Sands (Championship Section) Ibstock Building Products
10th Apr 1993 Pontins Brean Sands (Third Section) Rover
14th Mar 1993 North West Area (Second Section) United Co-op Crewe
13th Mar 1993 Swiss Entertainment Contest (Elite Division) Brass Band Berner Oberland
1993 New Zealand National Championships (C Grade)
7th Nov 1992 SWBBA Contest (Youth Section) Helston Junior
7th Nov 1992 SWBBA Contest (Third Section) Stoke-sub-Hamdon
13th Sep 1992 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Fourth Section) Eccles Borough
13th Sep 1992 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Third Section) Kelmanthorpe
21st Jun 1992 Swiss Entertainment Contest (Elite Division) Brass Band Treize Etoiles
8th Mar 1992 London and Southern Counties (Third Section) Runnymede Brass
10th Mar 1991 Midlands (South) Area (Youth Section) Northampton Music School
10th Mar 1991 Midlands (South) Area (Second Section) Sovereign Brass
16th Feb 1991 SWBBA Spring Brass Band Festival (Third Section) St Breward Silver
16th Feb 1991 SWBBA Spring Brass Band Festival (Fourth Section) Torrington Silver
16th Feb 1991 SWBBA Spring Brass Band Festival (Second Section) Torbay
16th Feb 1991 SWBBA Spring Brass Band Festival (Juvenile Section) St Austell Youth
16th Feb 1991 SWBBA Spring Brass Band Festival (Championship Section) St Breward Silver
17th Jun 1990 Kirkby Lonsdale Contest Sale Brass
5th Nov 1989 Northern England Entertainment Contest Ever Ready
28th May 1989 Isle of Man Festival (Section A) Marple
27th May 1989 Isle of Man Festival (Section B) Alvins Walkden
19th Mar 1989 North West Area (Third Section) Alvins Walkden Band
16th Apr 1988 West of England Area (Third Section) Indian Queens
3rd May 1987 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Scotter Silver
3rd May 1987 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Barnsley Chronicle
3rd May 1987 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) North Skelton B.S.C. Teeside
3rd May 1987 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Rossington Colliery
21st Mar 1987 Welsh Area (Championship Section) Parc & Dare
21st Mar 1987 Welsh Area (Second Section) Pontardulais Town
1st Nov 1986 Whitburn Invitation Contest Scottish Brewer's Silver (Newtongrange)
8th Mar 1986 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) St Austell 'B'
8th Mar 1986 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) Helston Town
8th Mar 1986 Cornwall Brass Band Association Contest (Youth Section) Redruth Youth
8th Mar 1986 Cornwall Brass Band Association Contest (Championship Section) St. Keverne
8th Mar 1986 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) Falmouth Town
Mar 1986 Cornwall BBA Contest (Championship Section) St Keverne
5th Oct 1985 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Hesketh Bank Silver
19th May 1985 SCABA Entertainment Contest (B Section) Epsom and Ewell
19th May 1985 SCABA Entertainment Contest (A Section) Halls Oxford Concert Brass
10th May 1981 Hardraw Scar Rivington and Adlington
11th May 1980 Hardraw Scar Morecambe And Heysham
Name Composer Arranger Year
A Cornish Festival Goff Richards 1998
A Disney Fantasy Goff Richards 1989
A Saddleworth Festival Overture Goff Richards 1985
A Swiss Folk Fantasy Goff Richards
Bel-Air Goff Richards 1998
Breezin' Down Broadway! Goff Richards 2002
Calling Cornwall Goff Richards 1995
Cherchebi Goff Richards 2000
Cross Patonce Goff Richards 1990
Doyen Goff Richards
Hollywood! Goff Richards 1994
Hymn Tune - Nottingham Goff Richards
It's Showtime Goff Richards 1996
March: Barnard Castle Goff Richards 1982
Newstead Goff Richards
Oceans Goff Richards 1984
Pops for Brass Goff Richards 1992
Reach for the Stars Goff Richards 1999
Rock Music I Goff Richards 1991
Rock Music III Goff Richards 1991
Taylor Made Goff Richards
The Aeronauts Goff Richards 1978
Three Saints Goff Richards 1996
Voyage of Discovery Goff Richards
Name Composer Arranger Year
Hymn Tune - Abide With Me [W.H. Monk] Goff Richards
Yesterday Goff Richards
You are the Sunshine of my Life Stevie Wonder Goff Richards

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!