[Upgrade to pro and remove adverts]

Herbert Sutcliffe

Known For: Barrow / Flookburgh


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
2nd Apr 1978 North West Area (Fourth Section) Flookburgh 1
7th Dec 1975 Tyldesley Contest (Section A) Flookburgh 7
7th Dec 1975 Tyldesley Contest (Section B) Flookburgh 11
20th Oct 1974 Skelmersdale Contest (Section B) Flookburgh 3 186 3
10th Feb 1974 North West Association Contest (Fourth Section) Flookburgh 1 367 12
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (4th Section) Flookburgh 16
11th Feb 1973 North West Association Contest (Fourth Section) Flookburgh Silver 3 75 1
3rd Dec 1972 Wills Regional Championships - Preston (Fourth Section) Flookburgh 1 185 7
9th Apr 1972 NWABBA Contest (Fourth Section) Flookburgh 12
15th May 1971 Whitehaven Contest (Class B) Flookburgh 2 179
3rd Apr 1971 Wills Championships Grand Finals (4th Section) Flookburgh Silver
21st Feb 1971 NWABBA Contest (Fourth Section) Flookburgh 3 193 18
6th Dec 1970 Wills Regional Championships - Preston (Fourth Section) Flookburgh Silver
21st Apr 1968 Blackpool Contest (A Section) Barrow Shipyard 7
23rd Apr 1967 Blackpool Contest (D Section) Flookburgh 2
10th Apr 1965 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard 8
29th Aug 1964 Edinburgh International Contest Barrow Shipyard 4
18th Apr 1964 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard 7
7th Sep 1963 British Open Barrow Shipyard 20
9th Dec 1962 NWABBA Contest (Championship Section) Barrow Shipyard 2 554
10th Dec 1961 NWABBA Contest (Third Section) Flookburgh 1 538
10th Dec 1961 NWABBA Contest (Championship Section) Barrow Shipyard 2 569
22nd Apr 1961 North West Area (Fourth Section) Flookburgh Silver 8
11th Dec 1960 NWABBA Contest (Third Section) Flookburgh 2 356
11th Dec 1960 NWABBA Contest (Second Section) Flookburgh 3
11th Dec 1960 NWABBA Contest (Championship Section) Barrow Shipyard 6
15th Oct 1960 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Flookburgh Silver
17th Sep 1960 British Open Barrow Shipyard 22
24th Apr 1960 Blackpool Contest (C Section) Flookburgh 2 176
23rd Apr 1960 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard 3
9th Apr 1960 North West Area (Fourth Section) Flookburgh Silver 2 186
6th Dec 1959 NWABBA Contest (Championship Section) Barrow Shipyard 1 357
6th Dec 1959 NWABBA Contest (Fourth Section) Flookburgh 1 358
29th Aug 1959 Edinburgh International Contest Barrow Shipyard 7 162 6
25th Apr 1959 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard
6th Sep 1958 British Open Vickers Armstrong (Barrow Shipyard) 1
22nd Mar 1958 North West Area (Fourth Section) Flookburgh
7th Sep 1957 British Open Barrow Shipyard 8
27th Apr 1957 North West Area (Fourth Section) Flookburgh Silver
27th Apr 1957 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard Band 3
26th May 1956 Spring Festival (Junior Trophy) Flookborough Silver 4
28th Apr 1956 North West Area (Fourth Section) Flookborough Silver 5 176 1
28th Apr 1956 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard 3
3rd Sep 1955 British Open Barrow Shipyard 5
21st May 1955 Spring Festival (Junior Trophy) Flookborough Silver 6
16th Apr 1955 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard 1
4th Sep 1954 British Open Barrow Shipyard 15
27th Feb 1954 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard 7
9th May 1953 Rhyl Contest (First Section) Barrow Shipyard 3 86
21st Mar 1953 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard 8
6th Sep 1952 British Open Barrow Shipyard 10
22nd Mar 1952 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard
8th Dec 1951 Scottish Championship (Championship Section) Shotts St Patrick's Brass
13th Oct 1951 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Royal Oakley Silver 3
5th May 1951 Rhyl Contest (First Section) Barrow Shipyard 10
7th Apr 1951 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard
2nd Sep 1950 British Open Barrow Shipyard 15
19th Aug 1950 Edinburgh International Contest Barrow Shipyard 2 9
20th May 1950 Rhyl Contest (First Section) Barrow Shipyard 1
22nd Apr 1950 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard 4 182 4
