[Upgrade to pro and remove adverts]

Jesse Manley


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
17th Aug 1912 Kirkcaldy Contest Kirkcaldy Trades 10
1st Oct 1910 Scottish Championship (Championship Section) Bo'ness & Carriden 5
1st Oct 1910 Scottish Championship (Second Section) Musselburgh & Fisherrow 5
13th Aug 1910 Kirkcaldy Contest Kirkcaldy Trades 4
16th Jul 1910 Musselburgh Contest Musselburgh and Fisherrow Trades 4
2nd Jul 1910 Bonnyrigg Contest Musselburgh & Fisherrow Trades 4
3rd Jul 1909 Stroud Contest (First Section) Stroud Town 1
12th Apr 1909 Mountain Ash Contest (First Section) Aberdare Town 4
7th Sep 1907 Glastonbury Contest (First Section) Aberdare Town 1 3
24th Aug 1907 Swansea Contest (Class A) Aberdare Town 3
5th Aug 1907 Pontypridd Contest (Class A) Aberdare Town 2 2
1st Apr 1907 Mountain Ash Contest (First Section) Aberdare Town 3
23rd Feb 1907 Pontypridd Contest (First Section) Aberdare Town 2
24th Nov 1906 Pontypridd Contest Aberdare Town 1
6th Oct 1906 Treorchy Contest Aberdare Town 2
10th Sep 1906 Abergavenny Contest Aberdare 1
1st Sep 1906 Glastonbury Contest (First Section) Aberdare Town 1
27th Aug 1906 Merthyr Contest Aberdare Town 1
18th Aug 1906 Mumbles Contest (Section B) Trebanos Silver 2
18th Aug 1906 Mumbles Contest (Section A) Trebanos Silver 2
6th Aug 1906 Abertysswg Contest Aberdare Town 1
6th Aug 1906 Ebbw Vale Contest Aberdare Town 1
7th Jul 1906 Pontypridd Contest (Class C) Aberdare Town 1
7th Jul 1906 Pontypridd Contest (Class A) Aberdare Town 2
6th Jun 1906 Pontypridd Contest (Class C) Aberdare Town 1
2nd Jun 1906 Caerphilly Contest Aberdare 1
16th Apr 1906 Mountain Ash Contest (First Section) Aberdare 3
16th Apr 1906 Mountain Ash Contest (Second Section) Aberdare 3
24th Feb 1906 Pontypridd Contest (Second Section) Aberdare Town 1
24th Feb 1906 Pontypridd Contest (First Section) Aberdare 3
23rd May 1904 Dunstable Contest Gravesend Town 3
4th Apr 1904 Lewisham Contest (1st Section) Fulham Borough
6th Feb 1904 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Gravesend Town 3
5th Sep 1903 Dartford Contest (Section 1) Gravesend 1 2
22nd Aug 1903 Brynamman Contest (Class A) Trebanos 2 3
15th Aug 1903 Woolwich Contest Gravesend 2 4
22nd Jul 1903 Biggleswade Contest Gravesend Town 1 4
11th Jul 1903 Crystal Palace Contest (National Cooperative Festival) Section 1 Gravesend Town 2 3
27th Jun 1903 Wembley Park Contest (Section 1) Gravesend Silver 1 6
13th Apr 1903 Barnet Contest Gravesend Silver 2 5
11th Apr 1903 Lewisham Contest Gravesend Town 3 10
7th Mar 1903 London and Home Counties Crystal Palace Contest (First Section) Gravesend Town 6 12
27th Sep 1902 Crystal Palace (Third Section) Trebanos Silver
25th Jul 1902 West Wales BBA Contest (Class A) Trebanos 1 1
12th Jul 1902 Mumbles Contest (Section A) Aberdare Town 5
31st Mar 1902 Mountain Ash Contest (First Section) Aberdare Town 5 25 2
28th Dec 1901 Cardiff Contest Aberdare Town 2 1
2nd Sep 1901 Belle Vue September Contest Aberdare Town 17
8th Jul 1901 Pontypridd Contest (Class A) Aberdare 2 4
27th May 1901 Pontymister Contest Aberdare 1
27th May 1901 Caerphilly Contest (Class A) Aberdare 2 4
8th Apr 1901 Abergavenny Contest Aberdare 1 2
8th Apr 1901 Mountain Ash Contest (First Section) Aberdare 1
23rd Jul 1900 Pontypridd Contest (Class A) Aberdare 3 2
21st Jul 1900 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Aberdare Town 1
4th Jun 1900 Caerphilly Contest Aberdare 1 2
16th Apr 1900 Abergavenny Contest Aberdare Town 3 42 1
16th Apr 1900 Mountain Ash Contest (First Section) Aberdare 3 4
7th Aug 1899 Treorchy Contest Aberdare Town 3
22nd Jul 1899 Cardiff Contest Aberdare Town 3 2
