[Upgrade to pro and remove adverts]

Gordon Higginbottom



Date Contest Band Position Points Draw
27th Feb 2011 North West Area (Second Section) Douglas Town 14 1
14th Mar 2010 North West Area (Third Section) Douglas Town 9 7
27th Sep 2009 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Douglas Town 4 12
1st Mar 2009 North West Area (Third Section) Douglas Town 2 5
9th Mar 2008 North West Area (Third Section) Douglas Town 5 180 7
11th Mar 2007 North West Area (Third Section) Douglas Town 15 168 10
12th Mar 2006 North West Area (Third Section) Douglas Town 11 174 3
13th Mar 2005 North West Area (Third Section) Douglas Town 10 175 5
14th Mar 2004 North West Area (Fourth Section) Douglas Town 7 174 8
9th Mar 2003 North West Area (Fourth Section) Douglas Town 9 174 4
21st Sep 2002 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Douglas Town 14 159 15
10th Mar 2002 North West Area (Fourth Section) Douglas Town 2 178
11th Mar 2001 North West Area (Fourth Section) Douglas Town 15 175
14th Mar 1999 North West Area (Fourth Section) Douglas Town 5 177
14th Feb 1993 Milton Keynes Brass Band Festival (First Section) Bedford Town 4
29th Feb 1992 London and Southern Counties (Second Section) Broseley Brass 4 185 18
2nd Dec 1990 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) Broseley Brass 9 173 7
13th May 1990 CISWO North East (Championship Section) Wansbeck's Ashington Colliery 2 175
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Second Section) Ashington Colliery 4 184 12
2nd Mar 1986 North West Area (Second Section) Middleton 15 181 1
7th Apr 1985 Pontins Southport (Second Section) Walkden 6 180 6
24th Mar 1985 North West Area (Second Section) Walkden
6th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Walkden 6 177 13
18th Mar 1984 North West Area (Third Section) Walkden 1 188 1
27th Mar 1983 North West Area (Third Section) Walkden 3 184 14
17th Oct 1982 Manchester District Contest (Second Section) Walkden 5 2
26th Sep 1982 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'A') Walkden
10th Apr 1982 Pontins Southport (Third Section) Walkden 11
23rd Mar 1975 North West Area (Second Section) Oldham 6
Date Contest Winner
13th Mar 2016 Midlands Area (Second Section) Ibstock Brick Brass
12th Mar 2016 Midlands Area (Third Section) Pleasley Colliery Welfare
5th Jul 2015 Brighouse March & Hymn Tune Contest Wingates Band
1st Mar 2015 North West Area (Second Section) Tyldesley
9th Mar 2014 North West Area (Fourth Section) Stacksteads
3rd Feb 2013 Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section) Pemberton Old Wigan DW 'B'
20th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Youth Section) Youth Brass 2000
20th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Junior Section) Wardle High School
1st Jul 2012 Brighouse March & Hymn Tune Contest Marsden Silver
25th Mar 2012 Tameside Open Championships (Second Section) Tyldesley
25th Mar 2012 Tameside Open Championships (Championship Section) Oldham Lees
1st Feb 2009 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Youth Brass 2000
29th Oct 2000 Pontins (Second Section) Tintwistle
28th Oct 2000 Pontins (First Section) Pontardulais Town
3rd Oct 1999 NWABBA Preston District Contest (Section 2) Eagley Band
3rd Oct 1999 NWABBA Preston District Contest (Championship Section) Freckleton
3rd Oct 1999 NWABBA Preston District Contest (Youth Section) Pemberton Old Youth
8th May 1999 Grand Shield Carlton Main Frickley
2nd May 1999 Buxton Festival (Championship Section) Laganvale
2nd May 1999 Buxton Festival (Third Section) Chapel-en-le-Frith
4th Oct 1998 Porthcawl Miners' Eisteddfod (Section 2) Treherbert Silver
4th Oct 1998 Porthcawl Miner's Eisteddfod Tredegar
31st May 1998 SCABA Entertainment Contest (B Section) Chichester City
31st May 1998 SCABA Entertainment Contest (A Section) Aveley and Newham
Brighton Silver
15th Feb 1998 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Stockport Schools
14th Sep 1997 Wychavon Contest (Championship Section) United Co-op Crewe
14th Sep 1997 Wychavon Contest (First Section) Aldbourne Band
2nd Nov 1996 Siddis Brass Entertainment Contest (Third Section) Austrheim-Lindås Musikklag
2nd Nov 1996 Siddis Brass Entertainment Contest (Second Section) Flesland Musikklag
30th Mar 1996 West of England Area (First Section) St. Austell
11th Feb 1996 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) British Airways
12th Mar 1995 London and Southern Counties (Third Section) Fairlop Brass
19th Feb 1995 Stroud Brass Band Festival (Championship Section) Woodfalls
19th Feb 1995 Stroud Brass Band Festival (Second Section) Forest of Dean
18th Feb 1995 Stroud Brass Band Festival (First Section) Swindon Pegasus
