[Upgrade to pro and remove adverts]

Roy Sparkes



Date Contest Band Position Points Draw
28th Sep 2003 Wychavon Contest (1st Section) United Co-op Crewe 2 188 3
27th Oct 2001 Pontins (First Section) United Co-op Crewe 11 16
18th Sep 1999 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Rhyl Silver 10 175 1
20th Mar 1999 Welsh Area (Third Section) Rhyl Silver 1 187 2
13th Sep 1998 Wychavon Contest (1st Section) United Co-op Crewe 3 186 4
14th Jun 1998 Harry Ramsden's Section 'A' Contest Midlands Qualifier United Co-op Crewe 2
26th Oct 1997 Pontins (Championship Section) United Co-op 3 190
22nd Jun 1997 Rhyl Festival of Brass (Open Section) United Co-op Crewe 3 228
9th Feb 1997 Milton Keynes Brass Band Festival (First Section) United Co-op (Crewe) 1 191 9
24th Nov 1996 Manchester District Contest (Second Section) United Co-op Crewe 1 187 7
28th Sep 1996 Wychavon Contest (First Section) United Co-op Crewe 1 193
10th Mar 1996 North West Area (First Section) United Co-op (Crewe) 5 188 4
29th Oct 1995 Pontins (Second Section) United Co-op 4 186 15
22nd Oct 1995 National Championship of Great Britain (Second Section Final) United Co-op (Crewe) 3 188 1
18th Jun 1995 Rhyl Festival of Brass (Second Section) United Co-op Crewe 1 231
22nd Apr 1995 Welsh Area (Third Section) Rhyl Silver 2 180 1
12th Mar 1995 North West Area (Second Section) United Co-op Crewe 1 189 12
18th Sep 1994 Wychavon Contest (Second Section) United Co-op Crewe 1 189 3
18th Sep 1994 Wychavon Contest (First Section) United Co-op Crewe 2 189 10
19th Jun 1994 Rhyl Festival of Brass (Second Section) United Co-op Crewe 1 232
13th Mar 1994 North West Area (Second Section) United Co-op Crewe Band 8 180 10
13th Feb 1994 Milton Keynes Brass Band Festival (Second and Third Section) United Co-op Crewe 2 186 2
18th Sep 1993 National Championship of Great Britain (Second Section Final) United Co-op (Crewe) 5 86
12th Sep 1993 Wychavon Contest (Second Section) United Co-op Crewe 1 189
25th Apr 1993 Amber Valley Entertainments Contest United Co-op Crewe 1 4
14th Mar 1993 North West Area (Second Section) United Co-op Crewe 1 193 3
14th Feb 1993 Milton Keynes Brass Band Festival (Second and Third Section) United Co-op (Crewe) 1 191 12
29th Nov 1992 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) United Co-op Crewe 9
22nd Nov 1992 Manchester District Contest (Second Section) United Co-op Crewe 4 183 4
19th Sep 1992 Colwyn Bay Entertainment Contest (Section 2 & 3) United Co-op Crewe 1 188
13th Sep 1992 Wychavon Contest (Second Section) United Co-op Crewe 1 189
21st Jun 1992 Rhyl Festival of Brass (Second Section) United Co-op Crewe 3
19th Apr 1992 Pontins Southport (Second Section) United Co-op (Crewe) 1
22nd Mar 1992 North West Area (Second Section) United Co-op Crewe 6
15th Feb 1992 Stroud Brass Band Festival (Second Section) Crewe Co-op 1 188
9th Feb 1992 NWABBA Contest (Second Section) United Co-op Crewe
24th Nov 1991 Manchester District Contest (Second Section) United Co-op Crewe 1 189 2
23rd Feb 1991 Stroud Brass Band Festival (Championship Section) Crewe Co-op 9
25th Nov 1990 Manchester District Contest (Second Section) United Co-op Crewe 3 178 3
15th Sep 1990 Colwyn Bay Entertainment Contest (Section 1) United Co-op Crewe 2 178
26th May 1990 Isle of Man Festival (Marching) Lyceum Brass 7 155 5
26th May 1990 Isle of Man Festival (Section B) Lyceum Brass   250 5
25th Mar 1990 North West Area (Second Section) United Co-op Crewe 12 10
24th Feb 1990 Stroud Brass Band Festival (Championship Section) United Co-op Crewe 4
11th Feb 1990 NWABBA Contest (Second Section) United Co-op Crewe 4 191. 15
2nd Dec 1989 North Wales Rally (Open Section) United Co-op Crewe 1 189
26th Nov 1989 Manchester District Contest (Section A) United Co-op Crewe 5
17th Sep 1989 Colwyn Bay Entertainment Contest (Section 1) United Co-op Crewe 3 228
27th May 1989 Isle of Man Festival (Section B) Lyceum Brass 10 236 6
