[Upgrade to pro and remove adverts]

Leonard Davies



Date Contest Band Position Points Draw
22nd Mar 1947 North Eastern Area (Championship Section) St Hilda's 3 162 2
6th Apr 1946 North Eastern Area (Championship Section) St. Hilda's (Bradford) 8
Date Contest Winner
6th Dec 1964 New Mills Contest Cheetham Hill Public
1964 CISWO Yorkshire (2nd Section) Lofthouse Colliery
5th Oct 1963 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Northop Silver
5th Oct 1963 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Hafod Colliery
5th Oct 1963 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Ellesmere Port and District
10th Nov 1962 Bury Contest Tyldesley
18th Feb 1962 Darwen Contest Lindley
25th Nov 1961 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Fourth Section) Ellesborough Silver
15th Oct 1961 Colne Contest Linthwaite
5th Mar 1961 CISWO Yorkshire (Championship Section) Carlton Main
23rd Oct 1960 NWABBA Preston District Contest Norman Memorial Silver
14th Feb 1960 Rochdale Contest Kippax Old
5th Dec 1959 West Riding Contest (2nd Section) Dodworth Colliery
5th Dec 1959 West Riding Contest (3rd Section) Rawmarsh Prize Band
15th Nov 1959 National Coal Board (Durham Area) Section B Wheatley Hill Colliery
15th Nov 1959 National Coal Board (Durham Area) Section D Handon Hold Colliery
13th Jun 1959 Severn Tunnel Contest Cheltenham Spa
7th Mar 1959 North West Area (Second Section) Mossley Public
1st Mar 1959 CISWO Yorkshire (3rd Section ) Thurcroft Welfare Band
8th Feb 1959 Darwen Contest Hade Edge
3rd Aug 1958 National Eisteddfod of Wales (Class A) Ystalyfera Public
3rd Aug 1958 National Eisteddfod of Wales (Class B) Ystalyfera Public
30th May 1958 Millbrook (Whit Friday) Brighouse and Rastrick
3rd Mar 1957 CISWO Yorkshire (3rd Section ) Hatfield Main Colliery Prize Band
18th Nov 1956 East Lancashire BBA Tottington
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Deiniolen and District
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association March Contest (Class C) Llanrug & District
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association March Contest (Class D) Aberystwyth British Legion
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Chester Blue Coat
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association March Contest (Class B) Deiniolen and District
13th Oct 1956 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Hafod Colliery
25th May 1956 Millbrook (Whit Friday) Brighouse & Rastrick
3rd Jun 1955 Millbrook (Whit Friday) Brighouse & Rastrick
5th Mar 1955 Midlands Area (Second Section) Langley Prize
11th Jun 1954 Millbrook (Whit Friday) Cresswell Colliery
18th Apr 1953 North Eastern Area (Third Section) Todmorden Old
4th Oct 1952 Oxford Annual Contest (Section 3) Cinderford Town
16th Aug 1952 Armthorpe Contest Woolley Colliery
19th Jul 1952 Farnworth Contest Irwell Springs
17th May 1952 Spring Festival (Junior Shield) Pemberton Old
3rd May 1952 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Medway Imperial
3rd May 1952 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Monotype Works
1st Mar 1952 CISWO Yorkshire (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery Band
17th Nov 1951 SWBBA Contest (Second Section) Launceston Municipal
17th Nov 1951 SWBBA Contest (Third Section) Axminster E.I.Silver
17th Nov 1951 SWBBA Contest (First Section) Plymouth Silver
22nd Sep 1951 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) 95th (Crewe) Squadron A.T.C
26th Aug 1951 Birmingham Association Contest (Section A) Fisher and Ludlow
26th Aug 1951 Birmingham Association Contest (Section C) Dunchurch Silver
6th Aug 1951 National Eisteddfod of Wales (Class B) Deiniolen and District
6th Aug 1951 National Eisteddfod of Wales (Class C) Llansaint
6th Aug 1951 National Eisteddfod of Wales (Class A) Ystalyfera Public
14th Jul 1951 Belle Vue July Contest (Class B) Askern Colliery
14th Jul 1951 Belle Vue July Contest (Class A) Appleby Frodingham Works
17th Jun 1951 Birmingham Association Contest (Section B) Dunchurch Silver
31st Mar 1951 CISWO Yorkshire (2nd Section) Wharncliffe Silkstone Colliery
25th Nov 1950 Halifax Association Contest (Section 2) Blackburn Valley
25th Nov 1950 Halifax Association Contest (Section 1) Hammonds Sauce Works
6th Nov 1950 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Agnes Street Silver Band
6th Nov 1950 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Ligoniel
21st Oct 1950 Rochdale Contest British Legion (Oldham)
23rd Sep 1950 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Lewis Merthyr Workmen's Inst
26th Aug 1950 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Bridgend and District
26th Aug 1950 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Glenrhondda
10th Jun 1950 North East Midlands Contest (Second Section) Grantham Town
10th Jun 1950 North East Midlands Contest (First Section) Bestwood Colliery
27th May 1950 Senior Trophy Coleshill Ex-Servicemen's Club
10th Apr 1950 East Anglian BBA Championship Class Soham Comrades
10th Apr 1950 East Anglian BBA Class A Drayton and District British Legion
5th Mar 1950 CISWO Yorkshire (3rd Section) Hemsworth Colliery Band
23rd Oct 1948 Rochdale Contest British Legion Oldham
19th Sep 1948 Blackpool Contest Markham Main Colliery
13th Mar 1948 North West Area (Second Section) Pemberton Old
13th Mar 1948 North West Area (Third Section) Street Fold Methodist Band

Notes

Born Porth, South Wales in 1910. M.D. of Crystal Palace band 1935 - 1939, Baxendale's Works 1939 - 40, then war service and M.D. St Hilda's 1946 - 49.





Printed from https://brassbandresults.co.uk/