[Upgrade to pro and remove adverts]

James Langley


Adjudications

Date Contest Winner
7th May 1994 Grand Shield Cory
4th Apr 1994 Pontins Brean Sands (First Section) St. Dennis
2nd Apr 1994 Pontins Brean Sands (Third Section) Fairlop Brass
27th Feb 1994 Yorkshire Area (Third Section) Rothwell Temperance
26th Feb 1994 Scottish Championship (Fourth Section) North Ayrshire Youth
13th Feb 1994 Milton Keynes Brass Band Festival (First Section) Rolls Royce (Coventry)
8th May 1993 Grand Shield William Davis Construction
12th Apr 1993 Pontins Southport (Championship Section) Point of Ayr Colliery
10th Apr 1993 Pontins Southport (Third Section) Eaton's Farnworth
7th Mar 1993 Oldham Contest (Section 4) Eaton's Farnworth
7th Mar 1993 Oldham Contest (Section 3) McMillans Eagley
31st Jan 1993 Rochdale Contest (Section B) Rainford
21st Nov 1992 National Mineworkers (First Section) Newstead Welfare
25th Oct 1992 Pontins (Championship Section) BTM
24th Oct 1992 Pontins (Third Section) Jayess '87
29th Aug 1992 Edinburgh International Contest Whitburn
15th Mar 1992 North of England Area (Second Section) Rowntree
14th Mar 1992 North of England Area (Fourth Section) Barnard Castle
14th Mar 1992 North of England Area (Youth Section) Houghton Kepier Youth
14th Mar 1992 North of England Area (Third Section) Flookburgh
23rd Nov 1991 Forth Valley Championships (Open Section) Murray International Whitburn
5th Oct 1991 National Championship of Great Britain (Third Section Final) British Steel (Port Talbot) Brass
20th Apr 1991 West of England Area (Fourth Section) Coleford Town
1st Apr 1991 Pontins Brean Sands (Championship Section) Bedwas Trethomas & Machen
30th Mar 1991 Pontins Brean Sands (Third Section) Wigston
10th Mar 1991 London and Southern Counties (Championship Section) London Electricity Redbridge
3rd Mar 1991 Scottish Championship (Second Section) South Side Brass (Glasgow)
17th Nov 1990 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
6th Oct 1990 National Championship of Great Britain (Second Section Final) British Steel Stainless Dodworth
27th May 1990 Strathclyde Charities Cowdenbeath Public
16th Apr 1990 Pontins Hemsby (Championship Section) Aveley
15th Apr 1990 Pontins Hemsby (Second Section) Britannia Airways Brass
18th Mar 1990 Welsh Area (Championship Section) Tredegar
18th Mar 1990 Welsh Area (Third Section) Newtown
17th Mar 1990 Welsh Area (Second Section) Aberystwyth Silver
17th Mar 1990 Welsh Area (Youth Section) Tredegar Youth
17th Mar 1990 Welsh Area (Fourth Section) Cwm Town Silver
3rd Mar 1990 Scottish Championship (Third Section) South Side Brass (Glasgow)
2nd Dec 1989 Haukås Brass Festival (3. division) Tertnes/Mjølkeråen Skolekorps
26th Nov 1989 Manchester District Contest (Section B) Oldham Music Centre
26th Nov 1989 Manchester District Contest (Section C) Denton Original
26th Nov 1989 Manchester District Contest (Section A) United Norwest Co-op Wardle
7th Oct 1989 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Alvins Walkden
14th May 1989 Augustus Barnett Contest CWS Glasgow
11th Mar 1989 Newcastle Exhibition Contest Ever Ready
27th Nov 1988 Northern England Entertainment Contest Stocksbridge Engineering
30th Oct 1988 Pontins (Second Section) Drighlington
29th Oct 1988 Pontins (Fourth Section) Thundersley Brass
17th Apr 1988 North of England Area (Fourth Section) Felling Silver
16th Apr 1988 North of England Area (Youth Section) Tewit Youth
16th Apr 1988 North of England Area (Third Section) Rowntree Mackintosh
27th Mar 1988 North West Area (Youth Section) Besses Boys
27th Mar 1988 North West Area (Third Section) Norwest Co-op Wardle
31st Oct 1987 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
25th Oct 1987 Pontins Youth Brass Band Championships (Section B) Jayess (Queensbury) Junior
24th Oct 1987 Pontins Youth Brass Band Championships (Section A) Guild Hall School of Music
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Drighlington
21st Mar 1987 West of England Area (Fourth Section) Indian Queens
4th Oct 1986 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Drighlington
30th Mar 1986 Pontins Southport (Second Section) Kennedy's Swinton Concert
26th Jan 1986 Rochdale Contest (Section B) Wardle
19th May 1985 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Brodsworth Colliery
3rd Apr 1983 Pontins Hemsby (Second Section) Matlock
2nd Apr 1983 Pontins Hemsby (Third Section) Soham Comrades
2nd Oct 1982 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Warren
11th Apr 1982 Pontins Southport (Second Section) Lockwood
9th Apr 1982 Pontins Southport (Fourth Section) Warren
7th Apr 1980 Pontins Brean Sands (Championship Section) Rogerstone
6th Apr 1980 Pontins Brean Sands (Second Section) Mid Rhondda
28th Jan 1979 Rochdale Contest (Section B) Boarshurst
19th Nov 1978 Brass In Concert Hammonds Sauce Works
7th May 1978 Spring Festival (Junior Cup) Manx Youth
20th Nov 1977 Brass In Concert Grimethorpe Colliery
24th Apr 1976 Radio Manchester Contest Final East Lancs Paper Group
24th Apr 1976 Radio Manchester Junior Blow by Blow Glossop School Band
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) North Skelton and District
5th Oct 1974 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Thornsett
17th Mar 1974 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Concert Band
17th Mar 1974 London and Southern Counties (Fourth Section) Uckfield Band
6th Oct 1973 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) RNR (Tay Division) Dundee
19th May 1973 CISWO Nottinghamshire (Third Section) South Derbyshire Miners Welfare
19th May 1973 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Shirland Miners Welfare
19th May 1973 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Ever Ready
19th May 1973 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Market Rasen

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!