3rd Sep 1949 British Open Barrow Shipyard 21
9th Jul 1949 Seaton Contest (Class A) Barrow Youth Club 1
21st May 1949 Rhyl Contest (First Section) Barrow Shipyard
2nd Apr 1949 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard 4 174
4th Sep 1948 British Open Barrow Shipyard 9
3rd Jul 1948 Seaton Contest (Class B) Barrow Youth Club 2
19th Jun 1948 Rhyl Contest (First Section) Barrow Shipyard 4
3rd Apr 1948 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard 163 2
6th Dec 1947 Barrow Shipyard Contest Barrow Youth Club 4
6th Sep 1947 British Open Barrow Shipyard 4 180 22
10th May 1947 Belle Vue May Contest (Class C) Barrow-in-Furness Youth Club
14th Dec 1946 Barrow Shipyard Contest Barrow Youth Club 3
19th Oct 1946 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Barrow Shipyard 6
7th Sep 1946 British Open Barrow Shipyard 13
11th May 1946 Belle Vue May Contest (Class B & C) Barrow-in-Furness Youth Club
16th Mar 1946 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard Band 1
27th Oct 1945 Wigan Contest Barrow Shipyard 1 183 18
1st Sep 1945 British Open Barrow Shipyard
9th Jun 1945 North West Area (Championship Section) Barrow Shipyard 3
5th May 1945 Belle Vue May Contest (Class D) Barrow-in-Furness Youth Club 3
2nd Sep 1944 British Open Barrow Shipyard 9
11th Jun 1944 Belle Vue Marching Contest (Class A) Barrow Shipyard 1
4th Sep 1943 British Open Barrow Shipyard 5 182 6
8th May 1943 Belle Vue May Contest (Class A) Barrow Shipyard 3
5th Sep 1942 British Open Barrow Shipyard 1
6th Sep 1941 British Open Barrow Shipyard 11
19th Aug 1939 Dearham Contest (Section A) Barrow Shipyard 2
8th Jul 1939 Belle Vue July Contest (Class A) Barrow Shipyard 3
24th Sep 1938 Crystal Palace (Grand Shield) Barrow Shipyard
20th Aug 1938 Dearham Contest Barrow Shipyard 1
9th Jul 1938 Belle Vue March Contest Barrow Shipyard 1
9th Jul 1938 Belle Vue July Contest (Class A) Barrow Shipyard 9
6th Jun 1938 Hawarden Contest Barrow Shipyard 1
6th Sep 1937 British Open Barrow Shipyard 8
21st Aug 1937 Dearham Contest Barrow Shipyard 4
10th Jul 1937 Belle Vue July Contest (Class A) Barrow Shipyard
17th May 1937 Hawarden Contest Barrow Shipyard 2
26th Sep 1936 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Workington Town 2
27th Jun 1936 Leeds Contest (Section One) Workington 5
4th May 1935 Belle Vue May Contest (Class A) Burnley Public 5
3rd Sep 1934 British Open Burnley Public 18
26th Aug 1933 Haworth Contest Burnley Public
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class A) Burnley Temperance 18
23rd Jul 1932 Belle Vue July Contest (Class B) Burnley Public 4
7th May 1932 Belle Vue May Contest (Class B) Burnley Public 21
29th Aug 1931 Haworth Contest Lowerhouse Mills 4
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class A) Lowerhouse Mills 1 11
Date Contest Winner
2nd Oct 1965 National Mineworkers (Second Section) Hoyland Town Silver
29th Feb 1964 Scottish Championship (Fourth Section) Barrhead Burgh
29th Feb 1964 Scottish Championship (Third Section) Cupar Town
25th Mar 1962 Manchester District Contest (Second Section) Parr Public
25th Mar 1962 Manchester District Contest (Open Section) Greenway Moor
25th Mar 1962 Manchester District Contest (Third Section) Clock Face and Sutton Manor
4th Mar 1962 Birmingham BBA v. Gloucester BBA Contest (Class B) Bedworth Silver
4th Mar 1962 Birmingham BBA v. Gloucester BBA Contest (Class A) City of Coventry
4th Mar 1962 Birmingham BBA v. Gloucester BBA Contest (Class C) Royal Gloucester Hussars
14th Oct 1961 Bury Contest Meltham and Meltham Mills
5th Mar 1961 Birmingham BBA v. Gloucester BBA Contest (Class C) Royal Gloucester Hussars T.A.
5th Mar 1961 Birmingham BBA v. Gloucester BBA Contest (Class A) Jaguar Cars Works
5th Mar 1961 Birmingham BBA v. Gloucester BBA Contest (Class B) Shirley Silver
27th Aug 1960 Liddesdale Contest Barry Ostlere and Shepherd
14th Feb 1959 Northumberland Brass Band League (Section B) Backworth Colliery
14th Feb 1959 Northumberland Brass Band League (Section A) Cowpen Colliery
18th Oct 1958 Bury Contest Marsden Silver
10th May 1958 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Crossley Carpet Works