24th Mar 1989 Pontins Southport (Fourth Section) Lyceum Brass 9 177 1
19th Mar 1989 North West Area (Second Section) United Co-op Crewe 7
26th Nov 1988 North Wales Rally (Third Section) Lyceum Brass 1 182
18th Sep 1988 Colwyn Bay Entertainment Contest (Championship Section) United Co-op Crewe 2 235
18th Sep 1988 Colwyn Bay Entertainment Contest (Section 3) Lyceum Brass 3 225
18th Sep 1988 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) United Co-op Crewe 6
27th Mar 1988 North West Area (Second Section) United Co-op Crewe 5 182 1
21st Feb 1988 Stroud Brass Band Festival (Second Section) United Co-op Crewe 3 187 6
29th Nov 1987 Manchester District Contest (Second Section) United Co-op Crewe 3
24th May 1987 Isle of Man Festival (Section A) United Co-op (Crewe) 3 228 7
23rd May 1987 Isle of Man Festival (Marching) United Co-op Crewe 1 125 3
29th Mar 1987 North West Area (Second Section) United Co-op Crewe 5
22nd Feb 1987 NWABBA Contest (Second Section) United Co-op Crewe 8 189 2
15th Feb 1987 Stroud Brass Band Festival (Second Section) United Co-op Crewe 2 182
7th Feb 1987 Severn Sound Entertainment Finals (2nd Section) United Co-op Crewe 3 185 2
23rd Nov 1986 Manchester District Contest (Second Section) United Co-op Crewe 4 180 1
1st Jun 1986 Bollington Festival Contest United Co-op Crewe 2
17th May 1986 Quarry Bank Mill Contest United Co-op Crewe 1
30th Mar 1986 Pontins Southport (Second Section) United Co-op (Crewe) 14
2nd Mar 1986 North West Area (Second Section) United Co-op Crewe 9 185 15
15th Feb 1986 Stroud Brass Band Festival (Second Section) United Co-op Crewe 3 186 6
5th May 1985 Buxton Festival (Section C) Bollington 167
Date Contest Winner
23rd Oct 2010 Pontins (Fourth Section) Hazel Grove
19th Sep 2010 Wychavon Contest (4th Section) A. W. Parker (Drybrook) Band
19th Sep 2010 Wychavon Contest (3rd Section) Eccles
16th May 2010 SCABA Entertainment Contest (A Section) Friary Guildford
16th May 2010 SCABA Entertainment Contest (B Section) Denmead Brass
7th Feb 2010 Brass At The Guild (Preston) Contest (Third Section) Coppull & Standish
10th Oct 2009 West Wales BBA Contest (Second Section) Ynyshir
10th Oct 2009 West Wales BBA Contest (Championship Section) Cwmaman Institute
16th Nov 2008 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Verwood Concert Brass
16th Nov 2008 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third section) Matlock
16th Nov 2008 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Fourth Section) Rushden Town Band
25th Oct 2008 Pontins (Third Section) Oldham Band (Lees)
19th Oct 2008 SCABA Autumn Contest (Championship Section) Friary Guildford
19th Oct 2008 SCABA Autumn Contest (First Section) BrassBand Heist
18th Oct 2008 SCABA Autumn Contest (Third & Youth Section) Oxted
18th Oct 2008 SCABA Autumn Contest (Second Section) East London Brass
21st Sep 2008 Wychavon Contest (1st Section) Friary Guildford
21st Sep 2008 Wychavon Contest (3rd Section) Emley Brass
17th May 2008 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Fourth Section) Cwmtawe District Youth
17th May 2008 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Third Section) City of Cardiff (Melingriffith)
17th May 2008 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Second Section) Crosskeys Silver
5th Aug 2007 National Eisteddfod of Wales (Championship Section) Northop Silver
4th Aug 2007 National Eisteddfod of Wales (Second Section) Beaumaris 'B'
1st Jul 2007 Brighouse March & Hymn Tune Pennine Brass
22nd Apr 2007 SCABA Spring Contest (First Section) Chichester City
22nd Apr 2007 SCABA Spring Contest (Third Section) Godalming
22nd Apr 2007 SCABA Spring Contest (Second Section) Epping Forest
22nd Apr 2007 SCABA Spring Contest (Championship Section) Friary Guildford
4th Feb 2007 Brass At The Guild (Preston) Contest (Third Section) Oldham (Lees)
4th Feb 2007 Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section) Holywell
18th Nov 2006 North Wales Rally (Open Section) United Co-op Yorkshire