18th Feb 1995 Stroud Brass Band Festival (Third Section) Arrow Valley
18th Feb 1995 Stroud Brass Band Festival (Fourth Section) City of Bristol
20th Nov 1994 Pilkington Northern Open (Section C) Rivington and Adlington Band
20th Nov 1994 Pilkington Northern Open (Section D) Greenfield Band
1994 BBC Radio Wales Band of the Year Parc & Dare
5th Dec 1993 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Staines
5th Dec 1993 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) Castle Point Brass
11th Apr 1993 Pontins Southport (Second Section) Classic Racing Tyldesley
9th Apr 1993 Pontins Southport (Fourth Section) Hollingworth
4th Apr 1993 SCABA Spring Contest (Third Section) KM Medway 'B'
4th Apr 1993 SCABA Spring Contest (First Section) Solent Concert
21st Nov 1992 Reading Contest (First Section) Yorkley Onward Kears Groups
15th Nov 1992 Brass In Concert BNFL
12th Jul 1992 Southern Open (Section C) Stoke Sub Hamdon
11th Jul 1992 Southern Open (Section B) Torbay Brass
19th Apr 1992 Pontins Brean Sands (Second Section) Stinchcombe
17th Apr 1992 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Pontardulais
24th Nov 1991 SEWBBA (Treorchy) Contest (Fourth Section) Ammanford Town
23rd Nov 1991 SEWBBA (Treorchy) Contest (Third Section) British Steel Port Talbot
19th May 1991 SCABA Entertainment Contest (B Section) British Airways
19th May 1991 SCABA Entertainment Contest (A Section) Friary Meux
20th Apr 1991 West of England Area (Second Section) St. Dennis
20th Apr 1991 West of England Area (Youth Section) Swindon Youth
14th Apr 1991 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Wolverton Town
1st Apr 1991 Pontins Hemsby (Championship Section) Cambridge Co-operative
31st Mar 1991 Pontins Hemsby (Second Section) Staveley Works
3rd Mar 1991 London and Southern Counties (Fourth Section) Tadley Concert
17th Feb 1991 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section C March) Wantage C
17th Feb 1991 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Unity Brass
17th Feb 1991 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B) Chinnor
17th Feb 1991 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A) Brackley & District
17th Feb 1991 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section C) Wantage C
17th Feb 1991 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B March) Chinnor
1991 Malmesbury Entertainment Contest Swindon Youth Band
9th Dec 1990 Welsh Brewers Challenge Contest Bedwas Trethomas & Machen
15th Apr 1990 Pontins Southport (Second Section) Norwest Co-op Wardle
15th Apr 1990 Pontins Brean Sands (Second Section) Royal British Legion Crownhill (Plymouth)
13th Apr 1990 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Coleford Town
13th Apr 1990 Pontins Southport (Fourth Section) Warburtons Bolton
25th Mar 1990 North West Area (Fourth Section) Warburtons Bakery Bolton
11th Feb 1990 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Harborough
28th Jan 1990 Rochdale Contest (Section B) Aceprint Gawthorpe Victoria
25th Nov 1989 Swedish National Championship (C Class) Allianskyrkans Musikkar Jonkoping
25th Nov 1989 Swedish National Championship (A Class) Göteborg Brass
25th Nov 1989 Swedish National Championship (B Class) Missionskyrkans Musikkår - Anderstorp
5th Nov 1989 Rochdale Youth Entertainment Contest Besses Boys
23rd Apr 1989 Action Medical Research Youth Entertainment Festival of Great Britain Rotherham Schools
19th Feb 1989 NWABBA Contest (Second Section) Longridge
19th Feb 1989 NWABBA Contest (Fourth Section) Fairfield Buxton
18th Sep 1988 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) Longridge
18th Sep 1988 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Fourth Section) Sovereign Brass
18th Jun 1988 Northumberland Miners Gala (Section A) Ellington Colliery
18th Jun 1988 Northumberland Miners Gala (Section B) Washington Colliery
15th May 1988 SCABA Entertainment Contest (A Section) Friary Meux (Guildford)
15th May 1988 SCABA Entertainment Contest (B Section) Genet Group (Chertsey)
10th Apr 1988 Pogson Bray (Section C) West Yorkshire Police
10th Apr 1988 Pogson Bray (Youth Section) Clifton and Lightcliffe Junior
31st Jan 1988 Durham League Contest (Section C) Spennymoor Town
31st Jan 1988 Durham League Contest (Section D) Horden Colliery
19th Apr 1986 North American Championships (Championship Section) Brass Band of Columbus
19th Apr 1986 North American Championships (Challenge Section) NCSU British Brass Band
19th Apr 1986 North American Championships (Honors Section) Sunshine Brass Band
16th Feb 1985 Norwegian National Championships (Division 2) Tertnes Brass




Printed from https://brassbandresults.co.uk/