5th Jul 1899 Pontypridd Contest (Class A) Aberdare Town 2 1
23rd May 1899 Porth Contest Aberdare Town 2 4
22nd May 1899 Mountain Ash Contest (First Section) Aberdare Town 3
22nd May 1899 Caerphilly Contest (First Section) Aberdare Town 3
22nd Apr 1899 Abertillery Contest Aberdare Town 1
4th Apr 1899 Tonypandy Contest Aberdare Town 3 3
3rd Apr 1899 Mountain Ash Contest (First Section) Aberdare Town 3
3rd Dec 1898 Merthyr Contest (First Section) Aberdare Town 3 3
11th Apr 1898 Mountain Ash Contest (First Section) Aberdare Town 2 5
5th Apr 1898 Tonypandy Contest Aberdare Town 6
17th Aug 1895 Lydney Contest Lydney 3
26th Dec 1892 Neath Contest Sguborwen Temperance 3 1
4th Jul 1892 Merthyr Contest Sguborwen Temperance 1 14
5th Oct 1891 Hirwain Contest Sguborwen Temperance 1 1
6th Aug 1891 Mountain Ash Contest Sguborwen Temperance 3 2
1st Jun 1891 Blaina Contest Sguborwen Temperance 4
22nd Apr 1889 Swansea Contest Sguborwen Temperance
Date Contest Winner
3rd Jul 1926 Brigg Contest Lincoln Ruston's Silver
1st Sep 1924 British Open Newcastle Steel Works
3rd Sep 1923 British Open Wingates Temperance
19th Aug 1922 Trowbridge Contest First Section Kingswood Evangel
29th Jul 1922 Whitehall Contest Victoria Silver Prize
1st Oct 1921 Southport Contest Blackrod Public Subscription
20th Aug 1921 Charfield Contest National Union of Railwaymen's (Bristol) Silver
8th Jun 1921 Hereford Contest Aberaman
6th Sep 1920 Belle Vue September Contest Besses o' th' Barn
5th May 1919 New Tredegar Contest New Tredegar
30th Aug 1913 Cornwall County Contest (Second Section) St. Agnes Town
30th Aug 1913 Cornwall County Contest Camborne
23rd Aug 1913 Bentley Contest Mansfield Colliery
12th Jul 1913 Camberwell Green Contest (First Section)
12th Jul 1913 Camberwell Green Contest (Second Section)
28th Sep 1912 Crystal Palace (Consolation Cup) Knottingley
25th May 1912 Bishop's Stortford Contest (First Section) Manea Excelsior
25th May 1912 Bishop's Stortford March Contest Manea Excelsior
25th May 1912 Bishop's Stortford Contest (Second Section) Bishop's Stortford Brotherhood
30th Sep 1911 Crystal Palace (Grand Shield) Lincoln Malleable
19th Aug 1911 Kirkcaldy Contest Clydebank Burgh
19th Aug 1911 Kirkcaldy Contest (Fife Section) Dunnikier Colliery
28th Jul 1909 Shaftesbury Contest Berwick St John
26th Sep 1908 Crystal Palace (Grand Shield) Armley and Wortley Prize Band
28th Sep 1907 Crystal Palace (Grand Shield) South Moor Colliery Silver Prize Band
24th Jul 1907 Harnham Contest South of England Temperance
21st May 1907 Cwmaman Contest Aber Valley
29th Sep 1906 Crystal Palace (Consolation Cup) Wrightington Subscription
30th Sep 1905 Crystal Palace (Preliminary Shield) Kildwick and District
12th Jun 1905 Caerphilly Contest Cwmparc Silver
1st Oct 1904 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Hebburn Colliery
31st Aug 1903 Pontycymmer Contest Great Western Colliery
1st Aug 1903 Pontypridd Contest Plymouth Workmen
30th May 1903 Rhymney Contest Great Western
4th Aug 1902 Tonyrefail Contest Cory's Workmen
26th Dec 1901 Morriston Contest Pontyberem
7th Sep 1901 Aberkenfig Contest Gilfach Goch
21st Aug 1901 Kingswood Contest 3rd Volunteer Gloucester Regiment
5th Aug 1901 Tonyrefail Contest Cory's Temperance
8th Sep 1900 Trebanos Contest Gwaun-cae-Gurwen
6th Aug 1900 Llanelly Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
Trebanos
30th Jun 1900 Crosshands Contest Gwauncaegurwen
6th May 1900 Llanelly Contest (Class B) Gwaun-cae-Gurwen
Trebanos
4th Sep 1899 Clydach Vale Contest Cory's Temperance
1st Aug 1898 Llandilo Contest Tonyrefail

Notes

Born 1862, died 11th September 1933.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!