18th Nov 2006 North Wales Rally (Youth Section A) Beaumaris Youth A
18th Nov 2006 North Wales Rally (Second Section) Royal Buckley
18th Nov 2006 North Wales Rally (Third Section) Menai Bridge Band
18th Nov 2006 North Wales Rally (Youth Section B) Porthaethwy Youth
18th Nov 2006 North Wales Rally (Fourth Section) Gwernaffield Silver
17th Sep 2006 Buxton Entertainment Contest Vernon Building Society Poynton Band
5th Nov 2005 SWBBA Contest (Third Section) Pillowell Silver
5th Nov 2005 SWBBA Contest (Training Section) Lions Youth Brass
5th Nov 2005 SWBBA Contest (Second Section) St. Keverne
5th Nov 2005 SWBBA Contest (Open Section) Lanner and District
5th Nov 2005 SWBBA Contest (Fourth Section) St. Breward Band
30th Oct 2005 Pontins (Second Section) Wire Brass
29th Oct 2005 Pontins (First Section) Marsden Riverhead Brewery
1st Oct 2005 West Wales BBA Festival Contest (Third Section) Llwydcoed
1st Oct 2005 West Wales BBA Contest (Championship Section) Burry Port Town
31st Jul 2005 National Eisteddfod of Wales (Second Section) RAF St Athan
31st Jul 2005 National Eisteddfod of Wales (Championship Section) Beaumaris
1st May 2005 Buxton Festival (Fourth Section) Greenfield
13th Mar 2005 North West Area (Fourth Section) Oldham (Lees)
30th Oct 2004 Pontins (Fourth Section) Valley Brass (Haydock)
19th Jun 2004 West of England Bandsmen's Festival (Second Section) Hayle Town
19th Jun 2004 West of England Bandsmen's Festival (Fourth Section) Newquay Town
19th Jun 2004 West of England Bandsmen's Festival (Third Section) St. Pinnock Band
19th Jun 2004 West of England Bandsmen's Festival (Championship Section) Camborne Town
19th Jun 2004 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Dennis Youth
19th Jun 2004 West of England Bandsmen's Festival (First Section) St. Keverne
4th Jun 2004 The Station (Whit Friday) Fodens
6th Mar 2004 Yorkshire Area (First Section) Hatfield Coal Power
21st Feb 2004 Porthcawl Miners' Eisteddfod Tredegar
8th Feb 2004 Milton Keynes Brass Band Festival (Section B) Newbridge Celynen
30th Nov 2003 Tameside Youth Contest Smithills School Senior Brass Band
2nd Nov 2003 Malton Entertainments Contest (Class A) Harrogate
2nd Nov 2003 Malton Entertainments Contest (Class B) Lockwood Brass
2nd Nov 2003 Malton Entertainments Contest (Class C) Nestle Rowntree B
21st Sep 2003 Buxton Entertainment Contest Vernon Building Society Poynton
17th May 2003 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (First Section) Abergavenny Borough
17th May 2003 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Third Section) Briton Ferry
4th May 2003 Buxton Festival (Third Section) Whitworth Vale & Healey
4th May 2003 Buxton Festival (Fourth Section) Rivington & Adlington
1st Mar 2003 Cornwall Brass Band Association Contest (Junior Section) Camborne Youth
1st Mar 2003 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) St. Stythians
1st Mar 2003 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) St. Dennis
1st Mar 2003 Cornwall Brass Band Association Contest (Youth Section) St Dennis Youth
1st Mar 2003 Cornwall Brass Band Association Contest (First Section) Helston Town Band
1st Mar 2003 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) Camborne 'B'
1st Mar 2003 Cornwall Brass Band Association Contest (Championship Section) JAG Mount Charles
2nd Feb 2003 Durham League Contest (Section A) Fishburn Band
2nd Feb 2003 Durham League Contest (Section B) Cockerton Silver
24th Nov 2002 Manchester District Contest (Youth Section) Rochdale Borough Youth
24th Nov 2002 Manchester District Contest (Open Section) Tintwistle
24th Nov 2002 Manchester District Contest (Third Section) Boarshurst
24th Nov 2002 Manchester District Contest (Fourth Section) Wardle and District Anderson
24th Nov 2002 Manchester District Contest (Second Section) Moston and Beswick
17th Nov 2002 Brass In Concert Grimethorpe Colliery (UK Coal)