26th Oct 1957 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Gwaun-cae-Gurwen
28th Apr 1957 Blackpool Contest (B Section) Upton Colliery
28th Apr 1957 Blackpool Contest (A Section) Bradford Victoria
9th Jun 1956 Welsh Miners Gala (First Section) Parc and Dare
11th Dec 1955 Manchester and District Association (Class C) Gravel Lane Methodist
11th Dec 1955 Manchester and District Association (Class A) Eccles Borough
11th Dec 1955 Manchester and District Association (Class B) Walkden
11th Dec 1955 Manchester District Contest (Fourth Section) Mossley Public
3rd Dec 1955 Bury Contest Oldham British Legion
1st Aug 1955 National Eisteddfod of Wales (Class C) Ystalyfera Public
11th Jun 1955 Welsh Miners Gala (First Section) Melingriffith
11th Jun 1955 Welsh Miners Gala (Second Section) Tredegar Town
2nd Apr 1955 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Ligoniel
2nd Apr 1955 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Ballyholme
2nd Apr 1955 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Laganvale
2nd Apr 1955 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Henry Waddell
19th Mar 1955 North Eastern Area (Fourth Section) Kippax Old
15th May 1954 Welsh Area (Second Section) Mynyddygarreg
15th May 1954 Welsh Area (Fourth Section) Rhymney Youth
20th Jun 1953 Whitehaven Contest (Class A) Carlisle City
20th Jun 1953 Whitehaven Contest (Class B) Broughton Silver
11th Apr 1953 North West Area (Third Section) Eccles Borough
3rd May 1952 Welsh Area (Championship Section) Cory Workmen's
3rd May 1952 Welsh Area (Fourth Section) Ferndale and Blaenllechau
26th Apr 1952 North Eastern Area (Third Section) Ebor Excelsior
23rd Jun 1951 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Tongwynlais Temperance
23rd Jun 1951 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Mid Rhondda Workmen
23rd Jun 1951 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Lewis Merthyr
23rd Jun 1951 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Ynyshir and Wattstown Junior
14th Oct 1950 Bury Contest Slaithwaite
23rd Sep 1950 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Hoo Silver
23rd Sep 1950 National Championship of Great Britain (Junior Championship Final) Besses Boys
3rd Jun 1950 Bedlington Contest Bedlington Dr Pit
10th Apr 1950 Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Coventry Colliery
10th Apr 1950 Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Rhyl Silver
8th Apr 1950 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Rogerstone
8th Apr 1950 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Parc and Dare
8th Apr 1950 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Tongwynlais
8th Apr 1950 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Lewis Merthyr
28th Jan 1950 Durham League Contest (Section B) Thornley Colliery
28th Jan 1950 Durham League Contest (Section A) Easington Public
2nd Oct 1949 Morecambe Contest Birdwell
8th Aug 1949 National Eisteddfod of Wales (Class C) Deiniolen and District
8th Aug 1949 National Eisteddfod of Wales (Class A) Rhyl Silver
8th Aug 1949 National Eisteddfod of Wales (Class B) Rhyl Silver
7th May 1949 Belle Vue May Contest (Class C) New Marske
26th Feb 1949 North West Area (Second Section) Rhyl Silver
26th Feb 1949 North West Area (Third Section) British Legion Oldham Band
13th Nov 1948 Warrington Contest (Third Section) Fylde British Legion
12th Jun 1948 Amble Contest Bedlington Dr Pit Workmens Band
5th Jun 1948 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Gwaun-cae-Gurwen
5th Jun 1948 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Ystradgynlais Public
5th Jun 1948 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Aberaman Original
8th May 1948 Belle Vue May Contest (Class C Group 2) Yorkshire Transport
31st Jan 1948 Northumberland Brass Band League (Section A) Crookhall Colliery
29th Aug 1942 Stanley (Crook) Contest Brancepeth Colliery
18th Sep 1920 Standish Contest Skelmersdale Old

Notes

Born Cornholme (Todmorden) 24th November 1900. Started to conduct Lowerhouse Mills late 1929.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!