16th Nov 2002 National Mineworkers (First Section) Barnsley Building Society Band
17th Mar 2002 London and Southern Counties (First Section) Matthews Norfolk Brass
16th Mar 2002 London and Southern Counties (Third Section) Castleton Brass
3rd Mar 2002 Midlands Area (Third Section) Raunds Temperance
17th Feb 2002 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B March)
17th Feb 2002 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Open March)
17th Feb 2002 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A) Bletchingdon
17th Feb 2002 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Bletchingdon
17th Feb 2002 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Open Section) Derwent Brass
17th Feb 2002 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section B)
3rd Feb 2002 North East Midlands Contest (Third Section) Silk Brass
3rd Feb 2002 North East Midlands Contest (Second Section) Hopkins Solicitors Blidworth
24th Nov 2001 National Mineworkers (Second Section) Snibston & Desford Colliery Band
12th May 2001 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (First Section) Treherbert & District
12th May 2001 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Third Section) Crosskeys Silver
6th May 2001 Buxton Festival (Second Section) Towcester Studio Band
6th May 2001 Buxton Festival (Third Section) Whaley Bridge
8th Apr 2001 SCABA Spring Contest (Second Section) Becontree Brass
11th Mar 2001 North West Area (Third Section) Manx Concert Brass
4th Mar 2001 Yorkshire Area (Third Section) Armthorpe Elmfield
3rd Mar 2001 Yorkshire Area (First Section) Asda Stocksbridge
11th Feb 2001 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Leicester Co-Op Snibston Charnwood
10th Dec 2000 Widnes Open (Fourth Section) Timperley
10th Dec 2000 Widnes Open (Second Section) Pennine Brass
10th Dec 2000 Widnes Open (Third Section) Rainford
10th Dec 2000 Widnes Open (Championship Section) Northumbria Police
28th Oct 2000 Pontins (Third Section) Skelmersdale Prize
22nd Oct 2000 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Beaumaris B
18th Mar 2000 Welsh Area (Third Section) Royal Oakeley
12th Mar 2000 North West Area (Fourth Section) Diggle
13th Feb 2000 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Raunds Temperance
30th Jan 2000 Rochdale Contest (Third Section) Dobcross Youth
30th Jan 2000 Rochdale Contest (Fourth Section) Slaithwaite
21st Nov 1999 Wilkinson Northern Open (Section D) Haydock Youth
21st Nov 1999 Wilkinson Northern Open (Section C) Skelmersdale Prize Band
3rd Oct 1999 Wansbecks Brass Band Contest (1st & 2nd Section) Greggs Bakery
3rd Oct 1999 Wansbecks Brass Band Contest (3rd & 4th Section) Westoe
3rd Oct 1999 Wansbecks Brass Band Contest (Championship Section) Ever Ready
26th Sep 1999 Wychavon Contest (Championship Section) BTM Band
26th Sep 1999 Wychavon Contest (Fourth Section) Porthywaen Silver
25th Sep 1999 West Wales BBA Festival Contest (Third Section) Crosskeys
25th Sep 1999 West Wales BBA Festival Contest (Fourth Section) Blaenafon Town
18th Sep 1999 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Holme Silver
22nd Nov 1998 Manchester District Contest (Third Section) Wardle and District
22nd Nov 1998 Manchester District Contest (Fourth Section) City of Chester
22nd Nov 1998 SEWBBA (Treorchy) Contest (First Section) Burry Port
4th Oct 1998 NWABBA Preston District Contest (Championship Section) Pemberton Old Wigan
4th Oct 1998 NWABBA Preston District Contest (Section 2) Oldham Brass 97
17th May 1998 Harry Ramsden's Section 'A' Contest North West Qualifier Ashton-under-Lyne
10th May 1998 Wigan Contest (Third Section) Flookburgh
14th Sep 1997 Wychavon Contest (Fourth Section) Porthywaen Silver
16th Jun 1996 Rhyl Festival of Brass (Youth Section) Beaumaris Youth
16th Jun 1996 Rhyl Festival of Brass (Fourth Section) Carrbrook Brass
16th Jun 1996 Rhyl Festival of Brass (Third Section) Rhyl Silver




Printed from https://brassbandresults.co.uk/